Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


ina2:hvala..znači mi koji smo u gubitku ne treba ništa dostavljat ni joppd ni izvještaj o trgovanju?..a takvih nas je najviše…

Po ovome što su odgovorili, ne treba. Začudila me brzina odgovora. Sinoć sam postavio dva kratka pitanja, a oni već jutros odgovorili. Za ne vjerovati.




Da li netko zna da li se gleda datum prodaje ili datum namire? Pošto sam Peveca prodao 28.12. s datumom namire 2.1. pasalo bi mi imati te gubitke u 2018.

Mene isto pitanje muči. Posalo upit poreznoj al još nemam odgovora.
[/quote]

Pitanje je BESPREDMETNO. ZASTO – zato što joppd počiva na obračunu trabsakcija sačinjenom od strane brokera.

A STO BILJEZI BROKER _ DAN TRANSAKCIJE ILI DAN NAMIRE : OSTAVLJAM SVIM MUDTACIMA DA SAMI PROMOZGAJU.
[/quote]

Porezni obveznik – imatelj financijske imovine je obvezan porez na dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka prema obračunu iz stavka 12. ovoga članka uplatiti do posljednjeg dana mjeseca veljače tekuće godine. U istom roku SKDD je dužan Poreznoj upravi dostaviti propisano izvješće.

U ovome leži kvaka, brokeri vodi prodaju na dan transkacije ali SKDD vidi prodaju T+2.

Najnepoštenija stvar u životu njegov je kraj. Mislim, život je težak. I oduzme ti dosta vremena. I što dobiješ na kraju? Smrt. To je, kao, neki bonus?! Uvjeren sam da je životni ciklus okrenut naopačke. Smrt bi trebala biti na početku. Potom slijedi život u staračkom domu iz kojeg te izbace jer si bio prezdrav. Onda počneš raditi tako što prikupiš mirovinu i već prvi dan na poslu dobiješ zlatni sat. Potom radiš četrdeset godina, dok ne postaneš dovoljno mlad za uživanje u mirovini. Piješ puno alkohola, ideš s tuluma na tulum i polako se pripremaš za srednju školu. Onda slijedi osnovna škola, postaješ klinac, igraš se i nemaš nikakvih odgovornosti u životu. Potom si malo dijete, pa beba, vraćaš se unutra i devet mjeseci lebdiš dok te grije najluksuznije centralno grijanje, kupka, a hrana stiže kroz cjevčicu. I kraj dočekaš jednim fantastičnim orgazmom!!! Amen.[color=blue][/color]

ina;a kad imamo situaciju da su porošle 2 god i to postaje neoorezivo i bio gubitak il dobitak ništa se ne šalje?


ina;a kad imamo situaciju da su porošle 2 god i to postaje neoorezivo i bio gubitak il dobitak ništa se ne šalje?


po meni da. Istekom roka od dvije godine od dana kupnje, dobitak postaje neoporeziv.

Porez od kapitalne dobiti se plaća u svrhu nekakve koristi koju bi trebali imati (zaštite na samom tržištu kapitala ) a pitam ja kakvu mi to zaštitu i transparentnost uživamo?
Ili je i ovaj porez čisto da se prebaci iz džepa u džep.


ina;a kad imamo situaciju da su porošle 2 god i to postaje neoorezivo i bio gubitak il dobitak ništa se ne šalje?

Za dionice kupljene prije 1.1.2016. godine i prodane s dobiti, ne šalješ ništa.
Za one koje si kupio kasnije i na njima nakon duže od dvije godine ostvario neoporezivu dobit, moraš poslati JOPPD obrazac.
To je zato da bi Porezna znala od kuda je porijeklo tvoga novca, iako im ne moraš platiti porez jer je ta dobit neoporeziva.



ina;a kad imamo situaciju da su porošle 2 god i to postaje neoorezivo i bio gubitak il dobitak ništa se ne šalje?

Za dionice kupljene prije 1.1.2016. godine i prodane s dobiti, ne šalješ ništa.
Za one koje si kupio kasnije i na njima nakon duže od dvije godine ostvario neoporezivu dobit, moraš poslati JOPPD obrazac.
To je zato da bi Porezna znala od kuda je porijeklo tvoga novca, iako im ne moraš platiti porez jer je ta dobit neoporeziva.
[/quote]
po toj logici morao bi podnijeti JOPPD i za primitke od prodaje dionica kupljenih prije 1.1.2016., da bi Porezna znala od kuda novac. Nema logike. Prije 10-tak dana, točnije 23.12.2017., stavio sam na ovaj forum članak iz RRIF-a 12/17., koji govori o oporezivanju kap. dobitaka.Bilo bi dobro i korisno da prevrtite nekoliko stranica unatrag pa pročitate.

trial:koliko znam za neporezive dobitke šalju pbz brokeri…?opret izgleda ne moram nišrta slat u ovom slučaju?

.sve noperzive dobitke kupljene prije 01.01.2016 il one kupljene iza 01.01 2016 kojima prodje 2 godine i onda ih prodama to pbz brokeri šalju o joppd…

JOPPD sadrži stavku neoporezivi primici od kapitalne dobiti koji bi se trebali prijaviti. pitanje je samo na koje se to kapitalne dobitke odnosi, dali i na one od stečenih dionica prije 1.1.2016 kao i na one kod otuđenja nakon dvije godine a stečenih nak 1.1.2016., ili samo na kapitalne od stečenih nakon 1.1.2016. a otuđenih nakon dvije godine.

Iz formulacije u prilogu JOPPDa ispada da treba za sve neoporezive kapitalne dobiti ipak prijaviti

TRIAL molim te od kuda si izvukao svoj zaključak da netreba za one stečene prije 1.1.2016.


trial:koliko znam za neporezive dobitke šalju pbz brokeri…?opret izgleda ne moram nišrta slat u ovom slučaju?

moj je rekao da će poslati meni i pročitajte ovo:

<[quote]Poštovani,[/quote] [quote]u svezi Vašeg upita e-mailom od 17. siječnja 2017. godine glede oporezivanja dohotka od prodaje dionica u 2016. godini, koje su stečene prije 1. siječnja 2016. godine, nastavno odgovaramo:[/quote] [quote]U skladu s odredbama članka 51. Zakona o porezu na dohodak („Narodne novine“ br. 177/04 do 136/15) i članka 73. Pravilnika o porezu na dohodak („Narodne novine“ br. 95/05 do 137/15) predmet oporezivanja u 2016. godini je realizirani kapitalni dobitak na temelju otuđenja dionica koje su stečene nakon 1. siječnja 2016. godine. Proizlazi da, ako ste u 2016. godini ostvarili dohodak od otuđenja dionica koje ste stekli prije 1. siječnja 2016. godine, trebate ovaj neoporezivi primitak iskazati na obrascu JOPPD. Na stranici A Obrasca JOPPD popunjavate iznos neoporezivog primitka u retku VII, a na stranici B slijedeća polja: 2, 4, 5, sa šifrom 02 u polju 15.1, te iznos u polju 15.2 i 16.2. Polje 16.1 može biti sa oznakom 1 (tekući račun) ili 2 (žiro račun). Ostala polja su 0 ili 0,00.[/quote]



trial:koliko znam za neporezive dobitke šalju pbz brokeri…?opret izgleda ne moram nišrta slat u ovom slučaju?

moj je rekao da će poslati meni i pročitajte ovo:

<

ina2, 04.01.2018. u 21:03
Poštovani,

ina2, 04.01.2018. u 21:03
u svezi Vašeg upita e-mailom od 17. siječnja 2017. godine glede oporezivanja dohotka od prodaje dionica u 2016. godini, koje su stečene prije 1. siječnja 2016. godine, nastavno odgovaramo:

ina2, 04.01.2018. u 21:03
U skladu s odredbama članka 51. Zakona o porezu na dohodak („Narodne novine“ br. 177/04 do 136/15) i članka 73. Pravilnika o porezu na dohodak („Narodne novine“ br. 95/05 do 137/15) predmet oporezivanja u 2016. godini je realizirani kapitalni dobitak na temelju otuđenja dionica koje su stečene nakon 1. siječnja 2016. godine. Proizlazi da, ako ste u 2016. godini ostvarili dohodak od otuđenja dionica koje ste stekli prije 1. siječnja 2016. godine, trebate ovaj neoporezivi primitak iskazati na obrascu JOPPD. Na stranici A Obrasca JOPPD popunjavate iznos neoporezivog primitka u retku VII, a na stranici B slijedeća polja: 2, 4, 5, sa šifrom 02 u polju 15.1, te iznos u polju 15.2 i 16.2. Polje 16.1 može biti sa oznakom 1 (tekući račun) ili 2 (žiro račun). Ostala polja su 0 ili 0,00.

[/quote]
Ovo tumačenje je vrijedilo za 2016., a za 2017., ne. Odustali su od toga

Evo opet u privitku članak o oporezivanju kap. dobiti za 2017

..komplicirano u pcm…! Dajte, ako hocete da se ulaze u burzu , ukinite taj porez…….zbilja nema smisla..

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!


Evo opet u privitku članak o oporezivanju kap. dobiti za 2017
Nigdje se ne navodi da treba ili ne treba joppd za kap dobitke za prodaju dionica 2 g nakon njene kupnje.. ili ja ne vidim?!

No pain no Game

New Report

Close