Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

..pa nemogu virovat koliko ljudi na forumu i da niko nezna odgovor na najobičnije pitanje triba li šta predat u slučaju gubitka…..

ina2:prošle godine prijatelj ima dobitak 1230′ kn i u joppd obrascu je samo upisa taj iznos i na njega izraućuna porez i prirez i upisa u jednu rubriku…a nigdje nije upisa koliko je iznos dionica proda za taj dobirtak..,to znači da ih zanima samo dobitak a ne koliko je nećega prodano da bi imao taj dobitak..šti implicira da ako je gubitak i tu ga ne zanima kolićina prodanih dionica za taj gubitak…rezime:ili imaš gubitak koji se ne prijavljuje ili dobitak koji se prijavljuje tako mi zdrav razum kaže

gubitak se neprijavljuje prijavljuje se samo dobitak bio on oporeziv ili ne oba se prijavljuju naravno svaki različito. prihod od prodaje se više ne prijavljuje. dao sam jasni članak iz zakon pogledajte si i joppd tamo više nema šifre za prijavu prihoda od prodaje samo za dobit (oporezivu i neoporezivu


ina2:želiš reć ako je dobit manja od 112 a veća od 0 kuna da bi tribalo dostavit izvješće od trgovanaj….a kad je gubitak nebi tribalo ništa dostavit??

https://www.porezna-uprava.hr/Lists/Vijesti/Vijest.aspx?ID=1727&RootFolder=%2FLists%2FVijesti&Source=https%3A%2F%2Fwww.porezna-uprava.hr%2FStranice%2FVijesti.aspx

1234567:mislim da si u pravu samo šta se oporezivi dobitak mi sami prijavljujemo…a neoporezivi dobitak pbz šalje automatski u moj joppd….

halo ekipa, jel ima tko iskustva s povratom poreza kojibi sad trebao krenuti. zanima me naime je li tko dobio povrat, a imao je kapitalnu dobit i platio uredno do kraja sijecnja 12 post. konkretno, da li mudraci u pu znaju razlikovati kapitalni dobitak oporezivi i kapitalni dobitak neoporezivi (kupljeno prije 2016) od pukupnog prometa tj. da u godisnjoj prijavi ne pribroje ukupnom dohotku cjelokupan promet, a ne samo dobitak. u jopp dobrascu to je dosta ominoznio oizgledal – u rubriku neoporezivo valjalo j eupisati sav promet ostavren neoporezivim dionicama.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...


halo ekipa, jel ima tko iskustva s povratom poreza kojibi sad trebao krenuti. zanima me naime je li tko dobio povrat, a imao je kapitalnu dobit i platio uredno do kraja sijecnja 12 post. konkretno, da li mudraci u pu znaju razlikovati kapitalni dobitak oporezivi i kapitalni dobitak neoporezivi (kupljeno prije 2016) od pukupnog prometa tj. da u godisnjoj prijavi ne pribroje ukupnom dohotku cjelokupan promet, a ne samo dobitak. u jopp dobrascu to je dosta ominoznio oizgledal – u rubriku neoporezivo valjalo j eupisati sav promet ostavren neoporezivim dionicama.

Ja sam dobio privremeno rješenje o preplaćenom porezu koji će mi porezna vratit u 8 mjesecu (prošle godine jesu), trebali ste i vi dobit privremeno rješenje ako ste preplatili ili ako ste još dužni. (bar ja mislim da tako funkcionira).



halo ekipa, jel ima tko iskustva s povratom poreza kojibi sad trebao krenuti. zanima me naime je li tko dobio povrat, a imao je kapitalnu dobit i platio uredno do kraja sijecnja 12 post. konkretno, da li mudraci u pu znaju razlikovati kapitalni dobitak oporezivi i kapitalni dobitak neoporezivi (kupljeno prije 2016) od pukupnog prometa tj. da u godisnjoj prijavi ne pribroje ukupnom dohotku cjelokupan promet, a ne samo dobitak. u jopp dobrascu to je dosta ominoznio oizgledal – u rubriku neoporezivo valjalo j eupisati sav promet ostavren neoporezivim dionicama.

Ja sam dobio privremeno rješenje o preplaćenom porezu koji će mi porezna vratit u 8 mjesecu (prošle godine jesu), trebali ste i vi dobit privremeno rješenje ako ste preplatili ili ako ste još dužni. (bar ja mislim da tako funkcionira).
[/quote]

zanima me kapitalna dobit – je li ona naznacena na godisnjem obračunu. plaća ide odmah – dohodak od nesamostalnog rada, dolje ide dividenda – ostali dohodak. e sad – da li dohodak od kapitalne dobiti ide u godisnji obračun ili ne ide, je li to konačni dohodak ili nije.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Prema novom zakonu, dohodak od imovine klasificiran je kao konačni dohodak i poreznom obvezniku ne daje pravo na korištenje osobnog odbitka kao neoporezivog dijela dohotka, ni za njega osobno, ni za uzdržavane članove obitelji. Korištenje osobnim odbitkom nije moguće ni u godišnjem obračunu poreza na dohodak jer se dohoci koji su klasificirani u skupinu konačnih dohodaka ne oporezuju na godišnjoj razini

da li je ovo slučaj s kapitalnom dobiti. da li se ona u godisnjem obracunu koji poduzima porezna uptava u sklopu posebnog postupka za one koji nisu duni podnijeti prijavu, ali imaju preplaceni porez – pribrojava li se ona ili ne. pa recimo osoba ima

1. placa 100 000 kn
2. kapitalna dobit 10 000 kn
3. osali dohodak – dividenda – 2000

ukupni dohodak – 112 000
odbitak – 31 200
poezna osnovica – 80 800

porezni razred 12 0posto – 0 – 26 400
porezni razred 25 posto – 26 400 – 158 400

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Meni piše : dohodak od kapitala 18.620,75 kn (zbrojio sam: ispada sva oporeziva dividenda + oporeziva zarada od trgovanja dionica), Uplaćeni porez i prirez 2.636,68kn, sve ostale stavke su mi 0 (nisam radio prošlu godinu nigdje), i razlika poreza i prireza za povrat: 2.636,68.


Meni piše : dohodak od kapitala 18.620,75 kn (zbrojio sam: ispada sva oporeziva dividenda + oporeziva zarada od trgovanja dionica), Uplaćeni porez i prirez 2.636,68kn, sve ostale stavke su mi 0 (nisam radio prošlu godinu nigdje), i razlika poreza i prireza za povrat: 2.636,68.

to je to – KD i divka dakle ulaze u godisnji obracun. to je nas buregdzije dobro ali ta vise dohodovne razrede vrlo loše – platiš predujam od 12 posto, onda kad ti zbroje sve dohotke, vrlo brzo zavrsis iznad 26 400 kn i bivas zahvaćen stopom od 25, moguće čaki 40 posto. masala

hvala puno

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Ovdje piše da je porez na dividendu konačan porez: https://www.obrtnici-pula.hr/fileadmin/user_upload/tekst_dokumenti/OBVEZE_2017._-_POREZNA_REFORMA.pdf

“2. konačan dohodak – smatra se svaki pojedinačni iznos dohotka od imovine i imovinskih prava, kapitala i osiguranja te dva oblika drugog dohotka (koji su izuzeci od godišnjeg dohotka, a to su:
– drugi dohodak po osnovi povrata doprinosa (plaćenih iznad najviše godišnje osnovice)
– drugi dohodak po osnovi razlike vrijednosti imovine i visine sredstava kojima je stečena.

Za konačne dohotke ostvarene tijekom godine, porezni obveznici ne mogu podnijeti godišnju poreznu prijavu niti se za te dohotke može provesti poseban postupak utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak, a ne priznaju se ni osobni odbici. Paušalno oporeziv dohodak se također smatra konačnim.”

E sad, ako je to konačan porez na koji se ne priznaju osobni odbici, zašto onda meni PU šalje papir s povratom tog poreza?

what, to je jako dobro pitanje. je li nesto konačan dohodak ili nije. ali obrtnici i fizičke osobe – to po svoj prilici nije isto – mozda u tom grmu lezi zec

Na primjer, ako porezni obveznik obrtnik koji je prema osnovi obrta obveznik PDV-a, uz dohodak od obrta, od zakupa poslovnog ostvaruje primitke u visini do 230.000 kn na godinu (od 1. siječnja 2018. primitke do 300.000 kn na godinu), on može za dohodak od zakupa porez plaćati prema rješenju Porezne uprave, prema stopi od 12 posto uz paušalno priznate izdatke u visini 30 posto. To je za njega u pravilu fiskalno povoljnija opcija, jer na primitak od npr. 200.000 kn porez plaća na osnovicu u iznosu 140.000 kn i to prema stopi od 12 posto uvećano za prirez.

https://lider.media/znanja/iznajmljivaci-od-ove-godine-porez-na-dohodak-nije-uvjetovan-statusom-u-pdv-u/

u slučaju fizičkih osoba, dakle nas buregdzija, dividenda APSOLUTNO ULAZI U GODISNJI OBRAČUN – to znam još iz 2015. na jesenju PU stoji onda ostali dohodak – toliko i toliko (ne pise dakle izrijekom dividenda, ali tu ona lezi, znam jos iz doba samostalnog podnosenja da sam dividendu trebao navesti kao ostali dohoci)

a sto je s kapitalnodm dobiti – po ovome sto kolega gore kaze – i kapitalna dobit izgleda jest konačni dohodak i istovremeno i nije konacni dohodak

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

za 2016 i 2017 ne vrijede ista pravila!!!! kapitalna i dividenda je konačni dohodak tek u obračunu za 2017


what, to je jako dobro pitanje. je li nesto konačan dohodak ili nije. ali obrtnici i fizičke osobe – to po svoj prilici nije isto – mozda u tom grmu lezi zec

U dokumentu piše da se odnosi na fizičke osobe, ne na obrt.
Uostalom, dohodak je samo za fizičke osobe.

New Report

Close