LRHC (LRH Hoteli Cavtat d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRHC (LRH Hoteli Cavtat d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Na 9 mjestu u TOP 10 je PBZ OMF, on lagano dokupljuje…

TOP9 – PBZ CO OMF – KATEGORIJA A dokupljuje ali tako da stoji na kupnji na razini ispod 1700 kuna, pa ako što upadne, upadne. 1000 komada su uzeli kad je država prodavala i to je očito bila dogovorena transakcija po 1550 kuna prije 3 mjeseca. Ne znam zašto nisu sada iskoristili priliku i oni pokupili ovo što se nudilo ovih dana. Ovako su skupili samo tih 114 komada.

Nema ovdje ni previše dionica za kupnju. Izvan prvih 10 je 21.600 dionica, a 1/3 do 1/2 od toga je sigurno u relativno čvrstim rukama LRH-ovaca koji i ovdje misle sačekati rasplet do kraja. Od preostalih 10-15.000 vjerujem da najmanje polovica nije ni registrirana kod brokera.

Cijelu prošlu godinu ako izuzmemo CERP-ovu prodaju trgovalo se sa 4200 dionica, a od toga cca 3000 komada je kupljeno ispod 1600 kuna, a 1700 ispod 1500 kuna. Kad oduzmemo cca 30% na ove koji trguju kratkoročno mislim da se tu radi o max 1000-2000 dionica koje bi se prodavale ispod 2000 kuna.

Nemoj misliti na m2!

Radio sam malo ovih dana revizije svojih izračuna za LRHC.
Malo mi je neobično da je Albatros ostavljen za slijedeću zimu. Mislim da se tu sprema još nešto.

Jer kad napravite neku projekciju do 2025 pojavljuje se veliki višak novca koje se nema gdje investirati.
Ako procijenimo investiciju u Albatros II na 125 mil kuna (0,5mil po sobi), upgrade Epidarusa na 30-40 mil i novih 200 soba u Portorožu koliko su spominjali na 100 mil to je ukupno 250-260 mil kuna investicija. Znamo da imaju povrat na investicije od cca 14% pa bi te investicije donosile novih 36 mil kuna EBITDA koji bi se već u 2022 mogao kretati na razinama od 120 mil kuna. Budući da će na jesen tvrtka biti bez kune zaduženja (neto dug) ove investicije bi pokrili iz zarade 20-22 (83mil+103mil+116ml)

Znači tvrtka bi već 2022 bila na EBITDA 116 mil, ali istovremeno sa nekim minimalnim dugom (ispod 20-30 mil) I što onda?

Nešto mi tu fali?

Evo projekcija:

Godina – Prihod – EBITDA – Dug – Investicije
2020 – 190 – 84 – 136 – 150
2021 – 235 – 103 – 133 – 100
2022 – 265 – 116 – 36 – 20
2023 – 270 – 118 – +62 – 20
2024 – 275 – 121 – +163 – 20
2025 – 280 – 123 – +286 – 0

Kao što vidite do 2025 uz godišnje investiranje od 20 mil u održavanje na računu bi bilo 286 mil kuna
Na prihod od 280 mil EBITDA od 123 mil ( marža 44%)

Znači po meni tvrtka mora nešto akvizirati ili otvoriti neku drugu mogućnost investiranja.
Ako bi ove godine realizirali akviziciju na razini 200 mil kuna uz povrat od 12,5%, i u tu akviziciju investirali još recimo 200 mil do 2025 model pokazuje da bi u 2025 tvrtka radila oko 50 mil eur prihoda uz EBITDA od 22 mil eur i bila bez duga tj spremna za prodaju.

U protivnom imamo problem jer organski rast nije dovoljan.

Naravno postoji mogućnost da se ostane u sadašnjim okvirima i da se krene u drugom smjeru tj da se negdje od 2023 krene isplaćivati dividenda. Smanje se amortizacijske stope, godišnje se investira 20-30 mil kuna u održavanje i tvrtka prikazuje dobit od cca 80-90 mil kuna.
To bi bilo negdje oko 200 kuna dividende godišnje.

U slučaju A dionica bi na 10,5 EV/EBITDA vrijedila 5.300 kuna
123 mil EBITDA x 10,5 + 286 mil cash / 298156 = 5300 kn

Uz dividendu vrijedlia bi manje ali dioničari bi primili 600 kuna dividende u 3 godine
123 mil EBITDA x 10,5 / 298156 = 4300 kn + 600 kn = 4900 kn
Tu bi dividendni prinos bio oko 4,6% na toj cijeni

U verziji sa akvizicijom to ispada najbolje.
165 mil x 10,5 + 80 mil cash / 298156 = 6000 kn

Napominjem da su ovo samo matematičke projekcije koje proizlaze iz parametara po kojima je Šehanović do sada vodio tvrtku. Povrat na investicije 14%, na akviziciju 12,5%. EBITDA marža 44%
Vrednovanje pri prodaji tvrtke 10,5 EV/EBITDA

Znam da to “novima” izgleda nevjerojatno ali oni koji su bili u LRH prošli su već jednom ovaj put.

Tvrtka je krenula sa prihodom od 200 mil kuna i za 6 godina došla je na 500 mil (320+180)
Dioničari su dobro prošli. Sa 1700-2000 na 4761 + 1800 = 6500 kuna

Znači ja sam ovdje predvidio čak i manji rast nego što smo imali sa LRH

Ja očekujem da će se realizirati nešto slično zadnjem modelu (akvizicija) Ne zato što mi to daje najviši target za cijenu dionice, nego to je nešto što očekujem od Ostoje i Šehanovića. Ne vjerujem da će mijenjati taktiku.

Cijena je u odnosu na prošlogodišnji prosjek (1526kn) sada narasla 20%
Tromjesečni prosjek je trenutno oko 1730 kuna. Veliki prometi zadnjih dana napravili su svoje.

S obzirom na potencijal koji nudi sve do cijene od 9-9,5 EV/EBITDA meni se čini vrlo povoljno za kupnju jer nudi prosječni prinos od 17% do 22% godišnje ovisno o modelu kojim krenu.
To je znači na cijeni 2200-2300 pa do 4900-6000

Na sadašnjoj cijeni (1860) da ostvari i najlošiji target daje prinos od 21%, a najbolji 26%

Naravno ovo je sve samo matematika i malo mašte 😉

Nemoj misliti na m2!

Shopping 🙂 ! Lp

https://www.24ur.com/novice/gospodarstvo/istrabenz-v-prisilno-poravnavo.html

Dalibore mislim da bi svi mi bili više nego zadovoljni da se ostvari bilo koji od scenarija,jasno je da je ova dionica trenutno dosta podcijenjena i da oni koji misle duže biti u dionici(par godina) će sigurno zaraditi,svaka čast na matematici.


Shopping 🙂 ! Lp

https://www.24ur.com/novice/gospodarstvo/istrabenz-v-prisilno-poravnavo.html

Istrabenz turizam:
6 hotela sa 778 soba
Godišnja popunjenost 63%
Prihod 30 mil eur
REVPAR 39.370 eur !!!
EBITDA 7 mil eur (23%)
Dugovanja 31 mil eur

Na 10 EV/EBITDA to bi koštalo 40 mil eur tj oko 50.000 eur po sobi. Toliko su platli i Metropol hotele, ali ono su bili 3*, a ovo je sve 4* i 5* (144 sobe)

EBITDA marža im je dosta mala. Ako bi to uspjeli podići na 35-40% tih 10 EV/EBTDA pada na 6-7 što je u okvirima povrata koje ostvaruju i u drugim investicijama.

To bi bila odlična investicija i u pravom trenutku.

Nemoj misliti na m2!



Shopping 🙂 ! Lp

https://www.24ur.com/novice/gospodarstvo/istrabenz-v-prisilno-poravnavo.html

Istrabenz turizam:
6 hotela sa 778 soba
Godišnja popunjenost 63%
Prihod 30 mil eur
REVPAR 39.370 eur !!!
EBITDA 7 mil eur (23%)
Dugovanja 31 mil eur

Na 10 EV/EBITDA to bi koštalo 40 mil eur tj oko 50.000 eur po sobi. Toliko su platli i Metropol hotele, ali ono su bili 3*, a ovo je sve 4* i 5* (144 sobe)

EBITDA marža im je dosta mala. Ako bi to uspjeli podići na 35-40% tih 10 EV/EBTDA pada na 6-7 što je u okvirima povrata koje ostvaruju i u drugim investicijama.

