RIZO (RIZ-odašiljači d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska RIZO (RIZ-odašiljači d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Vrijednost nekretnina je vrlo upitna s obzirom na vrlo zapetljane imovinsko-pravne odnose.


Vrijednost nekretnina je vrlo upitna s obzirom na vrlo zapetljane imovinsko-pravne odnose.

Krivo, glavno zemljište je čisto i za nega se nedavno nudilo oko 10 mil. eur. Hipoteka banke vas ne bi trebala brinuti jer je taj kredit gotovo otplaćen (prema novinskim natpisima ostala je samo jedna rata). Međutim, unutar kompleksa RiZa uistino postoji još nekoliko tisuća m2 za koje treba rješiti imovinsko-pravne odnose. To ne znači da to dodatno zemljište vrijedi 0. U Riz-ovoj bilanci se zemljište vodi po cijenama iz 90-tih. pa je građevinski lobi samo jedan od potencijalnih zainteresiranih ulagača. Možda ponudu da HEP kao glavni naručitelj njihovih proizvoda, neke druge domaće firme iz te ili srodnih industrija ili strana/slovenska konkurencija. Problem nelikvidnosti bi se trebao riješiti upravo kroz privatizaciju.


Vrijednost nekretnina je vrlo upitna s obzirom na vrlo zapetljane imovinsko-pravne odnose.

Vrijednost nekretnina je vrlo upltna.
Kompletno zemljište se knjigovodstveno vodi u vrijednosti 3,745 M Kn.
Građevinski objekti 18,767 M Kn.

U naravi su to puno vrijednije stavke od knjigovodstvenih vrijednosti.
Ako su sve ostale vrijednosti u GFI točne, RIZ vrijedi puno više od knjgovodstvenih 165 KN/dionica.

Prije nekoliko godina bio je pokušaj upisa prava vlasništva nad preostalim nekretninama RIZ-a.
Presuda je bila kao iz Alana Forda.
Da ste se javili nekoliko mjeseci kasnije i spomenuli pojam dosjelost, mi bi vam upisali.
Ovako ništa. cijena postupka pola miliona Kuna.

Je li se država ( većinski vlasnik ) odrekla tih dodatnih nekretnina koje treba uskladiti ?
Tu se radi o mnogo većim iznosima od ovih koji se službeno prikazuju.

Od ukupno 18500 m2 zemljišta u Božidarevićevoj ulici (gdje je bio nekadašnji Riz) samo 3819 m2 se nalazi na vlasničkom listu Riz odašiljača. Meni je nepojmljivo da bi netko ponudio 10 mil. eur. samo za 3819 m2, što bi iznosilo preko 2600 eur/m2. Pa koliko bi iznosio kvadradrat stana na tom zemljištu?

Da li to sve znaci da bi Riz mogao biti happy end?

Gospodo, nemojte se ljutiti na mene, i nemojte mislit da drukam, ali i ja sam slično razmišljao sa dionicom TOZ (BVPS je bio oko 700kn po dionici, dug oko 200kn po dionici, a tržišna cijena na kraju 16 kn), već je više od 5 godina u stečaju, zemljište se još uvijek prodaje i nema kupca, o ničemu nismo obavještavani. ( zemljište je bilo procjenjeno na 99 mil kuna, a zgrade na cca50 mil kuna, dug je bio oko 50 mil kuna prilikom pokretanja stečaja).


Gospodo, nemojte se ljutiti na mene, i nemojte mislit da drukam, ali i ja sam slično razmišljao sa dionicom TOZ (BVPS je bio oko 700kn po dionici, dug oko 200kn po dionici, a tržišna cijena na kraju 16 kn), već je više od 5 godina u stečaju, zemljište se još uvijek prodaje i nema kupca, o ničemu nismo obavještavani. ( zemljište je bilo procjenjeno na 99 mil kuna, a zgrade na cca50 mil kuna, dug je bio oko 50 mil kuna prilikom pokretanja stečaja).

Kod TOZ-a je sve objavljeno, kao i u svakom stečajnom predmetu na e-oglasnoj. Pogledajte zašto TOZ-ove nekretnine nisu prodane (vode se posebne parnice vjerovnika s razlučnim pravima). Ne treba uspoređivati ova dva društva npr. TOZ je prije stečaja bio u predstečajnom postupku gdje je sklopljena nagodba…

@ darac11

Takvih priča kod nas ima puno.

Ovdje se radi o prodaji.
RIZ će u stećaj samo ako se državi to bude isplatilo.
Država nije vjerovnik u ovom slučaju, pa će u slučaju stećaja ostati bez mogućnosti prodaje i zarade od svojeg dijela dionica.
Mislim da za stećaj u ovakvim uvjetima ima jako malo šanse.


Od ukupno 18500 m2 zemljišta u Božidarevićevoj ulici (gdje je bio nekadašnji Riz) samo 3819 m2 se nalazi na vlasničkom listu Riz odašiljača. Meni je nepojmljivo da bi netko ponudio 10 mil. eur. samo za 3819 m2, što bi iznosilo preko 2600 eur/m2. Pa koliko bi iznosio kvadradrat stana na tom zemljištu?

Vjerujem da ste u pravu.

Sada još ostaje otpratiti ostatak ove igre.
Trenutna cijena od 15 Kn po dionici daje tržišnu kapitalizaciju od 5.613 M Kn.
Ako je ponuđeno 10 M Eura to je oko 13 puta više po dionici od trenutne cijene.
Baš me zanima kako će i kojom brzinom država odraditi ovaj posao.

Danas su poslagali naloge na asku kao da je stečaj.

Zanimljivo…..

Izgleda da je ipak dobro da sam onu siću neki dan prodao po 15……

Poslednja ljetna rasprodaja?

Zašto prodavačica (Cvjetko)ne stavi sve dinice na prodaju?

Gotova procjena vrijednosti RIZ-a, ukazao se i potencijalni kupac

Napomena: Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica. Udijeli koji like, znam da imaš! Vratit ću 100%, majke mi!

New Report

Close