Predstavljen #BOB, AI chatbot za brze i anonimne savjete o sigurnosti na internetu

Autor: T. I. , 11. veljača 2025. u 14:45
Foto: screenshot

Na besplatnu i anonimnu helpline liniju Centra za sigurniji internet, stiglo je lani 993 upita, što predstavlja povećanje od 110 posto u odnosu na prethodnu godinu.

Chatbot #BOB, inovativni je AI digitalni asistent, dizajniran je za pružanje savjeta o sigurnosti na internetu. Temeljen na velikom jezičnom modelu umjetne inteligencije (LLM), omogućava korisnicima brzo pristupiti provjerenim informacijama, bez straha od osude ili stigmatizacije. #BOB je predstavljen danas, povodom obilježavanja Dana sigurnijeg interneta, a predstavio ga je Centar za sigurniji internet, u suradnji s A1 Hrvatska i tvrtkom Delta Reality.

Sadržaj na temelju kojeg #BOB pruža odgovore sastavili su stručnjaci iz Centra za sigurniji internet, osiguravajući time relevantnost i pouzdanost informacija. Namijenjen je djeci, roditeljima i stručnjacima, a dostupan je na web-stranicama #BoljiOnline i www.csi.hr. Njegova glavna prednost je anonimnost, što korisnicima omogućava slobodu u postavljanju pitanja i traženju pomoći u situacijama poput elektroničkog nasilja, krađe identiteta ili prijetnji na internetu.

Foto: Screenshot

„Cilj nam je omogućiti jednostavan pristup informacijama o sigurnosti na internetu za sve korisnike, osobito mlade, roditelje i stručnjake. Nadamo se da će chatbot #BOB postati pouzdani asistent u digitalnom okruženju i pomoći korisnicima u prepoznavanju i rješavanju sigurnosnih prijetnji,“ izjavio je Tomislav Ramljak, voditelj Centra za sigurniji internet.

Rast broja upita i zabrinjavajući trendovi u digitalnoj sigurnosti

Centar za sigurniji internet predstavio je i podatke za 2024. godinu, koja je zabilježila porast upita za pomoć. Na besplatnu i anonimnu helpline liniju Centra stiglo je 993 upita, što predstavlja povećanje od 110% u odnosu na prethodnu godinu. Veći broj roditelja, mladih i stručnjaka traži pomoć zbog prijetnji poput elektroničkog nasilja, krađe identiteta i neprimjerenih online izazova.

Jedan od zabrinjavajućih fenomena je širenje neprimjerenog sadržaja na platformama poput TikToka, Instagrama i WhatsAppa, gdje se često dijele uvredljive poruke, snimke ili fotografije. Također, raste broj prijava vezanih uz phishing prevare, hakirane račune i prijetnje ucjenama, posebno među mladim korisnicima digitalnih platformi poput Robloxa.

„S obzirom na rastuće izazove u digitalnom okruženju, posebno među maloljetnicima, potrebno je poduzeti mjere za prevenciju opasnih online ponašanja. Pozivamo na širi društveni dijalog o digitalnoj pismenosti i odgovornom korištenju tehnologije,“ dodali su iz Centra.

Zadnje tromjesečje 2024. godine donijelo je i opasan online izazov „Superman Challenge“, koji je rezultirao ozljedama među maloljetnicima. Centar za sigurniji internet organizirao je edukacije za roditelje i stručnjake kako bi podigao svijest o sigurnosti na internetu i zaštiti djece od digitalnih prijetnji.

Uz to, roditelji su se obraćali Centru s pitanjima o sigurnosti njihove djece na internetu, posebice u situacijama gdje su djeca dijelila seksualno eksplicitne sadržaje putem društvenih mreža. Stručnjaci iz Centra naglašavaju potrebu za većom edukacijom roditelja i djece o digitalnoj odgovornosti i sigurnosti.

Komentirajte prvi

New Report

Close