Kina je u utorak izvijestila o padu godišnje stope inflacije u srpnju na 6,3 posto, no kako su cijene nekih prehrambenih artikala osjetnije porasle.
Tako je prosječna inflacija za prvih sedam mjeseci ove godine pala na 7,7 posto, priopćio je Nacionalni statistički ured. Usporedbe radi, godišnja stopa inflacije u lipnju je dosegnula 7,1 posto. “Nastavljen pad indeksa potrošačkih cijena predstavlja pozitivan znak jer ukazuje na to da su vladine mjere radi ublažavanja inflatornih pritisaka bile učinkovite”, izjavio je Zhang Xiaojing, analitičar pri Kineskoj akademiji društvenih znanosti za novinsku agenciju Xinhua. Inflacija je u siromašnim ruralnim regijama i dalje viša od one u urbanim područjima te je u srpnju dosegnula 6,8 posto, dok je u gradskim područjima iznosila 6,1 posto, priopćio je statistički ured. Cijene hrane u srpnju su se povećale za 14,4 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, priopćeno je iz ureda. Cijene mesa su u usporedbi sa srpnjem 2007. porasle za 16 posto, a jestivog ulja za 31 posto. Rast cijena industrijskih proizvoda pri proizvođačima u srpnju je u odnosu na isto razdoblje lani dosegnuo 10 posto, što je najveći uzlet od 1996., izvijestio je ured.
(dpa)
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu