Sustav zapošljavanja osoba s invaliditetom odnosi se na strategije, zakonske propise i mjere koje omogućuju uključivanje osoba s invaliditetom na tržište rada.
U njihovoj provedbi, Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (ZOSI) ima jedinstvenu zadaću, razvijati mjere koje će pomoći poslodavcima i osobama s invaliditetom da u procesu zapošljavanja lakše prebrode tranzicijsko razdoblje i prigrle promjene te kreiraju inovativna, odvažna i društveno korisna rješenja.
Ravnoteža je ključna
“Živimo u vremenima, u kojima se otvorenije govori o izazovima, ali i krizama poslovnog sektora u kontekstu ljudskih prava. Poslovno okruženje i društvo nisu u potpunosti osviješteni koliko je još truda potrebno za smanjenje negativnih utjecaja kada je u pitanju diskriminacija na radnom mjestu. To ukazuje na nužnost daljnje promjene i prilagodbe poslovnog sektora, koji će u fokus morati staviti upravo ljudski aspekt, osim sigurnosti i zdravlja zaposlenika, raznolikost i jednakost prilika unutar radnog okruženja”, ističu iz ZOSI-ja.
Nameće se pitanje, zašto poslodavci zanemaruju ovaj aspekt svog poslovanja? Za većinu, etika ljudskih prava nije dovoljna motivacija. No, dugoročno, profit i konkurentnost koji proizlaze iz njihovog poštivanja, definitivno jesu.
Poticaji za poslodavce koji zapošljavaju osobe s invaliditetom koristan su alat za povećanje zapošljivosti i društvene odgovornosti, ali je ključno da se pravilno implementiraju, kako bi izbjegli negativne posljedice poput stigmatiziranja zaposlenih i ovisnosti o subvencijama. Ravnoteža između podrške poslodavcima i realnih prilika za osobe s invaliditetom ključne su za postizanje dugoročnih pozitivnih učinaka.
Segment poticaja za zapošljavanje osoba s invaliditetom, koje osigurava ZOSI omogućuje financijsku i stručnu podršku u pogledu subvencije plaća, sufinanciranju troškova obrazovanja, prilagodbe radnog mjesta i uvjeta rada. Uz subvenciju u visini uplaćenog doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje, tu je i financiranje troškova stručne podrške,
potpora za održivost samozapošljavanja, sufinanciranje troškova prijevoza te troškova rada stručnih radnika i radnih instruktora u zaštitnim radionicama i integrativnim radionicama.
Za poslodavce su osigurana i posebna sredstva za razvoj novih tehnologija i poslovnih procesa u cilju zapošljavanja i održavanja zaposlenosti osoba s invaliditetom, kao i za one koji se samozapošljavaju te one u zaštitnim radionicama ili integrativnim radionicama.
“Kontinuirano kroz godine poslodavci u sve većem broju iskazuju interes za navedene vrste poticaja, što govori o boljoj informiranosti vezano za mogućnosti koje sustav zapošljavanja osoba s invaliditetom nudi, ali i o povećanju svijesti i senzibiliteta za uključivanje osoba s invaliditetom u svijet rada. Kompanije koje zanemaruju kulturu poslovanja i izričito se ‘prisilno’ prilagođavaju potrebama društva, vrlo teško će opstati kao relevantan ili uspješan akter u nikad zahtjevnijem poslovnom svijetu. Dio društvene odgovornosti je i poštivanje ljudskih prava, koje poslodavci često smatraju nepotrebnim teretom”, poručuju iz ZOSI-ja koji je u proteklih 10 godina vjeran partner poslodavcima na otvorenom tržištu rada i onima koji osiguravaju zaštitno zapošljavanje u izazovima održivosti, organizacijskog razvoja i promjena.
Stvaranje boljih uvjeta
Prisutan je progresivan rast broja zaposlenih osoba s invaliditetom, što je pokazatelj dugogodišnjeg partnerstva i dijaloga s poslodavcima, koje linearno prate izmjene i dopune pravnih akata u području profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba s invaliditetom te sustavno provođenje mjera za poticanje zapošljavanja.
“Naš je cilj stvaranje boljih uvjeta za snažnije uključivanje i ravnopravno sudjelovanje osoba s invaliditetom u svim područjima života”, zaključuju u ZOSI-ju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu