OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Vrijednost imovine Optime prema izvješću za 2018. godinu iznosi 500 milijuna kuna. Znači, samo imovina ima uporište u cijeni od 7 kuna po dionici.

Da imate kompleks vila na Braču koji na tržištu nekretnina vrijedi 5 milijuna eura, a još vam i na godinu izbaci neto 200k eura, biste li ju prodali za 5 milijuna ili nešto više? Ili pak za pola manje?

ovo je klasičan primjer bajke – pa mogu i ja imati milijun kn vrijedan stan i na njega hipoteku od 900 000 kn

i šta – da oglasim prodaju stana po milijun kn i hzaboravim napomenuti sitbnicu od hipoteke

brojke a ne luopetanja

može li tko vještiji potvrditi 400 milja neto duga – izračun tu jako varira

(5)
Neto dug = Dugoročne i kratkoročne financijske obaveze + Obaveze za predujmove + Odgođeno plaćanje troškova budućeg razdoblja + Rezerviranja – Novac i novčani ekvivalent
zajmovi i depoziti – Ostala kratkoročna imovina; reklasifikacija prethodnih razdoblja pojašnjena je na stranici 6

ovo je iz ptkm i jako rigoroznio – predujmovi npr i ostale nekamatonosne obveze općenito ne ulaze tu

al evo nekin i to ubrojaju
[/quote]
Slazem se.
Dug umanjuje vrijednost.

Cak i cura sa hipotekom nije primamljiva.


da uprostimo – ht ne može držati maxtv i u isto vrijeme biti vlasnik npr rtla

Znaci po tebi onda Hrvatski Telekom ne moze nikako biti vlasnik T-Portala? Jer na dnu https://www.tportal.hr/ pise sljedece:

© Hrvatski Telekom 2019. Sva prava pridržana. Hrvatski telekom

Elektronicka publikacija, spada pod isti Zakon o elektronickim medijima na koji se pozivas..



Vrijednost imovine Optime prema izvješću za 2018. godinu iznosi 500 milijuna kuna. Znači, samo imovina ima uporište u cijeni od 7 kuna po dionici.

Da imate kompleks vila na Braču koji na tržištu nekretnina vrijedi 5 milijuna eura, a još vam i na godinu izbaci neto 200k eura, biste li ju prodali za 5 milijuna ili nešto više? Ili pak za pola manje?

ovo je klasičan primjer bajke – pa mogu i ja imati milijun kn vrijedan stan i na njega hipoteku od 900 000 kn

i šta – da oglasim prodaju stana po milijun kn i hzaboravim napomenuti sitbnicu od hipoteke

brojke a ne luopetanja

može li tko vještiji potvrditi 400 milja neto duga – izračun tu jako varira

(5)
Neto dug = Dugoročne i kratkoročne financijske obaveze + Obaveze za predujmove + Odgođeno plaćanje troškova budućeg razdoblja + Rezerviranja – Novac i novčani ekvivalent
zajmovi i depoziti – Ostala kratkoročna imovina; reklasifikacija prethodnih razdoblja pojašnjena je na stranici 6

ovo je iz ptkm i jako rigoroznio – predujmovi npr i ostale nekamatonosne obveze općenito ne ulaze tu

al evo nekin i to ubrojaju
[/quote]

Je, samo… Taj dug je po mom misljenju manji od EBITDE na godišnjoj razini. Zato i idem u tom pravcu. Ako je ista ta Optima 5 godina unazad vrijedila u nagodbi gotovo 700 milijuna kuna, odnosno 10 kuna po dionici, a u onom trenutku ostao je i dug prema vjerovnicima iznad pola miljarde. Znači, po kojoj bi logici firma koja je uložila u svoju infrastrukturu u posljednjih 5 godina, podmirila obveze iz predstečajne nagodbe i gotovo u potpunosti podmirila dug, stabilizirala svoje poslovanje, mogla vrijediti manje nego što su vjerovnici prihvatili nekoliko godina unazad. Isti ti vjerovnici su tom nagodbom preuzeli i dug, jest da je bio prema njima samima, ali govorimo o preozbiljnim korporacijama u vrhu prema udjelu u vlasništvu koje ne razmišljaju niti su ikad razmišljali puno drugačije od nas optimista ovdje.

