Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Evo opet u privitku članak o oporezivanju kap. dobiti za 2017
Nigdje se ne navodi da treba ili ne treba joppd za kap dobitke za prodaju dionica 2 g nakon njene kupnje.. ili ja ne vidim?!
[/quote]
Piše na stranici 6.



Evo opet u privitku članak o oporezivanju kap. dobiti za 2017
Nigdje se ne navodi da treba ili ne treba joppd za kap dobitke za prodaju dionica 2 g nakon njene kupnje.. ili ja ne vidim?!
[/quote]
str. 6. i 7.

Mislim da je autor malo zabrijao kod darivanja i prijavljivanja kapitalnog dobitka prilikom darivanja.( kraj strane 7) kapitalni dobitak nastaje samo ako se darovano proda

Pogledajte na kraju strane 7 što je izvučeno iz JOPPD priloga 02 točka što ulazi u neoporezivi prihod (ako je to stavljeno u JOPPD pretpostavljam da bi se ipak trebala prijavljivati neoporeziva kapitalna dobit. pitanej je samo dali sva ili ona od stjecanja nakon 1.1.2016.
tako je i u JOPPD prije 2016 pisalo nešto poput neoporezivi dohodak od otuđenja financijske imovine. i u početku nitko nije slao jer nigdje nije drugdje pisalo da treba. bitno kasnije su svi broker počeli slati joppd sa iznosom svake prodaje


Mislim da je autor malo zabrijao kod darivanja i prijavljivanja kapitalnog dobitka prilikom darivanja.( kraj strane 7) kapitalni dobitak nastaje samo ako se darovano proda

Pogledajte na kraju strane 7 što je izvučeno iz JOPPD priloga 02 točka što ulazi u neoporezivi prihod (ako je to stavljeno u JOPPD pretpostavljam da bi se ipak trebala prijavljivati neoporeziva kapitalna dobit. pitanej je samo dali sva ili ona od stjecanja nakon 1.1.2016.
tako je i u JOPPD prije 2016 pisalo nešto poput neoporezivi dohodak od otuđenja financijske imovine. i u početku nitko nije slao jer nigdje nije drugdje pisalo da treba. bitno kasnije su svi broker počeli slati joppd sa iznosom svake prodaje

na strani A JOPPD obrasca pod “VII ” postoji stavka neoprezivi dohodak

Dana 3.1.2018., uvečer postavio sam pitanje Poreznoj upravi dva pitanja, na koje su mi odmah sutradan odgovorili. Ticalo se prodaje dionica kupljenik prije 1.1.2016., te dionica kupljenih nakon 1.1.2016., a prodanih unutar roka od dvije godine od kupnje, a prodanih s gubitkom. Odgovori su vam u nastavku

Poštovani,

u nastavku odgovaramo:

1. Za kapitalni dobitak ostvaren prodajom dionica kupljenih prije 01.01.2016. godine nije potrebno dostavljati JOPPD obrazac niti izvještaj o trgovanju.

2. Za ostvareni gubitak ili kapitalni dobitak manji od 112,00 kuna također se ne dostavlja JOPPD obrazac. U slučaju da ste ostvarili kapitalni dobitak manji od 112,00 kuna, tek na zahtjev Porezne uprave obvezni ste dostaviti podatke o ostvarenom dobitku.

lako za sve to, ali nemoguće je pronaći IBAN za poreznu upravu Zagreb na internetu 🙂 (službeni)

radi se o težem slučaju kleptomanije u kombinaciji sa niskom inteligencijom. primjetljivi su i kompleksi niže vrijednosti u ophođenju sa inozemnim hoštaplerima


Dana 3.1.2018., uvečer postavio sam pitanje Poreznoj upravi dva pitanja, na koje su mi odmah sutradan odgovorili. Ticalo se prodaje dionica kupljenik prije 1.1.2016., te dionica kupljenih nakon 1.1.2016., a prodanih unutar roka od dvije godine od kupnje, a prodanih s gubitkom. Odgovori su vam u nastavku

Poštovani,

u nastavku odgovaramo:

1. Za kapitalni dobitak ostvaren prodajom dionica kupljenih prije 01.01.2016. godine nije potrebno dostavljati JOPPD obrazac niti izvještaj o trgovanju.

2. Za ostvareni gubitak ili kapitalni dobitak manji od 112,00 kuna također se ne dostavlja JOPPD obrazac. U slučaju da ste ostvarili kapitalni dobitak manji od 112,00 kuna, tek na zahtjev Porezne uprave obvezni ste dostaviti podatke o ostvarenom dobitku.

dali možeš još jednom pitati poreznu uz napomenu da ih pitaš zašto postoji u JOPPD stavka za neoporezivu kapitalnu dobit u kojoj nije precizirano na koje razdoblje se odnosi.

u pravilniku piše ovo
(13) Porezni obveznik – imatelj financijske imovine Obrazac JOPPD dostavlja do posljednjeg dana mjeseca veljače tekuće godine, s danom i oznakom izvješća dana 31. prosinca prethodne godine, za sve kapitalne dobitke ostvarene u prethodnoj godini umanjene za ostvarene kapitalne gubitke iz članka 67. stavka 11. ovoga Zakona. Na isti način izvještava se i o kapitalnim dobicima koji sukladno odredbi članka 67. stavka 8. Zakona ne podliježu oporezivanju. Ako umanjenje kapitalnih dobitaka za ostvarene kapitalne gubitke rezultira kapitalnim gubitkom ne postoji obveza izvješćivanja putem Obrasca JOPPD.

a članak 67 stavak 8 glasi
(8) Dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka ne oporezuje se ako je otuđenje izvršeno između bračnih drugova i srodnika u prvoj liniji i drugih članova uže obitelji iz članka 14. stavaka 5. i 6. ovoga Zakona, između razvedenih bračnih drugova ako je otuđenje u neposrednoj svezi s razvodom braka, nasljeđivanjem financijske imovine te u slučaju ako je financijska imovina otuđena nakon dvije godine od dana nabave, odnosno stjecanja te imovine.

iz toga se da zaključiti indirektno da je ipak prijava samo neoporezive dobiti samo za stjecanje od 1.1.2016 tj tek zu 2019. će se to trebati predavati za one koje smo stekli u 2016 a prodali nakon dvije godine

jesu li oni koji prodaju dionice kupljene prije 2016. obveznici kakvog poreza? nisu. piše li u zakonu izričito da oni moraju podnositi prijavu? ako ne piše, nek si p. k. poreznici :). štoviše, u naptucima porezne uprave fizičke osobe se ne navode kao oni koji bi to trebali prijavljivati već brokeri.

radi se o težem slučaju kleptomanije u kombinaciji sa niskom inteligencijom. primjetljivi su i kompleksi niže vrijednosti u ophođenju sa inozemnim hoštaplerima

postoji li zakonska sankcija za neprijavljivanje nepostojećeg poreza?

sapienti sat

radi se o težem slučaju kleptomanije u kombinaciji sa niskom inteligencijom. primjetljivi su i kompleksi niže vrijednosti u ophođenju sa inozemnim hoštaplerima

Na stranicana Porezne uprave u gornjem desnom uglu je Jedinstveni portal Porezne uprave,
kliknite na “Pišite nam” i otvorit će se obrazac za pitanja. Dalje je jednostavno. Dajte podatke koje traže i postavite pitanje. Meni su odgovorili slijedeći dan. I stavite odgovor na forum


postoji li zakonska sankcija za neprijavljivanje nepostojećeg poreza?

sapienti sat

ne znam ali piše da se za nepodnošenje JOPPD obrasca može platiti kazna za fizičke osobe od 2000 – 10000 kuna , ja sam prošle godine prodao dionice stečene prije 2016 g, ali ču za savki slučaj podnijeti JOPPD obrzac pa i ako nije potrebno , s ipunjava se ovako :

irdeto, 06.01.2018. u 08:55
U skladu s odredbama članka 51. Zakona o porezu na dohodak („Narodne novine“ br. 177/04 do 136/15) i članka 73. Pravilnika o porezu na dohodak („Narodne novine“ br. 95/05 do 137/15) predmet oporezivanja u 2016. godini je realizirani kapitalni dobitak na temelju otuđenja dionica koje su stečene nakon 1. siječnja 2016. godine. Proizlazi da, ako ste u 2016. godini ostvarili dohodak od otuđenja dionica koje ste stekli prije 1. siječnja 2016. godine, trebate ovaj neoporezivi primitak iskazati na obrascu JOPPD. Na stranici A Obrasca JOPPD popunjavate iznos neoporezivog primitka u retku VII, a na stranici B slijedeća polja: 2, 4, 5, sa šifrom 02 u polju 15.1, te iznos u polju 15.2 i 16.2. Polje 16.1 može biti sa oznakom 1 (tekući račun) ili 2 (žiro račun). Ostala polja su 0 ili 0,00.

HR1110010051713312009

https://www.porezna-uprava.hr/HR_porezni_sustav/Stranice/Popisi/popis_og_dohodak.aspx?Paged=TRUE&p_ID=540&PageFirstRow=541&&View={A839EE06-0A66-4A4E-8D25-84FE7BBAF514}

https://www.isplate.info/prirez.aspx


lako za sve to, ali nemoguće je pronaći IBAN za poreznu upravu Zagreb na internetu 🙂 (službeni)

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

Ukoliko tijekom 2017. godine nisam imao prodaju dionica tj samo kupnju, da li svejedno treba podnositi JOPPD obrazac gdje se to navodi kako bi potvrdio da nisam ostvario kapitalne dobitke od prodaje dionica?

Hvala

ina2
“Za ostvareni gubitak ili kapitalni dobitak manji od 112,00 kuna također se ne dostavlja JOPPD obrazac. U slučaju da ste ostvarili kapitalni dobitak manji od 112,00 kuna, tek na zahtjev Porezne uprave obvezni ste dostaviti podatke o ostvarenom dobitku.”

Odgovor ukoliko još koga interesira

Nikada ne vjeruj ženi koja laže!

porezna uprava ima službu “Pišite nam” ja sam postavio jedno pitanje i odgovorili su mi u roku dva dana, evo link:

https://www.porezna-uprava.hr/kontakti/Stranice/Pi%C5%A1ite-nam.aspx

danas dobio mailom Pregled kapitalnih dobitak i gubitaka u 2017, portfelj u minusu 1,61% a moram platiti porez na kapitalnu dobit, jer sam prodao neke dionice od ranije, to što sam ih ponovno kupio( nešto niže) nikoga ne zanima, stvarno pravi efekat ovoga uvođenja poreza , ili ne trguj nikako ili čekaj kod svake dionice da istekne period oslobađanja od plaćanja poreza

New Report

Close