To bi bila odlična investicija i u pravom trenutku.

[/quote]
u ovu firmu usla je politika tu i Kostic oce svoju kost za glodanje

bar smo od trebaju nam hoteli za lokalnu privredu dosli do trebaju nam da bi si kroporacije zaradjivale a mi onda imali sto kupovati I dobar ROI

Ne bi išao ni gledati podatke da netko od kolega nije objavio post. Zapravo nisam razumio dali je tu uopće već donesena odluka da se to prodaje. Činjenica da bi to za LRHC vjerojatno bilo interesantno: Na kraju znamo da su oni kupili dionice Istrabenza i drugi su dioničar po veličini zato da bi na neki način danas sutra mogli sudjelovati u nekoj kupnji tih hotela. Dali će uspjeti, nemam pojma , no neki su me tako ovdje uvjeravali da nema šanse da LRHC kupi ni Metropol hotele pa su ih ipak kupili.

Ja sam uvjeren da će nešto uskoro akvizirati. Oni žele zaraditi sutra na prodaji LRHC. Model smo vidjeli. Akvizicija, renoviranje, podizanje profitabilnosti i prodaja u zenitu. U LRHC mogu investirati još max 20 mil eur i onda više nemaju prostora za rast. Znači treba im nešto za minimalno 200-300 mil kuna, i onda uz ulaganja za koja već znamo to je investiranje od cca 350-450 mil kuna u slijedećih 5 godina, a onda prodaja kad vrate kredite. Treba im za to bar 5-6 godina.

Naravno mogu oni akvizirati i nakon što naprave ova najavljena ulaganja, ali ne vidim zašto su onda čekali sa obnovom. UPU je izmijenjen na vrijeme i mogli su ove zime graditi, a ne čekati slijedeću. Neobično mi je da im novci sjede na računu

Nemoj misliti na m2!

Poslao sam mejl g. Vladimir Nisevic, uredniku poslovnog, u kojem sam ga zamlio da korigira cijenu.
cjena LRHC-R-A na poslovnom.hr je konacno prava i na tome mu se od sveg srca zahvaljujem.

jos da mi je vratio mejl sa zahvalom da mu ukazujemo na poboljsanja njegovog ceda, to bi bilo ludilo….koje se nije dogodilo.
svejedno mu hvala.


Poslao sam mejl g. Vladimir Nisevic, uredniku poslovnog, u kojem sam ga zamlio da korigira cijenu.
cjena LRHC-R-A na poslovnom.hr je konacno prava i na tome mu se od sveg srca zahvaljujem.

jos da mi je vratio mejl sa zahvalom da mu ukazujemo na poboljsanja njegovog ceda, to bi bilo ludilo….koje se nije dogodilo.
svejedno mu hvala.

Na mobilnoj verziji je ostalo po starom.
Svi to zaborave.

Dečki, sta vi mislite, kakva če bit turisticka sezona u CRO&SLO ako CORONA virus u Aziji raztura?
Lp

Evo ja baš otkazujem svoje putovanje na daleki istok. Ne bojim se gripe, ali mi se ne komplicira žvot zbog eventualnog uvođenja nekih karantena i slično. Mislim da ću kao alternativu izabrati nešto kod nas dok se stvar ne smiri. Možda baš i Portorož, nisam do sada odsjeo u Remisens hotelima u Slo, tako da možda eto u mom slučaju utjecaj bude pozitivan.

Ja bi rekao da više na naš turizam utječe (pozitivno) zveckanje oružijem na bliskom istoku. Turska se snažno vratila, ali to je u glavama ljudi dosta blizu. Teheran je od Antalye cca duplo dalje nego je Cavtat udaljen od Ukrajine.

Nemoj misliti na m2!

Evo nas expresno nazad na 1800.

Sve je manje toga na prodaji, a tko sad kupuje taj neće ubrzo prodavati

[b][/b]You never count your money when you're sittin' at the table

Tko će prvi pobjeći ?

Nitko izgleda..

Nemoj misliti na m2!

New Report

Close