Najjači su mi drukerčići koji kad ne znaju što bi opet recikliraju temu duga.
Dug postoji, da, međutim možete ga zanemariti for all practical purposes.

zanemariti 400 milja – hm

ajde dobro, nije beg cicija

odsad optima tza mene nemsa duga – voala – nova atln

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...


Što se tiče A1 oni imaju svoje optike ali trase koje Optima ima na jadranskom dijelu A1 može samo sanjati. Optima ima svoju vlastitu optiku duž magistrale Umag-Rovinj-Pula-Rijeka-Novi Vinodolski i u Dalmaciji od Zadra do Makarske. Izračunajte samo tu udaljenost x 30 kn+ PDV metar, pa dobijete sasvim finu cifru samo za magistralni segment optike, a gdje su još privodi ta krajnje poslovne korisnike po trasama i gradovima

Ha ha, sad sam se sjetio koliko smo se smijali kad smo čuli da se to gradi. To je mislim bilo u ono neko vrijeme početka krize, OPTE je već bila debelo prezadužena, ali se i dalje trošilo kao pijani milijarderi.
Koštale su ta trase i puno više od 30kn po metru. Ono čisto pranje novca.

Ali nije to važno, sve je to ušlo u dugove, najveći teret tih dugova su podnijeli vlasnici i banke i kolika je ta investicija uopće nije bitno.
Danas je jedino bitno koliko se na toj trasi može zaraditi. To je jedina vrijednost te trase a ne onoliko koliko bi ona potencijalno vrijedila novom telekomu. Pa novi telekom nikad ne bi napravio tako glupu trasu i spiskao tolike novce…

A koliko tu ima velikih korisnika kojima treba dark fiber. Ok, A1, Tele2, možda Infobip (ako privod neće biti par desetaka km) i tko još ? Hotelima i kampovima baš ne treba dark fiber i 10 Gbps internet. Ok, pospajao si i nešto kolokacija po Istri i Primorju, ali ne vidim baš da je OPTE u tim regijama preuzeo značajni tržišni udio.

Ok, to ima neku vrijednost, ali nikako punu vrijednost zamjenske nove trase.

Loki

Promjene u top 10 nećete vidjeti. Nećete vidjeti niti u top 50 jer odavno sam ovdje pisao kako se cijenom manipulira, još od trena kad je počela strelovito rasti bez i kakvog posebnog razloga. To je i bio razlog što sam prodao sve jer sam vidio kakva se igra ovde igra. I još nešto nisam ljubomoran na vašu potencijalni zaradu, jer kad vi za radite ovdje lovu kupit će te nešto drugo možda i od mene i tako to ide svi zadovoljni. Najgore što se može desiti je da muzika prestane svirati, a to nikome ne odgovara

Kupite knjigu….

Svi jalni i pametni, a rijetko tko ulozio i zaradio lijepu lovu.

ulaganje bez brojki nije ulaganje nego kocka

ne može uljn i atln biti i jedno i drugo ulaganje

sama činjenica da opt nije na 20 nego na 6,5 goviori da ojudi ipak računaju

daj bože i 10 da bude – ljudi kad zarade to je dobro za sve

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Dug postoji, ali dug nije problem. Cijela priča je “namještena” da funkcionira normalno sa stabilnim prihodima, maržama i novčanim tokom. Sve je kako bi rekli majstori, “usarafljeno” moment ključnem do posljednjeg navoja i sarafa.

I tako do prodaje, upravo da bi se postigla i pokazala stabilnost i adekvatno vrednovao market share.


Svi jalni i pametni, a rijetko tko ulozio i zaradio lijepu lovu.

ulaganje bez brojki nije ulaganje nego kocka

ne može uljn i atln biti i jedno i drugo ulaganje

sama činjenica da opt nije na 20 nego na 6,5 goviori da ojudi ipak računaju

daj bože i 10 da bude – ljudi kad zarade to je dobro za sve

Ljudi računaju, ali često puta ne razumiju. Evo, Liberty je primjerice napravio u posljednje dvije godine velike telekom transakcije u EU:

https://www.businesswire.com/news/home/20190227005854/en/Liberty-Global-Sell-UPC-Switzerland-Sunrise

https://www.ibc.org/manage/eu-approves-liberty-global-19bn-sale-to-vodafone/4149.article

https://www.telekom.com/resource/blob/511406/a9c9ed87590363fac8fed9d6a26e4e7d/dl-171222-t-mobile-upc-austria-data.pdf

