LEDO (Ledo d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LEDO (Ledo d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Dajte kolega molim vas, idete protiv vlade i američkog fonda a amerika naređuje vlasti što da radi.
Sudovi su leglo korupcije i neučinkovitosti.
Kakve mi šanse imamo?


Znam da vas ima puno ljutih ali treba pokušati hladne glave i argumentirano ukazivati na "kriminal" a ne samo vikati lopovi. Mislim da Udruga mora poraditi malo na svojoj strategiji.
Po meni je problem kako se vrednuju kompanije za početak.
Vrijednost novog Agrokora se izračunava na način da se EBITDA množi sa nekim koeficijentom i to je kao vrijednost firme. S tim da se tu zbrajaju i kruške i jabuke.
Pa svi znaju da je Coca-cola htjela kupiti Jamnicu i koliko ju je bila spremna platiti. Uvjeren sam da bi se za sve te tvrtke koje će se sad "zrcaliti" u novom Agrokoru mogao naći kupac i to ne za sitniš.

Vrijednost novog Agrokora se procijenjuje na 18 milijardi???
Po kojoj to matematici?
EBITDA x 10 ??
recimo da ako Belje zarađuje 150 mil kuna vrijedi onda 1,5 milijardu?
Hmm..
A samo u kratkotrajnoj imovini (nakon otpisa koji je proveden) ima 1,1 milijarda od čega su pola zalihe.
Dugotrajna imovina je još 2,1 milijarde.
Budući se u novi Agrokor prenosi samo imovina (i potraživanja naravno su imovina) to je neto vrijednost.
Znači da je napravljena procjena da Belje može imati EBITDA od 10 mil onda cijelo Belje vrijedi 100 mil?
Pa u Belje je investirano preko 3 milijarde u zadnjih par godina, a vrijedilo je valjda nešto i prije toga?

To me podsjeća na procjenu koju je platio Todorić da se napravi za Živogošće i da opravda sramotno nisku cijenu po kojoj ga je kupio. Isti model. (pa je to i zaslužio na neki način da mu se vrati)

Po kojoj logici sad odjednom taj cijeli Agrokor čija je aktiva 42 milijardi koju je revidirao novi revizor i Ramnjak sada vrijedi 18 milijardi ?
Slažem se da mogu dioničari sve izgubiti jer kapital je negativan dali 14 ili 30 milijardi svejedno, ali ovdje se igra opasna igra.

Možda sam ja nešto krivo shvatio?

Omasio si fudbal. Nije samo problem kako se vrednuju kompanije (jer je to uvijek problem ako se to radi arbitrarno, a arbitrarno je uvijek jer ne postoji egzaktan model), nego je problem kako su u reviziji vrednovane pojedine imovinske stavke i napravljeni otpisi. Udruga je spominjala koliko je meni poznato i bavila se i revizijom koja je otpisala sto nije trebala otpisati. Sto se tiče Jamnice, Jamnica se nije mogla prodati jer se vjerovnici ne bi odrekli jamstava u korist Agrokora, a kupac ne bi preuzeo takvu imovinu s jamstvima odnosno ne bi je platio koliko vrijedi. Da nije bilo jamstva, prodala bi se.

To je bio začarani krug i nije bilo jednostavnog rješenja. Naprosto jer je koncern, već bio defacto u stečaju. A kad si pred- ili u stečaju, ne možeš bas postici neku fer cijenu za imovinu koju prodaješ.

Neka ukupn avirjednost bude i 30 miljardi, opet je rupa ogromna i opet vjerovnic moraju otpisivati, i čim vjerovnic moraju otpsiati i 1 kn, dioničarima ne ostaje ništa.

Ovo se bez DORH-a neće rasplesti a u pravu u oni koji od početka tvrde da je proces totalno netransparentan, a izvješća međusobno kontradiktorna i očito i isključivo su u funkciji razvlašćenja Todorića i pljačke ulagača.

Na e-oglasnoj ploči trgovačkog suda imamo prijavljene tražbine Agrokora pa ako to usporedimo s revidiranim financijskim izvješćima od 5.10.2017. godine ispada da je u financijskim izvješćima konstruirana rupa na način da je drastično umanjena imovina i drastično povećane obveze Agrokor dd.
I kompanija je INSOLVENTNA.
Međutim ako u u izvješća ubacimo podatke s e-oglasne ploče i to ona potraživanja koja su priznata od strane Ramljaka Agrokor dd nije INSOLVENTAN.

