U opasnost je dovedeno 20 projekata vrijednih više od 620 milijuna kuna

Autor: Poslovni.hr/H , 31. srpanj 2016. u 11:46
Foto: Dusko Marusic/PIXSELL

Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU odbacilo je u nedjelju tvrdnje da je skraćivanjem rokova za EU projekte dovelo u opasnost projekte nacionalnih parkova i parkova prirode, odnosno da će parkovi ostati bez novca iz EU fondova.

Zbog odluke Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU da se parkovima prirode skrati rok za prijavu EU projekata na javni poziv koji je raspisan u travnju, u opasnost je dovedeno 20 projekata vrijednih više od 620 milijuna kuna, doznaje Hina iz Ministarstva zaštite okoliša i prirode.

Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU je u dogovoru s Ministarstvom zaštite okoliša i prirode u travnju ove godine raspisalo javni poziv namijenjen parkovima prirode za prijavu EU projekata. Tada je bilo dogovoreno da će taj poziv trajati do kraja 2017. do kada bi trebali biti spremno svih 20 projekata.

Opstruiranje projekata važnih za razvoj parkova

Međutim, ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU promijenilo je rokove za prijavu EU projekata tako da je rok s 31. prosinca 2017. skraćen za 14 mjeseci, na 31. listopad 2016. Ta je odluka donesena 18. srpnja jednostrano bez konzultacije s resornim Ministarstvom zaštite okoliša i prirode, navode iz tog Ministarstva.

U Ministarstvu zaštite okoliša i prirode neugodno su iznenađeni takvim potezom jer smatraju da se radi o "opstruiranju projekata koji su važni za održivi razvoj parkova i krajeva koji ih okružuju“. Tom se odlukom, napominju, krši ranije potpisani sporazum na temelju kojeg su određeni rokovi javnog poziva s kojim su se složili svi ravnatelji parkova.

"Ne uspijevamo pronaći nikakav racionalan razlog za ovakvo iznenadno skraćenje roka, čime u konačnici rok skraćenja postaje višestruko duži od roka koji je preostao za izradu i predaju projektnih prijedloga", ističe se u apelu koji su ravnatelji parkova prirode poslali Ministarstvu zaštite okoliša i prirode.

"Nadamo se da je ministar Tomislav Tolušić svjestan štetnosti odluke koje je donijelo njegovo ministarstvo i da time u opasnost dovodi realizaciju projekata u čiju smo pripremu dosad uložili 15 milijuna kuna, koji bi mogle propasti", kazao je izvor iz Ministarstva zaštite okoliša i prirode.

Tolušić tražio da se projekti mijenjaju

Iz tog ministarstva tvrde da je Tolušić svojim intervencijama tražio da se projekti u visokoj fazi pripreme mijenjaju kako bi se u njih uvrstili elementi koji se ne bi mogli sufinancirati EU sredstvima jer ne zadovoljavaju kriterije poziva. Primjerice, od ravnatelja se tražila gradnja kongresnih centara i pristaništa za brodove koja se nalaze izvan granica parkova.

"Zbog toga bi nam se lako moglo dogoditi da Europska komisija ne odobri projekte koji su već u visokoj fazi pripreme“, upozoravaju iz Ministarstva zaštite okoliša i prirode. 

Ipak, u Ministarstvu se nadaju da će prevladati razum te da će Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU promijeniti štetnu odluku jer se radi o projektima koji će povećati razinu zaštite okoliša i kvalitetu života građana te potiču regionalni razvoj.

U 2015. osam nacionalnih parkova i 11 parkova prirode posjetilo je 3,1 milijuna posjetitelja. Kako bi se omogućio održivi razvoj parkova treba ulagati u posjetiteljsku infrastrukturu, to je jedini način da se zaštiti priroda baština parkova koje posjećuje sve više posjetitelja, poručuju iz Ministarstva.

Dujmović: Rok je nelogičan, loš i prekratak

Ravnatelj NP Brijuni Sandro Dujmović Hini je rekao kako su se ravnatelji svih nacionalnih parkova složili da je taj rok nelogičan, loš i prekratak te da neće stići prijaviti sve za što se spremaju već godinama, a parkovi će ostati uskraćeni za značajna sredstva. Stoga apeliraju na Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU da vrati raniji rok, odnosno 31. prosinac 2017.

