Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Sad bas pogledao svoje transakcije u 2016 godini.

Imao sam 96 transakcija kupnje i 33 transakcija prodaje, s tim da sam nesto prodavao kaj sam kupovao u 2013,2014 i 2015 godini a nesto sam kupovao u 2016 godini , i sada oni ocekuju da ja to sve rasclanim i podnesem poreznu prijavu ?
Trebat ce mi mjesec dana da to napravim 🙁 stvarno blesava situacija .


A tko to vas zaduzuje za porez??? Vi sami! Onda racunajte i platite kad nemate drugog posla!

http://hita.hr/files/porez-na-dohodak-od-kapitala-po-osnovi-kapitalnih-dobitaka.pdf

http://hita.hr/files/Obavijest-porezNaKapitalnuDobit.pdf






Zbog kronicnog nepovjerenja u ljude, pogotvo na ovim zemljopisnim sirinama poslao email i poreznoj upravi:
Postovani, imam pitanje vezano uz oporezivanje kapitalnih dobitaka ostvarenih otuđenjem financijske imovine. Vlasnik sam dionica poduzeca izlistanih na Zagrebackoj burzi. U 2016. godini izvrsio sam prodaju samo onih dionica stecenih prije 1.1.2016. godine. Da li za njih kao neoporezivi dohodak moram izvrsiti prijavu? Ako da, na koji nacin tj. kroz koju proceduru?
Nadam se brzom i informativnom odgovoru,
lijep pozdrav,
Dosao odmah automatski odgovor: Poštovani, Zahvaljujemo na poslanom "Pozivni centar – Pišite nam" obrascu. Zaprimljeni obrazac će biti obrađen u najkraćem mogućem roku. Srdačan pozdrav, Ministarstvo financija, Porezna uprava
i sad cekam, kad dobijem odgovor postam.

Nisu normalni sto su mi odgovorili, nema veze s mozgom:

Poštovani, porezni obveznici koji su u 2016. godini ostvarili dohodak od otuđenja udjela u kapitalu, kojeg su stekli prije 1. siječnja 2016. godine trebaju ovaj neoporezivi primitak iskazati na stranici B obrasca JOPPD sa šifrom 02 u polju 15.1., a rok podnošenja obrasca je do 15.-dana u mjesecu za primitak ostvaren u prethodnom mjesecu.
S poštovanjem.
Kontakt Ri

Dakle kroz 2016. ja (i svi drugi) smo trebali nakon svakog mjeseca s prodajom dionica stecenih prije 1.1.2016. ispunjavati JOPPD obrazac. Ovo mi je jedino logicno ako su to radili brokeri. Ja JOPPD obrazac nisam taknuo, kamoli ga ispunjavao a jos manje znam kako ga poslati, vjerojatno je obavezno sve u elektronskom obliku, a ja nisam ni registriran u eporeznoj jer mi ne treba.
[/quote]
E pa sad, kad to niste radili tijekom godine, napravite sada. Podatak o primicima od prodaje "starih" dionica, iako je neoporeziv, im je potreban kako bi mogli odbiti tražitelje dječjeg doplatka i sl. Tako sam čuo od nekih iz Porezne. Navodno vas neće kažnjavati zbog propusta, ako to prijavite na kraju godine.

[/quote]
Nisam siguran koliko je ovo tocno za 2016 godinu. 🙂
2017 moguce da moramo tako, ali 2016 koliko ja znam neoporezive primitke prijavljivala je brokerska kuca.
[/quote]

Za 2016. necu nista napraviti, neoporezive primitke ili su poslali brokeri ili ce porezna biti bez njih. Ako ja jedini nisam radio sukladno bedastoci u odgovoru iz porezne to je moj problem, ako to nije nitko radio, to je njihov problem. Ja sam gradjanin/radnik/strucnjak s jakim nagonom da sve radim uredno i na vrijeme (zasluzujem Vaterland a ne domovinu), ali sto je previse je previse, ovo nije moja sramota nego njihova.

za 2017. ne samo da necu prodavati oporezive dionice nego necu ni neoporezive dok se drzava ne dogovori sama sa sobom. Ako voda dodje do grla zbog stanja neke dionice/poduzeca i neprodaja prijeti stvaranjem vecih gubitaka, prodati cu je i cim prodam potraziti cu savjet poreznog savjetnika (vidim ima dosta oglasenih na internetu, i u Rijeci), prema njegovom naputku cu znati da li joppd, kada i kako, iduci mjesec, na kraju godine ili nesto trece.

[/quote]

imate pravo.
vjerujte da u poreznoj pojma nemaju.
ako ne prijavite nece vam nista.

definitivno je nastao kaos, jer ocito nitko ne radi po zakonu niti je to de facto moguce.
jedina je prednost sto su u poreznoj jos nesposobniji i ne treba se bojati kazni.
ja za dionice kupljene prije 1.1.2016. i naknadno prodane necu apsolutno nista prijavljivati.


