Oporavak burze

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Oporavak burze

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Apple nesmije imati korekciju već mora rasti ko lud, a u Hrvatskoj je mogućnost kupiti samo ingru i Petrokemiju.

Bear tvrdi da ce Crobex rasti, a mislim da su PTKM i INGR u Crobexu.

AAPL je puno likvidniji nego citava hrvatska burza zajedno.

Ako stvari krenu lose bolje je biti u necemu sto je likvidno. Ako se stvari krenu razvijati u pozitivnom smjeru onda manje firme i nelikvidnije dionice vjerojatno imaju veci upside.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

@Twixer

Ja ništa ne tvrdim, ja očekujem i špekuliram.

U ovoj manjoj korekciji NASDAQ je pao 7.9%, CROBEX je pao 2.6%. Otkako sam počeo pisati na PD-u CROBEX je porastao 11.5%, a DAX je pao 12.5%.

Svaka roba ima svoga kupca.

Ja nemam nikakav problem shortati najjaču i najmoćniju kompaniju na svijetu kad ocjenim da bi mogao zaraditi. Isto tako nemam problema kupovati “smeće” ako se na drugim pozicijama mogu zaštiti.

Nemam nikakav problem ni sa protivnicima monetizacije… dapače, jako bih volio moći zaraditi na shortanju hrvatskog duga u slučaju da monetizacija propadne kad bi mi to na ZSE-u omogućili.

Volio bih i kad bi ovi naši građani što misle da autoceste jako vrijede te iste autoceste kupe na natječaju, da potkrijepe svojim novcima stavove, a ne novcima svih poreznih obveznika. [emo_smijeh]

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju



@Twixer

Ja ništa ne tvrdim, ja očekujem i špekuliram.

U ovoj manjoj korekciji NASDAQ je pao 7.9%, CROBEX je pao 2.6%. Otkako sam počeo pisati na PD-u CROBEX je porastao 11.5%, a DAX je pao 12.5%.

Svaka roba ima svoga kupca.

Ja nemam nikakav problem shortati najjaču i najmoćniju kompaniju na svijetu kad ocjenim da bi mogao zaraditi. Isto tako nemam problema kupovati "smeće" ako se na drugim pozicijama mogu zaštiti.

Nemam nikakav problem ni sa protivnicima monetizacije… dapače, jako bih volio moći zaraditi na shortanju hrvatskog duga u slučaju da monetizacija propadne kad bi mi to na ZSE-u omogućili.

Volio bih i kad bi ovi naši građani što misle da autoceste jako vrijede te iste autoceste kupe na natječaju, da potkrijepe svojim novcima stavove, a ne novcima svih poreznih obveznika. [emo_smijeh]

NASDAQ i DAX su puno transparentnije burze i brze ragiraju na ekonomske poremecaje. Recimo NASDAQ je jako pao na na semicondouctor preannoucments. Ja se ne sjecam da je iti jedna kompanija na ZSE ikada izdala upozorenje. To sto ce kompanije na DAX-u imati manju dobit imat ce negativne posljedice i na poslovanje kompanija izlistanih na ZSE.

Hrvatska nemoze generirati nikakav ekonomski rast. Investiranje na ZSE se zasniva na vjerovanju da ce se rast EU ekonomije priliti u Hrvatsku. Sada kada tog rasta nema, nema se sta ni preliti.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Recesija pred njemačkim vratima

http://danas.net.hr/svijet/jos-jedna-u-nizu-losih-vijesti-do-temelja-ce-poljuljati-ugled-obecane-zemlje



Mislim da sam već dovoljno puta na temi napisao da "očekujem" rast CROBEX-a i pad "najjačeg" inozemnog indeksa NASDAQ-a.

Dakle u slucaju da se ekonomska situacija pogorsa, ljudi ce prodavati Apple i Google i kupovati Petrokemiju i Ingru.

[/quote]

Kolega Twixer, ovo je vrlo zlocesto od vas. Interpretirate i iskrivljujete receno da biste sugovornika diskreditirali. Naravno da svjetski igraci nece doci na ZSE kupovati nelikvidni (za americke pojmove, ali cak i nase) junk.

Nadalje, kao prvo, Ingra nije u CROBEX-u. Drugo, tezina Petrokemije u CROBEX-u je fascinantnih 0,64 posto. Znaci rast CROBEX-a sigurno nece biti uvjetovan rastom Petrokemije.

Molio bih vas da se ubuduce drzimo cinjenica ako zelimo kvalitetnu raspravu. Za sve ostalo imamo topice Ingre i Petrokemije.

Pozdrav

U cast kolegi Mreichu: bez straha, pohlepe i sentimentalnosti

zbog recesije mozda će opet biti in prehrambeni sektor kao sigurno utočište

[b]PATOKRATI VLADAJU SVIJETOM I BURZOM.Izmanipuliranog, zombiziranog medijskog čovjeka u današnjem svijetu čeka izravna klopka đavla[/b]

ovo dole drži ono što sam napisao za koliko prodamo ceste za toliko ćemo se nanovo zadužiti

(13.10.2014)

Grčić najavio mogućnost novog kredita Svjetske banke

Još malo o monetizaciji čiji će rasplet po mom sudu imati veliki utjecaj na tržišta kapitala, ipak se radi o jako velikoj količini novaca …

Svaka računica o tome što će se dogoditi za 30 godina nema velikog smisla jer jako mala greška u početnim parametrima dovodi do jako velike greške ukupnog izračuna. Zato ovo pitanje bez imalo emocija treba promatrati s gledišta rizika.

Svako razduživanje smanjuje rizik, odnosno volatilnost jer smanjuje polugu. Šteta od mogućeg defulta države (kojoj se pribraja dug promašenih investicija u autoceste) u budućnosti mnogostruko nadmašuje eventualni gubitak zarade u budućnosti.

