Poslodavci žele veće porezne olakšice za uplate u treći stup

Autor: Josipa Ban
19. svibanj 2025. u 15:00
Podijeli članak —
Predlažemo povećanje porezne olakšice prema prosjeku članica EU od oko 29 posto prosječne bruto plaće, kaže Hrvoje Stojić, glavni ekonomist HUP-a/Davorin Višnjić/PIXSELL

HUP smatra da treba jačati treći mirovinski stup, no to neće ići bez većih olakšica.

U najnovijoj publikaciji Fokus tjedna Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) poziva Vladu i resorna ministarstva da u idućem ciklusu porezne reforme razmotre povećanja porezne olakšice poslodavcima za uplate u treći mirovinski stup te uvođenje modela automatskog uključivanja zaposlenih u dobrovoljne mirovinske sheme.

HUP-ovci u publikaciji koju potpisuje Hrvoje Stojić, glavni ekonomist HUP-a, obrazlažu da je jačanje trećeg mirovinskog stupa, temeljenog na individualnoj štednji, ključan korak za osiguranje dostojanstvenih mirovina.

Štednja standardna opcija
“Uzimajući u obzir nepovoljne demografske trendove i rastući udio umirovljenika u odnosu na broj zaposlenih, prvi stup više ne može i neće moći osigurati održiva mirovinska primanja. Rješenje je u jačanju obveznog drugog te naročito trećeg stupa koji je dobrovoljan”, smatraju HUP-ovci koji svoj prijedlog jačanja mirovinske sigurnosti Vladi šalju samo dan nakon što je u saborsku proceduru upućen novi Zakon o mirovinskom osiguranju.

Poslodavci tvrde da je zbog rasta plaća vrijednost porezne olakšice kod uplate u treći stup pala sa 6,5 posto bruto plaće u 2010., na 3,9 posto. Taj pad HUP-ovci smatraju glavni razlogom zbog kojega treći mirovinski stup ne privlači nove korisnike i ne pridonosi pozitivno kapitalizaciji dobrovoljne mirovinske štednje. “Stoga predlažemo povećanje porezne olakšice prema prosjeku članica EU od oko 29 posto (ponderirano) prosječne bruto plaće”, navodi se u Fokusu tjedna.

S druge strane, automatsko uključivanje zaposlenih u dobrovoljne mirovinske sheme pridonijelo bi povećanju broja štediša, ističu. “Sustav automatskog uključivanja mijenja početnu pretpostavku: štednja postaje standardna opcija, a isključenje osobna odluka. Time se ne ograničava sloboda, već se promiče financijska pismenost“, tumače.

Tržište stabilno, rast usporen
Iznose i podatak da je manje od četvrtine zaposlenih učlanjeno u treći stup, čija neto imovina iznosi oko 1,5 milijardi eura, što je tek šest posto neto imovine obveznih mirovinskih fondova. “Iako je tržište stabilno, njegov je rast usporen.

Članovi fondova čiji su pokrovitelji poslodavci čine svega 11 posto ukupnog broja štediša u dobrovoljnu mirovinsku štednju, ali upravljaju sa 17 posto ukupne imovine, što potvrđuje da je doprinos poslodavaca glavni pokretač uspjeha ovoga modela”, ističu iz HUP-a u kojem su izračunali da tvrtke koje svojim radnicima u treći mirovinski stup uplaćuju 67 eura mjesečno, odnosno 804 eura godišnje (za što dobivaju poreznu olakšicu) zaposleniku mogu osigurati 19,4 posto višu mirovinu.

Autor: Josipa Ban
19. svibanj 2025. u 15:00
Podijeli članak —
Komentirajte prvi

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close