VART (Varteks d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VART (Varteks d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


bojim se da će ovaj 2.kvartal biti iznimka a ne pravilo jer je on plod jake agresivne kampanje u svim medijima, obilaska busem po cijeloj državi itd. a taj efekt iznenađenja teško da će se ponoviti tj.lako im je bilo nadmašiti užasno loš prvi kvartal,međutim
neka u 3. kvartalu nadmaše 2. (još će imati masu turista kao potencijalne kupce) i onda skidam kapu a ovako….

upravo tako, jedan dobar kvartal ne mijenja činjenicu da je firma lu gabuli i da je ta industrija općenito teško konkurentna poplavi jeftinog tekstila s istoka . treba ovdje 4-5 dobrih kvartala za redom da se može reći da su se spasili… ova pumpanja cijene na burzi neću ni komentirati.

Nekima se ovdje valjda treba nacrtati :). Varteks ce se prodavati cim se postavi na noge, a budite sigurni da ga vlasnik nece prodavati za dzabe. Pa cijela firma trenutno vrednovana na 10m EUR-a. Vise vrijede oranice nekih domacih ministara..

O majko mila…
U priopcenju se navodi da ce ovo biti najbolji polugodisnji rezultat u zadnjih 10 godina pa, ne budi mi tesko, odem pogledat polugodisnja izvjesca od 2010…bolje da nisam, groblje kapitala…
Uglavnom najbolji polugodisnji ezultat je bio u 2018. godini kad je minus bio -5,7 mil kuna.
Posto su u q1/2019. ostvarili -4,8 mil kuna onda u q2/2019 mogu, u najgorem slucaju, ostvarit -800tis kuna da i dalje bude najbolji polugodisnji rezultat…
Nemam VART, planirao sam jutros kupovat (jucer nisam vidio obavijest), ali sad vise nisam siguran…

Rastimo zajedno...


Nekima se ovdje valjda treba nacrtati :). Varteks ce se prodavati cim se postavi na noge, a budite sigurni da ga vlasnik nece prodavati za dzabe. Pa cijela firma trenutno vrednovana na 10m EUR-a. Vise vrijede oranice nekih domacih ministara..

za njihovo poslovanje-to nije mali novac….jedino nekretnine mogu dići vrijednost ako nisu opterećene hipotekama….

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....


Nekima se ovdje valjda treba nacrtati :). Varteks ce se prodavati cim se postavi na noge, a budite sigurni da ga vlasnik nece prodavati za dzabe. Pa cijela firma trenutno vrednovana na 10m EUR-a. Vise vrijede oranice nekih domacih ministara..

A tko će to kupiti i zašto?

Tekstilnu firmu, s neefikasnom proizvodnjom. Nekretnine? Pa obzirom da banke ne zele dati kredit očito su sve preostale nekretnine kolateralizirane.

Jedino sto vrijedi je brand ili robne marke, a obzirom na lokalni karakter price, i ta je vrijednost upitna. Ima li još sto vrijedno? Navedite ako ima.

Postoji mogućnost da se firma presloži i “stane na noge” i da joj se uveća vrijednost, a onda se opet vraćamo na početno pitanje, a tko će to kupiti i zašto?

Nek ste se svi vi uskokodakali, smeta vam ovaj rast do 20… niste to očekivali… čekajte čekajte…

razni crnogorci, bjelogorci, zorangutani, amadeo, mikardo, persuric i ostali infantili bez muda su na ignoru..a možda je to sve jedna jadna osoba.

Mene ne smeta ništa, neka ide na 50. Ionako svi znamo da ako doticni tako odluci, onda će izmisliti valuaciju i peglati je. Suludo, no ako on vjeruje u to, samo naprijed.

Al mene zaista zanima odgovor na pitanje, ako se pitanje vec postavlja, tko bi kupio Varteks i zašto?

Možda netko ima ideju gdje je sve kod Varteksa “sakrivena” vrijednost? Ili se može “napraviti” vrijednost.

