Forum

Naslovnica Forum Tržišta kapitala - Hrvatska (ZSE) ATLN (Excelsa nekretnine d.d.)
Pretraživanje
Dionička društva
Oznaka Zadnja Najniža Najviša Prosječna Kupovna Prodajna Količina Promet Promjena
ATLN 155,00 155,00 155,00 155,00 153,00 163,00 65 10.075,00 -4,91%
naimxs 22.1.2019.
Slab prosjek ocjena
Korisnik s iskustvom
Veliki krug prijatelja
-

verdi

naimxs

A zašto ti pišeš "mi"? Tko ste to vi?

Ti ko da si zakonski ili pravni zastupnik društva i kao da ti odlučuješ o stavljanju potpisa na koncesijski ugovor?

Čiča ti se s nikim ne boriš nego pišeš gluposti.

Dok je postojeća garnitura na vlasti u državi i u "gradu" neće se raskinuti s praksom nego će se praksa pooštriti i postati još gora. Za koji dan odlazi još jedna milijarda za Uljanikova jamstva… u državi pljačkaša i razbojnika očekivati da će se nešto promijeniti dok ekipa ne završi sa svojim planom je otprilike ravno očekivanju da će u sljedeće dvije do tri godine ljudi kročiti nogom na Mars ili Veneru.

Kugla koja se kotrlja niz brdo ili brijeg, ne staje sama od sebe. Ili če stati po inerciji odnosno zbog jače frikcije i trenja ili nasilno, stavljanjem prepreke odnosno zbog nasilne promjene njezina smjera i zausta

rekao sam ti već na privat da nisam čiča. toliko si mutav da ni godine nemožeš procijeniti. ignore.

Deda, nemojte se žestiti da vas pumpa ne izda. Lijepo raspravljajte o temi, a ne da za svako misljenje vi bacite filozofiju… “kako ćete vi to rijesiti?!”

Moguće, al samo u nekoj drugoj “dimenziji”.

Zadnja izmjena: naimxs (15.5.2019. 18:52)
kornat 27.2.2018.
Veliki krug prijatelja
Korisnik s iskustvom
25%

i još nešto ,,,
p.s. jako je nekulturno napisati na forumu što ste Vi napisali ; da 99% nas na forumu ništa ne zna,,,
vjerovatno sebe ubrajate u 1 % onih koji sve znaju, pa bi na Vašem mjestu mudar čovjek otišao sa ovog foruma negdje drugdje prodavati pamet i to masno naplatiti.

Sun Tzu – Umijeće Ratovanja & George S. Clason - Najbogatiji čovjek u Babilonu vrijedi pročitati

investimir 19.1.2011.
Slab prosjek ocjena
Dugotrajni korisnik
Veliki krug prijatelja
50%

verdi

naimxs

A zašto ti pišeš "mi"? Tko ste to vi?

Ti ko da si zakonski ili pravni zastupnik društva i kao da ti odlučuješ o stavljanju potpisa na koncesijski ugovor?

Čiča ti se s nikim ne boriš nego pišeš gluposti.

Dok je postojeća garnitura na vlasti u državi i u "gradu" neće se raskinuti s praksom nego će se praksa pooštriti i postati još gora. Za koji dan odlazi još jedna milijarda za Uljanikova jamstva… u državi pljačkaša i razbojnika očekivati da će se nešto promijeniti dok ekipa ne završi sa svojim planom je otprilike ravno očekivanju da će u sljedeće dvije do tri godine ljudi kročiti nogom na Mars ili Veneru.

Kugla koja se kotrlja niz brdo ili brijeg, ne staje sama od sebe. Ili če stati po inerciji odnosno zbog jače frikcije i trenja ili nasilno, stavljanjem prepreke odnosno zbog nasilne promjene njezina smjera i zausta

rekao sam ti već na privat da nisam čiča. toliko si mutav da ni godine nemožeš procijeniti. ignore.

potpisujem i pristupam primjeni

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi …

Hrx84 18.12.2009.
Veliki krug prijatelja
Dugotrajni korisnik
-

Šta je nova sa žičarom?

Ludak 13.4.2019.
Mali krug prijatelja
Novi korisnik
-

Hrx84

Šta je nova sa žičarom?

Cini se da je situacija ista…. jos sve stoji i dogovara se…. kuva se kuva, bit ce tu svega cini mi se. Sve se grad misli da da su ove uhvatili za jajca, a atln po tuzbama…

randopph 15.7.2013.
Veliki krug prijatelja
Dugotrajni korisnik
-

daj bože da bude zatvorena što duže!

Hrx84 18.12.2009.
Veliki krug prijatelja
Dugotrajni korisnik
50%

Očekivao sam veću nervozu kod prodavača. Ne da nitko ovo jeftino. Svi se nadamo sniženju

naimxs 22.1.2019.
Slab prosjek ocjena
Korisnik s iskustvom
Veliki krug prijatelja
-

Kako se nadaš sniženju ako ne znaš uopće kolika će biti koncesijska naknada?

Naprosto je smiješno kako ovdje trivijalno ljudi rezoniraju. Bez ikakve analitike. Još nisam vidio da je netko dao suvislu procjenu, “sto ako”… ako je bila kakva, ja je nisam zamijetio.

Zadnja izmjena: naimxs (23.5.2019. 21:51)
sokolić 12.12.2007.
Veliki krug prijatelja
Dugotrajni korisnik
50%

Daj Bože da se otvori što prije. Dugoročno smo svi mrtvi. A ne otvori li se možda i kratkoročno

You never count your money when you're sittin' at the table

kornat 27.2.2018.
Veliki krug prijatelja
Korisnik s iskustvom
33%

ova dionica je maksimalno snižena, mišljenja sam da će nakon rješenja brzo biti iznad 200- 220 kn,
,,, po mom mišljenju u ovoj dionici su investitori sa dužim horizontom ulaganja
već godinu dana je na istim vrijednostima

Zadnja izmjena: kornat (24.5.2019. 9:04)

Sun Tzu – Umijeće Ratovanja & George S. Clason - Najbogatiji čovjek u Babilonu vrijedi pročitati

Jubito 26.7.2008.
Dobar prosjek ocjena
Dugotrajni korisnik
Veliki krug prijatelja
60%

naimxs

Naprosto je smiješno kako ovdje trivijalno ljudi rezoniraju. Bez ikakve analitike. Još nisam vidio da je netko dao suvislu procjenu, “sto ako”… ako je bila kakva, ja je nisam zamijetio.

Ja se zbilja pitam šta si ti sebi umislio i koji si ti faktor da bi se tebi, koji si se registrirao prije 4 mjeseca, trebalo bilo što objašnjavati?!
Ti stvarno misliš da možeš svakome “svisoka” davati kritike i savjete, da ste ti ili tvoje mišljenje vrijedniji od bilo kojeg drugog na ovom forumu?

Kako si se pojavio, tako ćeš i nestati
I pojaviti se pod novim nadimkom
I sa drugom taktikom i retorikom
Ma zapravo, ajd ti meni na ignorancjiju pa se pravi pametan koliko te volja.

Zadnja izmjena: Jubito (25.5.2019. 22:41)

halfte trinken, halfte Šarcu geben

naimxs 22.1.2019.
Slab prosjek ocjena
Korisnik s iskustvom
Veliki krug prijatelja
-

Čuj, a da svoje frustracije usmjeriš u nekom drugom smjeru? Jasno je da će koncesija značajno utjecati na buduće poslovanje društva, pa bi bilo logično da se u ovisnosti o njezinoj stopi napravi model ili analiza koja će pokazati sto dioničarima u ovisnosti o njezinoj stopi ostaje ispod crte.

Zahvaljujući meni si zaradio jedinu ozbiljnu lovu ove godine. Samo sto si očito dosta ograničen pa to ne shvaćaš.

I slobodno me stavi na ignore i nemoj me vise komentirati. Ako imaš neke druge probleme, potrazi stručnu pomoć.

What 6.11.2014.
Veliki krug prijatelja
Dugotrajni korisnik
-

Jubito

naimxs

Ja se zbilja pitam šta si ti sebi umislio i koji si ti faktor da bi se tebi, koji si se registrirao prije 4 mjeseca, trebalo bilo što objašnjavati?!
Ti stvarno misliš da možeš svakome "svisoka" davati kritike i savjete, da ste ti ili tvoje mišljenje vrijedniji od bilo kojeg drugog na ovom forumu?

Kako si se pojavio, tako ćeš i nestati
I pojaviti se pod novim nadimkom
I sa drugom taktikom i retorikom
Ma zapravo, ajd ti meni na ignorancjiju pa se pravi pametan koliko te volja.

A što reći o liku koji ne zna čemu služi non-cash P/E, a traži ozbiljne analize jer ovo je za njega prebanalno…
naimxs 22.1.2019.
Slab prosjek ocjena
Korisnik s iskustvom
Veliki krug prijatelja
-

What

naimxs

What

naimxs

What

StatusQuo

Ako je dobit 38 mil onda je p/e 14,22

P/E je 11.6 nakon što se oduzme cash (ne računajući ovih nekoliko rezervacija).
Nema smisla računati P/E s cashom na računu, pogotovo u vrijeme niskih kamata dok zarađuje valjda 0.2%.

Kakav keš? Znači da sad se zaduže 100 milijuna kuna i imaju još 100 milijuna kuna na računu, koliko je onda P/E?

Ajmo bit korektni i ne pisati gluposti i izmišljati neke nove "prilagođene" mjere.

