LRHC (LRH Hoteli Cavtat d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRHC (LRH Hoteli Cavtat d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

SAmo nebo zna


koliko je lrhc u ponedjeljak?
1300?

Već je bila relativno nedavno na 1200.
To je svakako prvi korak.



koliko je lrhc u ponedjeljak?
1300?

Zašto ne na 800? Ako ću te morati slušati i ovdje sljedeće dvije-tri godine kaće kaće onda ću je ja zatuć u ponedjeljak.
[/quote]
samo ti zatuci….jak si na riječima, to znam.
ajmo, ja sam na bidu i cekam…kupujem sve sto imaš.

Neće cijena biti puno veća niti u prodaji. Ako pređe 2000 kuna to će biti zgoditak 🙂
Pogledajte LRH 🙂
A što će tek ovdje biti ?

Status Quo: Roll Over Lay Down

renci nemoj sada ce lebovski i tebe zatuci…
ima on za tuc’ kolik oces…

admine, možeš li sada javiti svojima da konačno stave pravu cijenu ove dionice na web…kada se već toliko posvuda hvalite koliko ste dobri.
to bi bilo upravo mrvicu “poslovno” od vas. koji ste 100% poslovni.
🙂
hvala unaprijed!

Nije đabe Sehanovic prodao na 1900kn. On zna da ni za 3 god. cijena nece biti puno veca, a u slucaju recesije nece biti ni tolika.
Zadnjih par dana je logika na ovoj dionici bila da ce stici lova sa lrh i da ce i ovo odradit rast. No cini se da nas ceka ostra zima i prizemljenje.

Po analogiji lrh da ide lrhc danas u prodaju bila bi valjda 2000 kuna. Sitno preko.Ali.kada je očerupaju pada na 1900 do 2000.

Status Quo: Roll Over Lay Down

Renči,
Iznenadenje… ne bude toliko! Rasipa se samo tako, Darkec je na nekim drogama!🤔😳😡

Znam da smo sada svi razočarani. Ja sam vjerovao da će prodaja LRH pokazati da hotelske tvrtke nisu samo EBITDA koje sam se ja uvijek držao. Trebao sam se držati i dalje. Velika škola za mene.
Da se razumijemo. U LRH sam od 2012, a u LRHC shodno tome od početka. Pratim poslovanje vrlo detaljno i nadao sam se da će se kroz preuzimanje dobiti neka premija u odnosu na to poslovanje. LRH je prodana za cca 10 EV/EBITDA (2020) tj za 11 EV/EBITDA (2019)
Da sam se držao onoga što je godinama stajalo u mom potpisu mogao sam fulati max 10%. Podlegao sam nekom drugim očekivanjima, tj cijenama nekretnina. To je očito krivo. EBITDA je izgleda jedino mjerilo, što je meni sasvim nelogično. Po tome ispada da su hoteli LRHC skuplji od hotela LRH jer imaju višu EBITDA. No nas kao investitore ne zanima dali su hoteli od papira, nego koliko zarađuju.
Žalim reći da mene ovo razočarenje neće odgovoriti od ulaganja jer rezultati na duge staze su i dalje jako dobri. Početna kupnja većeg dijela LRH je bila 2012 po cca 1750 kuna u prosjeku. Dokupljivao sam i dalje ali uvijek je to bilo u nekim trenucima kada je cijena jedno vrijeme “zaspala” ili se korigirala. Znači uvijek po dosta manje od 10 EV/EBITDA. Kako je EBITDA rasla vrlo značajno tako je rastao i prinos. Na LRH i LRHC meni je prinos zajedno oko 20% na godinu od početka ulaganja. Bio je u nekim trenucima i 25%. Zato sam ostao do kraja i LRH iako sam sebi govorio da neću špekulirati na preuzimanja jer to je potpuno nepredvidivo. Naravno da sam prodao odmah po objavi preuzimanja po 4400-4500 pogriješio bi. Jer ipak je to +5% na tu cijenu. No mogao sam možda dokupiti LRHC jeftinije.
Ovdje sam puno kupio po cijeni do 1100 kuna kada su se firme razdvojile i nešto u ovoj korekciji cijene.
Šehanovićeva cijena po kojoj je prodao nije mjerodavna. Ostoja i ekipa su posudili dionice firmi da bi mu isplatili bonus i na tome uštedili zato što su to napravili kroz dionice. Sasvim legitimno, a i nama je čak u interesu. Zar bi bilo normalno da je on prodao nazad Ostoji po više? Ili manje?
Znači to za mene nije mjerodavno.

Ja se vraćam svojim ekselicama. Ono što me je otrijeznilo na LRH primijeniti ću na LRHC.

Nemoj misliti na m2!

Dobro jutro Dalibore i vama kolege,
molim nastavite pisati i komentirati na LRHC idemo dalje pratiti i razvijati hotele u Cavtatu i Portorožu.
Srdačan pozdrav

Vjerujem da ce svabo hotele isplatit u 6 do 7 god. Zasto su pristali na tu cijenu i zasto su prije 2 god. navodno odbili 4500kn?

Mislim da je sada fer i korektno da bez obzira na sve onda nastavim pisati. Uzimajući u obzir i ovo sa LRH. Za 2-3 tjedna izaći će izvješće za 3Q. Nisam stavljao prognoze do sada za LRHC.

Svoja očekivanja ipak moramo smanjiti i vjerovati samo brojkama. Investitori moraju zanemariti emocije. Samo matematika.

LRHC ovu godinu treba završiti sa nekih 84 mil EBITDA prema objavljenom planu. Prema 1H prihod je na razini 2018. EBITDA je nešto niža. Po 1H obveze i potraživanja su u ravnoteži, a dug bankama je 121 mil.