Dakle, ako se sire pogleda, neke od najvrednijih kompanija na burzi odnosno najbogatijih ljudi danas vezani su uz tekstilnu industriju i industriju mode. I u njoj se uistinu da zaraditi ozbiljan novac, al onda govorimo o vrijednosti branda. I masu drugih stvari koje prodaju proizvod. Varteks to danas nema, a pitanje je da li može imati u budućnosti? Na koji načini i pod kojim uvjetima?



@Kresso

tebe jako cijenim, imamo različit stil… kad smo kod kockanja na ZSE… da li vam je poznato kako su prošli tvrdokorni ulagači na todexu? Neki od tih ljudi nisu kupovali dionice za sebe nego za unuke, dakle +30 godina ulaganje… i desilo se što se desilo… jer ZSE.

ljudi činite što vas je volja, sigurno je samo da smo svi dugoročno mrtvi… ne razbijajte glavu tuđim načinima ulaganja, možda je baš bolji od vašeg a da vi to uopće ne shvaćate.

Ne razbijam(o) glavu tuđim načinima ulaganja. O svemu se može raspravljati pa i o tuđim načinima ulaganja. Ako nešto kažeš protiv mog načina ulaganja, ja to neću vidjeti kao tvoj govor protiv mene, nemoj ni ti moj govor o tvom/vašem načinu ulaganja.

Govorimo o činjanicama, a onda ih možemo drugačije interpretirati. Kad kažeš “možda je baš bolji od vašeg a da vi to uopće ne shvaćate”, onda možda impliciraš da se ja ne pitam nego slijepo slijedim nešto svoje. A to nije istina. Ne treba ići glavom kroz zid, čovjek uči i razvija se. A kako se može najbolje naučiti nego iz prošlosti. Jer ako učiš iz prošlosti možeš izbjeći da ju ne ponoviš (ako je nešto loše). A prošlost pokazuje da je najunosniji način ulaganja dugoročno value investiranje (uz diverzifikaciju – pa ti ništa ne može ni “todex”).

Ja za svoj portfelj vodim evidenciju za svaku lipu uloženu (pod trošak ja unosim ne samo trošak brokera, nego npr. i 1kn naknade banke kada prebacujem na brokerski račun). Jer me zanimaju točne brojke, ne igram na “osjećaj”. I uvijek se preispitujem što sam mogao/morao bolje. Ali nikada ne gledam unazad sa znanjem koje imam sada (o pojedinoj dionici), nego što se moglo znati tada. I onda nikad ne žalim zbog toga što eventualno neke dobre prilike nisam više kupovao (kao npr. VERN ili HTCP), nego iskorištavam ono što imam sada.

Kad mi neko od šekulanata da točno koliko uspije zaraditi (čisto, bez naknada, dodatnih uloga i sl.) i kad ne počinje od “nule” svakim bankrotom, onda možemo uspoređivati čiji je način ulaganja bolji. I onaj tko ima egzaktne brojke uvijek je spreman na raspravu. Onaj tko ide na “osjećaj” taj uvjek ima obrambeni mehanizam i ne želi raspravljati o konkretnim brojkama.

U međuvremenu, najbolji oblik učenja i uspoređivanja načina je iz knjiga i učeći iz povijesti. A do sada, najbolje se pokazalo dugoročno value investiranje. Nažalost, složeni kamatni račun je teško za shvatiti, ali on je toliko močan, da u kombinaciji sa vremenom (koji špekulant gubi na transakcije) čini nezamislive stvari nekome tko razmišlja poput špekulanta ili osobe koja živi od plaće do plaće…

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Ok Kresso ali ti živiš svoj svemir za koji misiš da je najbolji, ja svoj. Ukucaj Ross Cameron i pogledaj što se može na NYSE napraviti sa 500 dolara početnog kapitala u 2 godine… čovjeku se živo fućka koju dionicu trejda sve dok ima sentimenta… osjećaja kako ti kažeš.

razni crnogorci, bjelogorci, zorangutani, amadeo, mikardo, persuric i ostali infantili bez muda su na ignoru..a možda je to sve jedna jadna osoba.

