Microsoft uživa veći stupanj povjerenja zadovoljnih kupaca zahvaljujući novom operativnom sustavu Windows 7 nego rivalski Apple nakon provedene nadogradnje sustava. Naime, kako je objavila londonska istraživačka tvrtka YouGov, američkom softverskom proizvođaču Microsoftu ocjena je rasla 67 posto tjedan nakon izbacivanja sustava Windows 7 koji je na tržištu od lanjskog 22. listopada.
Dan prije nego što je taj sustav pušten u prodaju Microsoft je bio ocijenjen sa 64 posto. Stopa zadovoljstva korisnika Microsoftom skočila je 14 posto do kraja prošle godine. Nakon Appleovog izbacivanja softvera Snow Leopard u prvom tjednu Microsoftovom je rivalu povećana ocjena tek za jedan bod na 65 posto. Istodobno, do kraja prošle godine Appleova je ocjena rasla 6,9 posto. Postotak korisnika zadovoljnih s Microsoftom 31. je prosinca dosegao 73 posto, najviše od 2007. godine kada je tvrtka YouGov počela raditi ovakva istraživanja. Reputacija Microsofta počela je rasti zahvaljujući pozitivnom izvješću o Windows sedmici uzevši u obzir da su neki korisnici odložili kupnju osobnih računala izbjegavajući prethodnika toga proizvoda Vistu, prokomentirao je američki analitičar Matt Rosoff. “Ljudi kažu u ‘redu, Microsoft je vratio snagu’”, kaže Rosoff. “Korisnici koji su razmišljali o kupnji novog osobnog računala vjerojato će to učiniti sada”, smatra Rosoff i dodaje da je rast ostvaren i zahvaljujući pokretanju Microsoftove internetske tražilice Bing. Inače, Microsoftovi su Windowsi instalirani u preko 90 posto osobnih računala u svijetu. Poslovanje s Windowsima Microsoftova je najprofitabilnija divizija koja je toj američkoj komapaniji generirala oko četvrtinu prihoda u prošloj poslovnoj godini. “Ohrabruje nas što smo isporučili verziju Windowsa koja zadovoljava želje naših korisnika, a riječ je jednostavnijem osobnom računalu koje se prilagođava njihovom životu”, ustvrdila je potpredsjednica Microsoftove divizije Windows Tami Reller. U Appleu su se suzdržali od komentara. Čini se da je kompanija iz Redmonda napravila pun pogodak s novim operativnim sustavom s kojim su korisnici – a i dežurni kritičari – daleko zadovoljniji nego s Vistom, iako je taj operativni sustav ostvario sasvim solidne prodajne rezultate. Apple, s druge strane, zasad nudi već poznate uređaje te novu “iPlastiku”.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu