TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TNPL (Tankerska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Iza brda se valja brisanje 2. mirovinskog stupa, a ovi trabunjaju o ulozima mirovinaca u novoj firmi. Stvarno zašto nitko ne piše o planu zamrzavanja uplata u 2. mirovinski stup i posljedicama istog???

Vaš link …


90% onih što se ovdje kunu u dugoročnost ostanka u TNPL prodat će dionice prije skupštine ili najkasnije nakon toga po pondeiranom prosjeku,tako da su ova zaklinjanja na vjernost upravi i dragom vođi direktoru baš smiješna

ruku na srce, tko želi imati dionice firme koje ne može u svakom trenutku prodati na burzi kad mu zatreba lova??? pa 90% ovih što pišu su burekđije ili u najboljem slučaju odojčari i ne pada im na pamet čamiti ovdje 2-3 godine…

nije mi cilj nekoga na nešto uvjeravati, ali znate i sami da je to tako.
ekipa, čujemo se za 2 mjeseca [emo_cool]

što se više kunu, manje im vjerujem.

iskreno, ako bih mogao prodati za 2 x današnju cijenu, prodao bih makar bi i to bilo tek 0,5 booka. treba imat postavljene ciljeve i ne mijenjati ih zbog pohlepe. isto tako ne treba biti zec i prodavati s gubitkom samo zato što se nešto događa, a ja sam prelijen da vidim šumu od drveća. marža sigurnosti – što god da se dogodi, dogodit će se iznad ove cijene uz pretpostavku da vozarine ne zarone opet do povijesnog dna jer onda gubitak može otkinuti dobar komad booka.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...


zato i postoji maržasigurnosti – što god bude, mi smo 5 puta ispod booka. ako uspiju iskemijati da odu i i spod toga, svaka čast. pokušat će oni ušićariti i proći što jeftinije, ali cijena je dovoljno niska da opravdava taj rizik

Čak mislim da neće ići na to da prođu što jeftinije iz bar 2 razloga:
1) među malim dioničarima neki od značajnijih su iz bivših uprava TNPL pa imamo zajednički interes

2) ne znam koliko ste to ozbiljno shvatili, ali Tankerska mijenja svoj poslovni model i okreće se tržištu kapitala, kako lijepo piše u njihovom priopćenju

“..radi prilagođavanja promjenama na tržištu, Društvo mijenja svoj poslovni model te kreira trgovačka društva unutar svoje grupe koja će biti kotirana na burzama i koja će moći bez ograničenja prikupljati ulagački kapital.”

Zar mislite da im je pametno taj poslovni zaokret okretanja tržištu kapitala za financiranje povećanja flote početi tako što će oguliti trenutne male dioničare? Kakvu će time poslati poruku investicijskoj javnosti? Ne bi li bilo bolje da sada budu fer prema nama kako bi i tom gestom pokazali da su kompanija koja se mijenja iz zatvorene u otvorenu i u čiju upravu investitori mogu imati povjerenja. Usudio bih se reći da ih taj fer potez puno ni ne košta, radi se o 10-15% dionica u rukama malih dioničara, fer vrijednosti 15-30 mil USD i time bi više dobili u podizanju imidža nego što bi dobili time da nas sada ogule. Uštedu od nekih 10 mil usd? Razmislite malo, u dokapu nove firme će se raditi o stotinama milijuna USD, neka ih prodaju po 10% višoj cijeni radi većeg povjerenja investicijske javnosti i već im se isplatilo.
A vidite i sami koliko su/smo sada svi skeptični, koliko je nepovjerenja tu.
Stoga im je jako bitno i potrebno podići povjerenje u taj poslovni zaokret, potrebni su dokazi da se misli ozbiljno i pošteno raditi, a jedan od dokaza bi svakako bio da sada budu fer i pošteni prema svojim malim dioničarima, među kojima su i značajni ljudi iz Tankerske, mnogo njihovih zaposlenika, sugrađana, pa evo i ja. Ako mnogo griješim tu je otkup dionica. :):


Ja ću vidit kako će cijena ić ovih dana, najvjerovatnije ću sve prodat i prebacujem to u ATPL

A ja već 2 dana važem da li da prebacim sav ATPL u TNPL…[emo_smijeh]

semper fidelis

A da su recimo objavili ovako nešto…


Zato će se dionice povući sa ZSE i u roku od cca… mjeseci izlistati na npr. londonskoj burzi po fer cijeni….

Pitam vas ja gdje bi sad bila cijena i ne bi li to bilo transparentno i pokazalo dobre namjere spram malih dioničara?
I zato im ja ništa ne vjerujem i jako sam skeptičan….ali to je ipak samo moje mišljenje…. Nemam TNPL…već jednog drugog puno transparentnijeg brodara…i koji se isto tako trži po ne-fer cijeni…

Pa upravo su to i objavili kolega. Nisam ulazio duboko u istraživanje njihovih objašnjenja ovoga sa zakladom, ali pod pretpostavkom da su točna.

Njima je namjera obnoviti flotu modernim brodovima tipa LR2 product tankeri koji poprilično koštaju. Potreban im je svježi kapital, a banke su postale cicije.
Sadašnja TNPL je po njihovom pojašnjenju zbog toga sa zakladom limitirana i NE SMIJE izdavati nove dionice i ići u dokapitalizaciju, što prije nisam ni znao a po meni je još jedna dobra vijest za mene, jer mi jamči da se neće desiti ono što se čeka na Jadroplovu, dokapitalizacija koja će vjerojatno značajno razvodniti NAV po dionici, a time i njenu potcijenjenost ili dokap kojim bi išli na povećanje vlasništva na 95% i squeez out.
Zbog te limitirajuće stavke a želje da ipak do kapitala dođu na tržištima kapitala jer procjenjuju da im se to više isplati u odnosu na zaduživanje(što mislim da mogu potvrditi prateći što radi NAT i slične firme na stranim burzama), ovo im je najbolji pa skoro i jedini potez. Drugi potez im je da rasprodaju flotu suhih brodova i kupe LR 2 brodove, što bi po meni bio dobar način ali i dosta rizičniji, pogotovo ako zaista nemaju opciju spašavanja dokapitalizacijom koju ima primjerice ATPL ako se nađe na krivoj nozi, a banke im okrenu leđa.

Dalje, u svom skeptičnom komentaru ste naveli listanje na londonskoj burzi?
Pa eno u priopćenju su natuknuli listanje na BURZAMA, a i u članku s poslovnog se na kraju spominje kako im je namjera kasnije izlistati dionicu na nekoj od svjetskih burzi, što im je zaista i u interesu ako i dalje namjeravaju prikupljati kapital preko burze, jer će moći postići bolju cijenu. Zar nije od svih na ZSE najprirodnije upravo za brodare da se listaju na stranim burzama? Ne kažem da će sve biti tako, ali mi se ovaj risk/reward jako sviđa, a tu je upravo zahvaljujući skeptičnosti ovih koji prodaju. Razmislite sami, ali meni se sviđa.

@smootko
Svaka cas na razmisljanju i zelio bi da si u pravu,ali sad kad im je zaskripilo sad treba lovu nakupiti od nekud,a do sad im se zivo je.. za dionicu i dionicare,a ovo sa zakladom je lijepo opisala Lola

http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=1130&page=173

Opet nekazem da ce ovo lose zavrsiti,mislim da ce biti pozitivno,jer kako kazes moraju se potruditi da ostave dobar dojam na nove potencijalne ulagace

When wealth is lost, nothing is lost; when health is lost, something is lost; when character is lost, all is lost. ~Billy Graham

http://www.tankerska.hr/hr/novosti

Uz to mogućnost trgovanja dionicama dioničari mogu (a) zadržati dionice Društva i ostati dioničari u njemu; (b) tražiti njihov otkup od strane Društva ili (c) tražiti zamjenu svojih dionica u Društvu sa dionicama u Novom društvu (kad se ono osnuje) koje će biti kotirano na burzi.

dakle – majka svih pitanja – PO KOJEM OMJERU. ovdje je riječ o trampi – dam vrijednost za vrijednost, tržišna cijna malu ulogu igra, ako uspiju procijeniti fer vrijednost tnpl na 0,21 booka i po toj cijeni nuditi dionice novog društva, skidam kapu. to bez prijevare i laganja ne ide, a ako tako misle započeti svoj korporativni marketing s ciljem prikupljanja novog nedužničkog kapitala, neće daleko stići.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...


dakle – majka svih pitanja – PO KOJEM OMJERU.

bitnije je: u kojem ROKU će to napraviti….jer ako to bude za npr. 5 godina, kuku leleeeeee

Želim vam svu sreću( trebat će vam samo tako)u vašim nastojanjima i stvarno bi volio da uspijete.
Meni je ovo njihovo priopćenje napisano tako da ….bolje ne komentiram ništa.
PS.Debela koža je to..a i nekultura..

A BALVANA!!! :) :) :)


http://www.tankerska.hr/hr/novosti

Uz to mogućnost trgovanja dionicama dioničari mogu (a) zadržati dionice Društva i ostati dioničari u njemu; (b) tražiti njihov otkup od strane Društva ili (c) tražiti zamjenu svojih dionica u Društvu sa dionicama u Novom društvu (kad se ono osnuje) koje će biti kotirano na burzi.

dakle – majka svih pitanja – PO KOJEM OMJERU. ovdje je riječ o trampi – dam vrijednost za vrijednost, tržišna cijna malu ulogu igra, ako uspiju procijeniti fer vrijednost tnpl na 0,21 booka i po toj cijeni nuditi dionice novog društva, skidam kapu. to bez prijevare i laganja ne ide, a ako tako misle započeti svoj korporativni marketing s ciljem prikupljanja novog nedužničkog kapitala, neće daleko stići.


Kolega procitajte revizorsko izvjesce i kako je “zaklada” došla u posjed 82% dionica
Kako se moze saznati tko je u udruzi i koliko udjela imaju pojedinci u zakladi?,jer firma je kupljena sa dividendom firme

Dana 16. veljače 2001., u roku važenja ponude za preuzimanje, poslovodstvo Društva je, nakon razmatranja prijedloga financijskog izvještaja za 2000. prema kojem dobit iznosi 369.664.990,00 kn, odlučilo nadzornom odboru predložiti raspodjelu dividende od 189.556.628,70 kn odnosno 302,62 kn po dionici.
Prema izjavi odgovorne osobe uprava Društva je 16. ožujka 2001.utvrdila dobre rezultate tekućeg poslovanja, a nadzorni odbor je 19. ožujka 2001. donio odluku da se zbog dobre likvidnosti skupštini Društva predloži isplata dividende. Na skupštini Društva održanoj 4. svibnja 2001., a na temelju članka 55. Statuta,članka 275. Zakona o trgovačkim društvima i na prijedlog uprave i nadzornog odbora,donesena je odluka o isplati dividende za 2000. u predloženom iznosu.
Dividenda je,u skladu sa Statutom, isplaćena onim dioničarima koji su na dan 19 donošenja odluke o podjeli dividende bili upisani u knjigu dionica. Dioničarima je dividenda isplaćena 10. svibnja 2001. Iz navedenog slijedi da su društva uključena u VCP Grupu 519104 dionice stekla za 118.829.584,00 kn, a na ime dividende ostvarila 157.091.252,48 kn,[/b]
odnosno ostvarila razliku prihoda od 38.261.668,48 kn ili 10.095.427,03 DEM prema srednjemtečaju Hrvatske narodne banke na dan isplate.

Revizije pretvorbe i privatizacije tankerska plovidba zadar
http://revizija.hr/izvjesca/2007/revizije-pretvorbe-i-privatizacije/726-tankerska-plovidba-zadar.pdf

When wealth is lost, nothing is lost; when health is lost, something is lost; when character is lost, all is lost. ~Billy Graham

Prije svega, imao sam TNPL cca 5% u portfelju, prodao na cca 360-370 kn sa solidnom dobiti još prije ovog najnovijeg razvoja događaja.
U pravilu ne komentiram dionice koje nemam ali ovo pojašnjenje uprave je po mom mišljenju tako nesuvislo da je to naprosto nevjerojatno.

Pazite, oni kažu:

“Međutim, zbog svoje vlasničke strukture koja uključuje Zakladu u korist zaposlenika kao većinskog vlasnika Društva, stvorene da sačuva Društvo od neprijateljskog preuzimanja u vremenima danas toliko kritiziranog privatizacijskog vala koji nas je zapljusnuo neposredno nakon Domovinskog rata (čime je najvjerojatnije spriječena još jedna loša hrvatska privatizacijska priča) Društvo ne može upisivati novi kapital i izdavati nove dionice, čime je onemogućeno izravno ulaganje u njega.”

Pa što to znači? Oni bi željeli biti vlasnici ali istovremeno bi željeli da im netko da novce da nabave nove brodove, a za te novce da preuzme kompletan rizik i vlasništvo u kompaniji koja će zapravo imati jedino te brodove. Ukoliko oni sataru novce, njima ostaje isto ono što su imali i ranije, a onaj tko je uložio nema više ništa. Meni ovo nema nikakvog smisla. Zanimljiv je i ovaj dio u kojem govore o privatizaciji i Domovinskom ratu i igraju na sentiment. Zaista nevjerojatno. Iskreno me zanima tko bi im normalan nakon ovoga mogao dati novce. Možda ima nekog smisla biti i dalje neko vrijeme dioničar TNPL jer je cijena radi ponude zacementirana na ovim razinama i ne bi trebala padati ali zaista mi nije jasno zašto bi itko pored žive i zdrave i vrlo transparentne ATPL uopće razmišljao o kupnji TNPL u dugoročnom smislu. Apsolutno razočaranje.



http://www.tankerska.hr/hr/novosti

Uz to mogućnost trgovanja dionicama dioničari mogu (a) zadržati dionice Društva i ostati dioničari u njemu; (b) tražiti njihov otkup od strane Društva ili (c) tražiti zamjenu svojih dionica u Društvu sa dionicama u Novom društvu (kad se ono osnuje) koje će biti kotirano na burzi.

dakle – majka svih pitanja – PO KOJEM OMJERU. ovdje je riječ o trampi – dam vrijednost za vrijednost, tržišna cijna malu ulogu igra, ako uspiju procijeniti fer vrijednost tnpl na 0,21 booka i po toj cijeni nuditi dionice novog društva, skidam kapu. to bez prijevare i laganja ne ide, a ako tako misle započeti svoj korporativni marketing s ciljem prikupljanja novog nedužničkog kapitala, neće daleko stići.


Kolega procitajte revizorsko izvjesce i kako je "zaklada" došla u posjed 82% dionica
Kako se moze saznati tko je u udruzi i koliko udjela imaju pojedinci u zakladi?,jer firma je kupljena sa dividendom firme

Dana 16. veljače 2001., u roku važenja ponude za preuzimanje, poslovodstvo Društva je, nakon razmatranja prijedloga financijskog izvještaja za 2000. prema kojem dobit iznosi 369.664.990,00 kn, odlučilo nadzornom odboru predložiti raspodjelu dividende od 189.556.628,70 kn odnosno 302,62 kn po dionici.
Prema izjavi odgovorne osobe uprava Društva je 16. ožujka 2001.utvrdila dobre rezultate tekućeg poslovanja, a nadzorni odbor je 19. ožujka 2001. donio odluku da se zbog dobre likvidnosti skupštini Društva predloži isplata dividende. Na skupštini Društva održanoj 4. svibnja 2001., a na temelju članka 55. Statuta,članka 275. Zakona o trgovačkim društvima i na prijedlog uprave i nadzornog odbora,donesena je odluka o isplati dividende za 2000. u predloženom iznosu.
Dividenda je,u skladu sa Statutom, isplaćena onim dioničarima koji su na dan 19 donošenja odluke o podjeli dividende bili upisani u knjigu dionica. Dioničarima je dividenda isplaćena 10. svibnja 2001. Iz navedenog slijedi da su društva uključena u VCP Grupu 519104 dionice stekla za 118.829.584,00 kn, a na ime dividende ostvarila 157.091.252,48 kn,[/b]
odnosno ostvarila razliku prihoda od 38.261.668,48 kn ili 10.095.427,03 DEM prema srednjemtečaju Hrvatske narodne banke na dan isplate.

