Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@KNECHT19

Ferengi će staviti graf tek kad mu se nacrtaju njegove strelice tak da moramo još čekati.

Tko umre u jesen za njega nema zime


Ovo je već značajno inteligentnija fora. Arbitraža 🙂
100x bolje od TA.

Samo pitanje se postavlja zašto bi Shanghai de-kaplo se sad od SP500 značajnije?

Treba imat fina muda, da se bude long kinus sad. Svaka čast [thumbsup]

a zašto bi se trebalo imati cohones ako se zna da kina namjereava krenuti sa stimulusom od 1200 milijardi dolara?
james kao obično dobro prati situaciju…….. [thumbsup]

Evo odlučio sam ipak zbog nekih ljudi na ovome forumu, koji vjeruju u TA, da stavim još poneki graf. Stavit ću grafove dionica, koje kotiraju u razvijenim tržištima (ne u HR), jer se držim sljedećih pravila u razvijenim tržištima – pogotovo u USA:
1. Poslovanja, koja se mogu razumjeti;
2.Društva sa povoljnim dugoročnim izgledima
3. Poslovanja, koja vode pošteni i sposobni ljudi
4. Poslovanja, koja imaju atraktivnu cijenu

Jedna od dionica, koju volim i koja meni donosi neku lovu je dionica Apple (AAPL), čija tržišna kapitalizacija (Market cap) veća je od buđeta američke vlade in iznosi za sada 622,31miljardi $.

12. rujna izlazi im novi Iphone 5 -sada je cijena oko 665 dolara i mislim, da će do tada biti cijena oko 690 do 700 dolara. Dugoročnije su im izgledi nevjerovatni evo tjednog grafa.

P.S. Znam, da ferengi tog grafa neće biti u stanju razumjeti jer nisam stavio njegovo najsnažnije oružje veliki MA1oo i MA 200 – jer na tome bazira cijela njegova TA, ipak mislim, da forumaši, koji duže vrijeme prate forume i blogove te sami ulažu realne novce, vidjet će o ćemu se radi.

P.S. Ferengi – futuresi za index sp 500 još nisu izašli. Ajde, da stavimo prognozu za ponedeljak i utorak na ovaj forum. Stavi ti svoj graf ja ću svoga sa tačnom cifrom dokle će rast odnosno pad do ponedelja-utorka. Ovo ti je izazov, nemoj se sada povući u mišju rupu pa onda lupetati, kako TA ne vrijedi. Znači prihvati izazov -prognoza za index sp 500 u ponedeljak ti je?????????
[undecid]

Ops….The US markets are closed for the Labor Day Holiday on Monday, Sept 3rd – prognoza važi onda do 6.9.

@Angelo
Možda bi bio pametniji kada bi stavljao apsolutne besmislice poput MACDa i RSIja? Pa da onda još mi diskutiramo o tome, jel MACD u "položaju" ili jel RSI probojem preko neke svoje imaginarne trend linije dao signal? hahahaha

Što da stavljam, kad se NIŠTA ne događa od značaja. Evo slika Crobeksa samo za tebe 🙂


@VolksBank

Da da, kada bi se to "znalo" onda bi to već bilo u cijeni. A ako se već čak i zna,a cijena je tu di je, onda tek slijedi panika 🙂 Dakle apsolutno je nemoguće da se nešto ZNA (definicija znanja = sigurno će se desiti), a da se onda to INSTANT ne uključi u cijenu odmah ili jako jako brzo. To bi svaki burzovni sudionik trebao znati kao osnove osnova, ali eto tebi je to promaklo.

@Knecht
Buđet američke vlade iznosi 4 000 milijardi dollara. Porezima nakupe oko 2300 milijardi, a ostalo je deficit. A Mcap AAPL-a ipak nije tako velik. Uvijek je bolje trgovati sa indeksima, nego sa pojedinačnim dionicama. Neefikasnost tržišta je veća.

Graf koji si stavio, za AAPL, opet sadrži neke linije koje veze sa mozgom ni logikom ni matematikom ni dokazima nemaju. To su samo neke linije u tvojoj mašti. + stavio si vidim opet MACD, za koji je znanstveno dokazano da ima točno NULA smisla, NULA prediktivne moći, NULA. Više ti logike ima rezoniranje da će AAPL pod utjecajem 12tog rujna (912 :D) dobit boost i otić na ATH. Al ove tvoje crtkarije su potpuno besmislene. 🙂

Meni se i činilo da nisi baš stabilan lik inače. A sad se i potvrdilo kad ovakve urnebesno smiješne "izazove" okolo siješ. Meni se čini da si ti pobrkao neke lončiće : dakle ako ja tvrdim da je cijena nepredvidiva, ne možeš me zvati da prognoziram cijenu. Jedino što bi logički bilo ispravno je da me "izazoveš" da ćeš TI pogoditi cijenu SPY recimo do close-a u utorak, sa nekom velikom preciznošću, te time oborit moju teoriju da ne možeš predvidjeti.

Ako te veseli, pak, ja mogu stavit što god hoćeš. Al nemoj brkat lončiće.

