Bračke riblje konzerve u pohodu na Kinu

Autor: Slavica Vuković/VL , 22. veljača 2017. u 14:13
Godišnje se u Postirama proizvede 25 milijuna ribljih konzervi, koje se izvoze u cijeli svijet/Miranda Čikotić/PIXSELL

Pogon s 321 zaposlenim ima godišnji promet 25 milijuna i dobit od 2 milijuna eura, a plan je širiti se i na turizam, s gradnjom hotela i marine.

Sardina d.o.o. iz Postira na Braču, jedna od vodećih hrvatskih tvrtki u sektoru ribarstva i prerade ribe, proslavila je u utorak 110. rođendan. Tim povodom pogone suvremene, nove tvornice, dovršene 2016. godine, obišli su ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić, ministar graditeljstva Lovre Kuščević i splitsko dalmatinski župan Zlatko Ževrnja, uz pratnju predsjednika Uprave Mislava Bezmalinovića, bivšega vrhunskog vaterpolista i zlatnog olimpijca, a danas uspješnoga poduzetnika.

Izvoze 85% proizvodnje
Postirska Sardina ima 321 zaspolenih, godišnji promet je 25 milijuna eura, a prosječna im je dobit 2 milijuna eura nakon oporezivanja. Godišnje proizvedu 25 milijuna ribljih konzervi koje izvoze u cijeli svijet. Gotovo 85% proizvoda  prodaju se izvan granica Hrvatske, najviše u Japan, EU, Rusiju i SAD. Rješavaju i administrativne probleme za kinesko tržište koje bi im se moglo otvoriti već narednog tjedna.  

Od radnica na proizvodnoj traci doznajemo kako one s više staža zarađuju nešto više od 3000 kuna, ali zadovoljne su što su im plaće redovite i imaju gdje raditi na svom otoku. Osim proizvodnje konzervi, pašteta te cijele, očišćene ribe, Sardina se bavi uzgojem školjki, tuna, komarči i lubina, a posjeduju i vlastitu flotu, od čega su dva broda kupili uz potporu Vlade i kredit HBOR-a. Proizvodni proces su zaokružili, a osim ospkrbe naših turističkih kapaciteta u planu im je zakoračiti i u tu branšu. "Plan nam je poslovanje proširiti i na turističke projekte. Sardina će graditi hotel i marinu na području Postira i Nerežišća", najavio je Bezmalinović. 

Stara tvornica u hotel
Upravo zahvaljujući Sardini, stara tvornica, u kojoj je Sardina osnovana 1907., po planovima Uprave postat će hotel s luksuznim vilama.  "Riječ je o dugoj tradiciji te velikoj, vrhunskoj hrvatskoj priči. Ne trebam isticati značaj gospodarskog subjekta koji zapošljava više od 320 ljudi i to na otoku, a orijentirana je na izvoz. Vlada može i pomoći će hrvatskim otocima. Imamo veliku količinu sredstava iz EU fondova na raspolaganju za ribarske luke, škole, vrtiće, infrastrukturu… Premijer nam podrijetlo vuče s otoka, dva ministra su otočana, Kuščević i Cappelli, povest ćemo računa o otocima više nego prijašnje Vlade", izjavio je Tolušić koji se dan ranije susreo s ribarima.

Požalili su mu se kako ljeti imaju problema s vezovima za iskrcaj ribe jer su luke krcate turističkim plovilima, što im je obećao da će riješiti. Lovro Kuščević, ministar graditeljstva, i sam Bračanin, najavio je izgradnju klaonice u Nerežišćima, otočkih cesta, rješavanje problema gospodarenja šumama. "Ova Vlada ustrojit će Upravu za otoke pri Ministarstvu regionalnog razvoja i europskih fondova pa će jedan pomoćnik ministra biti zadužen za razvitak naših otoka za koje imamo brojne projekte", najavio je Kuščević. Splitsko-dalmatinski župan je izjavio kako županija pomaže koliko god može. Izgradila je pristupnu cestu do nove tvornice, a gradi luke u Pučišćima, Supetru, Bolu kao i cestu Supetar-Nerežišće-Bol. 

Komentirajte prvi

New Report

Close