Ministarstvo rada i mirovinskog sustava priprema veliku izmjenu mirovinskog sustava koja će vratiti dio izgubljenih primanja tisućama hrvatskih građana. Ministar Marin Piletić potvrdio je da će nakon navršenih 70 godina života biti ukinuta penalizacija za sve korisnike prijevremenih starosnih mirovina.
“Od povoljnije stope usklađivanja, godišnjeg dodatka, redefiniranja bonifikacije… želimo omogućiti da nakon 70. godine ukinemo i penalizaciju, što će sasvim sigurno doprinijeti porastu mirovina svih onih koji su otišli u prijevremenu mirovinu”, izjavio je ministar Piletić, prenosi Mirovina.hr
Trenutačno u Hrvatskoj oko 213.000 ljudi prima prijevremenu starosnu mirovinu. Od tog broja, oko 176.000 su domaće mirovine, a oko 47.000 su inozemne. Prosječna prijevremena mirovina iznosi oko 572 eura.
Važno je istaknuti da prijevremeni umirovljenici u prosjeku imaju 36 godina radnog staža, što je čak više od prosječnog radnog staža svih umirovljenika (između 31 i 32 godine). Ovi podaci ruše uvriježeni mit da prijevremeni umirovljenici imaju kraći radni staž od ostalih.
Najviše će profitirati oni umirovljeni između 2001. i 2007. godine, koji su penalizirani sa čak 20,4 posto. Njihova penalizacija bila je kasnije smanjena na 9 posto, da bi 2009. godine ponovnobila vraćena na 20,4 posto.
Zbog čestih izmjena Zakona o mirovinskom osiguranju, Hrvatska danas ima umirovljenike s četiri vrste i čak osam podvrsta penalizacije, koja se kreće od 0,10 do 0,34% po mjesecu prijevremenog umirovljenja. Trenutačna penalizacija za prijevremeni odlazak u mirovinu iznosi 0,2 posto po mjesecu ranijeg odlaska, odnosno maksimalno 12 posto za pet godina ranijeg umirovljenja.
Osim ukidanja penalizacije, mirovinska reforma uključit će i druge važne izmjene: Nova formula usklađivanja mirovina u omjeru 85:15 prema povoljnijem indeksu (trenutno je 70:30), uvođenje trajnog dodatka (tzv. trinaeste mirovine), povećanje staža za svako dijete s 6 na 12 mjeseci, rast najnižih i invalidskih mirovina za 3 posto.
Trenutačno ju Hrvatskoj čak 26 posto umirovljenika (271.416 osoba) preživljava s najnižom mirovinom od samo 395 eura mjesečno.
Zanimljivo je da je ukidanje penalizacije u potpunoj suprotnosti s preporukama Svjetske banke i Europske komisije, koje zagovaraju strože uvjete za prijevremeno umirovljenje i duži radni vijek, prenosi Večernji.hr
Svjetska banka čak predlaže postupno podizanje dobne granice za mirovinu na 66,5 godina do 2030. godine, a kasnije i na čak 72 godine života. Prema njihovim analizama, 45 od 100 novih umirovljenika u Hrvatskoj koristi neku od opcija ranijeg odlaska u mirovinu, što međunarodne institucije vide kao problem za održivost mirovinskog sustava.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu