Svaki sedmi kruh i pecivo smrznuti stižu iz uvoza, ovdje se dopeče

Autor: Poslovni.hr , 16. veljača 2016. u 08:59
Foto: Thinkstock

Prema statistici HGK, u prvih deset mjeseci 2015. uvezli smo kruha, peciva i kolača za čak 94,5 milijuna eura, 11% više nego u istom razdoblju 2014.

Iako se svake godine lome koplja oko otkupnih cijena pšenice, već svaki sedmi kruh ili pecivo na našem stolu nisu “domaći”.

Prema statistici HGK, u prvih deset mjeseci 2015. uvezli smo kruha, peciva i kolača za čak 94,5 milijuna eura, 11% više nego u istom razdoblju 2014., čime su zasjeli na visoko 3. mjesto ljestvice top uvoznih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda. A iako i izvoz raste, lani 23%, i dalje je 50% manji od uvoza. Nada Barišić, direktorica Žitozajednice, kaže kako je uvoz izražen od ulaska RH u EU. I trgovački lanci, naime, u trendu toplih peciva s nogu vide rast profita i prodaje, pa uvoz smrznutog kruha i peciva, pizza, pita i ostalih nezaslađenih pekarskih proizvoda, koje trgovci potom samo dopeku, posljednjih godina raste dvoznamenkasto, piše Večernji list.

Spar, Kaufland, Lidl… vani zakupljuju čitave tvornice koje proizvode za njih, objašnjava Barišić, ističući kako ona ne bi rekla da potrošnja kruha u Hrvatskoj zbog toga raste, već samo da se dio profita sada raspodijelio na trgovačke lance. Smrznutog kruha, peciva, pizza… u 2012. smo tako uvezli za 19,8 mil. dolara, u 2013. za 24,4 mil., u 2014. za 28,8 mil., a u 10 mjeseci 2015. za 23,1 mil. dolara. Top zemlje iz kojih uvozimo su Njemačka, Italija, Slovenija, Francuska i Poljska.

Komentari (5)
Pogledajte sve

uz domaće igre, najbolje ide uvozni kruh

takpđer, pa Zaher, podpredsjednik HGK , bivši direktor konzuma i član uprave Agrokora doazi upravo iz tvrtke koju držim kao najodgovorniju za ovakvu jadnu situaciju Hr gospodarstva, seljaka, pekara….pa možda da pitamo njega kako to sad ovako, kako je to egipatski krimpir, kineski češnjak, nizozemska svinjetina, uvozno brašno i bogtepoto što još, imalo prednost distribucije na konzumovim policama prema domačim proizvođačima i proizvodima sve dok isti nisu “dampinškom” ponudom uvoznih proizvoda i uvezenih trgovina skoro skroz nestali?


U Bili većina peciva dolazi iz Poljske, sramota.

lp

dragi kolega, pravo pitanje je kako je uopće do toga došlo i čija je to u stvari sramota …tvoja, moja, onoga seljaka u slavoniji ili upravo ovih koji sada plasiraju ovakve sramotne statistike

U Bili većina peciva dolazi iz Poljske, sramota.

lp

New Report

Close