Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Tehnička Analiza – grafovi, savjeti i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

JDPL podebljavam na donjim dipovima trokuta

𝗕𝗲𝗮𝗿 𝗺𝗮𝗿𝗸𝗲𝘁 (𝗺𝗲𝗱𝘃𝗷𝗲đ𝗲 𝘁𝗿𝘇̌𝗶𝘀̌𝘁𝗲)
https://www.youtube.com/watch?v=fVy1kbffnfM

@mittko


vezano na ono što si rekao u prijašnjem postu, da više ne koristiš brdo klasičnih indikatora i oscilatora, isto me potaknulo malo istražiti što na tome rade japanski analitičari i trgovci:
Ichimoku Cloud je sveobuhvatan indikator dizajniran za proizvodnju jasnih signala. Indikator Ichimoku Kinko Hyo izvorno je razvio japanski novinar kako bi kombinirao različite tehničke strategije u jedan indikator koji se može lako implementirati i interpretirati. Na japanskom “ichimoku” znači “jedan pogled”, što znači da trgovci moraju samo jednom pogledati grafikon kako bi odredili moment, podršku i otpor.

Ichimoku može izgledati vrlo komplicirano trgovcima početnicima koji ga prije nisu vidjeli, ali složenost brzo nestaje s razumijevanjem što različite linije znače i zašto se koriste.


Primjer 1- Grafikon 2 prikazuje IBM s fokusom na uzlazni trend i oblak. Prvo, primijetite da je IBM bio u uzlaznom trendu od lipnja do siječnja dok se trgovalo iznad oblaka. Drugo, primijetite kako je oblak nudio podršku u srpnju, početkom listopada i početkom studenog. Treće, primijetite kako oblak pruža uvid u budući otpor. Zapamtite, cijeli oblak je pomaknut unaprijed 26 dana. To znači da je ucrtan 26 dana prije posljednje točke cijene kako bi se ukazala na buduću podršku ili otpor.


https://school.stockcharts.com/doku.php?id=technical_indicators:ichimoku_cloud


Primjer istog indikatora za ADRS2

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.

Puno sam trgovao zadnja dva tjedna. Trenutno najveće pozicije su mi:

.

ADRS2

Volatilnost je sve manja, volumeni sve veći… ove ći biti ili snažni breakout ili snažni fail. Ja se kladim na breakout, ali isto tako ću nemilosrdno rezati ako ode u krivo. Da sam pametan bih bio pričekao breakout, tako bi si povećao šanse za uspješan trejd, ali eto, nekada je teško oduprijeti se dosadi, teško je “sjediti na rukama”.

.

JDPL

Malo gore, malo dolje, sve na malim volumenima, sve u granicama očekivanog. To je tako, dionica nije u fokusu, nije pogodna za trejd… treba pričekati neki trigger – BDI, futuresi, pozitivne vijesti, FI… nešto. To će povećati likvidnost i podići cijenu. Do tada će se vjerojatno taljigati u ovom nekom rasponu.

.

ERNT

Cijena je bila formirala taj nekakav downtrend kanal, bila je taman na dnu kanala kada je došla vijest o dividendi. Ako bude išla dalje gore vjerojatno će pratiti nekako ovu targete na grafu. Ako ne, vjerojatno zbog dividende neće puno padati. Planiram ovo držati do isplate, a do tada se možda i razvije nekakav pozitivan price action. U svakom slučaju šteta je ne pokušati.

.

ADPL

I ovo sam malo kupio, nadam se targetu na 14,65. Poduplat ću poziciju ako vidimo breakout preko 13,35. Ne znam ništa o ovoj dionici niti o branši. Vidim po grafu da je u banani već jako dugo, zato su mi ovi nedavni pozitivni pomaci na grafu postali zanimljivi.

.

———-

Ove dionice pratim:

.