Primjer što napravi složeni kamatni račun.

Moj prosjek kupnje RIVP-a je 10,24kn. Znači, pri cijeni od 40 kuna, porast RIVP-a od 40 lipa čini 1%, a na moj prosjek kupnje to je porast od 4%! Uz to, dividenda od 1 kn daje dividendni prinos od 2,5%, a na moju nabavnu cijenu, to je 3,9%!

Kakav pogodak mora imati jedan špekulant za takve brojke.

A što će tek biti za 10 g? Ako društvo dobro radi, cijena će to kad tad popratiti, a onda će brojke koje će napraviti složeni kamatni račun biti još brutalnije.

Nećemo o raznim kataklizmama, jer na to ni špekulanti nisu imuni. Špekulanti preuzimaju puno veći rizik, za puno manju zaradu, što nema smisla. Al se rezultat vidi odmah i zabava je veća. To ljudi vide i “osjete” i zato se toga drže. Ali meni je draže imat više love, zabavit se mogu na druge načine, najbolje sa svojom obitelji…

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]


Ok Kresso ali ti živiš svoj svemir za koji misiš da je najbolji, ja svoj. Ukucaj Ross Cameron i pogledaj što se može na NYSE napraviti sa 500 dolara početnog kapitala u 2 godine… čovjeku se živo fućka koju dionicu trejda sve dok ima sentimenta… osjećaja kako ti kažeš.

Koliko je takvih i koliko će taj trajati? Nemoj zaboraviti da su dionice u SAD sada na svom ATH! All time high! Najviše vrijednosti svih vremena, znači nije on nešto posebno, sada svi zarađuju. A ako je taj najbolji špekulant, onda ga možemo usprediti sa Warrenom Buffetom koji je preživio više kriza i “todexa” i mislim da je bogatiji malo od njega… Vidjet ćemo kako će se taj proslaviti kad (ne AKO nego KAD) dođe kriza.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

@Kresso
još bih dodao, ako dozvoliš, za day-trade trebaš biti pri kompu, očiju uprtih u gledalicu, pratiti svaku promjenu u K/P
a to onda sliči onim ljudima u plavom s poda NYSE
kažu da je to vrlo vrlo stresan posao, obično ljudi tamo ne izdrže dugo već ili zarade penziju ili puknu k’o kokica
za razliku, ja sam fino točao nožice u riječkom akvatoriju za vikend i nije me bilo puno briga što nosi ponedjeljak… ako ide smak svijeta, kako kaže NaBidu, onda smo svi ionako ‘dugoročno mrtvi’

Ja ne radim tako da se bavim samo ovim poslom i imam vrijeme za obitelj ali ne onoliko koliko bih htio. Recimo isti taj Ross na NYSE koja je avion za ovu baru trejda sat do dva dnevno ujutro i čitav dan je slobodan… ima vremena za sve… dakle može se.. samo je to kod nas drugačije.. sporije ali i sigurnije.

accountatnt

moguće je i za sat dva trgovati, poslije si free… to je NYSE

a što se zse tiče, da je prometa ne bih se žalio… najgore je gledati u nešto a nema akcije. ovo je nalakši posao na svijetu, ne ovisiš ni o kome, imaš svoj dnevni ritual, radiš kad i što hoćeš.

razni crnogorci, bjelogorci, zorangutani, amadeo, mikardo, persuric i ostali infantili bez muda su na ignoru..a možda je to sve jedna jadna osoba.

sve je to lijepo, samo sad treba naći zadnjeg magarca kojem ćete uvaliti dionice po 20 kn….

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

Ali kako ne razumješ da je sada ATH tamo? U našim životima, ako gledamo bar 30 godina, neće biti samo rast-rast. Biti će SVEGA i SVAČEGA i “na kraju se mrtvi broje”. A taj će na svoj osjećaj pogubiti još više nego što je zaradio. I neće biti prvi!

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

New Report

Close