U tri najturističkije županije strani gosti u sezoni mogu potrošiti i 13 puta više na jelo i piće

Autor: Miroslav Kuskunović/Agrobiz , 25. srpanj 2017. u 22:00
Još uvijek strani turisti slabo troše na ono izvan cijene aranžmana/FOTOLIA

Upozorava se na to da je potencijal inozemnog turista da na vrhuncu sezone izdvoji više izvan troška smještaja, velika prilika i za rast maloprodajne trgovine.

Prema procjenama HGK potencijalni iznos potrošnje stranog turista na hranu i piće izvan smještajnog objekta je oko 2,4 puta veći u odnosu na potrošnju domicilnog stanovnika.

Tako je u Splitsko-dalmatinskoj županiji, koja očekuje 38% porast stanovnika u kolovozu pod utjecajem dolazaka i noćenja turista, potencijal potrošnje hrane i pića gotovo 3 puta veći, dok je u Istarskoj županiji, koja očekuje i 123% više stanovnika, potencijal potrošnje gotovo 5 puta veći u odnosu na doba izvan sezone.  "Kada govorimo o turistički značajnijim gradovima ističu se Nin i Medulin. U Ninu se očekuje povećanje broja stanovnika od 461% i 13 puta veća potrošnja u odnosu na potrošnju izvan sezone, a u Medulinu se očekuje rast stanovništva od 447% te također 13 puta veća potrošnja", kaže predsjednik HGK Luka Burilović. 

 

2,4 puta

više za hranu i piće daje strani turist u odnosu na domaćeg stanovnika, tijekom sezone

Promet 70 do 130% veći
Navedeni izračuni potencijala potrošnje u segmentu hrane i pića, na temelju porasta broja stanovnika, a zbog dolaska i noćenja stranih turista u kolovozu, mogu, ističu u HGK, pomoći i maloprodajnim lancima za pripremu turističke sezone, tj. dodatno usmjeravanje potrošnje na određene segmente maloprodaje. Koliko je to važno za ukupan rast maloprodaje u Hrvatskoj, govori i podatak da je razina realnog prometa u trgovini na malo lani bila za oko 7% manja u odnosu na razinu iz pretkrizne 2008., kažu u HGK.

 

66

prosječna dnevna potrošnja turista ljeti (55% – za smještaj, 18% – oko 12 eura – za hranu i piće izvan objekta)

 Prema podacima nekih od vodećih trgovačkih lanaca, na vrhuncu turističke sezone, u kolovozu, prosječan mjesečni promet u segmentu hrane i pića u trima najvažnijim turističkim županijama (Istarskoj, Splitsko-dalmatinskoj i Primorsko-goranskoj), veći je za 70-130% u odnosu na prosječan godišnji mjesečni promet . Segment hrane i pića uzima se iz razloga što za njega postoji i procjena prosječnoga dnevnog izdatka po turistu. Prema podacima Instituta za turizam, prosječna dnevna potrošnja turista tijekom ljetnih mjeseci je oko 66 eura, od čega se 55% odvaja za smještaj, 18% (oko 12 eura) na hranu i piće izvan objekta te 27% za sve ostalo. 

 

5 puta

veći očekivani potencijal potrošnje hrane i pića u Istarskoj županiji

Mogući rast od 1172%
Obzirom na to da je okvirna procjena dnevne potrošnje na hranu i piće za domaćeg kupca nešto ispod 40 kuna, kupovna moć – potrošnja stranog turista u odnosu na domaćeg kupca u tom je segmentu oko 2,4 puta veća.  Kako se kao najjača destinacija za dolazak stranih turista ističe Rovinj, prema simulacijama, broj stanovnika u tom gradu u kolovozu ove godine povećat će se najmanje za 3,5 puta (za 248%). No, od analiziranih gradova i općina, najveće očekivano povećanje broja stanovnika imat će Nin u Zadarskoj županiji.

 

3 puta

veći očekivani potencijal potrošnje hrane i pića u Splitsko-dalmatinskoj županiji

U kolovozu bi tako stanovnika ondje moglo biti 461% više nego izvan sezone, a prema procjeni povećanje potrošnje hrane i pića gotovo je 13 puta veće (1172%), najviše od svih promatranih gradova i općina.  I u Medulinu su, kao drugoj najjačoj destinaciji u Hrvatskoj po noćenjima stranaca, takva povećanja izražena. Broj stanovnika u kolovozu ove godine povećava se za oko 5,5 puta (najmanje 447%), a potrošnja hrane i pića potencijalno je gotovo 13 puta (1166%) veća u odnosu na prosječnu potrošnju, kad nema turista. 

Komentirajte prvi

New Report

Close