ZVZD (Zvijezda d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ZVZD (Zvijezda d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Baš zanimljivo. U mjesec dana dionica narasla 65% a prodaje nema. Nitko ne kapitlaizira?

Ja imam target, 4950. Na toj razini dolazi u jednakost sa LEDO…
[/quote]

Po čemu točno?
Volio bih vidjeti konkretne brojke..

Imam, imam 😉

Pa ja sam se vodio time da je prvenstveno Zvijezda jak brand i vrlo stabilna firma koja spada u sam vrh Todoroćevih tvrtki i kad tad će se to valorizirati.
Ne ravnam se previše prema BV jer tu je revalorizirano zemljište pa je to kako su napisali da vrijedi 400 mil kn više sutra moguće reći da vrijedi i manje.
No tu kod te revalorizacije dobili smo 88 mil kuna odgođene porezne obveze.
To još ima nekog efekta kad je revalorizirana imovina koja se amortizira ali ovako to stoji u bilanci i kad se štreberski računa EV to ulazi u izračun ali ja to izbacujem van jer to će postati obveza samo ako nekom prodaju zemljište po toj cijeni po kojoj se vodi u bilanci.

Nadalje sasvim je očito da Zvijezda kao tvrtka koja nema potrebu za nikakvim kreditima se koristi da financira maticu tj grupaciju. Ne bojim se da je to na neku štetu tvrtki ali opet iskrivljuje sliku.

Trenutno Zvijezda potražuje od povezanih tvrtki 540 mil !!!
Samo to je za 100 mil više od trenutne kapitalizacije.

S druge strane obveze prema bankama i financ.istr. koje služe da financiraju grupaciju su 186 mil.

Po meni bi u izračun EV trebalo ući samo ono što se odnosi na poslovanje Zvijezde a ovaj dio bi trebali anulirati.

Portali računaju ovako
+450 mil TK
+102 mil dugoročne obveze
+ 172 mil banke i v.papiri
– 366 mil dani zajmovi
-1 mil novac
—————
EV = 357 mil

Kako je EBITDA 70 mil ispada da je na trenutnoj cijeni Zvijezda na cca 5,1 EV/EBITDA
Ako izbacimo tih 88 mil to je već 3,85 EV/EBITDA
No ja bi svakako barem 1/3 potraživanja od povezanih poduzetnika također prebacio u financijsku imovinu i oduzeo od EV jer se radi o prikrivenom financiranju, a ne o klasičnom potraživanju.
Kad bi to izbcili EV/EBITDA pada na 3 !!

I to je na cijeni dionice od 4500 kn

Ako bi iz preghrambenog sektora uzeli za mjerilo Ledo i Podravku oni se trže na 6,5-6,8 EV/EBITDA što znači da je Zvijezda kao tvrtka koja definitivno spada u istu kategoriju još daleko od takvih valuacija.

Ukratko, dionica bi trebala rasti još 50-60% da dođe na te omjere. Uz to ja očekujem da će tvrtki rasti prihodi i profitabilnost u narednom razdoblju pa se te 2 stvari onda multipliciraju pa rast može biti i veći.

Naravno ovo je samo matematika, a što će reći tržište ostaje da vidimo.

Nemoj misliti na m2!

Dok sam napisao post vidim da je brisan post koji me je pitao imam li dionice i da stavim neki račun.

Nemoj misliti na m2!

Kakav je ovo zastoj sad?

Izgleda da su samo razljutili bid, sad je omjer K/P = 4:1

Poštovani kolega pozitiva2,
moramo ipak biti malo realni… Fundamentalno je Zvijezda još uvijek itekako povoljna ali ipak rast je bio brutalan. Mora se očekivati kadkad i pad cijene… Čak i ovo žestoko iskrcavanje po bidu od 90 dionica spada u sferu normalnog. Netko je ipak odlučio kapitalizirati svoju dobit i to je to. Neka je prodavaču sa srećom (bez imalo sarkazma) a mi idemo dalje. Nadam se u neslućene visine.
Moramo ipak, bar nožnim prstima, dodirivati dno (slikovito rečeno). Ipak je burza nepredvidiva i baš sve je moguće…
Srdačan pozdrav !

Ne mislite Dalibor da bi to moglo vrijediti možda kada bi se radilo o eventualnoj prodaji? Ovako, dok god je Zvijezda u Agrokoru, dio sa financiranjem i troškovima unutar koncerna je škakljiv i neizbježan. Sve gledaju kao jednu košaru. Morate uzeti u obzir da Konzum guta sve troškove faktoringa i financiranja tri glavne proizvodne kompanije, koje ne da su plaćene na vrijeme nego dobivaju novce i unaprijed (zvzd, jmnc, ledo) i to po većim maržama nego što drugdje plasiraju proizvode. Mislim da je tu Zvijezda čak u najboljem položaju jer s tim indirektno financira proizvođače sirovine koju uzimaju iz drugih kompanija unutar koncerna. I s time kad okrenete za 360 dođete da i u slučaju prodaje Zvijezda imaju dobar minus jer ne bi nikada od nijednog lanca dobili novce za manje od 60 dana.

Niste ni vi ni ja 100% u pravu, samo hoću reći da se kompaniej unutar Agrokora ne može gledati tako palstično kroz izvještaje. Ako bi se gledali samo izvještaji ispada da je Toda u jednim tvrtkama genijalac (knzm, ledo, zvzd jmnc) a u drugima ne zna baš što radi jer ima kompanije gdje su milijarde investirane a dobiti nigdje (blje, vpik, pivk).

