Tehnološke dionice s 35% rasta ove godine vuku Wall Street

Autor: Tomislav Pili , 29. listopad 2019. u 22:00
Veću dobit od očekivanja ostvarilo je 78 posto kompanija/REUTERS

Uz IT, među investitorima je popularan i nekretninski sektor zbog visokog dividendnog prinosa.

Američki burzovni indeks  S&P 500 dosegao je novu rekordnu razinu na krilima tehnoloških dionica koje za ovu godinu bilježe već 35 posto rasta.

No, analitičari nisu sigurni koliko snage za daljnji rast ima američko dioničko tržište. Zahvaljujući boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima većine američkih kompanija i nadi ulagača da će SAD i Kina uskoro postići dogovor o nekim od trgovinskih pitanja, Dow Jones ojačao je 132 boda ili 0,49 posto, na 27.090 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,56 posto, na 3039 bodova. Nasdaq indeks skočio je preko 1 posto, na 8325 bodova.

Rast već tri tjedna 
U ponedjeljak je nastavljen rast cijena dionica, koji traje već više od tri tjedna, pa se S&P 500 indeks probio iznad dosadašnje najviše razine u povijesti, dosegnute 26. srpnja. Za ovu godinu bilježi rast od 21,3 posto. Dobro raspoloženja na tržištu zahvaljuje se nadi ulagača da će SAD i Kina uskoro postići parcijalni trgovinski dogovor. U petak je ured američkog trgovinskog predstavnika priopćio da su SAD i Kina blizu završetku prve faze dogovora i da se pregovori nastavljaju.

 

21,3 posto

rasta ove godine bilježi burzovni indeks S&P 500

Predsjednik SAD-a Donald Trump tada je poručio da se nada da će taj dogovor on i kineski predsjednik Xi Jinping potpisati idućega mjeseca na sastanku u Čileu. U ponedjeljak je kazao da se nada da bi se dogovor mogao postići i prije nego što je zacrtano. To je potaknulo nadu ulagača da će se uskoro završiti carinski rat između dvaju najvećih svjetskih gospodarstava, koji traje već više od 15 mjeseci i koji je izazvao usporavanje rasta globalnog gospodarstva. Rast burzovnih indeksa zahvaljuje se i snažnom, 2,5-postotnom skoku cijene dionica Microsofta, nakon što je objavljeno da je taj tehnološki div dobio 10 milijardi dolara vrijedan posao od Pentagona za 'cloud' usluge.

Podršku tržištu pružaju i dobri kvartalni poslovni rezultati američkih kompanija. Od 204 kompanije iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile financijska izvješća za treće tromjesečje, njih više od 78 posto ostvarilo je veću dobit nego što se očekivalo. Ulagači se stoga nadaju da bi sezona rezultata ipak mogla biti bolja nego što analitičari očekuju. A analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u trećem tromjesečju pale za 2 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, što bi bio njihov prvi pad od polovice 2016. godine.

Očekivanje smanjenja 
Dobro raspoloženje na tržištu zahvaljuje se i uvjerenju ulagača da će američka središnja banka na sjednici ovoga tjedna smanjiti ključne kamatne stope već treći put ove godine za 0,25 postotnih bodova, što bi trebalo podržati najveće svjetsko gospodarstvo, čiji se rast u posljednje vrijeme usporava. Pad kamata i prinosa na obveznicedobrim je dijelom odredio strukturu rasta cijena dionica. Ako se pomnije pogleda izvedba pojedinih sektora unutar S&P-a 500, tehnološki sektor sa 35 posto rasta uvjerljivo predvodi.

Slijede sektori nekretnina i komunikacijskih usluga sa 24, odnosno 23 posto rasta. Analitičari ističu kako je nekretninski sektor postao atraktivan ulagačima zbog visokih dividendnih prinosa, posebno značajnima u uvjetima povijesno niskih prinosa na obveznice. Najlošiji rast od tri posto ostvario je energetski sektor. Nakon novog burzovnog rekorda postavlja se pitanje koliko će tržište biti u bikovskom trendu.

Analiza banke UBS kazuje da se Amerika nalazi u kasnoj fazi poslovnog ciklusa. No, dobra je vijest što ta "kasna faza" može trajati godinama. JP Morgan optimistično gleda na globalne dionice umjesto američkih. Analitičari te banke vjeruju da će rasplet Brexita povoljno djelovati na dionice europskih banaka, a vjeruju i da je dobar trenutak za kupnju japanskih dionica.

Kriva odluka

Iz dioničkih fondova otišlo 96 milijardi dolara
Dobar dio ulagača u investicijske fondove izložene američkim dionicama ima razloga žaliti s obzirom na rekordne vrijednosti indeksa S&P 500. Podaci banke Goldman Sachs iz nedavne bilješke klijentima pokazuju da je iz američkih dioničkih fondova u dosadašnjem dijelu godine otišlo 96 milijardi dolara. Novac se prelio u obvezničke i novčane fondove. Goldmanovo je predviđanje da će u 2020. alokacije u dionice "ostati relativno stabilne", prenosi CNN.

Komentirajte prvi

New Report

Close