Revizije pretvorbe i privatizacije tankerska plovidba zadar
http://revizija.hr/izvjesca/2007/revizije-pretvorbe-i-privatizacije/726-tankerska-plovidba-zadar.pdf

[/quote]

to je sve potpuno nevažno. razlog – cijena. ova cijena me štiti od svih marifetluka. sutra da odu u stečaj, brat bratu 600 kn bi ostalo po dionici.

moral, poštenje, dobra volja – to je deplasirano ovdje. mene zanima po kojoj cijeni mogu kupiti kapital i time sudjelovati u budućoj pretpostavljenoj dobiti. 2007 i 8 i 9 i 10 i 11 i 12 i 13 nikome nije smetalo ovo iz 2001 da kupi i pobere dividendu. sad je nema, ali bit će. ili neće. ili ću jako malo izgubiti ako s 0,2 padnem recimo na 0,15 ili ću peterostruko zaraditi kada dividenda i tk odu na 1 book. postoji veća vjerovatnost za to nego kod bilo koje drugew dionice na grobexu, čak ni turisti nemaju tu perspektivu

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...



@smootko

Svaka cas na razmisljanju i zelio bi da si u pravu,ali sad kad im je zaskripilo sad treba lovu nakupiti od nekud,a do sad im se zivo je.. za dionicu i dionicare,a ovo sa zakladom je lijepo opisala Lola

http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=1130&page=173

Opet nekazem da ce ovo lose zavrsiti,mislim da ce biti pozitivno,jer kako kazes moraju se potruditi da ostave dobar dojam na nove potencijalne ulagace

Istina je da je to sa zakladom bilo dvojbeno ili trojbeno. Ja nisam neki povjesničar niti znam detalje o privatizacijama Kutlinog tipa, možda netko od vas zna priču o nekom brodaru koji je bio privatiziran u to doba kada se TNPL branila od sumnjive privatizacije.
Ako zna netko za nekog brodara koji je tada privatiziran šta se s njime desilo? Moja pretpostavka je da je dio firme postao hrana za ribe, a dio za kratkoročnu i dugoročnu imovinu novokomponiranih HR tajkuna?

Stoga nemojmo na to sa zakladom gledati izolirano, nego u kontekstu vremena. Pitanje je što bi se desilo sa Tankerskom da nisu poduzeli te manevre? Ako su tim manevrima spasili firmu od pohlepnih grabežljivaca jesu li onda napravili dobru ili lošu stvar? Nije sve bilo čisto, ali možda u tom slučaju cilj opravdava sredstvo.

A nuspojava je da sada po njihovom pojašnjenju ne smiju (nisam to istraživao) raditi dokapitalizaciju preko TNPL i zato osnivaju novu firmu.
Meni čitava priča drži vodu, a valuacije i obaveza otkupa daju veliku maržu sigurnosti.

Jedno je sigurno da je ovaj pad cijene bio pomno planiran već puno prije a sada je očito i jasno tko ga je skrojio i zašto. Gore je jedan kolega dobro napomenuo da u slučaju lošeg poslovanja broda sve poslijedice štete će snositi, naravno, ulagači. A sad tko bi bio toliko lud ili pametan dati novac ljudima koji su srušili cijenu ove firme i time oštetili brojne male dioničare za pitaj boga koje svote novaca i sad ih zovu u Zadrovu dvoranu, pazite dvoranu kapacitete 8000 mjesta na inzvarednu skupštinu društva. Pazite koje su to akrobacije, pa da su i sa najpoštenijim namjerama ja im ne bi vjerovao. Da su štitili cijenu i držali je na 1500 kuna, što ovdje nije bio nikakav problem, još bi možda ova ideja bila i prihvatljiva ali unakazit male dioničare i sada od sličnih tražiti potporu za ove očajničke ideje u situaciji kad NEMA novaca mislim da je okrutno i previše podlo.

I nije istina da su bankarski krediti postali skupi. Postali su skupi samo lošim firmama a one dobre i te kako kreditiraju i to vrlo povoljno.

New Report

Close