Oporavak burze

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Oporavak burze

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

danas na Hr radio poslovni tjedan 8-9h tema financijska pismenost.
nekolicina nas o tome tupi godinama a potvrda svega ispisanog se može čuti i još dosta drugih stvari.
neke šokiraju a neke ohrabruju.
i najduži put počinje prvim korakom a čini mi se da je prvi odrađen,prihvačanje spoznaje činjeničnog stanja.
prostora za napredak ima u ogromnim količinama.ima i nekih novin zakonskih temelja koji bi trebali pomoći.
efekti?
tko zna ali izgledno značajniji za koju godinu ali nebi bilo iznenađenje da i kratki rok ponudi iznenađenje.
ima tko ima “mašineriju” i znanje za odraditi takve zadatke i tko će naravno pokupiti dio zarade da naplati “znanje”.
deja vu zar ne?
prvi korak je najteži i ne očekujem ga od domaće pameti koja je pokušala ali nas je gazda…
naša šansa je strana pamet koja bi tebala biti bitno zainteresiranija dizanjem kreditnog rejtinga u investicijski.
kada?
ako pogledamo kako se investitorska zajednica cijelog svijeta kladi na nas prateći 10Y bond
trebalo je već i prošle godine.
ima zemalja koje investitori svijeta ocijenjuju kao rizičnije od nas a imaju bolji kreditni rejting od nas.
to je bolesno i neodrživo,nepravedno čak ako se drugima ne želi smanjiti kreditni rejting ali nismo ovdje da nas se pita nego da napišemo svoja razmišljanja i da pričekamo da
time will tell

prometi su mali a cijene se drže pa bi jedan scenarij u slučaju nove likvidnosti bio značajno izgledniji.
krajem godine je vlada donjela neke mjere koje bi mogle usmjeriti likvidnost prema fondovima.
poslije prvog koraka svaki sljedeći je lakši
možda griješim,nebi bilo….

vanjska tržita se u očekivanju dogovora amera i kineza oporavljaju,krenuli smo sa niskih razina u 2019.
iz svega navedenog vidim razloge za umjereni optimizam da će 2019 biti bolja od 2018 iako ja se ne žalim ni na 2018 i potpisao bi ponavljanje.
ako neće biti neselektivnog bulla onog drugog će biti,još nije bilo da nije bilo kaj ne?
ima nekih novih zvijezda u nastajanju
tako je to u svemiru,nemože to ni croatizmus pesimizmus spriječiti
nemože ni domaća analitičarska pamet koja gotovo unisono već deset godina crnjači i promašuje.
pojavili su se pojedinci koji čini se nisu išli na te tečajeve pa gledaju na isto iz druge perspektive.
nemogu to spriječiti ni rejting agencije kojima se investicijska zajednica cijelog svijeta smije i zarađuje se kladeći se protiv njihovih procjena i to na skali u godinama kada je HR u pitanju.
sretnu i uspješnu 2019 želim svima koji prate,koji investiraju,NEinvestitorima,protivnicima investiranja želim što manju potrošnju antidepresiva.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

nema oporavka..niti ce ga biti sa ovim pljackasima na vlasti .
gradjevine nema, unistili domoljubi .ina gotova stvar ,prehrana opljackani svi .novih ipo nema.
crobex smijurija..ingra,djuro.opte,igh,dlkv ,neznas koja je gora od druge sve plivaju na rubu bankrota ..i to bi trebali bit motori rasta indexa….ma dajte molim vas

rezime siječnja mjeseca bi bio bitno manji volumen od prosinca ali TK +0,84% ili u prijevodu dioničari ZSE su u siječnju našli blaga u ukupnoj vrijednosti 1,313 mlrd kn.
znam,znam nebi smjelo zato i je u kategoriji kopkanja i bijeli miševi dok ne dođu dokazi na dokaze.
u veljači za sada ima svačega i biti će interesantno za usporediti.
Ppoz

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Motori rasta ce biti dividende blu chip dionice ne sve- neke, a ne ove ispod nabrojane
Ove sta ste nabrojali eventualno nakon rasta ovih gore spomenutih.


nema oporavka..niti ce ga biti sa ovim pljackasima na vlasti .
gradjevine nema, unistili domoljubi .ina gotova stvar ,prehrana opljackani svi .novih ipo nema.
crobex smijurija..ingra,djuro.opte,igh,dlkv ,neznas koja je gora od druge sve plivaju na rubu bankrota ..i to bi trebali bit motori rasta indexa….ma dajte molim vas

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

O oporavku se može govoriti samo kad i ako se desi jedna stvar: rast.
Upravo tako. Neće rast biti posljedica oporavka nego će se oporavak prometa, tj. likvidnosti desiti kad se umjetno kreira rast. Novcem mirovinskih fondova. Jer nikog drugog i ničeg drugog nema. Mali ulagači su premali i premalo ih je, uplašeni su i u ovaj čemer doći neće. Međutim, ako bi se potaknuo rast na način koji sam gore naveo onda će kod jednog dijela ljudi želja za zaradom prevagnuti nad skepsom i uložit će novac u neke dionice.
Rast je preduvjet oporavka. Bez rasta nema ničeg. I neće se desiti “spontano”, “tržišno”, tj. dolaskom velikog broja na burzu. To je bar jasno.

Najbolje dionice su one s najvećim potencijalom rasta i najmanjim rizikom pada. Znači, treba pronaći dno.

…trošak koji banke plaćaju štedišama čiji novac plasiraju smanjio od 2012. za 2,2 milijarde kuna: u 2012. banke su za kamate na depozite u kunama, eurima, švicarskim francima i dolarima izdvajale 2,54 milijarde kuna, na kraju prošle godine – samo 333 milijuna kuna….

Novi rekordi: Štedišama 2,2 milijarde kuna kamata manje nego 2012.

nastavno na nasušost potrebe pod hitno uvođenja fin pismenosti od 1. raz OŠ.
gore navedeno pri neusporedivo višim dividendnim prinosima u istom razdoblju + samo u siječnju mjesecu 2019 oni koji su si izabrali da će biti na strani dioničara a ne štediša su povečali svoju imovinu za 1,3 mlrd kn. ili 0,84%
veljača je pri kraju,rezime sljedi a čini se da je tu negdje kao i siječaj,znači još jedna propuštena mlrd-ica za štediše.
ali dojma sam da ipak ne za sve štediše i da se tu pomalo prikupljaju oni koji su prelomili?
na ht se je povečao volumen radi trenutno 6% divke a tko je pratio argumente iz prosinca nije zatekao i rast cijene dionice od 9%(za sada) u 2019.
a 9% na 45 dana je anualizirano 70%?
masivan oportuni gubitak za cash-r-a još kada se tome doda iznimno mali rizik što taj op gubitak još više masivizira?
možda griješim,nebi bilo…svi mi imamo različite kriterije za zadovoljstvo zar ne?
evo foteljaši su zadovoljni i sa 1% i ne kupuju ht ovih dana a nisu ga kupovali niti približno koliko su mogli niti prije godinu dana kada su znali da će im radi prinosa na obveznicama značajno pasti ukupan prinos.
bit će interesantno za ispratiti njihove prinose u 2019 s obzirom na njihove kriterije da im kao dugoročnim i konzervativnim(otom potom) investitorima 6% divke na ht nije dovoljan motiv?
za sada ulazi u anale foteljašenja na brdovitom balkanu a tko zna što će budućnost dolnjeti?
dilema 1% ili 6%?
kada bi dijete od 3 godine pitali: dali želiš 6 čokoladica(sladoleda) ili jednu čokoladicu dali bi dobili odgovor 1 čokoladicu?
a možda da se kune na marketu konvertiraju u čokoladice(sladolede) možda bi naši “stručnjaci” razumijeli? ili da pitaju djecu od 3g?
da parafraziram jednu staru:
“pored takvih mirovinaca ne treba ti neprijatelj”?
nije sve tako crno jer moglo je biti i crnije ili totalno propadanje kladionice “smeće obveznica”
tako da su ipak sve privilegije ,bonusi,nagrade,provizije zasluženi opravdani…
čak i ako se sad namjerno ne ostaruju prinosi od min 6% umjesto 1% da bi se postigli “viši ciljevi” koje mi financijski (ne)pismeni ne možemo razumjeti iako bi ipak uzeli 6 čokoladica a ne jednu kao neki?
a neki bi rekli: umjetnici su”čuđenje u svijetu”

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

ako netko bi ipak uzeo radije 1 čokoladicu(sladoled) umjesto 6 kao naši mirovinci neka napiše ovdje da vidimo možda su se kod mene polupali lončići,daskice,tipkice….?
možda me previše oprao piratizam,pohlepa,proljeće pa….?
:))

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Trebaju reci penzicima da uloze u dionice.
Bolje to nego da s time hrane golubove.
Ovo je naravno bila sala.
Ali evo, moja mater je ulozila nesto u HT jer je nezadovoljna s 0.2% kamata na orocenje.

Najbolje dionice su one s najvećim potencijalom rasta i najmanjim rizikom pada. Znači, treba pronaći dno.