Jedan detalj – u financijskim izvješću je umanjio vrijednost mešukorporacijskog potraživanja za preko 2,5 milijardi kuna a onda ih priznao u punom iznosu Agrokor dd.

Ovo neće dobro završiti.

U kojem to financijskom sistemu sistemu ima da vlasnik 48,11 % neke firme …pa bila i prinudna uprava ili država ..MOŽE poništiti dionice OSTALIH 51,89 % ????????????

Vidjeli smo da može višestruko iznad kapitala zadužiti firmu ali to je neustavno !

dalje GDJE TO MANJINSKI VLASNIK MOŽE DELISTAT FIRMU SA BURZE I PONIŠTITI VRIJEDNOST CIJELE FIRME , KOJA ZAPRAVO RADI TURBO POZITIVNO I GENERIRA EKSTRA DOBITKE ???

Nema veze sada LEX ..upravitelj ..država … ovo je situacija za SUD i tužbu i borbu do kraja !

Mogu se Ramljak i američki lešinari pravit toše i govorit ” ima izlaz ali on to ne vidi ” ali postoje zakoni i pravo …ako smo država EU i djeluju neki zakoni i pravo !
Neće im ovo proći samo tako !


GDJE TO MANJINSKI VLASNIK MOŽE DELISTAT FIRMU SA BURZE I PONIŠTITI VRIJEDNOST CIJELE FIRME , KOJA ZAPRAVO RADI TURBO POZITIVNO I GENERIRA EKSTRA DOBITKE ???

ja bih to još malo precizirao. gdje manjinski dioničar može svojim manjinskim udjelom u jednoj firmi pokrivati dugove ostalih svojih firmi na način da ponudi vjerovnicima 100% udjela u kompaniji u kojoj je manjinski vlasnik ne pitajući ništa ostale vlasnike?

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort


gdje manjinski dioničar može svojim manjinskim udjelom u jednoj firmi pokrivati dugove ostalih svojih firmi na način da ponudi vjerovnicima 100% udjela u kompaniji u kojoj je manjinski vlasnik ne pitajući ništa ostale vlasnike?

u ‘rvackoj

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

Zar ne vrijedi ono vecina glasova prijavljenih na skupstini? Tako da oni sa 49% glasova mogu na skupstini imati i 80%

nakon onog jucer na “otvorenom” danas ocekuejm stampedo prema dolje … zelim vam svu srecu ali mislim da je vrijeme srece za male na ovim prostorima odavno prestalo.
jos jednom sve naj u 2018 i da sa sto manje suza se sjecate ovih dana.

ledo ostavljam za uspomenu jer ovih par kn me nece spasiti a možda se jednom istjera pravda()simens) pa bude nagrada za glupost..

Prošao sam ovo kroz dioki, i onda se nadao da će biti nešto kao što se vi nadate. evo i dan danas mi te dionice stoje za uspomenu u portfelju, al ono kad ih vidim, sugerira mi da bjezim iz dionice kad politika uplete svoje prste.

Dok jedni pametuju da se razumiju u branšu i pametuju da ne valja, drugi koji "pojma nemaju" zarađuju na rastu. logika burze.

Ledo po 100, koliko ljudi nisko mogu ići i za što se prodati

Ja samo želim otvoriti neke ozbiljne teme za diskusiju. Argumentirano i činjenicama, udruženo i sa par pametnih glava dioničari možda mogu nešto napraviti, iako s obzirom na to gdje smo i kakva smo država nisam neki optimista. Zatrpavati forum sa postovima “je sam vam rekao tada i tada…” i “lopovi, oteto prokleto..” nije baš produktivno i ne vodi nigdje.
Kao prvo ovdje se radi o tvrtkama koje su perjanica hrvatske industrije. Definitivno su to tvrtke koje svojom veličinom, proizvodima, brendovima, znanjem, kadrovima spadaju u sam vrh, a rekao bi da su po mnogo ćemu usporedive i sa konkurencijom izvan zemlje.
Jučer vam je rečeno u otvorenom 2 zanimljive stvari:
1. Ramljaku je posao da umanji vrijednost imovine i otpiše što više dugova u korst novih vlasnika i uspjeha cijelog procesaž
2. Ove tvrtke nisu propale zbog lošeg poslovanja tih tvrtki nego zbog štetnog djelovanja jednog suvlasnika kroz koncern. To štetno djelovanje vjerovatno je rezultat kaznenog dijela jer falcificiranje izvješća što je za sada utvrđeno od strane novih revizira i uprave je kazneno djelo.