Dujmović naglašava da u parkovima nemaju projektne timove koji bi radili samo na projektima, a kako je sezona imaju puno posla. 

"Ako ostane stari rok, svi će parkovi stići pripremiti dokumentaciju i prijaviti projekte te nastojati doći do potrebnih sredstava kako bi riješili infrastrukturne probleme, ali i poboljšali kapacitete – zaposlili neke ljude, otvorili nova radna mjesta. Ako rok ostane 31. listopad 2016., onda se bojimo da nećemo stići pripremiti projekte", kazao je.

Ako ih i stignu pripremiti, Dujmović ocjenjuje da neće biti kvalitete koju sami očekuju i priželjkuju. "Neće biti povučena sva sredstva jer je taj rok prekratak, pogotovo jer nas čeka promjena Vlade, a mi smo javne ustanove i ovisimo o njihovim odlukama. Prekratko je to vrijeme da se mogu kvalitetno pripremiti projekti od 3,5 do 85 milijuna kuna", poručio je.

Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU odbacilo je u nedjelju tvrdnje da je skraćivanjem rokova za EU projekte dovelo u opasnost projekte nacionalnih parkova i parkova prirode, odnosno da će parkovi ostati bez novca iz EU fondova.

 „Ministarstvo skraćivanjem rokova za prijavu na natječaj Promicanje održivog korištenja prirodne baštine u nacionalnim parkovima i parkovima prirode ni na koji način nije dovelo u opasnost projekte nacionalnih parkova i parkova prirode“, poručuju iz tog Ministarstva te ističu da je za očuvanje i promicanje prirodne baštine osigurano dovoljno sredstava iz EU fondova i da ih treba povući do 2023. godine.

 „Ako se svi projekti ne prijave do 31. listopada 2016., ne znači da će ostati bez sredstava jer će se natječaji za to područje raspisivati  svake godine, odnosno do iskorištenja raspoloživih sredstava“, ističu iz Ministarstva. Time reagiraju na prozivke Ministarstva zaštite okoliša da je zbog njihove odluke da se parkovima prirode skrati rok za prijavu EU projekata na javni poziv raspisan u travnju, u opasnost dovedeno 20 projekata vrijednih više od 620 milijuna kuna.

Ministarstvo regionalnog razvoja ističe da skraćivanjem rokova, u dogovoru s Ministarstvom zaštite okoliša i prirode, želi motivirati projekte pripremane gotovo dvije godine, da se prijave na natječaj i ugovore već u 2016. godini kako bi provedba projekta započela u 2017. godini.

 „Uobičajeno je da se u otvorenim pozivima s velikim brojem nepoznatih prijavitelja, čak i u slučaju infrastrukturnih projekata, prijaviteljima ostavlja u prosjeku 90 dana kako bi pripremili projekte. U ovom slučaju, radi se o ograničenom pozivu gdje su svi prijavitelji poznati, odnosno poziv je otvoren isključivo nacionalnim parkovima i parkovima prirode, te je Ministarstvo donijelo odluku da je 180 dana, u odnosu na 90 uobičajenih, dovoljno vremena da se projekti prijave na natječaj“, poručuju iz Ministarstva regionalnog razvoja.

Komentari (2)
Pogledajte sve

Je li to ono ministarstvo koje je preselilo u ZG Tower iako je bilo jasno da će to više stajati državni proračun i porezne obveznike – koje, poput ostalih ministarstava, ima mali “milijun” agencija i zaposlenika (što rade ti ljudi?), koje je plaćalo astronomski iznos za parking koji nije koristila (neki kažu da za njega nije ni znala) i nevjerojatne iznose za sjednice koje obično ne koštaju ništa? Čitali smo o ovom u domaćem dnevnom tisku.

Ono na što se ravnatelji parkova nisu osvrnuli je – neracionalno trošenje novca, gdje se, samo za primjer, milijuni kuna odvajaju za jednostavni web portal i mobilne aplikacije koje uopće nisu objavljene – a niti su raspisani javni natječaji za ponuđače. Zmajlović je dogovorio projekte koji su izgleda služili pranju novca, a ne poboljšanju ponude parkova.

New Report

Close