DLKV

Kupio sam i u međuvremenu prodao ovu dionicu, prifitirao sam nešto više od 10%. Cijena je formirala ovaj lijepi kanal… tu je pravilo kupiti pri dnu, prodati pri vrhu… i tako sam i napravio. U slučaju breakouta ću ponovo kupiti, targeti su mi na grafu. Cijena sada dalje može i gore i dolje, ne znam kuda će. Ako budemo vidjeli breakout cijena će vjerojatno pratiti ovu nekakvu projekciju ucrtanu na grafu.

.

IGH

IGH mi je postao zanimljiv prije par mjeseci kada smo vidjeli onaj veliki breakout. To je bio značajan breakout jer je probio dugogodišnji downtrend. Cijena je trenutno u konsolidaciji i čini mi se da nije loše okladiti se na nastavak uptrenda. Stop loss je tu vrlo blizu pa je risk/reward dobar. Cijena je testirala 200EMA i 0,5 Fib, formira nekakav padajući klin/zastavicu… Šteta je što su prometi nikakvi pa nije pametno ući sa većom količinom.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Nije mi dao uploadati graf za ADPL pa evo novi pokušaj.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

rakam, 28.03.2024. u 09:08

 

@mittko


vezano na ono što si rekao u prijašnjem postu, da više ne koristiš brdo klasičnih indikatora i oscilatora, isto me potaknulo malo istražiti što na tome rade japanski analitičari i trgovci:
Ichimoku Cloud je sveobuhvatan indikator dizajniran za proizvodnju jasnih signala. Indikator Ichimoku Kinko Hyo izvorno je razvio japanski novinar kako bi kombinirao različite tehničke strategije u jedan indikator koji se može lako implementirati i interpretirati. Na japanskom “ichimoku” znači “jedan pogled”, što znači da trgovci moraju samo jednom pogledati grafikon kako bi odredili moment, podršku i otpor.

Ichimoku može izgledati vrlo komplicirano trgovcima početnicima koji ga prije nisu vidjeli, ali složenost brzo nestaje s razumijevanjem što različite linije znače i zašto se koriste.


 

Primjer 1- Grafikon 2 prikazuje IBM s fokusom na uzlazni trend i oblak. Prvo, primijetite da je IBM bio u uzlaznom trendu od lipnja do siječnja dok se trgovalo iznad oblaka. Drugo, primijetite kako je oblak nudio podršku u srpnju, početkom listopada i početkom studenog. Treće, primijetite kako oblak pruža uvid u budući otpor. Zapamtite, cijeli oblak je pomaknut unaprijed 26 dana. To znači da je ucrtan 26 dana prije posljednje točke cijene kako bi se ukazala na buduću podršku ili otpor.

https://school.stockcharts.com/doku.php?id=technical_indicators:ichimoku_cloud

Primjer istog indikatora za ADRS2

 

Nekada davno sam pratio jednog trejdera koji je koristio samo Ichimoku cloud na kriptu. Čitao sam tada puno o tome, pratio sam njega šta i kako radi, sam nešto pokušavao… ali šta ja znam, nije mi nekako leglo. Kasnije sam nekako nadošao na ideju da je jednostavnije često bolje. Ovi neki nauspješniji trejderi koje pratim svi koriste klasičnu TA, dakle samo price action i volumen, neki ne koriste čak niti RSI niti MA (odnosno od MA koriste samo 200MA). Što dalje tako i ja sve više stvari reduciram.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.





@mittko
jedan uspješan trejder kojeg pratim je Marcus Heitkoetter, osobito volim njegova jednostavna objašnjenja temeljnih principa o risk management-u, opcijama, dionicama kojima je teško trgovati jer imaju gap-ove cijena,  itd, itd..
možda najvažnija tema o kojoj se inače malo, ili nimalo govori je Profit Taking Strategy

-njegova ideja u ovom videu je prodaja 50% pozicije zbog smanjivanja rizika-za mene je to temeljno pravilo opstanka, osobito jer vjerujem da i veliki igrači povremeno rade nešto slično..






Timing the exit is one of the most difficult tasks for traders, and most people exit either too early or too late

konačno, u petak poslijepodne što je malo neobično vrijeme za breakout na ADRS2….čekamo snažniji odgovor u ponedjeljak

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.

New Report

Close