Bageri, kaznene prijave, novčane kazne… ništa ne pomaže. Hrvatska gubi rat s divljom gradnjom

Autor: Poslovni dnevnik
19. svibanj 2025. u 20:00
Podijeli članak —
Foto: Duško Jaramaz/PIXSELL

Zaštita prostora mora ući u Ustav, imamo milijun bespravnih objekata.

Bespravna gradnja cvjeta duž dalmatinske obale, bageri neumorno grabe tijekom cijele godine, a posljednji slučaj katastrofalnog zahvata u zaštićenom obalnom području dolazi – već pogađate – iz okolice Tisnog, s otoka Murtera.

Prestižna turistička destinacija na samom ulazu u kornatski arhipelag sve je poznatija po ilegalnim građevinskim pothvatima gdje domino-efektom nemilice padaju ilegalni kampovi i bespravni neboderi te na teren sve češće izlazi građevinska inspekcija Državnog inspektorata, ali i službenici policije i USKOK-a.

Međutim, čini se da nema jednako gorljivog terenskog rada kada je riječ o službenicima nadležnih područnih ureda iz županija i gradova, koji godinama izdaju sumnjive dozvole, čak i za fiktivne kampove, OPG-ove i domaćinstva. Kaznene prijave, novčane kazne, pa ni optužnice USKOK-a nisu brana bespravnim graditeljima koji devastiraju prostor, koji bi za državu trebao biti od esencijalne važnosti.

Rošin

Teško je prihvatiti da je našem mentalitetu prihvatljivija dramatična destrukcija okruženja od očuvanja vrijednosti prirodne i kulturne baštine. Nažalost, hrvatska praksa to nekako često potvrđuje.

Bez problema do priključka
Prošlog tjedna podignuta je jedna u nizu kaznenih prijava zbog protupravne gradnje, protiv 50-godišnjaka koji je kraj Tisnog bez građevinske dozvole, u dijelu zaštićenog obalnog područja, dogradio betonsku terasu i suterenski prostor, četiri prizemne građevine i četiri betonska bazena. Osim drskosti protupravnih graditelja, fascinira i već uhodan mehanizam spajanja ilegalnih zdanja na elektroenergetsku mrežu i izdavanje potrebnih certifikata. Bespravne betonske “nemani” rezultat su koordiniranog, institucionaliziranog nemara i korupcije, koji u pitanje dovode opstojnost prostora na kojem su se vodile krvave borbe zbog njegove neovisnosti, a tragičan je dojam da je urednije izgledao nakon djelovanja agresora iz 90-ih.

Zašto prostor nema svog skrbnika, svoga zaštitnika koji neće dopustiti da ga ljudi nesmiljeno i nekažnjeno devastiraju? Pita se to već godinama i splitski arhitekt Jerko Rošin.

‘Prostor je pitanje opstojnosti države i njezina razvoja, ali upitno je kako ga štitimo. Njegova devastiranost dokazuje da se Ustav RH ne brine jednako o ljudima i o prostoru’, kaže arhitekt Jerko Rošin/Miroslav Lelas/PIXSELL

“Prostor je pitanje opstojnosti države i njezina razvoja, ali upitno je kako ga štitimo. Njegova devastiranost dokazuje da se Ustav RH ne brine jednako o ljudima i o prostoru. Prije dvadesetak godina Vladin Savjet za prostorno uređenje ustanovio je da u sustavu vlasti postoji 30 subjekata koji su nadležni za stanje u hrvatskom prostoru. Prema toj slici, moglo bi se zaključiti da se vlast sustavno brine o svom prostoru. No upravo ta suptilna razgranatost funkcionira kao vrlo fertilna podloga za razvoj nereda u prostoru, umjesto brige o stanju u njemu. Razlog je u nedostatku međusobne komunikacije tih subjekata”, kaže Rošin.

Zbog nezainteresiranosti politike za stanje u prostoru, apatije javnosti i etički upitna ponašanja znanosti i struke, Akademija arhitektonske umjetnosti i znanosti Hrvatske objavila je Deklaraciju o hrvatskom prostoru kao apel za promjenu ponašanja, zaštitu prostora i njegovo uvođenje pod Ustavom štićenu kategoriju.

“Ustavno-pravna priča vezana uz zaštitu okoliša ili, kako mi to želimo i volimo nazivati, za prava prirode u stvarnosti ovisi o našoj ideji jesu li ta prava antropocentrična, biocentrična ili egocentrična. Gledamo li zaštitu prirode kao nešto što u centar postavlja čovjeka, koji je hijerarhijski iznad svega ostalog na svijetu, svih životinja, biljaka i sve nežive prirode, bio bi to klasični, tradicionalni pravni pristup, no za razliku od toga razvija se biocentrični pristup, koji u fokus ne stavlja samo čovjeka već i životinje i biljke.

Osobito na tzv. Globalnom jugu, u Južnoj Americi, Novom Zelandu i dijelovima Afrike, govorimo o ekocentričnoj pravnoj paradigmi koja promatra ukupnu povezanost svih dijelova prirode, i žive i nežive, a kao posljedicu ima ideju da bi svi dijelovi prirode trebali imati određene elemente pravne osobnosti”, kazala je na stručnom skupu u Šibeniku ustavna stručnjakinja Sanja Barić. Ističe da članak 3. hrvatskog Ustava spominje zaštitu prirode i čovjekova okoliša kao jednu od jedanaest najviših vrednota tog poretka.

Narodu kaos ne smeta
“Članak 50., recimo, govori o tome da se i vlasnička i poduzetnička prava, odnosno slobode, mogu ograničiti, među ostalim, i zbog zaštite okoliša. Imamo članak 70. koji govori o pravu na zdrav život, a kaže da država ima obavezu osigurati uvjete za zdrav okoliš i zdrav život, a svi mi dužni smo poštovati prava prirode i o okoliša. Na koncu, imamo članak 52., koji govori da postoje neka dobra od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku koja uživaju njezinu posebnu zaštitu.

Spominje i vodu, floru i faunu, šume, rijeke… Kada je nešto od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, znači li to da samo po sebi ima vrijednost ili ima vrijednost zato što nama, ljudima, državi, naciji, ljudskom rodu – može štetiti ako nije sačuvano? Postoji jako važna razlika između ta dva konflikta, a govori koliko mi doista interno i “hrvatski” djelujemo u potrebi zaštite prirode i koliko smo spremni primjenjivati zakone i propise koje imamo, koliko smo doista posvećeni tome da ishod naših zakona i našeg djelovanja bude stvarna zaštita prirode, životinja, biljaka i prostora”, smatra naša stručnjakinja.

Arhitekt Rošin, pak, zaključuje: “Previše je bolno zaključiti da narodu kaos u prostoru nimalo ne smeta. Teško je prihvatiti da je našem mentalitetu prihvatljivija dramatična destrukcija okruženja od očuvanja vrijednosti prirodne i kulturne baštine. Nažalost, hrvatska praksa to nekako često potvrđuje jer je broj građevina koje mimo zakona traže svoj legitimitet u prostoru u proporciji s nešto više od 50 posto stanovišta Hrvatske, što znači da imamo više od milijun ilegalnih objekata. Čini se to kao tema za studioznu sociološku i psihijatrijsku analitiku.”

Autor: Poslovni dnevnik
19. svibanj 2025. u 20:00
Podijeli članak —
Komentirajte prvi

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close