VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Pozdrav,

nisam pratio ovu dionicu, zanima me slijedece, pa ako je moguće da mi pomognete da ne trošim vrijeme:

1. Dali je VIRO povukao dionice sa uređenog tržišta?
2. Kakav je odnos vlasnika i vlasničke strukture?
3. na kojoj cijeni šećera posluje pozitivno?
4. dali je isplaćivana dividenda prije, i ako je koji je prinos bio?

sviđa mi se što je dionica pala jako puno u zadnjih 5 godina

Hvala svima koji odgovore

Neki su se uhvatili cijene secera, a ja posljednjih mjeseci govorim o konsolidaciji secerskog biznisa u RH.

Posljednji primjeri iz regije potvrdjuju ono sto sam pisao. U Srbiji je vec zapoceo investicijski val u ovaj biznis (akvizicija Kosticevog udjela od strane austrijske Agrane), a pretumbavanja u vlasnickoj strukturi vidljiva su i na tuzemnom planu (Zadro otkupio Robica i dogurao do gotovo 75% vlasnistva u VIRO).

A sve ovo dogadja se ususret 2017. godini i ukidanju kvota za proizvodnju secera u EU. Ponovit cu da je netko iz obitelji Zadro (mislim sin) jos prije 2 ili 3 godine govorio da postoji realna sansa da prije ukidanja kvota prodaju cijeli biznis nekoj stranoj kompaniji ili potraze strateskog partnera radi zajednickog nastupanja na europskom trzistu.

Naravno da ce u cijeloj prici ulogu igrati i porast cijene secera, ali ponovno stavljam naglasak na konsolidaciju biznisa.

Uz sve to što ste nabrojali i porast cijene šećera cijena pada za 5 % danas, to je zaista smiješno pogotovo ako bi se išlo na ovo što neki kolege spominju na istiskivanje pa se na ovakav način ruši prosjek.
Da li netko zna što se događa u ovakvoj situaciji kada bi teoretski ovako veliki suvlasnik isplati drugog velikog suvlasnika i postane većinski ( naravno neznamo po kojoj cijeni,ali čisto sumnjam da ja po tromjesećnom prosjeku ) i nakon toga pokuša istisnut male dioničare po tromjesećnom prosjeku dok u isto vrijeme jako raste cijena šećera a samim time rste i valuacija firme i to značajno?
Da ima kakve obrane od toga osim sudskog postupka?

Jel može netko odgovoriti gore na moja pitanja?,

Hvala na odgovorima, pre ljubazni ste…..

ovako probati cu odgovoriti Ivan Oreskovic
1.ne Viro nije povkao dionice sa uredjenog trzista
2.Vecinski tj sam Zadro je pokusao prije 4 godine maknuti dionice ali su ga Robic i MF preglasali to su pokusali na cijeni od 515 kn jer da je to uspio MF po sili zakona bi morali prodati
3.Tesko je to reci ali sve iznad 450 dolara po libri je plus za Viro ali pitanje do kad ,kvote se ukidaju u 10 mj 2017 pa ce svi moci proizvoditi koliko zele i mogu ,tu sto se sirovinske baze i prinosa repe po hektaru proizvodnja u RH nije konkurentna
4.Dividenda je isplacivana zadnja prije 4 godine ali nekih cca 15-20 kn po dionici ali u nekoj blizoj buducnost tu nece biti dividende razloga je vise


Pozdrav,

nisam pratio ovu dionicu, zanima me slijedece, pa ako je moguće da mi pomognete da ne trošim vrijeme:

1. Dali je VIRO povukao dionice sa uređenog tržišta?
2. Kakav je odnos vlasnika i vlasničke strukture?
3. na kojoj cijeni šećera posluje pozitivno?
4. dali je isplaćivana dividenda prije, i ako je koji je prinos bio?

sviđa mi se što je dionica pala jako puno u zadnjih 5 godina

Hvala svima koji odgovore

Ivane, pa di si ti dosada? S obzirom da je vrijeme novac, koštale bi te neke informacije no odgovori kako slijede:
1. Ne
2. Nikad bolji
3. Uf….
4. Ne sjećam se zadnje

Nisam pratio taj biznis uopce, niti znam kako u svijetu i europi se krece secer ko ja glavni itd., isto ko i za brodare, nisam pratio….

hvala na odgovorima, definitivno cu slijedecih mjesec dva krenut u studiranje ovog ticketa

cekati rast cijene ovdje neodgovara Zadri jer isti u slucaju povlacanja dionica mora osigurati vecu kolicinu novca z isplatu MF tako da se ovdje moze vrlo izgledno desiti sivilo i povlacanje dok i posljednji mali nepogubi zivce u ocekivanju godo i mozebitne fer valuacijei i prodaje samog VIRa nekom jacem igracu ali sam marinko ga voli po mommisljenju previse da bi ga prodao

Znači da bi trebao krenut u istiskivanje zapravo odmah, mene zanima dali se preuzimanje Robić d.o.o. smatra trgovanjem dionica i ako da mi bi u toj varijanti trebali i saznat cijenu preuzimanja?

RIM – Cijene hrane zabilježile su u lipnju najveći skok u četiri godine, poduprte oštrim poskupljenjem šećera zbog nepovoljnih vremenskih prilika u Brazilu koje su utjecale na urod šećerne trske ali i drugih kultura, izvijestila je u četvrtak agencija Ujedinjenih naroda FAO. FAO-v indeks košarice osnovnih prehrambenih proizvoda porastao je u lipnju 4,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, na prosječna 163,4 boda. Ujedno je za jedan posto viši nego u istom mjesecu prošle godine, izvijestili su iz FAO-a.

Najviše je među pojedinim kategorijama prehrambenih proizvoda poskupio šećer, za 14,8 posto u odnosu na prethodni mjesec, zbog obilnih padalina u najvećem svjetskom proizvođaču i izvozniku Brazilu koje su omele žetvu šećerne trske i smanjile urod.

Značajno je porastao i indeks koji mjeri cijene mlijeka i mliječnih proizvoda, za 7,8 posto na mjesečnoj razini, zbog neizvjesnih izgleda za proizvodnju u Oceaniji i sporijeg rasta proizvodnje u Europskoj uniji, navode u FAO-u. Unatoč tome, indeks je i dalje 14 posto niži no što je bio u istom razdoblju prošle godine, napominju u FAO-u.

Osjetno blaži rast cijena zabilježen je u kategoriji žitarica i mesa. Tako su žitarice poskupjele 2,9 posto u odnosu na prethodni mjesec, predvođene kukuruzom, zbog smanjenog izvoza iz Brazila. Nasuprot tome, cijene pšenice zakočili su obilna ponuda i izvješća o rekordnom urodu u Sjedinjenim Državama. U odnosu na isto razdoblje lani cijene žitarica još su uvijek niže 3,9 posto, napominju u FAO-u.

Cijene mesa porasle su u lipnju 2,4 posto prema revidiranoj vrijednosti indeksa za svibanj, poduprte rastom cijena svinjetine, govedine i peradi treći mjesec zaredom.

Niže su cijene – za 0,8 posto na mjesečnoj razini – zabilježene samo u kategoriji biljnih ulja.

Kretanje cijena u lipnju odražava, među ostalim, i ažuriranu procjenu ponude i potražnje za žitaricama u sezoni 2016/2017., napominju u UN-ovoj agenciji za hranu i poljoprivredu.

Tako je prognoza proizvodnje pšenice podignuta za jedan posto u odnosu na onu iz lipnja i iznosi 732 milijuna tona. Kao glavni razlog u FAO-u izdvajaju poboljšane izglede za proizvodnju u EU, Ruskoj Federaciji i Sjedinjenim Državama zahvaljujući boljim vremenskim uvjetima.

Procjena proizvodnje kukuruza snižena je pak za 0,6 posto u odnosu na onu iz lipnja, što u FAO-u tumače pogoršanim izgledima za drugi urod u Brazilu i smanjenim vladinim poticajima u Kini. Ukupno se očekuje da će ove godine u svijetu biti proizvedeno 1,32 milijarde tona žitarica koje se koriste za prehranu ljudi i životinja.

Procjena globalne potrošnje žitarica u sezoni 2016/2017. povećana je pak za 1,3 posto u odnosu na procjenu za 2015/2016. sezonu, i iznosi 2,56 milijardi tona.

Time bi globalne zalihe žitarica na kraju sezone 2016/2017. trebale iznositi 635 milijuna tona, što znači da bi bile za 1,5 posto niže nego na njezinom početku, utvrdili su u FAO-u.

bkkkk00000
problem sa doo je što tu postoji mogucnost kreativnog računovodstva, gdje se moze svašta tvrditi. Znaći u Robić doo knjigovodstvena vrijednost po kojoj firma vodi donice je bila oko 330 kuna sto je prema MRS oki. e sad dolazi uvijek u pitanje pasiva koliko je kapitala koliko duga na toj firmi. I to mijenja sliku stvarne cijene u transakciji koja se desila između Zadre i Robić d.o.o.. Uglavnom imali smo takav slučaj sa Zagrebačkom pivovarom, oni koji se sjećaju oni koji ne neka potraže u arhivi foruma. Sad kakv će biti ishod stvarno ne znam.

Super odličan info.ali opet ostaje pitanje vrijednosti transakcije i dali se po ZTK preuzimanje d.o.o. a koje je vlasnik dionica smatra trgovinom dionicama. Vjerojatno ne zato je na takav način i preuzeo inače bi kupio direktno samo dionice.

Naravno zahvala na informaciji …

prema Zakonu o preuzimanju dioničkih društava, to je zajedničko djelovanje, ali s obzirom da je Zadro i prije imao više od 25% ne vidim nikakve aktivnosti ukoliko on ne odluči sam ponuditi. Obaveze nema sve dok ne dosegne prag od 95%. E sad jel će se to i desiti ne znam.

New Report

Close