Procjena u planu kalkulirala je sa ulaganjima u Metropol što nije izvedeno.
Za očekivati je da EBITDA po 3Q bude oko 80-84 mil kuna. Trebala bi se pojaviti i vrlo jaka cash pozicija, tako da bi neto dug trebao biti prepolovljen. Ne očekujem značajanu razliku prihoda u odnosu na plan jer ako bi se na 1H dodali neto prihodi prošle godine dolazimo do 183 mil kuna, a uz rast prihod od 1-2% u glavnoj sezoni to znači da će plan biti ostvaren sa+-0,5% i bez investicije. Na skupštini su najavili da su rezultati bolji od prošle godine.

Današnja cijena daje TK od 505 mil kuna što je na razini 7 EV/EBITDA a ne 9 kako piše na Mojedionice jer oni ne izbijaju jednokratne efekte bonusa. EBITDA za 2018 je bila 80,6 mil

500 mil kuna je cca 1/3 cijene po kojoj je prodana LRH koju je logično uzeti za usporedbu.

Po broju soba LRHC je na 1077 soba i ostvaruje RevPAR od 23.100 eur po sobi.
LRH sa 2086 smj.jedinica ostvaruje RevPAR od 20.300 eur po sobi.
Razlika je jer LRHC ima veću kategorizaciju soba i dio smj.jedinica je u LRH u sklopu kampa.

LRHC ostvaruje veću maržu. Tu prednjaći Cavtat, Portorož još nije na razini grupe.
U planu je EBITDA marža 45,2%. Moj izračun daje EBITDA od oko 83 mil kuna na godišnjoj razini ali vidjet ćemo na 3Q kako su prošli sa troškovima.

Znači LRHC ima EBITDA po sobi 10.400 eur, dok LRH ima oko 9.000 eur

Po ovome bi onda svakako LRHC po sobi trebala vrijediti više nego LRH.
U ovom trenutku po cijeni na burzi soba u LRHC vrijedi 63.400 EUR
LRH je prodana za 93.300 po sobi. Kad uzmemo u obzir strukturu imovine LRH soba u LRH nije prodana ispod 90.000 eur.

Moj zaključak je da iako su svi razočarani sa cijenom u LRH kada se ista primjeni na LRHC kakva je sada to bi značilo da cijena LRHC je daleko ispod cijene po kojoj je prodana LRH.

Na 10,5 EV/EBITDA(17) vrijednost je 2.230 kuna po dionici (osn.za bonus)
Na 10,5 EV/EBITDA(18) vrijednost je 2.420 kuna po dionici

Na 9 EV/EBITDA(19) vrijednost je 2.270 kuna po dionici
Na 10 EV/EBITDA(19) vrijednost je 2.540 kuna po dionici
Na 10,5 EV/EBITDA(19) vrijednost je 2.680 kuna po dionici
Na 11 EV/EBITDA(19) vrijednost 2.820 kuna po dionici (LRH je prodana po 11 EV/EBITDA19)

Na 90.000 eur po sobi vrijednost je 3.200 kuna po dionici
Naravno izračuni su jedno, cijena dionice je drugo.

Kad smo kod Šehanovića. Njemu je isplaćen bonus od 3% na razini 10,5 Ev/EBITDA po rezultatu iz 2017.
Tako je ugovoreno. To je dalo cijenu od cca 2300 po dionici, no dionice su korištene samo kao sredstvo jeftinije isplate. On nije ni ugovorio ni dobio bonus u dionicama.

Planovi su jako dobri. 250 soba Albatros 2, 200 soba u Portorožu, Epidaurus u premium. Kao i do sada financirati će se iz zarade. U slijedećih 4-5 godina imaju blizu 50 mil eur za investicije.

Dobili smo dobar benchmark sada sa LRH. To su po svemu sudeći maksimumi koje se može dobiti u hrvatskoj za hotele. Ja ću se držati 10,5 EV/EBITDA kao finalnog targeta jer to su ugovorili sa Šahanovićem što znači da je to i neki njihov target.

Nemoj misliti na m2!

Ja ne bi prodao po toj cijeni ali eto. EBITDA je 40%. Istu su ulagali uz povrat od minimalno 14%. Možda nisu više vidjeli prostora za rast i procijenili da je to “iscrpljeno”?
Mislim da bi svatko od nas rado kupio bilo koju nekretninu u Opatiji po 1200 eur m2.
Više bi se dobilo u stečaju.

No to je sada završena priča. A možda za nekoga i nije. Vidjet ćemo najave novih vlasnika. Ako Opatija ne izađe, onda nema dokapa i sličnih stvari. Imaju jeftin kapital, najavljuju se velika ulaganja. Opatija će htjeti prodati za neko vrijeme, a do tada će to biti nešto drugo. Možda tada i bude vrijedilo 120-130.000 eur po sobi. No to je špekuliranje sa puno ako.

Nemoj misliti na m2!

Niti te brojke nisu dovoljne, jer ako pogledamo LRH prodana je za 10,5 x EBITDA iz 2017 godine. Nakon 2017 godine se započelo ” ulagati ” u LRH. Od 2017 do 2019 je zarađeno oko 1000 kuna po dionici LRH. Tih 1000 kuna po dionici se ne vide u postignutoj cijeni prodaje u 2019. Cijena LRH je točno 10,5 x EBITDA iz 2017. A poslovanje je bilo isto u slijedeće 2 sezone.
Tako i sa LRHC, brojke koje sada računamo se promijene i EBITDA naštima, a novci izvuku u nepoznatom smijeru. MOje iskustvo je da je izvještajima u Rvackoj jako teško vjerovati.
Ovo baš i nije zemlja za bilo kakav rad, ulaganje, integritet i planiranje.
Ove EBITDA su samo okvirne.

Status Quo: Roll Over Lay Down

New Report

Close