EN DE

Nova komunikacijska platforma – GEM javni multimedij

Autor: Objava za medije
10. lipanj 2013. u 16:58
Podijeli članak —
Press foto

U Zagrebu je ovog tjedna održana regionalna stručna konferencija DiSiCon 2013, specijalizirana za područje Digital Signage (DS) industrije.

U Zagrebu je ovog tjedna održana regionalna stručna konferencija DiSiCon 2013, specijalizirana za područje Digital Signage (DS) industrije.

već od 5 € mjesečno
Pretplatite se na Poslovni dnevnik
Pretplatite se na Poslovni Dnevnik putem svog Google računa, platite pretplatu sa Google Pay i čitajte u udobnosti svoga doma.
Pretplati se i uštedi

U sklopu konferencije održano je predavanje o GEM javnom multimedijuTM, sustavu za digitalno komuniciranje u javnom prijevozu. Damir Knežević, direktor tvrtke Impleo media i partner GEM-a u Hrvatskoj, predstavio je tehnologiju i primjenu ovog inovativnog i učinkovitog sustava, jednog od najboljih na području digitalnog komuniciranja u javnom prijevozu, koji zahvaljujući razvoju i primjeni novih tehnologija generira brojne prednosti za lokalnu zajednicu i korisnike.

U Zagrebu je ovog tjedna održana regionalna stručna konferencija DiSiCon 2013, specijalizirana za područje Digital Signage (DS) industrije.

U sklopu konferencije održano je predavanje o GEM javnom multimedijuTM, sustavu za digitalno komuniciranje u javnom prijevozu. Damir Knežević, direktor tvrtke Impleo media i partner GEM-a u Hrvatskoj, predstavio je tehnologiju i primjenu ovog inovativnog i učinkovitog sustava, jednog od najboljih na području digitalnog komuniciranja u javnom prijevozu, koji zahvaljujući razvoju i primjeni novih tehnologija generira brojne prednosti za lokalnu zajednicu i korisnike.

Sudeći po intenzivnom rastu industrije i trendu digitalizacije postojećeg informiranja i medija uopće, mogućnost da sustav javnog prijevoza ima vlastiti medijski kanal velikog dosega koji se obraća upravo njihovim korisnicima, novi je svjetski trend i jedinstvena prilika koju iz godine u godinu koristi sve više sustava javnog prijevoza u svijetu. Upravo uvođenje ovakve inovacije kod nas moglo bi hrvatski javni prijevoz svrstati uz druge europske i svjetske gradove, poput onih u SAD-u, Velikoj Britaniji, Nizozemskoj, Rusiji, Austriji (metro u Beču, tramvaji u Grazu) koje su svojim putnicima već omogućile dostupnost ovakvog medija te im samim time osigurali bolju informiranost, a posljedično i povećali upotrebu javnog prijevoza. U sklopu predavanja istaknut je i primjer uspješne implementacije GEM sustava u Ljubljani čije je emitiranje započelo u listopadu 2009. godine, a istraživanje koje se svaka tri mjeseca provodi u Ljubljanskom putničkom prijevozu (LPP) pokazalo je da čak 90% korisnika redovito prati medij i prihvaća ga kao korisnog radi aktualnosti, a u potpunosti je prihvaćen i od strane svih gradskih organizacija koje su digitalizirale sva postojeća tiskana izdanja, s novostima dosegle publiku koja im je inače teže dostupna (poput mladih i umirovljenika), a u izvanrednim situacijama iskoristile mogućnost o hitnom obavještavanju putnika o prometnim obilascima te sveukupno poboljšale informiranost građana.

Prednosti sustava za digitalno komuniciranje u javnom prijevozu su mnogobrojne, za grad i građane, kao i za oglašivače koji traže nove inovativne pristupe "nagovora" svoje publike, a nužni su za pokrivanje investicije implemetacije. Samo neki od važnijih benefita su ažuriranje informacija u stvarnom vremenu, centralizirana distribucija sadržaja koji se prilagođava aktualnoj demografiji, što je od posebne važnosti u izvanrednim situacijama gdje se informacije prenose na cijelu mrežu i u trenutku omogućuju cjelovito pokrivanje grada. Sustav omogućuje i 7 puta učinkovitije obraćanje javnosti u usporedbi s postojećim tiskanim oblicima komunikacije, uz GPS i vremenski pokretač sadržaja koji omogućuje emitiranje točno određenog sadržaja na unaprijed planiranim lokacijama (npr. vijest o koncertu prije ili u vrijeme održavanja kada se javni prijevoz približava konkoncertnoj dvorani). Izvanredna je mogućnost direktne komunikacije s publikom kao i utjecaj publike na sadržaj medija (komentiranje vijesti putem SMS-a koji se u stvarnom vremenu prikazuju na ekranu, a na zahtjev mogućnost sudjelovanja u nagradnim igrama, anketama, glasovanjima). Kako bi mogli "kontrolirati" objave i "u svakom trenutku znati što se prikazuje" na cijeloj mreži ili jednom specifičnom ekranu, ovaj sustav omogućuje izvješćivanje  – trenutnu i mjesečnu pripremu izvješća o reproduciranim sadržajima i korisničkim interakcijama, koje je bitno naručiteljima oglasa.

Kako bi ekrani bili što ugodniji za putnike, digitalni zasloni sustava prilagođavaju razinu svjetlosti dobu dana i emitiraju sliku vidljivu iz vrlo širokog kuta te su ugodni oku i privlače pozornost u svako doba dana i iz velikog dijela vozila. Kvalitetna tehnička oprema osnovni je preduvjet za postojanje sustava multimedija, a sadržaj je ono što ga čini komunikacijskim kanalom.

Relevantan multimedijalan sadržaj s dodanom vrijednošću u potpunosti je prilagođen putnicima, s ciljem da im u vremenu provedenom u sredstvima javnog prijevoza osigura dostupne informativno-zabavne sadržaje koje će im skratiti vrijeme vožnje, inspirirati ih, motivirati, uljepšati im dan ili barem vrijeme provedeno u tramvaju ili autobusu. Putnicima je tako omogućeno da tijekom vožnje javnim prijevozom mogu doći do korisnih informacija poput aktualnih gradskih obavijesti, lokalnih i svjetskih vijesti, informacija i savjeta o zdravlju, domu, dizajnu, tehnologiji ili pak obavijesti o kulturnim događanjima poput aktualnih izložbi, predstava, koncerata.

Nove tehnologije poput GEM multimedijalnog sustava, koje svakodnevno ulaze u život, izazov je postaviti na pravi način. No vrijeme komunikacije s publikom putem statičnih oglasa i prekomjerno pojavljivanje istih u javnom prostoru s "dolaskom" digitalnih ekrana i dinamične slike je "out". S pravim pristupom, dobrim razumijevanjem publike i njenih potreba, kao i svih apekata u kojima tehnologija živi i okoline u kojoj nastupa, moguće ju je osmisliti na potpuno koristan način za sve, a posebno za korisnike / publiku  koja sa ovakvim sustavima samo dobiva.

 

 

 

Autor: Objava za medije
10. lipanj 2013. u 16:58
Podijeli članak —
Komentirajte prvi

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close