Krajem srpnja javni dug 255,6 milijardi kuna, 78 posto BDP-a

Autor: Poslovni.hr/Hina , 21. studeni 2014. u 11:09
. Photo: Marko Lukunic/Vecernji list

Posljednji podaci Hrvatske narodne banke (HNB) pokazuju da je ukupan dug opće države krajem srpnja ove godine dosegnuo 255,6 milijardi kuna, što je 10,4 posto više nego u istom razdoblju prošle godine.

 Posljednji podaci Hrvatske narodne banke (HNB) pokazuju da je ukupan dug opće države krajem srpnja ove godine dosegnuo 255,6 milijardi kuna, što je 10,4 posto više nego u istom razdoblju prošle godine.

Prema procjeni analitičara Raifeisenbank Austria (RBA), taj dug čini 78 posto procijenjenog ovogodišnjeg bruto domaćeg proizvoda (BDP).

Riječ je o podacima koji su napravljeni po novoj ESA 2010 metodologiji, a uključuju dugove središnje države, fondova socijalne sigurnosti i lokalne države.

"Zbog učinka baznog razdoblja, godišnja stopa rasta i dalje je dvoznamenkasta, ali podaci u usporedbi s krajem 2013. upućuju na usporavanje dinamike rasta javnog duga", ističu analitičari RBA.

U odnosu na kraj prosinca 2013., ukupan dug opće države viši je za 5,8 milijardi kuna ili 2,3 posto, a povećanje je dominantno posljedica rasta duga središnje države, koji je na kraju srpnja iznosio 250,3 milijardi kuna.

Iako je oko tri četvrtine duga denominirano u stranoj valuti, dominantno eurima, tečajna kretanja nisu bitnije utjecala na kunski izraz duga jer je došlo do tek neznatnog jačanja kune na kraju srpnja u odnosu na kraj prosinca, napominju iz RBA.

Struktura duga prema vjerovniku nije se značajnije promijenila od početka 2009. pa i dalje oko 60 posto udjela u ukupnom javnom dugu ima domaća komponenta, navode. Krajem srpnja 61,7 posto ukupnog javnog duga ili 157,8 milijardi kuna odnosilo na domaći javnih dug, a 38,3 posto na inozemni javni dug.

Na kraju srpnja obveze po izdanim kratkoročnim dužničkim vrijednosnim papirima iznosile su 25 milijardi kuna ili 9,8 posto javnog duga, dok su obveze po izdanim dugoročnim dužničkim vrijednosnim papirima dosegnule 140,7 milijardi ili 55 posto ukupnog javnog duga.

"Navedeni nominalni iznos duga po dugoročnim vrijednosnicama ujedno je i povijesno najviša razina. Udio obveza po primljenim kreditima pao je na razine koje smo bilježili prije krize, na 35,2 posto. U nominalnom iznosu obveze po kreditima krajem promatranog mjeseca iznosile su 89,9 milijardi kuna", navode iz RBA.

U skladu s metodologijom ESA2010, unatoč blagom mjesečnom rastu od 1,2 posto, ukupna jamstva nastavila su bilježiti pad na godišnjoj razini, pa na kraju srpnja iznose gotovo 23 milijarde kuna, od čega se na HBOR odnosi više od 14,7 milijardi kuna.

"Upravo smanjenje HBOR-ovih jamstava za 1,14 milijardi kuna u odnosu na kraj prosinca razlog je padu ukupnih jamstava u odnosu na kraj prošle godine, budući da su u istom razdoblju ostala jamstva blago povećana, za 177 milijuna kuna", napominju iz RBA.

Kako očekuju, javni dug bi u srednjoročnom razdoblju mogao nastaviti rasti zbog visokih potreba države za refinanciranjem obveza i izostanka konsolidacijskih mjera koje bi stabilizirale javni dug.

"Ipak dinamika njegovog rasta trebala bi usporiti, ali pod pretpostavkom da u projekcijskom razdoblju do 2017. ne dođe do uključivanja nekih subjekata u javni dug", zaključuju analitičari RBA.

 

Komentari (5)
Pogledajte sve


ministarstva-na-sluzbena-putovanja-trose-vise-od-80-milijuna

Ono što ja zamjeram medijima je što stavljaju ovakve vijesti u kontekst jednake važnosti. Ili ne znam, neki dan, predsjednički izbori koštaju 8 miliona. Time se jako odvraća pažnja sa bitnijih stvari. Ljudima zbog toga izgleda isto milion godišnje i milion dnevno.

Dnevne vijesti bi trebale biti:

Na današnji dan je država potrošila 0.22 miliona na službena putovanja, 0.02 miliona na održavanje izbora. Pri tome je vlada obećala prebaciti iz svog ureda u ured predsjednika 0.0027 miliona. Isto tako je potrošila dodatnih 30 miliona kamata za naš dug.

Sa tim da sa 0.02 dobivamo demokraciju a sa 30 dobivamo mogućnost da privremeno trošimo više nego što zarađujemo.

Ništa nije problem kao što je dug. Ne vidim kako je ok zaboravit na to samo zato što je to “stara” vijest. Kao da ne znam, krvariš iz arterije i pri tom se žališ na posjekotinu prsta ili uboda komaraca, samo zato jer je krvarenje arterije stara vijest. I tako svaki dan. I onda kad neko konačno i podsjeti na problem, dođe netko drugi i stavi opet komentar o komarcu.

ministarstva-na-sluzbena-putovanja-trose-vise-od-80-milijuna
Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture – 3 milijuna kuna

Milanović od početka mandata na službena putovanja potrošio više od 2 milijuna kuna

Ministarstvo unutarnjih poslova – 21 milijun kuna

Ministarstvo financija – 13,3 milijuna kuna
Ministarstvo obrane – 12,8 milijuna kuna
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova – 8,1 milijuna kuna
Ministarstvo poljoprivrede – 6,2 milijuna kuna
Ministarstvo gospodarstva – 2,3 milijuna kuna
Ministarstvo kulture – 2,1 milijuna kuna
Ministarstvo pravosuđa – 2 milijuna kuna
Ministarstvo zaštite okoliša i prirode – 2 milijuna kuna
Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja – 1 milijun kuna
Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava – 1 milijun kuna
Ministarstvo poduzetništva i obrta – 900.000,00kuna
Ministarstvo socijalne politike i mladih – 800.000,00 kuna
Ministarstvo branitelja – 350.000,00 kuna

http://www.index.hr/vijesti/clanak/ministarstva-na-sluzbena-putovanja-trose-vise-od-80-milijuna-kuna-godisnje/785495.aspx

pa nek hdz i sdp uzmu kredit i nek vracaju vanjski dug ja ga nisma napravio nit cu ga vracati ima ih dosta pa neka im praunuci vracaju taj dug koji su samo stvorili zasto bi ja kao stanovnik rh trbaop vracati pa to je cisti kriminal

Teoretski si u pravu , kredite bi trebali vračati oni političari koji su te kredite i dizali , a dižu ih i dalje.

A u stvari ćemo sve morati mi vratiti iz poreza , ukoliko ne odemo u Canadu ili Australiju , što dalje od ovih političari koji nam Hrvatsku upropaštavaju.

pa nek hdz i sdp uzmu kredit i nek vracaju vanjski dug ja ga nisma napravio nit cu ga vracati ima ih dosta pa neka im praunuci vracaju taj dug koji su samo stvorili zasto bi ja kao stanovnik rh trbaop vracati pa to je cisti kriminal

New Report

Close