Obmanuti su svi. I dobavljači i financijeri i obvezničari i dioničari.
Tko je za to odgovoran?
Uprava koncerna i sam koncern.
Dakle koncern tj Agrokor d.d. je direktno odgovoran za štetu umanjenja dioničkog kapitala ovisnih društava. Ramljak mora priznati tu štetu jer on naravno nije bio tada uprava ali sada je.
On je to zapravo već konstatirao objavljujući nova revidirana izvješća i baš on tvrdi da stvari nisu bile onakve kako su prikazivane.

E sad razlike su tu od društva do društva, i mislim da su najveće nepravilnosti i ble u samom Agrokoru d.d. ali bilo je možda nekih i u ovisnim društvima. Tu onda te uprave i NO nisu smjele dobiti razrješnice i dioničari ih moraju teretiti za štetu. Postoji kaznena odgovorinost ali i odgovornost za nastalu štetu.

E sad što radi Ramljak?
On sada izdvaja imovinu i taj dionički kapital u drugo društvo da bi izbjegao da netko potegne odštetni zahtjev za štetu koju mu je koncern svojim štetnim djelovanjem nanio.

Kakva je razlika između potraživanja neosiguranih dobavljača i dioničara.Kod dioničara mislim samo na štetu koja im je kriminalim djelovanjem nanesena, a ne za kapital jer je evidentno (možda to i nije istina) da kapitala vie nema.

S pravnog stanovišta je nebi trebalo biti.
Mirovinci se nikako nebi smjeli dovesti u situaciju da to oproste.

Da dodamo da su u tom udruženom kriminalnom pothvatu sudjelovali mnogi. Među ostalima i revizorska kuća koja je godinama sudjelovala u obmanjivanju svih.
E pa sad osim kaznene tu treba na to nasloniti i odštetne zahtjeve. Oduzeti im sve što imaju.
Naravno to su sve mrvice, ali i te mrvice nisu njihove.
I tu bi Udruga morala biti predvodnik.

Nemoj misliti na m2!

Ramljak je putem revidiranih financijski izvještaja pokušao dokazati da je sustav insolventan tj da mu je imovina manja od dugova.
No da li je to točno?
Mislim da nije jer:

1. potvrđene tražbine su daleko manje od onih koje se navode u finacijskim izvješćima
2. Da bi sustav bio insolventan onda i pojedini subjekti moraju biti insolventni što nije točno u ovom slučaju
3. Imovina subjekata pod izvanrednom upravom je puno veća od one u revidiranim bilancama.

Na koncu Ramljak je potpisao takva revidirana izvješća koje je revidirao PwC a u konsolidiranom izvješću je navedeno u BILJEŠKA 4.
PODRUŽNICE SA ZNAČAJNIM NEKONTROLIRAJUĆIM INTERESIMA
da je ukupni kapital LEDO 1.932.889.000,00 kuna od čega su Nekontrolirajući interesi 863.951.000,00 kuna.

to dokazuje da je kapital koncerna debelo podcjenjen te istovremeno pokazuje da je kapital ostalih dioničara 863.951.000,00 kuna!
Ne vjerujem da postoji neka viša sila koja to može otuđiti od vlasnika.

Budući da je Ramljak vladin povjerenik za sve propuste mogla bi odgovarati država – solidarnio.

Ne prodajem Ledo za nista, izgubit 97% ili 100%, nema razlike. Ostajem s udrugom do kraja, nemam sto izgubit. Ne bih se cudio da strvinari sad pokupuju dionice.

Kako će teško do Nagodbe i doći, biti će zanimljiv preokret

New Report

Close