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

kolega VV
ne brinite za velikog gazdu! zna on itekako što radi, dok mi možemo samo naslučivati!

Možda se krivo izražavam. Zvijezda vrijedi točno onoliko koliko je na burzi sutra ujutro je netko spreman platiti. Ja pričam o usporednim valuacijama.

I Ledo i Jamnica su također dio koncerna pa se iste trguju na 6,5 EBITDA?

Ja ne znam što će biti, ali pokazalo se da ipak na duže vrijeme se to nekako uravnoteži. Mogu onda one prema valuaciji Zvijezde, a može i Zvijezda prema njima. Ja ne vidim neko logično objašnjenje zašto bi bila tolika razlika. Pogotovo ga nisam vidio prije par mjeseci, a izračuni kažu da je još uvijek podcijenjena.

Nemoj misliti na m2!

Ma Ledo i Jamnica po bilo kojoj valuaciji nisu uopće za spominjati.
Pa tko bi to plaćao toliko osim da se radi o nekim novim tvrtkama koje tek kreću a imaju nešto revolucionarno za ponuditi.
Ne razumijem tko to uopće kupuje.
Zvzd je u odnosu na njihove cijene podcijenjena još parsto posto jer svi imaju slične potencijale.
Danas su je malo zaštopali, vidjet ćemo sutra…

Ma slažem se ja Dalibor i oko podcijenjenosti i oko konvergencije ostalima o kojoj pričate. Moja opaska je bila vezano za to međusobno financiranje unutar koncerna i vrednovanje financijske imovine, tj. da se to ne može baš gledati tako kako piše u izvještaju. A utječe u konačnici na diskont i EV/EBITDA kod komparacija sa ostalima.

Još nešto što mi se čini kod ovoga ZVZD rasta od 50% na prometu od 1,5 milijuna i recimo JMNC 30% u kratkom roku. Možda će uskoro i neko refinanciranje pa se diže vrijednost, znamo da su agrokorovi udjeli u tim firmama već godinama kolateral za razne kombinacije.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Intersport je prodan za 35 mil eura….ja mislim da pametnom dosta


Intersport je prodan za 35 mil eura….ja mislim da pametnom dosta

Ja sam očito glu*p..
kakve to veze ima sa ZVZD/JMNC/LEDO?

Aludiraš da čiste portfelj?


Možda se krivo izražavam. Zvijezda vrijedi točno onoliko koliko je na burzi sutra ujutro je netko spreman platiti. Ja pričam o usporednim valuacijama.

I Ledo i Jamnica su također dio koncerna pa se iste trguju na 6,5 EBITDA?

Ja ne znam što će biti, ali pokazalo se da ipak na duže vrijeme se to nekako uravnoteži. Mogu onda one prema valuaciji Zvijezde, a može i Zvijezda prema njima. Ja ne vidim neko logično objašnjenje zašto bi bila tolika razlika. Pogotovo ga nisam vidio prije par mjeseci, a izračuni kažu da je još uvijek podcijenjena.

Ledo i Jamnica su profitabilnije kompanije sa vjerojatno većim tržišnim udjelom kod kuće i u regiji nego je to slučaj sa Zvijezdom. Gledano prema određenom pokazatelju Zvijezda možda i je relativno jeftinija, no treba gledati ipak širu sliku. Dobra je primjedba oko booka, koji je kod Zvijezde nerealno iskazan zbog spomenutog zemljišta.

A kod Zvijezde i užu, tj. treba vidjeti tko u Zvijezdinom holdingu zarađuje, a tko gubi novac. Primjerice pogledati Sojaru itd., itd.

Ledo je lider u segmentu sladoleda drži 76% tržišnog udjela, a u svim ostalim segmentima je to dosta manje (povrće 40%, riba 25%).
Jamnica je lider u segmentu gazirane mineralne vode drži 87%, a u segemntu prirodne izvorske (Jana) 49%

Zvijezda je lider u margarinima drži 86%, a u nekim podgrupama i preko 90%.
Izvor..
Zvijezda je lider i u majonezama i drže visokih 79%
U uljima su također držali preko 60% no sad su dio prepustili Dijamantu.

Znači Zvijezda je vrlo jak brand i drži liderske pozicije u svojim segmentima.
Nebi sada detaljizirao, ja sam samo napravio malu komparaciju cijena dionica prema onome što iskazuju u bilancama uz korektiv koji je po meni potreban jer ova revalorizacija i odgođena porezna obveza mute sliku.
7Što se profitabilnosti tiče tu ste u pravu, Jamnica i Ledo su profitabilniji ali to u odnosu na pokazatelj Ev/EBITDA nema veze, čak što više ja tu vidim Zvijezdinu prednost. AKo je sada manje profitabilna ja ne vidim razloga da u budučnosti to ne poprave jer promatram izvješća nekoliko godina unazad i vide se zaokreti u struktiru prodaje i okretanje profitabilnijim segmenitima. Ako povećaju maržu za koji postotak i ostvare najavljeni rast to se onda multiplicira.

Možemo Zvijezdu iz nekih razloga diskontirati u odnosu na Jamnicu i Ledo ali više od 50% (prema Ev/EBITDA) ??

Ajde vidjet ćemo do kraja godine kako će se to razvijati iako ja prave efekte ovog ulaganja gledam na neki duži rok.

Nemoj misliti na m2!

New Report

Close