No, Liberty nije ni izbliza fer vrednovan iako je ostvario zaradu od nekoliko puta i prodajuci Telekome. Navodim to zato jer neki pitaju, a zasto trzsite ne vrednuje slično HT kao Optimu? Vise je razloga u igri, a pored dosad svih navedenih (HT nije na prodaju, Optima vaze RH telekom tržište, namjera konvergencije Optime i Tele2 i sl.) jedan od razloga je i opća te specifična neefikasnost tržišta.

https://www.gurufocus.com/news/827633/value-idea-contest-liberty-global-plc

I zapadna su tržišta, pa čak i ona najrazvijenija, ponekad izrazito neefikasna. Tako da takva pojavnost na lokalnom terenu ne treba nikoga čuditi.

Neznam jeste li upućeni, ali HT u standardnoj ponudi nema usluge DF već samo najma kapacitet 1 Gbps ili 10 Gbps, a jedini je prisutan na ovim relacijama sa optikom, tako da se Optimi višestruko isplatila ova investicija i nudi mu neku stratešku prednost kod preuzimanja. Dolaskom 5G svaka bazna stanica mora biti napojena sa 10Gbps linkom, a to sve unajmiti od HTa a ne uložiti u optiku su već jako velika gomila novaca. Tako da iako ste se rugali tome pothvatu prije 10 godina, taj pothvat danas vrijedi potencijalnim preuzimateljima tele2 i A1.
Što se tiče baze velikih poslovnih korisnika u jadranskom dijelu ne bi se složio kako Optima tu nije napravila iskorak, već koliko znam drže dobar dio kolača pogotovo u segmentu hotelijerstva i maloprodaje..


jučer išlo ko halva po 6,70-6,75 ali danas neće ni po 6,50… šta ti je psihologija mase 🙂

6,49 prosječna jučer uz puno veći promet tak da ono…

Bez brige, vozi hidra k'o hidrogliser ! [emo_smijeh][emo_smijeh][emo_smijeh]



jučer išlo ko halva po 6,70-6,75 ali danas neće ni po 6,50… šta ti je psihologija mase 🙂

ma koje mase???…ne postavlja "masa" naloge na kupnju 20-40k kom za redom na svakih 5 lipa i isto tako na prodaju par%više i onda agresivno probijanje čišćenjem kupnje transakciom od 200-500k kn i to vjerojatno sami kupuju svoje naloge da bi iskrivljeno prikazali stanje tržišta…ako večeras ne bude promjena u top 10, pošto je u zadnja 4 dana volumen bio milion i pol dionica na 9 m prometa, ja osobno u ponedjeljak šaljem prijavu na zse i hanfu da istraže manipulacije tržištem i ako ništa drugo da uvrste opte u segment promatranja!
[/quote]
ništa s tim nećeš postići jer je to svima poznato već godinama. tako je to osmišljeno da formalno izgleda legalno. za dublju analizu nema se ni volje ni kapaciteta. ja čak mislim da je došlo i do nekih posudbi dionica koje će biti vraćene pravom vlasniku na vrijeme a razlika ide onome tko ju umije ostvariti.

who dares, wins

sve su to nebuloze , ja idem win , not to lose . a ovakva je prilika samo jednom
bokić

HT je njemački polumastodont, starac, monolit iz Odiseje u svemiru 2001., nezanimljiv sporohodni mamut koji čeka da ga pokosi virus ili klimatska promjena.

A1 je Benjamin Button, ozbiljni muškarac, starkelja koji ide u susret mladosti, krapinski pračovjek sa željom da postane nendertalac.

UG je mladi nezreli neandretalac, treba pratnju mlade žene kako bi se zaljubio i stvorio obitelj i postao homo sapiens..

OPTE je sviježa trava, zelenilo u snijegu, vjesnik proljeća, nježna posrnula mlada ili mlada djevica.

PS
tupani prodaju, a pametni kupuju

halfte trinken, halfte Šarcu geben

New Report

Close