Trebaju reci penzicima da uloze u dionice.
Bolje to nego da s time hrane golubove.
Ovo je naravno bila sala.
Ali evo, moja mater je ulozila nesto u HT jer je nezadovoljna s 0.2% kamata na orocenje.

ima nas po malo sve više koji se polako vraćamo u HT i sa ovog foruma.Sigurnost/dividenda/prinos za nas penziće super i u adris pomalo ko ima

KUKURIKU@

ako bi svako dijete od 3 g nadalje a može i vaša ili nečija mater ako možemo mi,barem dio nas a zašto ne mogu oni kojima su sredstva “neograničena”,koji bi morali,trebali htjeti,znati …
vidim tu neke elemente koji su…..
a vrijeme će pokazati i dati odgovore kao i uvijek.
i dr ivo je po velikoj večini u svoje vrijeme samo radio što je”trebalo” pa se kasnije ispostavilo svašta nešto “sumljivo”?
uvijek nekad,prije ili kasnije dođe vrijeme za odgovore.
pitali smo se mi i prije 10 g zašto istima nije zanimljiv turizam?nekretnine<0,3 Bv not rev,,danas znamo da su svojom "sposobnošću" propustili nemale mlrd-e osigurati za buduće penzije ali ne samo na turizmu.
bili su u situaciji kupovati"smeće" koje ima samo dvije opcije:
1)masivan gubitak kao posljedica grčkog scenarija
2)veliko smanjenje prinosa izbjegavanjem grčkog scenarija
ili su mogli konzervativno ulagati a ne kockarski u sve ono što su propustili.
sada su kao iznenađeni da su se prinosi jako smanjili pa su u 2018 samo 1%?
dali to znači da su očekivali,priželjkivali,kladili se na bankrot države?
ili nisu u deset godina stigli razraditi scenarij u kojem će se izbjeći grčki scenarij a oni će na nećemu drugome povečati prinose?
ako nisu stigli ili su zakazali "vanjski resursi" ili je poštar krivo ubacio ili.... ali oni to ne rade niti danas?
nama treba (bilo bi bolje)ukidanje ovog nakaradnog sistema upravljanja koji je štetan i prepuštanje nekom drugom vođenje drugog stupa,može se to značajno bolje.
možete li samo zamisliti da njime nitko nije upravljao i da se imovina automatski raspoređivala po indexnim fondovima svijeta u zadnjih deset godina?
koliki bi bili prinosi? a sve pri preuzimanju bitno manjih rizika koje i danas preuzimamo?
ideja je možda i bila dobra ali realizacija kao i svega na brdovitom balkanu u rasponu nezadovoljavajuće prema gorem.
znam,znam danas nije dobar dan za ovakve teme jer većeras u prime time terminu ide istanbulska nevjesta i svašta nešto...
"narod živi kako narod zaslužuje"točka
p.s.
ako će nam dignuti rejting u investicijski kako su već davno trebali doći će oni koji i ispod 3g rješavaju "dilemu" dali uzeti 6 ili 1 čokoladicu,koji se rađaju sa nekim drugim a ne brdovitim genima a to što su neusporedivo uspješniji to je čista slučajnost i nema nikakve veze sa istanbulskom nevjestom pa narode raspali uz pivu,kokice,čevape,ma .ebo masni daljinski biće para i velikih penzija pa će se kupiti zar ne?
🙂
p.p.s.
ove godine me proljeće posebno veseli baš me kopka zašto,možda ima veze sa tim da mi je pomalo previše a možda ima veze sa bijelim miševima a možda i griješim,nebi bilo...
najbolje se držat prokušanog recepta,bez naloga na asku + ugasiti ekran i ići van na zrak,sunce...
živi bili...
🙂
PIRpoz

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

oporavak ako ništa drugo bar danas
CLOSING BELL ZSE Zagrebačka burza: Adris zaslužan za najveći dionički promet u posljednjih trinaest mjeseci Autor/izvor: Anto Augustinović, stariji analitičar tržišta kapitala Erste banke
Datum objave: 25.02.2019. – 17:06:12
ZAGREB – Na hrvatskom tržištu kapitala su se i u ponedjeljak nastavila blaga pozitivna kretanja dioničkih indeksa, uz najveći dionički promet u posljednjih trinaest mjeseci.
Indeks CROBEX je kraj dana dočekao s dobitkom od 0,29 posto, što je njegov četvrti uzastopni porast, te zaključio na 1.781,52 bodova, što je njegova najviša razina u zadnja tri i pol mjeseca. Indeks blue chip dionica CROBEX10 je ostvario rast od 0,61 posto na 1.039,58 bodova, dok je među sektorskim indeksima najbolju izvedbu imao prehrambeni CROBEXnutris s dobitkom većim od jedan posto. S druge strane, CROBEXtransport i CROBEXkonstrukt su imali loš dan te izgubili više od osam posto, odnosno više od tri posto.

