OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Najjači su mi drukerčići koji kad ne znaju što bi opet recikliraju temu duga.
Dug postoji, da, međutim možete ga zanemariti for all practical purposes.

zanemariti 400 milja – hm

ajde dobro, nije beg cicija

odsad optima tza mene nemsa duga – voala – nova atln

Kad citirate onda citirajte sve.
To je korektno.
Da, zaduzene firme su se dosad prodavale po 7 i vise ebitda. Dokumentirana cinjenica.
Da nisu imale duga bilo bi utoliko vise, recimo, ne?
Zato tvrdim da je 7 ebitda neka donja granica za ovaj bomboncic, a to je cca. 15 kn.
I ako niste primjetili, kako vrijeme ide cijena raste. 12 mjeseci od natjecaja sjedila je ispod 2 kn, betonski. Pa se pomaknula. Sad je 5 mjeseci i razlika do nekih targeta se bitno smanjila. Zato ocekujem krajem godine nekih 7-8 kn, moooozda 9 kad se raspise natjecaj, i tu je kraj do otvaranja ponuda.
Jer burza uvijek uzima najmanju ocekivanu cijenu, to je nekih 12-14 kn, sa znacajnim diskontom. Dok ne vidi crno na bijelo.
Tek kad se otvore ponude ide na 2 znamenke.
Ako prije toga ne dodje do znacajnog curenja informacija da su ponude mnogo vise od 12 kn.
Mislim, budimo realni, prodaja ide, papiri su predani, firma pruza neka ocekivanja, vrijeme je sve krace i cijena raste. Nije neka atomska fizika sve to.

@metalic – vi stvarno nemate pojma o čemu pričate, zar ne? Kakve veze ima visina EV/ebitda multiplikatora i visina duga firme???

Određivanje vrijednosti firme putem putem EV/EBITDA multiple je jedna aproksimativna metoda i ovisi o dosta faktora, ali nikako o dugu. Možemo reći da će firma koja ima veliki potencijal rasta biti vrednovana višom EV/EBITDA multiplom od one koja nema potencijal rasta. Nadalje, operatori sa vlastitom infrastrukturom s kojom spajaju korisnike (kablovski) će uvijek biti bolje vrednovani od onih koji nemaju vlastitu infrastrukturu budući ne utječu i nemaju pod kontrolom npr. dizanje brzina ili uvođenje novih usluga.

Da pojednostavim, ako imate telekom kojem broj korisnika (i posljedično EBITDA) poraste npr 57.000 godišnje onda će kupac biti spreman platiti veću EBITDA maržu. S druge strane ako telekomu pada broj korisnika za 20.000 godišnje (što će posljedično dovesti do pada EBITDA) onda je kupac spreman platiti manju EV/EBITDA maržu.

Dakle, UG je platio 7 EV/EBITDA za Tele2 zato što im svi pokazatelji poslovanja rastu, pa će investicija vratiti za 5 godina umjesto 7.

S druge strane, Optimi broj korisnika pada iz mjeseca u mjesec i za očekivati je da će to dovesti do pada EBITDA-e, pa je za očekivati da će potencijalni kupac biti spreman platiti manju multiplu budući će mu trebati puno duže vrijeme da vrati svoju investiciju.

Ozbiljan si ti stručnjak , samo ti EBITD-A Optime raste 19,2% u prvom polugodištu 2019 u odnosu za 2018.

Vidim da netko ne razumije sto je omjer EV/Ebitda i kako se taj multiplikator ponaša i interpretira.

EV se koristi kao mjera vrijednosti upravo radi toga jer uvažava dug. Dug je sastavni dio njegove jednadžbe. I kada se stavi u omjer sa operativnom profitabilnoscu odnosno Ebitdom dobiva se stvarna odnosno očišćena vrijednost od poreznih, amortizacijakih i deprecijacijakih utjecaja.

Molio bih korisnika “Mracnog-nešto” da dobro prouči sto je i kako se računa EV – Vaš link …

Da parafraziram svojeg učitelja solfeggia iz osnovnoškolskih dana: Nije sramota ne znati, nego je sramota praviti se da znaš i pisati gluposti.

Inače, moram primijetiti da je navedeni korisnik napisao sijaset gluposti i pokazao da zaista ne zna i ne razumije. EV/Ebitda marža? Sto je uopće to? I ova interpretacija samog omjera je za anale.

Ne znam zašto se recikliraju jedne te iste stvari i zagušuje tema. Nije izvješće Optime tajno. U njemu sve piše i gdje gube i gdje nadoknađuju gubitak. U prilogu je i službeni dokument HAKOM-a o broju korisnika nepokretne telefonije za hr tržište, vidljivo je da u tom segmentu tržište je u padu ne trebaš biti lumen da to očekuješ. Mislim da moderator ne bi smio puštati postove sa apsolviranim podacima iz poslovanja za Q2 2019. Brate mili izgubili su 20 000 korisnika u telefonoji i što, i pored toga su ostvarili dobit nakon ne znam koliko vremena što nije kao bitno, što je EBIDTA porasla skoro 20% to nećemo spominjati to i
nije bitno, drastično su smanjili troškove to isto nije bitno pa ćemo i to zanemiriti. Znači ima argumenata i za i protiv i nema ih smisla ponavljati u nedogled.

