Partnerstvo s kompanijama koje u osobama s invaliditetom vide vrijedan potencijal

Autor: Zrinka Gabelica Toplek
07. svibanj 2025. u 22:00
Podijeli članak —
Provedba projekta prigoda je za razmjenu iskustava te uspostavljanje dobre suradnje između državnih institucija, organizacija civilnog društva i svih drugih koji rade u cilju održivog zapošljavanja osoba s invaliditetom/Shutterstock

ZOSI u veljači ove godine pokrenuo projekt ‘Poslodavac godine za osobe s invaliditetom’.

Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (ZOSI) u veljači ove godine pokrenuo je provedbu projekta “Poslodavac godine za osobe s invaliditetom”.

Zavod tradicionalno provodi taj projekt već godinama, a ove će godine okupiti poslodavce koji su se tijekom 2024. svojim primjerom istaknuli u području zapošljavanja i rada s osobama s invaliditetom.

Projekt se provodi u cilju podizanja svijesti o važnosti društveno odgovornog poslovanja i mogućnostima osoba s invaliditetom da ravnopravno sudjeluju na tržištu rada i svojim radom pridonose uspjehu poduzeća.

Poticanje raznolikosti
Nagrada “Poslodavac godine za osobe s invaliditetom” prvi je put pokrenuta 2007. godine, na inicijativu tadašnjeg Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom i UNDP – Hrvatska, u suradnji s portalom Moj Posao i s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje. Godine 2011. postaje dio projekta “Poticanje raznolikosti na hrvatskom tržištu rada”, u sklopu kojeg se dodjeljivala pod nazivom “Ključna razlika” sve do 2014. godine.

Pod inicijativom Zavoda projekt se ponovno pokreće 2018. te se kontinuirano nastavlja provoditi i u 2025. godini, u partnerstvu s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, Hrvatskom udrugom poslodavaca, Institutom za razvoj tržišta rada, Portalom Moj Posao i Zajednicom saveza osoba s invaliditetom Hrvatske.

Provedba projekta, kako su istaknuli organizatori inicijative, prigoda je za razmjenu iskustava te uspostavljanje dobre suradnje između državnih institucija, organizacija civilnog društva i svih drugih dionika koji rade u cilju održivog zapošljavanja osoba s invaliditetom.

Zapošljavanje i održivi rad

Poslodavce uključene u projekt nominira Zavod, centri za profesionalnu rehabilitaciju i Hrvatski zavod za zapošljavanje.

Odabrane kategorije
Priznanje se dodjeljuje poslodavcima u sljedećim kategorijama – privatni sektor: “Mikro poslodavac”, “Mali poslodavac”, “Srednji poslodavac”, “Veliki poslodavac” te “Poslodavac iz javnog sektora”. Navedene kategorije uključuju poslodavce koji zapošljavanjem osoba s invaliditetom ispunjavaju zakonom propisanu kvotnu obvezu.

Posljednja, kategorija pod nazivom “Primjer dobre prakse”, okuplja poslodavce privatnog sektora koji kvotnu obvezu ne ispunjavaju isključivo zapošljavanjem osoba s invaliditetom, već i na zamjenski način, a društveno odgovornim poslovanjem, organizacijom rada, voljom, osviještenošću i vlastitim trudom osiguravaju sigurne i prilagođene uvjete rada zaposlenicima s invaliditetom.

Poslodavce uključene u projekt nominira Zavod, centri za profesionalnu rehabilitaciju i Hrvatski zavod za zapošljavanje, kao poslodavce koji u sklopu svog poslovanja omogućavaju osobama s invaliditetom zapošljavanje i održiv rad. Pri odabiru se koriste podaci iz Očevidnika zaposlenih osoba s invaliditetom koje prati i analizira Služba za kontrolu kvotnog zapošljavanja Zavoda.

Projektni tim provodi terenske obilaske svih nominiranih poslodavaca, pri čemu se provode polustrukturirani intervjui s upravom, rukovodstvom, voditeljima ljudskih resursa, voditeljima proizvodnje. Intervjui se posebno provode i s zaposlenim osobama s invaliditetom.

Iz godine u godinu
Projekt se, navode iz Zavoda, ove godine provodi na području Međimurske županije, Krapinsko-zagorske, Bjelovarsko-bilogorske, Požeško-slavonske, Primorsko-goranske, Zadarske, Splitsko-dalmatinske i Grada Zagreba, s poslodavcima iz područja IT-a, ugostiteljstva, proizvodnje strojeva i komponenata za poljoprivrednu i automobilsku industriju, staklarstva, ribarstva i tekstila i dr.

Provedba projekta “Poslodavac godine za osobe s invaliditetom” iz godine u godinu dokazuje kako na otvorenom tržištu djeluju brojni poslodavci koji kreiraju i vode inkluzivna radna okruženja. Vode se mogućnostima i potencijalima osobe, uz poštivanje i uvažavanje različitosti te svojim pristupom i primjerom ruše predrasude i stereotipe, uklanjaju barijere kako bi osobe s invaliditetom ravnopravno nastupale i bile konkurentne na tržištu rada.

Autor: Zrinka Gabelica Toplek
07. svibanj 2025. u 22:00
Podijeli članak —
Komentirajte prvi

glavni partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close