Zamjena duga za equity je ono što visokozadužene države (poduzeća) moraju i trebaju raditi.

Kako u slučaju monetizacije nije klasična zamjena duga za equity, obje strane se žele dodatno zaštiti… koncesionar od smanjenja prihoda, a država želi imati dio udjela u zaradi. Postavlja se donja i gornja granica i time se dijeli rizik. Najnormalnija stvar.

Ako ima ljudi koji smatraju da mogu izračunati da će u budućnosti biti jako profita po autocestama, nema druge nego “put your money where your mouth is”.

Sindikati su izmaštali da država izda obveznice na domaćem tržištu i time otplati inozemni dug po autocestama, mogu samo reći… genijalno. Umjesto toga država treba “zavaljati” za cash autoceste svim ovim hrvatskim građanima koji se razmeću brojkama koliko autoceste vrijede.

One vrijede koliko je netko na tržištu sa živom lovom spreman dati za njih, a ne koliko je netko izmaštao… tako to ide u kapitalizmu.

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

Super je to RealBear, ali HR gradjani vole kolektivni rizik = NEodgovornost te bez pokrića i van ikojeg konteksta visoko mišljenje o sebi, jenostavno smo u svemu NAJ-NAJ-NAJ.
Individualno su apsolutno nesposobni za preuzimanje inicijative, rizika i odgovornosti sve dok ne dođe fizički opstanak u pitanje.
Iz navedenog slijedi:
1. uspjeh referenduma protiv monetizacije
2. propast monetizacije
3. daljnje malo ubrzanje prema grčkom scenariju
4. apsolutna privatizacija svega što je “NAŠE” kad kao i Grci dobijemo prinudnu upravu za par godina.
5. burza, na burzi budu atraktivne samo turističke dionice i potencijal njihovih balona.

a dok svoj život živim samom sebi Ja se divim

Hm, možda bi bilo dobro da ipak, makar stidljivo, pobrojimo neke pozitivne pomake koji su ostvareni zadnjih godina:
– ušli smo u EU, zbog čega je masa privatnih firmi dobila priliku natjecati se na tom velikom tržištu, neke i prilično uspješno
– turizam nam raste (koliko toliko) i u njega se ulaže solidan novac
– izvoz raste (također ne puno, ali ipak)
– privatizirano je Croatia osiguranje (po mom mišljenju ovo je veliki uspjeh vlade, pogotovo s obzirom na kupca)
– riješena je brodogradnja, u koju se više ne mora pumpati javni novac.
– u javnosti se počelo ozbiljno raspravljati o potrebi za smanjenjem potrošnje, reformama javnog sektora itd. o ovim temama se prije 6-7 godina nije ni govorilo. danas se o tome vrlo ozbiljno govori. dakle stvorena je kritična masa koje ranije nije bilo.
Eto, moje 2 lipe. [emo_smijeh]

ovi sindikalci rade godinama gluposti kao i ova vlada.Tko u čiji rog puše..
monetizacija mora proći jer je to trenutno najbolje rješenje i otvara se prostor za daljnje djelovanje ..
iz jamerike stižu poruke za uskori posjet mmf i dolaze njihovi poreznjaci ..
ovi da ostanu na vlasti slušati će:sad/eu/njemačka/mmf
to im je jedina šansa da ostanu ponovo na vlasti

Naravno da se ne smije promatrati što će biti samo s monetizacijom, nego što će se uraditi s lovom od monetizacije.

Prvi uvjet da uopće možemo pričati što će biti s lovom je da se dobije dobra ponuda, kada dobra ponuda dođe onda se referendum (ako je uopće ustavan) treba održati skupa s predsjedničkim izborima da dobije na težini brojem glasova.

Dakle, lova na računu države znači da se može još jače razdužiti i povoljnije refinancirati. U deficitu države trenutno kamate iznose 10 milijardi kuna (bez kamata i nameta po autocestama) i svako rezanje tog troška je najbolja stvar koja nam se trenutno može dogoditi. Treba refinancirati ne samo dug države nego i javnih poduzeća kojima je država jamac, dok nam gospon Draghi daje tu mogućnost.

Sekundarni efekt, od kojeg bankari iznimno strepe, je da će potpuno presušiti glavni izvor plasiranja bankama i OMF-ovima a to su trezorci, državni krediti i obveznice.

To dovodi do smanjenje kamatnih stopa gospodarstvu i građanima, jer ako se neke banke potpuno razduže prema maticama (a vidjeli smo da im nije ostalo baš previše za razdužiti se) uzet će im tržište druge.

Znači treba ići trostruko da bi se pojačali efekt, svaka stavka pojačava učinak ostalih:
– monetizacija
– razduživanje i refinanciranje
– oštro rezanje deficita države

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

Izvrsno, ali prekompleksno za bilo koju našu političku garnituru.

p.s. gušt je čitati vaše postove.

a dok svoj život živim samom sebi Ja se divim

i kaj sada
ameri rone 6% a njemci 10% u mjesec a Crobex 5% u 2 tjedna,nafta roni
znam kaj bute rekli da je to prava prilika za kupnju
samo dali sada ili na 1865 ak i to ne pukne

Hvala kolega, nije prekomplicirano… nego tko to napravi gubi izbore. Stjecajem okolnosti, višegodišnjim podmićivanjem birača i dijeljem prava za kojih se nema novaca stvorio se veliki broj ljudi kojima ništa od gore navedenog ne odgovara.

Ali kako ovi koji stvaraju dodanu vrijednost (iako ih ima puno manje nego ovih koje hrane) mogu lako otići u inozemstvo i stvarati za mirovine njemačke starčadi, ja još vjerujem da će razum pobjediti.

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

New Report

Close