Brzo osnivanje jednostavnih tvrtki za 10 kuna najkasnije početkom jeseni

Autor: Suzana Varošanec , 16. svibanj 2012. u 22:00

Iako će zbog nižih pristojbi ukupni trošak za osnivača biti znatno niži, pitanje je hoće li se uspjeti postići ciljanih 100-tinjak eura

Najkasnije početkom jeseni Vlada će omogućiti osnivanje tvrtke za 10 kuna, tvrde upućeni izvori među kojima je i akademik Jakša Barbić. No, svi koji s time računaju ne doživljavaju to kao jako dobru vijest. Htjeli bi da to bude što prije, s nestrpljenjem čekaju novu opciju. A da je zanimanje veliko, potvrđuju iz trgovačkog sudstva. Otkako se pročulo za najavljenu novost, kažu, znatno je manje osnivanja “običnih” društava s ograničenom odgovornošću. S mogućnošću jeftina i brza osnivanja novoga jednostavnog društva Vlada kreće ipak žurnije nego što je prvotno planirano. Novost je što s time neće čekati početak iduće godine, a kamoli pristupanje Hrvatske Europskoj uniji, nakon čega bi, prema mišljenju Hrvatske gospodarske komore, bilo ekonomski neoportuno ne uvesti i ovdje tu mogućnost. Prema objašnjenju iz Ministarstva pravosuđa, nacrt izmjena Zakona o trgovačkim društvima, koji će to uvesti u ovdašnju praksu, praktički je već gotov. Bruse se još samo detalji poput statusnih promjena u slučaju da netko hoće preoblikovati sadašnji d.o.o. u jednostavni. Zapravo se samo čeka politički znak da zakon krene u precudure. On, pak, sadrži 50-ak odredaba, a glavnina se odnosi na usklađivanje s dvjema novim direktivama Europske unije. Zakon usto dodatno definira kaznenu odgovornost članova uprave za nepokretanje stečaja, što Vrhovni sud ocjenjuje potrebnim.

Samo izjava kod bilježnika
Prilikom posljednjih zakonskih promjena ispuštena je, naime, bitna odredba koja je uređivala kaznenu odgovornost uprave za nepokretanje stečaja. Dodatnim reguliranjem otvarit će se mogućnost da se po toj osnovi kazneno gone odgovorni direktori. Zanimljivo je i što se na osnivanje jednostavnoga d.o.o.-a odnose samo dvije-tri odredbe. Jedna od njih regulira i da će se osnivanje provoditi pomoću dvaju obrazaca koji će biti u prilogu zakona. Prvi je za jednostavni d.o.o. kada ga osniva jedan osnivač, a drugi za slučaj kad postoji više osnivača. Tvrtke će se tako moći osnivati izjavom ovjerenom kod javnog bilježnika. Sve pristojbe, od sudskoga registra do javnog bilježnika, trebale bi biti drastično srezane. Javnobilježnička komora s time je upoznata. Očekuje se i da će biti niži trošak oglašavanja u Narodnim novinama. Iako će ukupni trošak za osnivača biti znatno niži nego danas, pitanje je hoće li se uspjeti postići ciljanih 100-tinjak eura, ili će to ipak biti skuplje. Usporedbe radi, za osnivanje d.o.o.-a potrebno je sada izdvojiti oko 5000 kuna, a 20.000 iznosi osnivački kapital, od čega je najmanje polovica ulog u novcu. Iz pravosudnoga resora najavljuju da će jednostavna društva moći obavljati širok spektar poslova, uz izuzetak onih za koja su potrebne posebne dozvole. U trgovačkom sudstvu može se čuti kako će, sudeći prema zanimanju, nastati velik broj novih tvrtki. U HGK ističu pak kako podržavaju sve mjere kojima je cilj osnažiti poduzetničku kulturu i investicijsku klimu.

Protiv zloporaba
Prema mišljenju Komore, bitno je da konačna odluka zakonodavca bude kvalitetno utemeljena kako bi se izbjegle bilo kakve zloporabe. I pri posljednjoj izmjeni Zakona o trgovačkim društvima iz 2009. (stupila je na snagu 2010.), iako je to bilo pripremljeno, nije prihvaćeno da se u naš pravni sustav uvede jednostavni d.o.o. s temeljnim kapitalom od samo deset kuna, kao što je to bio slučaj u nekim državama članicama EU, napominju iz HGK. Upozoravaju pritom na princip EU prema kojem trgovačka društva osnovana u jednoj državi članici slobodno posluju na području cijele Unije, te se društva osnivaju tamo gdje je to najpovoljnije. “Kada Hrvatska postane članica EU, ugrađivanjem takve odredbe u naš Zakon o trgovačkim društvima izbjeći će se da se takva društva osnivaju u drugim državama, gdje je to povoljnije, te da fiskalno potpadnu pod taj pravni režim, a posluju u RH”, kažu u HGK.




Komentari (1)
Pogledajte sve

Krasno, i onda oni koji su zabrljali sa nebrojenim doo nastave po starom sa jednostavnim društvom!? Nije problem osnovati društvo nego pravna/pravosudna zaštita u poslovanju.

New Report

Close