LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



@kvart99

Razmišlja li tko o ostanku u dionici?

Naravno…

Zašto bi se daliborop ispričao???? Zbog toga što je iznosio svoje mišljenje??? Pa pogledajte njegove postove, sve elaborirano i objašnjeno ZASTO je njegovo mišljenje takvo kakvo jest. Svaki njegov post je zahtijevao da se malo promisli!

Sve što je rekao stoji i sada!!! Pogriješio je samo u svojoj procjeni koliko će to drugi vrednovati, al to ionako svatko za sebe donosi. Daliborop se nema zašto ispričati i svatko tko je nešto njegovo čitao profitirao je znanjem jer sve što je rekao stoji i dalje.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

U svijetu negativnih kamata neki su očekivali da će LRH bolje proći. Izgleda da je to bilo preoptimistično. Najavljivano prvo veliko preuzimanje turista od strane stranog kapitala pokazalo je svoje.

Utjecat će to i na druge turističke dionice, ali i na čitavo tržište kapitala.



@greb

Da rekao sam da ću je napisati.
Znači moj izračun sam postao. 276 mil eur za cijelu LRH.
Taj je kombinirao vrijednost nekretnina i ostvarene EBITDA.
Imam izračune noćenja,prihoda, gopa za svaki hotel. Za one gdje je 10,5 EBITDA bila ispod cijene ulaganja + nekih minimalnih cijena nekrenina po m2 to sam korigirao.
Npr bilo mi je potpuno nelogično da sobu vile Belvedere vrednujem po EBITDA
U nju je uloženo 900.000 eur
Ostvarivala je oko 4700 noćenja, što je ispod 30% popunjenosti. To su apartmani. Vila ima oko 1400 m2, 16 apartmana. To je potpuno novo, odlično uređeno, terasa + bazen na samom lungo mare. Po EBITDA modelu to vrijedi 70.000 po apartmanu??? Znači cijela vila 1,1 mil eur tj 800 eur po m2 ????
Istovremeno se u okolici na puno lošijim lokacijama cijene m2 kreću po 3500-4000 eur m2
Jesam li pretjerao kada sam taj m2 stavio na 2300 eur iako je to 22 EBITDA?
Izgleda da jesam, samo ne znam zašto se onda mi nismo skupili i otišli kod Ostoje i kupili tu vilu po 800 eur m2. Ovim modelom došao sam do valuacije od 13 EBITDA. Nije mi to izgledalo tako strašno iako je to 30% više od onih 10,5 što sam uvijek stavljao u račun.
Ok ostatak kao što su zemljišta, vile izvan funkcije i kamp sam moga isto fulati ali to je na kraju manje bitno jer hoteli su 90% ukupne cijene. Da sam na ostalom fulao i 50% to je +-5%

Inače moj nekakv target, a to znaju svi koji goinama ovdje pišem se bazirao na poslovanju.
Osnovna brojka je bila EBITDA x 10,5 jer to je bila osnovica za bonus pa sam se je i ja držao.
To mi je bio worst case scenario.
On je bio 20 mil eur EBITDA(2020) x 10,5 – minus dug 18 + novac 10 + imovina 10-20
Znači to je 212-217 mil eur.

Ako to nekome sada pomaže. Ja se ispričavam za svoje loše procjene.

Po dionici to je worst-case scenario 5.200-5.400 kuna

Ovaj ozbiljniji izračun pokazao se kao potpuni promašaj.
Po njemu je izračun bio 6.700 kuna.

Kada je krenula priča sa ponudom za Belvedere razmišljao sam da to može onda doći i do 1000 eur po dionici. Znači + 10% na moj izračun.

Da su blokirali trgovanje dodao bi još 100 eur gore da se svi veselimo i napisao 8000 kuna.
Nadam se da sam dovoljno iskren.

Ponovljam: Ispričavam se za svoje loše procijene.
Iako ne znam zašto bi se itko trebao ispričavati za svoje procjene. Ovo je forum, neki misle jedno, neki misle drugo. Neki računaju jedno, neki drugo. Ja nisam želio napisati svoju brojku, ne da bi se kasnije mogao izvlačiti, nego baš da si ljudi iz mojih podataka sam pokušaju postavit svoju procjenu. Ja sam sve zasipavao podacima, i pokušavao sugerirati da si ljudi sami izračunaju koliko to vrijedi.
Ja vjerujem i sada da vrijedi više od postignute cijene.
Žao mi je što se nitko nije uhvatio ozbiljnije pozabaviti ovim mojim brojkama. Napisati nekom da su mu procjene bez veze, a taj je objavio kako ih je izračunao baš i nije neki argument.

Post tipa: Holster je fond, njih ne zanima imovina, zanima ih zarada. N x dokazane EBITDA je maksimum što plaćaju, ostalo diskontiraju 50% od procjene. I ok to je onda neki argument. Pa netko onda uzme obe brojke i sam donese odluku.

Ne trebate se ispricavati za svoje izracune,jos jednom hvala na svim analizama dosad,s konkretnim podacima. Svatko od nas sam odlucuje,u dobru i u zlu.

ma dajte ljudi, molim vas!!?? sad je dalibor kriv?? kao i bakić nekome za ptkm, đuro, varteks…. nemojte biti smiješni. svatko je sam kriv za svoje odluke. bilo dobre, bilo loše.

1. Dalibor nemas se sta ispricavati i hvala ti na svakoj minuti sto si posvetio LRH
2. Sta mislite o mogucnosti (i nije mi jasno zasto to nije napravio ranije kad je po prilici znao kakva je cijena) da dio neproduktivnih nekretnina zavrsi u LRHC?? Ovo je samo moje glasno razmisljanje

www.lociraj-popust.com



@kvart99

Ponuda je otvorena 28 dana, rok za isplatu je 14 dana.
U praksi novac bude isplaćen prije 14 dana.
Kod prihvata nema troška brokera.
Znači radi se o nekih 5 tjedana otprilike.

Arbitraža bude na nekih 3-4% ispod cijene i smanjuje se prema kraju na do 2%

Tko nije prodao do sada nema nekog razloga ne sačekati mjesec dana to je ipak 150-200 kuna po dionici i to sigurnih. Čak i tko je pod marginom kamata mu je 0,5% za taj period.

Razmišlja li tko o ostanku u dionici?

Ponuda prvo mora biti objavljena.
Uzmite zadnji slučaj LKPC – odobravanja ponude od Hanfe 05.07, a sluzbena objava iste tek 11.07. – dakle skoro tjedan dana. To je samo zadnji primjer. Vjerujem da je tako u svim slučajevima.
Kad se to pribroji ovim rokovima koje ste naveli, bit će prije oko jos cca 7 tjedana čekanja.
No – nebitno.
Za mene izuzetno dugo jer sam vecinu raspolozivih sredstava ulozio u dionicu i jedva čekam da s time mogu ponovo raspolagati.

@renči
Novac od sezone 2019 je na računu. Bit će za koji dan kvartalni pa će se vidjeti. Ili će biti umanjen kredit ili je novac na računu. I to ne mali.
Zarada iz 2018 se zna gdje je otišla. Zimus je puno investirano, najviše u Ambasador. Iz tog razloga hotel nije pola godine radio. Iz tog razloga sam ja računao EBITDA za 2020 kao osnovicu jer taj hotel ostvaruje godišnje preko 100.000 noćenja. Znači daleko iznad svih ostalih.
Prošle zime uloženo je u Ambasador i vilu 16.2 mil eur znači 64.000 er po sobi.
Hotel ima 17200 m2, a vila još 2500. Uloženo je 800 eur po m2
Sada je prodan za 1250 po m2 ???
Zanemarimo zemljište oko hotela i vile, bazen, restoran i ostalo. 20.000 m2 korisne površine u Opatiji !?!
Popunjenost 74%, zarađuje 18.000 eur po sobi. Pa koliko treba vrednovati tu sobu i taj hotel?
93.000 eur ?

Pa koliki diskont treba uključiti? 50%

@one
– dajte nam neku brojku, ja stvarno ne provociram

No zapravo i nema potrebe. Jednostavno je 10,5 EBITDA i to je to. +-5%
Ako nema EBITDA ne vrijedi ništa.
A opet ovi htjeli dati 11 mil eur za hotel koji ne radi? Isto 93.000 eur po sobi kao i za LRH?
1550 eur po m2 za potpuno derutne prostore koji se moraju rušiti i graditi iz početka.
Znači to je neka njihova procjena. 93.000 eur po sobi radio ne radio
I na kraju je cijena navodno preniska? 93.000 eur po sobi za ruševinu sa nesređenim papirima.