Zadnjih dana sam doasta proučavao Zakon o porezu na dohodak, kao i Pravilnik o porezu na dohodak, ali moram priznati da je sve dosta iskomplicirano. Izgleda da ipak postoji obveza (i u novom Zakonu) dostaviti poreznoj upravi podatak o stjecanju primitka u roku od 15 dana od stjecanja istog.
S obzirom da se porez na dohodak po osnovi stjecanja dohodka od kapitala na kraju ipak obračunava i plaća u siječnju tekuće godine za proteklu godinu nije mi jasno zašto se zakonodavac odlučio na takovo rješenje, čime je po mom mišljenju zakomplicirao stvar. Mislim da to nije u korist razvoja tržišta kapitala.
Nadalje, mislim da su se brokerske kuče trebale oglasiti i svojim klijentima od kojih žive, dati određene upute, jer nadam se da raspolažu strunim kadrom kojem je ova problematika bliža nego malim ulagateljima na tržištu kapitala.


Jasan zvao brokera u Erste i rekli su mi da će mi Poslat link gdje sve piše koliko treba plati porez i da nije nist tako strašno kako ga mi ovdje kompliciramo – i da,ima još vrijeme do kraja dugog mjeseca.

Najsigurnije znak za blagostanje neke zemlje jeste porast broja njenog stanovništva.

Stvarno su ga neki ovdje maksimalno zakomplicirali.. Ako imate više brokera valjda imate i vlastitu evidenciju u excelu kako bi bilo sve na jednom mjestu, a u tom slučaju FIFO se izračuna za 5 minuta

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Ipak mislim da prema članku 70. stavak 17. novog Zakona koji je u primjeni od 01.01.2017. g. to se odnosi samo na dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka od otuđenja udjela u kapitalu trgovačkog društva koji nisu prenosivi na tržištu kapitala.
Mislim da je za nas bitan članak 70. stavak 4., koji predviđa da porezni obveznik obračuna, obustavi i uplati porez po osnovi kapitalne dobiti do konca veljače za kapitalne dobitke ostvarene u prethodnoj godini.
Osobno tijekom 2016. g. malo sam prodavao, a samo jedna prodaja su bile dionice stečene u 2016. g.

Jel netko primio od HITE informacije za porez na dobit? trguje li netko preko njih?

Kakvih 5 minuta, ako imate tako pametan excel u koji samo ubacite sve promete i on sve izračuna molim vas da ga podijelite sa nama. U krajnjem slučaju našlo bi se sigurno i na ovom forumu hrpa ljudi koji bi vam kupili tu excelicu od vas bar za 50 kuna koliko su spremni dati Agram brokerima.
Za izračun treba ili skripta koja će u petlji vrtiti jednu po jednu kupnju/prodaju što nije baš trivijalno za napisati, ili sam si ja napisao sa par dodatnih kolona koje vrte trenutno stanje da je lagano dodati prodaju i vidjeti koje su se točno dionice po FIFO metodi prodale i kolika je zarada/gubitak oporeziva/neoporeziva od te prodaje. Ali to uključuje za svaku kupnju oko pola minute za unos i za svaku prodaju 2-3 minute. Za mene sa pedesetak tradeova na godinu (srećom sve prodaje ove godine neoporezive osim jedne u gubitku) koji sam to održavao kroz godinu nije strašan problem, ali za nekog daytradera sa par tisuća transakcija su to dani posla za izračunati na ruke.

Tko izgubi dobitak dobije gubitak

kako rješiti problem velikog broja transakcija:
-prekrižiti sve prodaje dionica stečene prije 1.1.2016,
-prekrižiti kupnju dionica tijekom 2016. godine koje niste prodavali do 2017,
-popisati dionice koje ste kiupili/prodali tijekom 2016. mgodine s dobiti,
-popisati dionice koje ste kupili/prodali s gubitkom
-popisati isto tako udjele u fondovima koje ste tijekom godine kupili/prodali, i razdvojiti ako ste imali gubitaka(to ove godine je rijetkost)
-zbrojiti sve dobiti dionica tijekom 2016. godine, i sve dobiti prodaje udjela
-zbrojiti sve guvitke dionica tijeko m 2016 i to oduzeti od dobitaka, i to vam je osnovica za plaćanje poreza od čini mi se 12%., a koju možete umanjiti za troškove brokerske kuće.
mislim da nebi trebalo biti teško, ja to ovako pojednostavljeno, je r njsam čitao niti zakon niti pravilnik.
ako sam što pomogao dobro ako sam što pogriješio ispravite me.

dan je pametniji od noći!

Web stranica za izracun bi trebala biti gotova danas. Posaljem vam poveznicu navecer dok ju stavim live.
Potrebno je imati csv datoteku sa svim transakcijama i onda ce vam izracunati porez za 2016. Tu datoteku je najlakse dobiti iz excela.
Ovo su polja koje excel treba imati:
ticker;date;quantity;grossPrice;feeTotal

U jutrošnjem razgovoro u por.up.sa izvjesnom por.savjetnicom i po uputama koje prilažem u privitku zaključak je da je rok za prijavu kraj veljače.

@mskec hvala na trudu.


@katarina
rok je kraj veljače tako su i meni rekli u brokerskoj kući.

使用を信頼し、あなた自身の能力の

Više od 100.000 građana obveznici su novog poreza, a mnogi od njih nisu toga ni svjesni

Tako piše i u ovom članku, iako mi se čini da sam članak nije baš profesionalno odrađen.
Više onako da se skrene pozornost široj javnosti.

New Report

Close