LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ostojića megalomanije koja se spominje u članku slaže se s podatkom iz drugog članka da je deal da Singapurcima propao jer je Ostoja tražio previše, a to previše je bilo cca 8.000 kn po dionici. Sad je ispod 4.000.
Nadalje, u članku se spominje i pogrešna procjena Šehanovića, a njega više nema. Možda je Šehanović odradio svoj dio pa su sada preuzeli upravo ti konzultanti koji se spominju u članku. Investicijska politika svjedoči upravo tome u korist, gotovo da nema kamena koji se neće prevrnuti u LRH do početka sezone.
Koliko znamo, još su dva potencijalna kupca koja nisu odustala, a na svaki spomen kupca dolazimo do 4.200 kn.
Prema tome, čak i sa špekulantskog gledišta, prije će cijena gore nego dolje.
Dolje je išla zbog toga što se netko naglo iskrcao ne bi se omastio na HMST.



http://www.novilist.hr/Vijesti/Regija/node_1585/Poznati-konzultant-upozorava-U-turizmu-stalno-sirimo-lazni-optimizam.-A-zapravo-ubijamo-vlastitu-zemlju

Lijepo je oprao Ostoju i njegovu megalomaniju.

Idealan članak za daljnje rušenje cijene.

Kad okinemo daljnjih 20%, moze se očekivati da će se opet pojaviti jedan novi spasonosni kupac kojeg se se oglasiti na sva zvona……i tako do kraja balade…..
[/quote]

.članak je skroz na mjestu a za likvidnost bi bilo dobro da dionica sklizne bar 10-15%

……pa već je skliznula toliko, ako računaš zadnji vrh od cca 4200 kao orijentir……

Maestrali su ipak prodani prije Lrh. Mozda je taj model prodaje puno bolji od Ostojinog koji pregovara sa svakim posebno.


Ostojića megalomanije koja se spominje u članku slaže se s podatkom iz drugog članka da je deal da Singapurcima propao jer je Ostoja tražio previše, a to previše je bilo cca 8.000 kn po dionici. Sad je ispod 4.000.

Ja podržavam Ostojinu megalomaniju 🙂

Svako vrijeme nosi svoje ali znamo kako se poslovalo do dolaska Ostoje i Šehanovića. U ovih 6-7 gdina zarađeno je cca 100 mil eur, koji su i uloženi u tvrtku i povećali joj vrijednost. Da tvrtka nastavi samo po sadašnjem principu rada i zarađivanja onog što se uloži uz povrat od 13% to bi za narednih 5 godina došla nadomak 250 mil kuna EBITDA, a ukupno novo stvorena EBITDA bi se do 2024 kumulirala u iznosu od preko milijardu kuna. Ovo je jednostavna matematika i do sada ju je Šehanović maestrano provodio i to je bilo bolje nego ja ovdje zbrajam.
Evo vam primjer
2019 EBITDA 126 mil (iz plana) ista se uloži i od sljedeće godine donosi novih 13% na uloženo (postizali su i bolje povrate) to znači da u 2020 EBITDA ide na 142 mil, a po planu je čak 148,6 mil, znači i bolje od tih 13% koje ja stavjam u izračun. Nastavimo onda dalje

2019 EBITDA 126
2020 EBITDA 148,6
2021 EBITDA 168
2022 EBITDA 190
2023 EBITDA 214
2024 EBITDA 242

UKUPNO: 1088 mil

Znači vrijednost tvrtke ulaganjem raste za 150 mil eur što je cca 500 eur po dionici
Ako bi netko platio 12-12,5 EBITDA za tvrtku koliko očito najmanje traži Ostoja onda bi za 5 godina to bilo 242 x 12 = 2,9 milijardi tj oko 9.600 kuna po dionici !!

Zato bez obzira na ovakve tekstove treba znati cijeniti ono što imamo i naći kupca koji je spreman to platiti, a on onda ako mu model koji ostvaruje ovakve povrate ne odgovara nego želi biti prvenstveno društveno koristan i dati lokalnoj zajednici i “ljudima koji su stvarali LRH” dio zarade kroz izgradnju društvenih, kulturnih domova, dvorana, vrtića i javne infrastrukture slobodno to može napraviti ali kad od nas otkupi tvrtku.

Do tada neka većinski nastavi po sadašnjem modelu, jer njegovo je pravo da kreira poslovnu politiku prema svom interesu, a u ovom trenutku su ti interesi prilično bliski i meni kao dioničaru.

Iz gornjeg izračuna vam je onda jasno da kad bi netko sada platio LRH 6500 kuna po dionici za 5 godina sa postojećim modelom rada ima povrat oko 50% investicije kroz EBITDA. To možda ovaj hotelski stručnjak tako ne gleda jer on se predstavlja kao stručnjak za hotelijerstvo, ali Ostoja kao investitor i financijaš to zna i zato zna koliko treba tražiti za LRH

Nemoj misliti na m2!

Kad čitam postove Dalibora imam dojam kao da je večinski vl.?

Prolazi mjesac bez novih info => #samostonije

Ali barem je Kvarner dobio zvjezdicu…tako da ide destinacija mic po mic naprijed.

@matejt
mislim da ce ove godine Opatija znacajno osjetiti manjak gostiju….

Nebi se bavio predviđanjima broja gostiju jer to davno nije više najvažniji podatak u ovom poslu. Brojenje gostiju i bildanje statistika ne donose novac.
Da argumentiram navedeno na podacima za Opatiju i LRH na bazi prethodnih 5 godina:
LRH je od 2013 do 2018 podigla broj noćenja za cca 11%, a poslovni prihod za cca 35%
Pošto je ovdje bio komentar na Opatiju, a ne na LRH evo da stavimo i to u usporedbu:

Uzeo sam kao referencu mjesec kolovoz kao peek sezone, i usporedio sa poslovnim prihodima u prethodnih 5 godina, za godinu i 3Q koji najbolje reprezentira sezonu.

2014 broj dolazaka – kolovoz za Opatiju 60.811
2018 broj dolazaka – kolovoz za Opatiju 67.193
To je rast od 10,5 % tj oko 2,5 % godišnje

Prihod LRH
2014: poslovni prihod godišnji 236 mil, 3Q: 122 mil
2018: poslovni prihod godišnji 308 mil, 3Q: 165 mil

Rast prihoda godišnji je 30,5%, a za 3Q čak 35,3%

Iz svega navedeno vidimo, a i znamo da se u LRH investiralo u podizanje kvalitete pa je to donijelo i rast prihoda po noćenju za cca 22%. Nešto se dodalo i kapaciteta, pa su rezultati toga rast ukupnih prihoda znatno veći nego je porast broja dolazaka i ostvarenih noćenja.

Projekt Giorgio II je najbolji pokazatelj kako treba razmišljati i da se sa minimalnim ulaganjem uz dobro pogođen proizvod može dobiti fantastičan povrat. Opatija treba težiti turizmu s visokom dodanom vrijednošću. Ima sve preduvjete za to: hotelski smještaj viših kategorija, najmanju sezonalonst, blizinu tržišta. Michelinove zvjezdice, EPK i slično mogu samo biti dodatan plus za destinaciju.

Žao mi je što se sada sve svelo na čekanje dobrog kupca.

Nemoj misliti na m2!

Moram napomenuti dodatno jer ima tu ljudi koji ne prate forum redovito da LRH ipak u promatranom periodu treba gledati konsolidirano jer to je bila jedna tvrtka pa je poslovni prihod od 2013 do 2018 zapravo narastao preko 70%, a ne navedenih 35%.
Ovo je bilo samo za usporedbu broja noćenja u Opatiji i prihoda matične LRH u tom periodu. LRH je u periodu 2013-2015 veći dio zarade uložio u akvizicije, a to je naknadno izdvojeno u LRHC.

Nemoj misliti na m2!

Opatija je dosadna.

Ostoja i Co. su lijepo ušminkali mladu al to ne daje rezultate koje su oni očekivali po pitanju prodaje firme. Adekvatnog ženika naprosto nema. Po mojem osobnom sudu treba napustiti dosadašnju strategiju i prilagoditi ulaganja (smanjiti ih). Znacajan dio neto dobiti isplacivati kao dividendu.

Kada bi bilo točno da Opatija odnosno LRH mogu udvostručiti Ebitdu u sljedećih 5 godina u sto osobno ne vjerujem, onda bi bez problema mogla imati i stotinjak pa i vise milijuna kuna neto dobiti odnosno 300-injak i vise kuna po dionici. Isplatom stotinjak milijuna kuna svi bi bili zadovoljniji, a ponajviše manjinski dionicari… grad, općine, fizikalci i država. Turizam je ionako spoj nekretnine i smještajnog odnosno ugostiteljskog brenda, a znamo koji je povrat od nekretnine – renta i to treba napraviti od ove investicije.

Uzurbano se priprema sve za novu sezonu. Po skelama ne bih rekao da je neka kriza u Opatiji. Imate slike radova na Ambasadoru.
https://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=867794&page=98


Uzurbano se priprema sve za novu sezonu. Po skelama ne bih rekao da je neka kriza u Opatiji. Imate slike radova na Ambasadoru.
https://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=867794&page=98

Da nije samo Ambasador, Opatija je veliko gradilište po ovom slikama.
Ambasador, vila Ambasador, Istra, Ikador, 4 Opatijska cvijeta, Adriatic, hotel Paris…
Prema planu tu su još ne “male” investcije u Admiral. Marinu, Mediteran, a vidimo da su u obnovi po slikama i puno privatnih i infrastrukturnih objekata.

Ovako ugrubo po slikama rekao bi da se u Opatiji ove zime investira bar 100-150 mil eur.

@naimxs

U nekim stvarima se slažemo. Opatija definitivno još nije ono što bi trebala biti. No ove investicije govore da se stvari ubrzano mijenjaju, i da mnogi zauzimaju svoje pozicije. Isto tako slažem se da dogoročno ovaj posao treba posložiti po modelu pristojne dividende i stabilnog-umjerenog rasta.
300 kuna dividende bilo bi mamac za drugačiju vrstu investitora, no koliko bi tada vrijedila dionica, ako bi to bila konstanta? Ako ciljamo dividendni prinos od 2-2,5% to bi onda značilo da takva dionica vrijedi 3-4 puta više nego sada što je čak i više nego po mojim računicama temeljenim na dosadašnjoj politici uprave ulaganja zarađenog.

No to je jedna sasvim druga politika vođenja tvrtke za koju nema do sada nikakve najave, što više znamo da se proces prodaje nastavlja. Postoje tvrtke kod nas u branši koje nude takav model pa investitori koji traže dividendne dionice sa podlogom velikih vrijednostima u neretninama imaju izbora.
LRH to trenutno nije.

Da budem vrlo jasan ja nisam sretan što smo u ovakvoj situaciji jer ja sam ulagao u LRH na temelju pokazatelja rasta poslovanja i vrlo predvidivih brojki. U prethodnih 6 godina imali smo zdravi rast poslovanja i vrijednosti tvrtke i to me je zadovoljavalo. Predvidivost je nešto št mi se sviđa. Sad smo ušli u fazu špekulacije na prodaju gdje više fokus nije na brojkama i poslovanju, što ja ne preferiram.
Zarade su na špekulacijama veće ali nepredvidive i sve se svodi na čekanje, bez puno matematike.
Nema nekog velikog smisla da radim projekciji i izračune jer obavijest da je tvrtka prodana može osvanuti sutra i svi moji izračuni su besmisleni.

Ono što se ne slažem je da za LRH nema kupaca. Jasno je rečeno i to više puta od strane većinskog da je na desetke tvrtki do sada prošlo proces dubinskog snimanja. I sada je proces prodaje vrlo aktivan jer trenutno se vode pregovori sa 2 nova zainteresirana kupca. Ne dolaze LRH kupiti neki bezveznjaci, prodaju vode svjetski konzultanti, i već informativnoj fazi znaju jako puno o LRH, puno više nego svi mi ovdje skupa. Oni koji se upuste u dubinsko snimanje troše ne male novce i vrijeme što znači da su vrlo ozbiljno zainteresirani.
U cijeloj priči super je da “mala” LRH postaje sve zanimljivija. Cijena je nisko, investicije su neslužbeno spremne, za očekivati je značajno povećanje kapaciteta u relativno kratkom roku. Jedino što će biti teško se prebaciti ako osvane ponuda za veliku.

Nemoj misliti na m2!

Ocekujem veci pad cijene ove dionice i sukladno smanjenom bookingu losije poslovne rezultate ove godine.
Sve iznad 2000 kuna je precjenjeno,po meni,ali u prilog dionici ide vrlo mali free float,tako da je moguce da ne ide ispod 2500-3000 kuna.

Na 300 kuna dividendnog prinosa, dionica bi vrijedila ne vise od 6000 kuna. A za mene bi vrijedila i znatno manje kuna jer LRH nije bezrizicna investicija i mora imati odgovarajući povrat i/ili dugorocnu politiku dividende da bi privukla tzv. “rentne investitore”. Pa RIVP već sada ima dividendni prinos veći od 3%, kao najveća turistička firma u RH i bolje je (barem geografski) diverzificirana od LRH, a ima i druge prednosti (da ne ulazim sad u raspravu) i zašto bi onda itko i pomislio vezati novce u Opatiji po 2 ili 2,5%? Osim toga, zahtjevani dividendni prinos u situaciji povijesno najnižih kamatnih stopa nije isto sto i u situaciji dugoročnog prosjeka kamatnih stopa. To je otprilike kao razmatranje terminske premije kod ulaganja u obveznice i dugoročnog prinosa. Ja bih očekivao da me na dugi rok LRH nagradi kroz visi prinos, značajno visi od prinosa na desetogodišnju državnu obveznicu. 2 ili 2,5% sigurno ne bi bio zadovoljavajući povrat zbog profila rizičnosti samog equitya, ali i LRH. https://www.bis.org/publ/qtrpdf/r_qt1809h.htm

Mi imamo nedavnu transakciju za HUPZ koja je jasno pokazala da Opatija ne vrijedi 6 ili 7 tisuća kuna. 5 maksimalno po mojoj “odokativnoj” procjeni, a možda ni toliko, a takodjer mi se čini da su sve dosadašnje ponude bile dosta “južnije” od te cifre. Al kako ne znam, neću se nabacivati brojevima. Medjutim neke tu kontemplacije o 7, 8 ili vise tisuća kuna su naprosto pusti snovi.

Za mnogo dionica ti može sutra doći ponuda i pisati “prodano”, naprimjer… Plavu lagunu ili dio nje, za Kras u kojem Pivci imaju kontrolni paket (ne od njih, nego od nekog trećeg kojem oni mogu u svakom trenutku prodati svoj paket), za Optima telekom koji se po odluci AZTN mora prodati, odakle znaš naprimjer da neke firme iz sustava Agrokor neće morati “sutra” objaviti javnu ponudu? Itd. Itd.

Većinski dionicari su najavili prodaju i navodno aktivno prodaju firmu, al očito taj proces nije ni brz ni jednostavan i vjerojatno će još potrajati. Mislim da su mnogi ovdje pristrani u vrednovanju LRH upravo zbog tvojih izračuna jer ti gotovo standardno linearno sagledavas budućnost i onda na to nalijepiš maksimalne multiple, u stvarnom životu, investicije se bas tako ne vrednuju. Prva godina posustajanja i/ili pada moze pokazati neodrživost procjena temeljenih na takvom modelu.

New Report

Close