Živimo u doba velikih promjena i sigurno se kao poduzetnici moramo baviti s onim elementima na koje možemo utjecati.
Odgovoran poduzetnik mora se moći prilagoditi scenarijima za različite situacije, poručio je Emil Tedeschi, predsjednik Uprave Atlantic Grupe i predsjednik žirija programa EY Poduzetnik godine na panel raspravi “Transformacija poduzetništva u Hrvatskoj – desetljeće EY Poduzetnika godine” koja se održala u prostorima Hrvatske udruge poslodavaca (HUP).
Financijski puno zdraviji
EY Poduzetnik godine jedinstveni je globalni program kojeg konzultantsko-revizorska tvrtka EY provodi više od 30 godina, a u Hrvatskoj ove godine slavi jubilarno deseto izdanje. Tedeschi je kazao kako su mnogi na početku govorili da je u Hrvatskoj premalo poduzetnika za takvo što, no vrijeme je pokazalo da nije tako.
Na prvom domaćem izdanju 2014. pobijedio je dvojac Alan Sumina i Zoran Vučinić iz Nanobita. Poduzetnici se se za nagradu mogu prijaviti do 18. svibnja, a gala večer na kojoj će biti proglašeni poduzetnici planirana je za 10. listopada. Prijave se obavljaju putem službene web stranice.
Sumina: Krenuli smo u eri smartphonea, tržište gaming industrije bilo je vrijedno četiri milijarde dolara. Danas smo u eri AI-ja, a tržište je vrijedno 400 milijardi dolara.
Veliki napredak hrvatskog poduzetništva, ali i domaćih makroekonomskih indikatora u zadnjem desetljeću primjetio je i Berislav Horvat iz EY-a koji kaže: “Kroz 10 godina našeg programa vidimo napredak. Vidi se da oni koji posjeduju strategiju i znaju što žele uspijevaju. Rast domaćeg BDP-a, koji je zadnjih godina među najvećima u regiji, sigurno se temelji i na velikoj pomoći koja stiže kroz EU fondove, no bitno ih je pametno iskoristiti i u tom rastu nastaviti dalje”.
Razvoj domaćih gospodarstvenika, primjećuju i u financijskom sektoru, Christoph Schoefboeck, predsjednik Uprave Erste banke, koji je komentirao: “Prije deset godina u hrvatskim kompanijama bilo je financijskih problema, dok su danas kompanije financijski puno zdravije. To se pogotovo vidi kod malih i srednjih poduzetnika koji su kostur hrvatskog gospodarstva, a koji iz dana u dan napreduju. Hrvatska je na dobrome putu, a volio bih da poduzetnički duh samo dalje jača”.
Na panelu je sudjelovao i prvi pobjednik koji se prisjetio kako je Nanobit krenuo od skromne ideje i bez prevelikih očekivanja. Cilj im je tada bio zaraditi dovoljno i održati sebe i nekoliko zaposlenika. “Posljednjih deset godina dogodila se svojevrsna industrijska revolucija. Kad smo pokrenuli Nanobit, vladala je era smartphonea, a tržište gaming industrije bilo je vrijedno četiri milijarde američkih dolara.
Danas živimo u eri umjetne inteligencije, a tržište je vrijedno 400 milijardi dolara. Ipak, i danas je moguće uspjeti, samo su izazovi drugačiji. Potrebno ih je uočiti i tragati za rješenjima u novim alatima i tehnologijama”, istaknuo je Sumina, koji je Nanobit pokrenuo vrlo mlad.
Nakon što je tvrtka prodana švedskoj gamerskoj kompaniji, jedan od pokretača Nanobita je nastavio s novim ulaganjima i otvaranjem nove kompanije u gaming industriji. Važnost domaćeg poduzetništva naglasila je i Irena Weber, direktorica HUP-a koja je prigodno izjavila da poduzetnici društvo čine boljim, stvaraju nova radna mjesta i bude se sa željom i ambicijom za suočavanje s izazovima.
Razlike posljedica odgoja
Jadranka Boban Pejić, osnivačica i suvlasnica Biovege, kazala je da je poduzetništvo odraz društva, a u kojem su prisutne razlike između muškaraca i žena. Te razlike posljedica su odgoja i obrazovanja, zato je ključno poticati djevojke i žene da se razvijaju i dominantno muškim područjima.
“To u principu nije natjecanje, nego promocija najboljih i dokaz da se u Hrvatskoj može postići trajan uspjeh”, naglasio je Tedeschi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu