ZVZD (Zvijezda d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ZVZD (Zvijezda d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ja nisam u ovome 100 godina, vec od kraja 2014 godine. Mislim da dolaze dobra vremena za cijeli ZSE….a tako i za ZVZD….daliborop stvarno daje truda da ljudima objasni neke stvari. Ja mogu na prste jedne ruke na ovome forumu nabrojat ljude koji citaju revidirane izvjestaje. U njima i jos neke informacije sastrane ako imate, mozete sloziti cijelu sliku kompanije, bilo koje….al nitko to ne radi i to je problem, al i izvrsna prilika za one koji rade, samo treba biti strpljiv i bez emocija….

Zvzd revidirani zadnje 3 godine tocno pokazuju gdje se okrece zvijezda, lagano ka zvijezdama Agrokora, iako to vec i je


Ledo je lider u segmentu sladoleda drži 76% tržišnog udjela, a u svim ostalim segmentima je to dosta manje (povrće 40%, riba 25%).
Jamnica je lider u segmentu gazirane mineralne vode drži 87%, a u segemntu prirodne izvorske (Jana) 49%

Zvijezda je lider u margarinima drži 86%, a u nekim podgrupama i preko 90%.
Izvor..
Zvijezda je lider i u majonezama i drže visokih 79%
U uljima su također držali preko 60% no sad su dio prepustili Dijamantu.

Znači Zvijezda je vrlo jak brand i drži liderske pozicije u svojim segmentima.
Nebi sada detaljizirao, ja sam samo napravio malu komparaciju cijena dionica prema onome što iskazuju u bilancama uz korektiv koji je po meni potreban jer ova revalorizacija i odgođena porezna obveza mute sliku.
7Što se profitabilnosti tiče tu ste u pravu, Jamnica i Ledo su profitabilniji ali to u odnosu na pokazatelj Ev/EBITDA nema veze, čak što više ja tu vidim Zvijezdinu prednost. AKo je sada manje profitabilna ja ne vidim razloga da u budučnosti to ne poprave jer promatram izvješća nekoliko godina unazad i vide se zaokreti u struktiru prodaje i okretanje profitabilnijim segmenitima. Ako povećaju maržu za koji postotak i ostvare najavljeni rast to se onda multiplicira.

Možemo Zvijezdu iz nekih razloga diskontirati u odnosu na Jamnicu i Ledo ali više od 50% (prema Ev/EBITDA) ??

Ajde vidjet ćemo do kraja godine kako će se to razvijati iako ja prave efekte ovog ulaganja gledam na neki duži rok.

Marže su puno manje. To se vidi iz svemira. Što je zapravo i zanimljivo jer Dijamant radi mnogo bolje od Zvijezde koliko se ja sjećam.

Treba napraviti otklon od brojeva jer oni nisu sveto slovo. A EV/EBITDA sigurno nije ultimativna stavka za procjenu vrijednosti nečega. Znamo mi dobro zašto se uvijek izvuče onaj pokazatelj koji je “najoptimalniji”.

Zvijezda je dobra firma, al nije slučajno zašto je ona relativno jeftinija od drugih firmi i zato isključivo klađenje na relativni diskont, iz mojeg iskustva, nije najbolji način za dubokoumne zaključke.

@daliborop
Udjel Jane je blize 60%, otkud ti ovih 49%?
Kod Jamnice pri izracunu EV/EBITDA treba uzet u obzir i udjel u Konzumu koji mozemo gledat kao financijsku imovinu za prodaju, pa je EV/EBITDA Jamnice cca 5,39.

Moj stav o Zvijezdi je da se radi o jeftinoj dionici i bio sam napisao pred neko vrijeme da ne vjerujem u daljnji pad. Svoje sumnje u kompaniju sam ovdje vec bio izrazio te zbog toga, a i zbog izlozenosti Agrokoru kao dionicar JMNC, nisam postao dionicar..btw, cestitke svim dionicarima…
S obzirom na rast svih sastavnica Agrokora, mozemo pretpostavit da su informacije pocele kolati i da lako moguce upravo proizvodne kompanije idu na IPO; tehnika izvedbe nepoznata 🙂

Razlog nizeg EV/EBITDA naspram Ledo i Jamnice bi se mogao naci u ocekivanju rasta poslovanja, naime Zvijezda ne ostvaruje rast prihoda niti u jednom od svojih segmenata (tek blagi rast u uljima), a ne vidim gdje ce ostvarivat rast u buducnosti.
Todoric je vlasnik dvaju konkurentskih brendova, Dijamant i Zvijezda. U jednom ima 100% udjel i profitabilniju kompaniju, u drugom ima 52% udjel. Pitanje interesa je jasno…ako ce sirit na strana trzista neki od tih dvaju brendova, logicnije je da to bude Dijamant u kojem ce sudjelovati u 100% dobiti nego u Zvzd.
Zvijezdu time vidim kao lokalnu kompaniju, lidera u RH te relativno jaku u BiH, no to znaci da ne vidim perspektivu rasta poslovanja ubuduce pa ju prema tome nisam ni spreman placati kao jednu Jamnicu koja se jos uvijek moze siriti u Srbiju i Crnu Goru kroz sustav Konzum-Mercator.

Stoga rezultate Zvijezde, zasad, gledam staticno, kao da je ovaj rezultat ona razina poslovanja koja ce se zadrzat i ubuduce, ne ocekujuci pritom rast.
S obzirom da ne smatram da je ovaj rast cijene dionice posljedica poslovanja nego razvoja price oko Agrokor IPOa, zeljno iscekujem daljnje vijesti s nadom da ce do kraja godine puno toga biti jasnije…

Izneseni tekstovi nisu nagovor na prodaju ili kupnju dionica


Što se profitabilnosti tiče tu ste u pravu, Jamnica i Ledo su profitabilniji ali to u odnosu na pokazatelj Ev/EBITDA nema veze, čak što više ja tu vidim Zvijezdinu prednost. AKo je sada manje profitabilna ja ne vidim razloga da u budučnosti to ne poprave jer promatram izvješća nekoliko godina unazad i vide se zaokreti u struktiru prodaje i okretanje profitabilnijim segmenitima. Ako povećaju maržu za koji postotak i ostvare najavljeni rast to se onda multiplicira.

Možemo Zvijezdu iz nekih razloga diskontirati u odnosu na Jamnicu i Ledo ali više od 50% (prema Ev/EBITDA) ??



Poštovani kolega Apoksiomen,

da li je na skupštini bilo govora o eventualnoj isplati dividende u budućnosti ?
Hvala unaprijed !
P.s. Dioničar sam Zvijezde…

nije, a nije vam to trenutno ni bitno.
oni jesu najavili značajne pomake u poslovanju, nove poslove, ali sumnjam da bi isplaćivali dividendu još, no, kao što rekoh, nebitna je i dividenda i buduće poslovanje trenutno.

ono što je bitno i što po mom mišljenju generira ovaj rast (ne samo Zvijezde) jemoguća prodaja dijela Agrokorovog portfelja. bilo da će prodati jednu ili više cijelih firmi, ili udio u svakoj. O tome se godinama špekulira, da li će i sad ostati na nivou špekulacije, ne znam…doduše već su slično napravili sa Ledom, tj Frikomom.

eto, a kolegama i kolegicama koji su prodali prije vremena, utjeha je da će platiti manje poreza na kapitalnu dobit ove godine. Stvari treba uvijek gledati s pozitivne strane. 🙂
[/quote]

Dobro vi to kolega Daliborop apsolviravate, vidim došla nam konkurencija sa LRH 🙂

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

roma locuta, dalibor locutus, causa definita

opatijac je u pravu, hoću reći njegove fundamentalne analize su dosada uvijek držale vodu. ovaj rest teško da ima veze sa fundamentima, ovako se na grobexu ne raste zbog fundamenata, ali daliborove analize pokazuju da i bez tih nekih izvanrednih dogadaja, koji mogu a i ne moraju nastupiti, ja mislim da hoće i to ne tako skoro, rast je pohlepan, ali ekipa ne srlja, dakle vremena ima, zvijezda još uvijek predstavlja value kupnju.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Poštovani,
da li je netko pratio situaciju jučer pred kraj trgovanja ? Ja nisam mogao… Ako je suditi po završnoj cijeni – izgleda da je bio žešći iskrcaj po bidu. Općenito, u zadnjih oko tjedan tjedan dana, ako ste primjetili, bilo je dosta trgovanja po kupnji i to najčeće u zadnjih pola sata trgovanja.
Izgleda da imamo ozbiljnijeg prodavaća. Nije to ništa nepremostivo, osim toga valjda baš svaka dionica na ZSE ima bar jednog ili više ozbiljnih (velikih) prodavača. Samo, definitivno je činjenica da se velike kolićine dionica bacaju po bidu i to ne dozvoljava dionici gore… A jučer je čini se taj istovar bio najžešći do sad jer kad sam zadnji put pogledao – bid je bio vrlo jak (mislim 4.245,00) sa mnogo dionica. A sada je poprilično tanak. Zadnjih dana dosta se iscrpila kupnja…
Ima li tko komentar ?
Srdačan pozdrav !

kolege,

zanimljivo ranojutarnje udaranje po asku ali i po bidu

5005 kom po 3834 kn jucer?

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."


5005 kom po 3834 kn jucer?

Da OTC transakcija…
Najvjerojatnije REPO!
Ne utječe na prosjek cijene!

LEAVE THE WORLD BEHINED

Tu količinu je mogao prodati ili Agrokor ili cerp

[b][/b]You never count your money when you're sittin' at the table



5005 kom po 3834 kn jucer?

Da OTC transakcija…
Najvjerojatnije REPO!
Ne utječe na prosjek cijene!
[/quote]

Nevjerojatno da nakon toliko godina i nakon toliko transakcija Agrokora u zadnje vrijeme, ljudi ne kuže o ćemu se radi. REPO! Sad će se neki javiti da pitaju što je Repo – imate google

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

Sto je to repo? 🙂

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

i mene isto zanima.. to sam vidio puno puta da piše al mi nikad nije bilo jasno..

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/

Skratio poziciju…..i mislim da ću još kratiti sve polako ili preći u defenzivu….
nakon analitike i događanja vrijeme je za defezivu…. DB ima probleme, a još nije se ni izanalizirala izloženost u Kini…da nema ovakve monetarne politike već bi davno purani letjeli u zrak….

Poštovani kolega ivanoreskovic,
nažalost moram Vam napomenuti da su Vaši postovi kontradiktorni…
21.09. ste pisali da imate target na koti 4.950,00…
23.09. pišete kako dolaze dobri dani za Zvijezdu i za cijelu ZSE. Spominjete kako mnogi ne znaju čitati fundamente izvješća i sl.
I onda jučer napišete da ste skratili poziciju, da je odjednom situacija opasna…Ogroman preokret u svega nekoliko dana.
Uz svo Vaše neupitno znanje o TK, ovakav način pisanja Vas čini neozbiljnim. Dakle, ozbiljni ljudi na forumu će Vas smatrati neozbiljnima. Pratim postove koje pišete, ima se što za pročitati ali ovakve stvari Vam jednostavno – ne trebaju. Mladi ste, nemojte dozvoliti da se zlobni naslađuju i sprdaju kad čitaju Vaše komentare. Ovo je napisano bez truna sarkazma, licemjerja, ironije i sl. Neke stvari i situacije je bolje da čovjek ostavi za sebe. Vjerujte mi…
Napisao sam to zato što Vas cijenim i poštujem…
Srdačan pozdrav !

New Report

Close