Ako me već siluješ, evo ti SP500. I što da ti ja sad u ovom položaju prognoziram? 🙂
Možda ako si stavim MACD, možda budem pametniji :)))))))))))

Obey Ferengi Rules of Acquisition

Kako je Benjamin Graham rekao: za prognozu dionica treba upotrebljavati samo najosnovniju matematiku. Nikakvi logaritmi, integrali….ne dolaze u obzir. Ti si matematički obrazovan čovjek i kod prognoze dionica to je tvoj problem, jer kada se stvari počinju razumjeti sve je jednostavno.

I tako….nisam ja kriv, da Wall Str. tako djeluje…zato evo moje prognoze za američki index sp 500 do 06.09. 2012 – index će sa sadašnjih 1407,30 bodova porasti na najmanje 1429 boda.

Argument – graf od 15 minuta.

…. gospodo, mene tu nešto brine. Stanje pod smokvom! Vidi priloženi graf.

(for dick measuring, only)

[i]"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi!"[/i]

Eh da sam obrazovan matematički, gdje bi mi bio kraj. Ovo što ja govorim tu su samo osnove. Ljudi koj se bave ozbiljnom analizom neće na ovakve stvari ni obrvu pomaknut.

Meni nije jasno zašto MMM stavlja nešto, ako nam nije objasnio koji je smisao toga što gledamo. Kod mojih "strelica" bar je jasno što je pisac htio reći. 🙂

Aj Knech čisto da ti oponiram (da nam ne bude dosadno) ja ću se kladit na pad SPY u ponedeljak i utorak , a onda nastavak rasta prema kraju tjedna 🙂 (dakle idem protiv svoje strelice, na osjećaj). 😀

Graham je bio pametan čovjek. Još da se bavio sa TA kad je to izrekao, imalo bi smisla :)

On je bio pobornik "value" investiranja, učitelja Buffetu itd. Nisam baš siguran da je Graham imao i najmanji respect za TA. Ispravi me ako griješim.

I da li postoji neki primjer negdje mega uspješnog TA trejdera.
Buffet nam je svima primjer FA trejdera. A gdje je taj mega trgovac? Market Wizard 🙂

Obey Ferengi Rules of Acquisition


Pa kad je indeks -0.7% (već realiziranih dakle u SADAŠNJOSTI = dostupna informacija) na futures marketu, doista je izrazito rijetko da se to u sljedećih sat i pol okrene u plus, odnosno da će se pad prekinuti baš na 1402, te da neće ni boda prema dolje više.
Dakle ja nisam kontradiktoran sam sa sobom….

Kolega cak je i primitivcu poput mene jasno da ste u svadji sami sa sobom i ne samo to nego zapadate u kontradiktornost objasnjavajuci kako niste kontradiktorni.

Meni je osobito zanimljiva ova Vasa formulacija "doista je izrazito rijetko", naime nije mi jasno koja
je to metodologija, kako naime Vi znate da se index bas tu nece okrenuti da ce ici jos dolje.

Ako je to "doista izrazito rijetko" da ne nastavi padati, ondak je prema nekoj zdravo seljackoj logici, veca vjerojatnost da ce padati.

Naime ako nista ne funcionira nista ne radi ne mozete Vi ondak doci i izjavom "doista izrazito rijetko" pobijati kolegu.
Jer inace bi se i na Vasoj metodi "doista izrazito rijetko" (tj. na onoj razlici vjerojatnosti) moglo zaraditi jer 5 puntica na sp je sasvim pristojan scalp!!!!!

Vidim i da dosta kolega ispravljete u njihovim linijicama, ja sam se bas sjetio tamo negdje s proljeca jedne Vase najobicnije linijice trenda na atpl (zapamtio sam to slucajno jer me bas taj dan jedan prijatelj pitao nesto oko atpl)
Potrazicu poslije tu liniju ako ju pronadjem jerbo je bas zanimljiva….

Malo samo razmisljam naglas; kako ste Vi to do nedavno isto vukli i crtice i strelice, a sada najednom vise sve je kakano.
Priznajem malo sam radoznao jel to bilo neko kao religijsko prosvijetljenje ono, probudili ste se jednog dana ugledali svjetlost i shvatili to je to odnosno to nije to ili nesto prizemnije ovozemaljski recimo da ste izgorili neku paru na tim Vasim metodama i malo se razocarali….

Imam osjecaj da sam kao Lynx oduzio. Nego di je kolega? Izace nova jabolcka, a njega nema da nije nestao negdje u Istri(doduse ja bas i ne pratim forum pa ako mi je kolega promakao negdje isprika)

Lijepo Vas pozdravlja balkanski debil leonidas primitivac po priznanju….

Dobro me nasmijao ovaj post. Hvala 🙂

Naime pošto ste vi primitivac po priznanju, oprostiti ću Vam osnovno nerazumijevanje EMT. Da!!, ne bi ste vjerovali da je scalp moguć. No sa njim je nemoguće ostvariti prinose, prilagođene za rizik, koji su veći od market returna Rm. Vrlo je jednostavno, samo što to primitivci ne razumiju.