Da sad isplate sav cash sa računa kao dividendu, a cijena padne isto toliko, firmi bi P/E pao na 11.6, a profit ostao praktički isti.
Po tvojoj "logici", ta bi firma nakon isplate svog casha bila još puno bolja prilika.
To naravno nije točno i zato na P/E cash i dug imaju jak utjecaj i treba ih uzeti u obzir, tj. prilagoditi P/E.
Ako ti to nije jasno, pročitaj nešto od Damodarana o valuaciji, tamo je detaljno objašnjeno.

Pa da isplate Cash pala bi i cijena pa bi omjer ostao “isti” ili barem sličan. Daj ponovi sto je brojnik, a sto nazivnik, a sto kvocijent. Cash nigdje ne utječe na taj omjer. Ako bas hoćeš uvrstiti taj omjer onda racunaj EV - Enterprise value i stavi ga u omjer neke mjere operativne profitabilnosti (Ebitda) ili prihoda od prodaje.

Da isplate cash, pala bi cijena, ali bi profit ostao isti jer on nema veze s cashom ni dividendom, i zato bi P/E pao.
Tebi nisu jasni ni razlomci ni elementarno računovodstvo.

Za one koji žele znati više: http://aswathdamodaran.blogspot.com/2015/05/valuing-pricing-cash.html [aswathdamodaran.blogspot.com]

http://aswathdamodaran.blogspot.com/2015/06/debt-cash-and-pe-why-cash-is-upper-and.html [aswathdamodaran.blogspot.com]

Jesi ti ikad pročitao sto ovdje piše? Pretpostavljam da nisi.

Ovdje ti piše da firme sa vise duga koji u odnosu na kapital, u situaciji kada im se ne bi pogoršavali uvjeti kreditiranja (postajali nedostupniji i skuplji) da bi im sa povećanjem duga padao PE, no kako se radi o hipotetskoj pretpostavci, koja u stvarnosti tako ne funkcionira, taj efekt nije održiv jer zbog pogoršanja omjera kapitala i duga, mijenjaju se i uvjeti zaduživanja (pogoršavaju se). U tekstu se spominju uz te, još i neki drugi efekti.

I pogledaj primjere koji se opisuju. Softverska firma sa velikim R&D ulaganjima i amortizacijom Itd.

Dakle, nema ni rijeci o onome sto ti tvrdiš, nekakvoj dedukciji i usklađivanju PE za keš. A pogotovo ne o direktnoj aplikaciji bilancnih stavaka na neku od mjera profitabilnosti. Dakle, da ponovimo, ne možeš oduzeti keš i onda mjeriti profitabilnost. Naprosto zato jer na tom kešu ne piše odakle je došao, da li iz redovitih operacija ili od prodaje imovine, zaduživanja i sl. Prodajom imovine možeš jako povećati kes poziciju, a profitabilnost redovitih operacija se neće promijeniti. I kad onda uzmeš kapitalizaciju firme oduzmeš keš i podijeliš ga sa zaradom dobit ćeš nizak omjer iz kojeg nećeš moći citati ono sto te zaista zanima.

Zato su pametni i praktični ljudi smislili EV/Ebitda omjer da si pojednostave usporedbu operativne profitabilnosti u odnosu na, najširu, EV - vrijednost firme (koja pokazuje (pro)ocjenu trzisne vrijednosti firme uvećanu za dugove i umanjenu za keš).

I sad naprimjer, kako će se taj tvoj omjer ponašati kad Luksici recimo isplate gradu zaostale koncesijske naknade, koliko će tada keša ostati koji si ti računao u svojem omjeru kao nešto sto umanjuje PE i na sto dionicari kompanije mogu računati?

Vidiš zato je potrebno pozabaviti se nekim jednostavnim modelom i procjenom da dionicari odnosno suvlasnici znaju gdje se nalaze na ljestvici vrijednosti u situaciji: a) nakon jednokratnog plaćanja naknada i b) smanjenja profitabilnosti zbog povećanja iznosa koncesijske naknade u budućem poslovanju. Odnosno koliko bi mogao biti kombinirani efekt tih dvaju utjecaja na sadašnju vrijednost u ovisnosti od visine jednokratno isplaćenih zaostataka i buduće konc. naknade za poslovanje.

Zadnja izmjena: naimxs (26.5.2019. 7:56)
randopph 15.7.2013.
Veliki krug prijatelja
Dugotrajni korisnik
-

a) u rezervacijama i ovršenoj svoti ima porprilično love (i previše)
b) iznos koncesije će pokriti porast cijene karte. ako teba i za 30%
c) kombinirani efekt ovih dviju stvari… rezultira tužbom prema gradu, porezno/carinskojj upravi, državi,
ministarstvu…. ili nagodbom! što opet rezultira osjetnim povećanjem sredstava na računu
d) daj bože da žičara bude zatvorena što duže!
e) likvidacija/prodaja firme je očito nečija tiha želja. koliko bi to bilo po EV, EV/EBITDA ili PE?

What 6.11.2014.
Veliki krug prijatelja
Dugotrajni korisnik
-
Sadržaj posta bit će prikazan nakon odobrenja moderatora.
Hvala vam na razumijevanju.