Burzovni dan je obilježio i visok dionički promet, koji je premašio 68 milijuna kuna, što je najveći iznos u zadnjih trinaest mjeseci, a najveću zaslugu za to su imale dionice Adris grupe nakon što je rovinjska kompanija kroz blok transakcije otkupila vlastite dionice vrijedne 58 milijuna kuna, i to po cijeni od 525 kuna za redovnu dionicu, odnosno 444 kuna za povlaštenu, što je iznad tržišnih razina. U redovnom trgovanju, cijena redovnog izdanja je porasla za 1,22 posto na 496 kuna, dok su povlaštene dionice ojačale za 1,40 posto na 434 kuna.

Visok promet u blok trgovanju veći od pet milijuna kuna su imale dionice ACI-a, ali im se cijena nije mijenjala te su zaključile na 6.500 kuna, dok su dionice Hrvatskog Telekoma bile najaktivnije u redovnom trgovanju s prometom od 1,8 milijuna kuna i blagim rastom cijene za 0,31 posto na 160,50 kuna. Dobar dan su imali AD Plastik i Valamar Riviera, čije su dionice porasle za više od dva posto, dok se među likvidnijim gubitnicima izdvajaju dionice Dalekovoda s padom većim od šest posto te Optima Telekom s gubitkom od oko tri posto.
kako


najveći dionički promet u posljednjih trinaest mjeseci

Indeks CROBEX je kraj dana dočekao s dobitkom od 0,29 posto, što je njegov četvrti uzastopni porast, te zaključio na 1.781,52 bodova, što je njegova najviša razina u zadnja tri i pol mjeseca.


ma kako sad to?ne nema pravde neće ta smak svita pa neće….(sarkazam)
kada su kolega KUKIRIKU@ i nas nekolicina upozoravali na DJ 21xx da su to emocije bez temelja dežurni najveštači smaka svita su slavodobitno po neznam koji put….
nije teško naći što se je pisalo prije 2 mjeseca,neki od nas su upozoravali da je vrijeme da se razmotri …
da su valuacije niske….
da počeci godine znaju biti kako nas je povijest naučila…
da bi danas jedna od najvećih problema bio :
“Zasto se kolega ne ogranici u pisanju ovih nadasve cudnih i nerazumljivih postova?”
neznaš dali da pukneš od smijeha ili da se pitaš…
od mene čista jedinica iz razumjevanja pročitanog texta.
da sam zločest napisao bi iz nacrtanog texta ali nisam i danas sam extra dobre volje.
ide veljača prema kraju a čini se da bi mogla nadmašiti siječanj koji je bio kakav nije smio biti ?
ako imamo dva mjeseca u nizu kopka me dali može i treći?četvrti možda?
za to bi bilo potrebno da nakon prvog i drugi cash-r-a prelomi.znam nije lako jer već se pomalo u retrovizoru prate oportuni gubitci iako bi trebalo biti manje bolno pošto je po vl izboru?
sad bi bilo najbolje da sve padne na razine iz prosinca crobex 1700 pa da opet nitko od istih ne kupi
nego da mogu reći jesmo vam rekli da ide smak svita?
ma bit će i smaka svita,za jedan znam sigurno za 5 mlrd godina ugasit će se sunce,zicer tip za kladionu vrh vrhova.
imamo pred sobom preponu 1800 i to bi moglo biti škakljivo ali ako kojim slučajem ono što nebi smjelo bilo bi to dokaz još jednog oporavka burze u začetku?
zadnji je neslavno završio u bunaru gazde ivice.
ožujak je mjesec gdje nas možda čeka najvažnija pozitivna vijest u zadnjih 10g za market?
investicijski rejting smo zaslužili a dali ćemo ga i dobiti?biti će kako “prijatelji” ameri odluče.
živi bili…

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

O kako su neki izmigoljili nakon nekoliko dana zelenila.
Mislite da je zima prošla.
Pa koliko vidim nije još na 25.000 bodova, a sve usporaava.

Ima vremena do 6. mjeseca……

ps.
Naročito ste pogodili za BDI.

Možda još koja godina prođe ali ovo su pozicije za jako dobar start..


O kako su neki izmigoljili nakon nekoliko dana zelenila.
Mislite da je zima prošla.
Pa koliko vidim nije još na 25.000 bodova, a sve usporaava.

Ima vremena do 6. mjeseca……

ps.
Naročito ste pogodili za BDI.

sve ovo što se dešava sada je bilo od nekolicine nas i u prosincu višekratno kada su neki drugi likovali na 1700 tako da..
nema nekoliko dana zeleinila već nekoliko mjeseci zelinila,toćnije siječanj(TK+0,84%) i veljača a dalje…
tko se je silio znamo kako je prošao a kako će oni koji će se i dalje siliti?
živ bili+navijam za njih da izdrže:)
DJ je >26000 (u prosincu na 21xx)i čeka se objava za dalje?
najvažnije da su avg vozarine rasle a bdi ko bdi gore dole i tako nekoliko puta tko može s njim?:)

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

New Report

Close