Hera poručuje da u karlovačkoj Gradskoj toplani još ima viška radnika

Autor: Agencija VLM , 25. lipanj 2013. u 11:36
Damir Jelić (Photo: Marko Prpic/PIXSELL)

Bivšim radnicima Toplane, sada u stečaju, u srpnju bit će isplaćene tražbine

Skupili smo sredstva za isplatu ostatka tražbina. Gradonačelnik Damir Jelić se prevario kad je poručio da nećemo dobiti ni lipu – kaže Mara Radović, radnica posrnule karlovačke tvrtke Toplana, koja je i predložila otvaranje stečaja.

Jelić je o tome govorio lani na sastanku s korisnicima toplane. 

– Pokrenuli smo osnivanje Gradske toplane koja bi trebala omogućiti grijanje. Karlovačka banka će krajem srpnja na dražbi postati vlasnik postrojenja. Neće se u tom postupku namiriti nitko – ni Ina ni država – rekao je tada Jelić.

Kaba jest postala vlasnik nekretnina, da bi ih zatim prodala Gradskoj toplani. Pokretnine su i dalje većinom u vlasništvu Toplane u stečaju. O tome koliko će se zaraditi na njihovoj prodaji ovisit će hoće li se namiriti i vjerovnici drugog višeg isplatnog reda. U prvom je 74 radnika koji će, po najavama stečajnog upravitelja Mate Čička, biti isplaćeni u potpunosti do kraja srpnja. Ovi vjerovnici potražuju ukupno gotovo četiri milijuna kuna. U drugom višem isplatnom redu su ostali, pa i Ministarstvo gospodarstva koje potražuje nešto više od 40 milijuna kuna. Inina tražbina iznosi oko sedam milijuna kuna, Kaba traži dva i pol milijuna, Porezna uprava Karlovac oko dva, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost milijun i pol, Hrvatska elektroprivreda pola milijuna… Nije vjerojatno da će se i oni naplatiti. Radnice koje su ostale pomagati Čičku uspjele su naplatiti oko dva i pol milijuna kuna nenaplaćenih potraživanja. Nova toplana primila je 51 radnika iz stare. “Otpisani” tvrde da nisu dobili posao, jer nisu članovi političkih stranaka, dok Latković odgovara da i među njima ima članova HDZ-a. Kada je Hrvatska energetska regulatorna agencija odlučivala o zahtjevu Gradske toplane za regulacijom cijena usluga, napomenula je da je i 51 radnik prevelik broj, obrazlažući to tvrdnjom da postrojenja ljeti ne rade. Plaće radnika čine 9,40 posto ukupnih prošlogodišnjih troškova.

Latković priznaje da je više radnika no što je potrebno.

– No, to je broj od samo nekoliko zaposlenika i za sada ih ne mislimo zbrinjavati. Netočno je da ne radimo ljeti. Vršimo remonte, obnavljamo vrelovode i ostalo – kaže Latković.

Komentirajte prvi

New Report

Close