U pravu ste, ja sam baš bezveznjak. Da mi sad to netko 100x nacrta ja to ipak ne razumijem.

Ok, to smo sad apsolvirali nadam se i zapamtili. Ne traži logiku i objašnjenja.
Čista matematika. Gazda zacrtao prodajnu cijenu i svima nam ju je naglasio još davno.
10,5 EV/EBITDA eno piše i u prospektu (za LRHC)

Imamo plan, plan se ostvaruje, EBITDA je poznata, target je postavljen.

Nemoj misliti na m2!

Očito da je onda bolje turističkim firmama izdvojiti nekretnine pa čak i funkcionalne/nefunkcionlne od samog biznisa.

Mogli su vam bar nefunkcionalnu izdvojiti u posebni d.d. pa dati kao nenovčanu dividendu ili u odvajanju sa LRHC… Ako ju već nisu vrednovali u izračunu…

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]


Po ovoj cijeni sigurno ne prodajem. I prije sam razmišljao ostati, a sad sam siguran. Švabe su nam učinile uslugu jer su nas riješili Ostoje i ekipe kojima su očito drugi planovi u glavi. Nisu više imali ni volje ni kapitala za razvoj niti je to njihov core business. Po ovoj cijeni i općine ostaju, dokapa nema, znači svako financiranje će biti dugom, što meni odgovara. Jedini način da vuku lovu van je dividenda. Ak ekipa muktaroša iz peveca nije uspjela to riješiti drugačije nego dividendom, onda neće ni švabe. Tako da uskoro očekujem jače zaduživanje i isplatu dividende.
Ovo ostaje ovdje kao jedan value dio portfelja, s očekivanom lijepom dividendom. Prinos ćemo tražiti na LRHC-u, ionako sam tamo puno više investiran.

Još jednom bih Vam želio zahvaliti na analizama i informacijama koje ste dali ovdje, a nadam se da ćete nastaviti s njima na kćerkici.

Samo da dug ne bude fiktivno skup

Kad se to pribroji ovim rokovima koje ste naveli, bit će prije oko jos cca 7 tjedana čekanja.
No – nebitno.
Za mene izuzetno dugo jer sam vecinu raspolozivih sredstava ulozio u dionicu i jedva čekam da s time mogu ponovo raspolagati.

tko ne može čekati 7 tj za pristojnu zaradu npr 15 posto naviše, taj krivo radi

ne mogu sve dionice biti kras ili uljn

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

tko ne može čekati 7 tj za pristojnu zaradu npr 15 posto naviše, taj krivo radi

Gdje vi tu vidite zaradu od 15% navise ?
Samo kod onih koji jos davno akumulirati prije objave kupoprodaje – dakle od cca 3900 na nize.
Ti su na ovoj dionici u značajnoj manjini, ali to su pravi investitori kao Dalibor i ostali starosjedionici koji su unutra x broj godina i pošteno će naplatiti svoj trud / čekanje.

Vecina onih koja je ulazila od 4500 na dalje na golemim prometima moze zaraditi u najboljem slučaju cca 5%, i to ako nisu dokupljivali nakon što je cijena premasila 4500kn…..

Dakle, na kraju IMHO ispada – kao dugoročna investicija – vrlo dobar prinos, kao srednjeročna (ova zadnja 2-3 mjeseca) poprilično mršavo, a kao kratkoročna – nikako, odnosno naopako.




Razmišlja li tko o ostanku u dionici?


U pozivu na stranicama 11.7. stoji izrada idejnih i izvedbenih projekata…to nije samo rebranding nego i ažuriranje objekata i nadam se podizanje kategorizacije. To ne ide bez suglasnosti kupca sigurno, a vidimo po Ambasadoru da je to sad neka druga razina. Doksa košta 2.000 kuna po kome vrijedi može vidjeti koji objekti se planiraju ažurirati.
Meni osobno će ova cijena koja bude u ponudi dati realnu sliku koliko firma vrijedi, odnosno za koliko se može prodati. Nije mi sila izlaziti osim ako me ne izuju iz cipela. Vrlo rado ću ostati s takvom ekipom i dalje u očitom nedostatku investicija koje mogu donijeti neki normalan cash flow i prinos, a da nisu skupe.

Po ovoj cijeni sigurno ne prodajem. I prije sam razmišljao ostati, a sad sam siguran. Švabe su nam učinile uslugu jer su nas riješili Ostoje i ekipe kojima su očito drugi planovi u glavi. Nisu više imali ni volje ni kapitala za razvoj niti je to njihov core business. Po ovoj cijeni i općine ostaju, dokapa nema, znači svako financiranje će biti dugom, što meni odgovara. Jedini način da vuku lovu van je dividenda. Ak ekipa muktaroša iz peveca nije uspjela to riješiti drugačije nego dividendom, onda neće ni švabe. Tako da uskoro očekujem jače zaduživanje i isplatu dividende.
Ovo ostaje ovdje kao jedan value dio portfelja, s očekivanom lijepom dividendom. Prinos ćemo tražiti na LRHC-u, ionako sam tamo puno više investiran.

Još jednom bih Vam želio zahvaliti na analizama i informacijama koje ste dali ovdje, a nadam se da ćete nastaviti s njima na kćerkici.

LP
[/quote]

Pa nije Ostoja blokirao GUP Opatije ili želio da LRH ulaže samo u Opatiju ili se želio raskusurati s partnerima. Cijena je ispod očekivanja, ali meni je ovo doista bila dionica u kojoj sam čitavo vrijeme, kak se veli, mirno spavao. Baš zbog Ostoje, da stvar bude čudna.

Što se tiče isplate dividende, Švabe će u firmu u kojoj su vlasnici 53% uložiti 200 milja evra i istovremeno isplaćivati dividendu? Da su htjeli biti široke ruke, bili bi u javnoj ponudi.

I što znači uložiti 200 milja evra? Hoće li to biti u izgradnju novih hotela (ima li uopće takvih planova?) ili će se ovi postojeći renovirati? Ako će se renovirati, onda neće raditi. A što ćemo za to vrijeme kada neće raditi?

Lupam, ali poanta je da ne raspolažemo s dovoljno informacija kako bismo mogli procijeniti koji su planovi i koji su rokovi u kojima novi vlasnici žele realizirati svoja ulaganja.
[/quote]

Ekipa je 54% platila 105m€ i potrošit će još max. 15 za firmu sa sitnim dugom na kraju godine. Imaju na depozitu u erstici 100m€. Oni ne mogu vjerovati da su to tako jeftino dobili.
Netko je napisao da ne bi nikad prodao firmu koja zarađuje 20 mil za 200 mil. Ne bih ni ja. Ne kužim ovu prodaju ekipe. Mogli su uzeti 100m€ i isplatiti si dividendu, imali bi dovoljno love za što god su htjeli i za 5 godina opet (smijeh).

Tako niska cijena i njihov profil vlasnika (kako se odnose prema biznisu i sl.), pokušaj kupnje Belvederea (5 mil više od tražene) i raspisani poziv za projektiranje meni daje naznake kud to vodi.
A to je masovno dizanje kvalitete svih objekata kod kojih je to moguće. Neće izgubiti, koliko će zaraditi, nitko ne zna. Dividendu će isplaćivati jer će business voditi kao i RIVP, a moraju nekako zaraditi i vrednovati ulaganje.

Kako god bilo, meni je jedino bitno da se diže vrijednost firmi, uz 100 rizika, ja želim sudjelovati u ovome. Prinosa nema nigdje, ovdje ga vidim, pa bilo ne bilo.

Ispravit ću se…..

Kratkoročno, ako ste idealno pogodili timing, kao ovaj Addiko skrbnički – kao što reče Dalibor – dobar potez.

Ako im je ulaz bio nedavno po 47xx, a izlaz 52xx – ispada najviše što se ovdje moglo izvuci.
Ipak vjerujem da nisu cijelu količinu skupili po toj cijeni.

Ja mislim da treba uzeti pare i potražiti nove prilike. Evidentno je da trenutno turizam maksimalno dostiže multiple izmedju HUPZ-a i LRH ili u duljem roku gledano, ISTT i HUPZ. Tako gledano LRH je postigla očito zadovoljavajuću cijenu, barem iz perspektive kljucnih dionicara i upravljača.

I sad iznositi nekakve scenarije u kojima će se dogoditi ovo ili ono je vise – manje, popis lijepih źelja. Firma je prodana i to je bio ključan trenutak, sve iza toga je priča “iza zida” o čemu u stvarnosti, ne znamo skoro pa ništa.

New Report

Close