Niste čitali ništa što sam pisao.

Ne vidim ništa kontradiktorno u izjavi da je vjerojatnije da će u padajućem danu, na već realiziranih -0.7%, cijena još 5 bodova dolje odraditi između 12:30 i kraja dana. Zašto? Pa to je smjer apsorpcije vijesti u tom danu. Dosta je nevjerojatno da će ta apsorpcija BAŠ stati na 1402, bez da kroz dan mrdne ni mrvicu niže.

Knechtova je velebna prognoza bila, u trenutku već dostupne informacije da indeks PADA, apsorbirajući informacije sa ostalih tržišta, da će on apsorbirati još mrvicu loših vijesti. Dakle ne vidim ništa kontradiktorno sa svojom izjavom da je burza nepredvidiva, u smislu da je gotovo 100% (točnije oko 98%) random walk. Blaga POZITIVNA serijska korelacije postoji, to sam pisao ali Vama je to promaklo.

Vama je očito to kao primitivcu preteško za razlučiti. Opet ponavljam poanta je da se na osnovi takvih informacija NE MOŽE generirati nikakav TA sustav (mehanički sustav) koji će davati prinose Rm+eksces. Krajnje jednostavno :)) A POGOTOVO NE SA NEBULOZNIM MACDom ili nekim jednako nelogičnim “indikatorom”.

Dajte potražite ATPL linije 😀

Mislim da je primitivnim ljudima lakše u životu, jer žive u blaženom neznanju.

Obey Ferengi Rules of Acquisition

ferengi imaš pravo
vidim, da ti imaš dobar nos ono "na osjećaj). :D". Daj reci kak je čovik znao, da će index pasti baš tačno na 1398 ?

Ma sta je znao?
Taj Knecht19 nikad nista pogodio nije.

Ferengi je u pravu.



@Graziani

Imaš kakvu metodu za "de-paremetrizaciju" modela?

OK, malo sam pogledao odabrana poglavlja i :

1) Derivacije kažeš. Pretpostavljam da si ciljao na traženje ekstrema koji je u nul točki derivacije. Numeričkim metodama u stvari ne računamo derivaciju nego pratimo kretanje diferencijala funkcije. I sada … ako je u pitanju nestacionarni stoh proces šta ćeš dobiti? Možeš diferencijal gledati unaprijed, unazad, centralno, možeš se truditi smanjiti dt u minimum prateći tickove no sve skupa nema smisla.

2) Furierova transformacija. Odosmo u frekvencjisku domenu. Koliko to ima smisla otompotom. No dobivamo analitički izraz funkcije i tu bi sada derivacija već imala neki smisao. Također bi mogli iskoristiti prvi ili nekoliko prvih harmonika za projekciju targeta ili okreta. No to neće raditi.
Pretpostavljam da se najviše može dobiti tako da kontinuirano radiš FFT od zadnjeg ekstrema i kada bi se glavni harmonici prestali značajno mijenjati, dobio si potvrdu novog ekstrema.

3) Markovljevi lanci.Sumnjam da se tu nešto može izvući, ali to je zadnje što mi djeluje upotrebljivo. Prava pitanja su a) da li je kretanje cijene markovljev proces, b) možemo li sustav prikazati kao automat stanja i c) čak i da dobiješ stohstičku matricu (a kako ako je u pitanju nestacionarni proces?)… šta ćeš s njom odnosno kako je upotrijebiti?

U principu sve pada onog trenutka kada kažeš da je u pitanju nestacionarni proces. Dakle čak i ako se trudiš izbaciti parametre, nestacionarnost je ubojita.

Ajmo dalje. Vidim da sistematski sve proglašavaš nevrijednim, no time u stvari negiraš i mogućnost da tvoje strelice rade, jer i njih onda htio ne htio mora zakvačiti nestacionarnost. Uostalom tu elastičnost moraš definirati nekako preko MA, pa onda….


Fak yea, EWT radi! [lol] [lol] [lol]
U vremenu kada računala u realnom vremenu računaju korelacije između svih tržišta, kamatnih stopa, procesuiraju informacije, te dok svi tehnički (statistički) arbitražeri odrađuju svoj posao uništavajući i ono malo serijske korelacije koja se nađe, dože Knecht i onda sa EWT "prognozira" da burza može gore i dolje.

Ajde malo argumentiraj netočnost koncepta trend/korekcija i recimo tipičnog oblika impulsa.


Rizik je vrlo nedvosmislen. Krajnje nedvosmislen.
Volatilnost profitne linije tvog sustava trgovanja = rizik. Nemaš tu šta puno divanit. To ti je tak.

Zanimljiva definicija. Ajde probaj ovako.

Rizik pojedine transakcije je postotak uloga koji si spreman izgubiti u toj transakciji.
Rizik trgovinskog sustava je maximalni drawback koji dozvoljavaš da sustav napravi.

Niko nije reagirao? EKipa, ako to ne razumijete, slabo menađirate novcem.

New Report

Close