Dobru si riječ uzeo dioničar.
Na stranu plusevi i minusevi, Opte je rijetka dionica koja ima perspektivu i znamo da je ima u kratkom roku.


Vidim da netko ne razumije sto je omjer EV/Ebitda i kako se taj multiplikator ponaša i interpretira.

EV se koristi kao mjera vrijednosti upravo radi toga jer uvažava dug. Dug je sastavni dio njegove jednadžbe. I kada se stavi u omjer sa operativnom profitabilnoscu odnosno Ebitdom dobiva se stvarna odnosno očišćena vrijednost od poreznih, amortizacijakih i deprecijacijakih utjecaja.

Molio bih korisnika “Mracnog-nešto” da dobro prouči sto je i kako se računa EV – Vaš link …

Da parafraziram svojeg učitelja solfeggia iz osnovnoškolskih dana: Nije sramota ne znati, nego je sramota praviti se da znaš i pisati gluposti.

Inače, moram primijetiti da je navedeni korisnik napisao sijaset gluposti i pokazao da zaista ne zna i ne razumije. EV/Ebitda marža? Sto je uopće to? I ova interpretacija samog omjera je za anale.


happy mogu i na moje dionice procitati sto je ev / ebitda i kako se racuna.

Status Quo: Roll Over Lay Down

jesam. a to se ne smije ? pa sto moram biti pravnik da mogu pisati po forumu ? pruociti sva pravila ko da dizem kredit u banci ? no dobro ne zelim zamarati ljude i spamati

Nastavno na komentar kolege Lokia, potrudio sam se malo istražiti korisničku bazu po Istri i Kvarneru kako bi vidjeli i okvirno izračunali potencijal optičke infrastrukture i iskoristivost na tom području.
Veliki korisnici usluga ( Istarski domovi zdravlja (300+ lokacija), Primorsko goranska županija, Domovi zdravlja pgž, Grad Rijeka, LRH, Milenij Hoteli Opatija, Jadran Crikvenica dd, valalta dd, hoteli punat dd, Spar D.O.O, Tommy D.O.O, A1 i tele2 najmovi optike po Istri)
Sigurno da uz sve navedene ima još puno toga, ali i ovo djeluje jako impresivno, jer je riječ o velikim sustavima koji traže izvrsnost u supportu i jako teško bilo tko može preuzeti navedene sustave obzirom da je to sve informatizirano i povezano u cjelinu, te svaki sitan prekid poslovanja donosi goleme gubitke. Jedini način ta preuzeti ove korisnike je kupovina firme a koliko to sve vrijedi pokazat će vrijeme.

Meni je vrijednost OPTIME najbolje i najjednostavnije očitana u broju dnevnih transakcija . Daleko od svih drugih .

Prodaju oni koji realiziraju profit . Kupuju oni koji će isto tako . a I ja . .

Hipotetski. UG dobija odobrenje AZTN za kupnju Tele2. Krene pregovore sa ZAB-om oko otkupa njenog paketa, a ostatak do 50% pokuša skupiti na burzi ili od manjinskih dioničara iz top 10.HT nastavlja sa pripremom natječaja prema zadanim rokovima, ali taj natječaj više nije toliko bitan. Realno ili utopija?

Koliko ja shvacam, HT ima upravljačka prava i vodi proces prodaje na međunarodnom javnom natjecaju.

Poanta upravo i jest da HT proda i završi upravljanje Optimom, a ne da kupac mora prenositi borbu na trziste, sazivati skupštinu, birati NO pa upravu i sto drugih stvari.

HT će ujedno i najskuplje prodati Optimu. Tko god sumnja u to, ne razumije ni biznis ni odnose na trzistu.

Cijeli postupak je dobro opisan i osmišljen u dokumentima AZTN i mislim da nema razloga za odstupanja od planiranog.

@happy – a zašto A1 ne kupuje dionice Optime?

Naime, oni najbolje znaju koliko telekom kao što je Optima vrijedi i kada bi stvarno na kraju nudili 12 kn po dionici kako to da sada ne čiste sve do npr. 10??? Štoviše nisu kupovali niti kada je dionica bila 1,60 kn…

Kako to, kako to? 🙂

Ne kupuje zato jer je ne može preuzeti na burzi. Može je samo preuzeti ako kupi pakete Zabe i HT-a, a to ne može kupiti dok se ne raspiše medjunarodni javni natječaj.

Da su i kupovali na 1,6 sakupili bi svega nekoliko postotaka, a bez dionica kljucnih vlasnika, a to su HT i Zaba ne mogu preuzeti društvo. Ušli bi u dvojben pothvat koji na kraju vjerojatno ne bi rezultirao željenim ciljem. HT upravljački, a Zaba vlasnički važu cijelu priču. Svi mi ostali smo u neku ruku njihovi taoci, no na sreću i jedni i drugi vole novce, pa ako već nešto moraju prodati, vrlo vjerojatno to neće prepustiti jeftino. Čitaj – prodat će skupo.

New Report

Close