Koronavirus i hrvatski turizam i gospodarstvo

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Koronavirus i hrvatski turizam i gospodarstvo

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Kvartalno  ukupni dug/ukupna imovina

HTPO 12 %

MONP 17

PLAG 21

TUHO 23

JDRN 24

HTPK 25

LRHC 28

MAIS 28

SUKC 30

HIMR 31

LRH 39

RIVP 41

ARNT 50

P/E

LRH –

HTPK 1

HTPO 6

PLAG 11

MAIS 12

JDRN 14

MONP 17

TUHO 20

RIVP 28

SUKC 39

LRHC 42

ARNT 44

HIMR 180

RIVP je i dalje ,gledajuci zaduzenost i P/E precijenjena dionica na trzistu.Ne treba ni napominjati da s porastom kamatnih stopa zaduzivanje postaje skuplje.

Vjerujem u skoru korekciju cijene dionice na trzistu.

Prije bi rekao da je Rivp podcjenjena dionica, gledajuci kaj sve imaju u vlasnistvu,ukljucujuci i dug.

Al ok, svatko ima svoj pogled na bilo kaj.

RIVP je imala godine sa duplo većom neto dobiti od 2022., ali svejedno, prihod im se jako povećao, praktički se uduplao u zadnjih 7-8 godina. (Ne računajući 2020. godinu jer nije mjerodavna.)

Pod pretpostavkom da se nastavi ovakav rast, sa zdravim novčanim tokom kakav je zadnje dvije godine, trenutni P/E ne djeluje prevelik. Kad su cijene dionica u pitanju, dosadašnji, a još više očekivani rast je najvažniji faktor.

U RIVP ne ulažem iz niza razloga koje sam već sedamsto puta naveo…jednostavno ne zadovoljava moje kriterije kao value investora.. Ako bih išao u turista, to bile PLAG i ILRA, a ne RIVP ili možda slučajno ARNT.

Kad pogledamo da bi nešto moglo rasti 10%(ili više!) godišnje idućih 7 godina i uduplati se, kupnja na P/E 25 ili 30 ne djeluje uopće loše.

Da sam siguran da će nešto tako rasti idućih 20 godina, uložio bih glavninu kapitala u to, ne bi mi bilo problem kupovati i na P/E 35…

Problem je u tome što ne znamo što će bit i kupnja na visokim valuacijama se statistički, povijesno pokazuje kao preplaćivanje za rast. Što ako RIVP uslijed niza faktora (konkurencija, politika/terorizam, makroekonomija) ne uspije rast više od nekih 5-6% godišnje? E… onda je kupnja na ovim valuacijama veliki zez jer se debelo preplaćuje za rast. Na kraju prihod naraste 50%, a cijena dionice bude ista kao sada, čak i malo manja pa se svi čude. U biti se korigira na tu stopu rasta…

Poštovani, 

Zamolio bi Vaše mišljenje za monperin.

I meni valamar nije privlačan kao ni arena.

plavi01, 23.04.2023. u 14:01

Poštovani, 

Zamolio bi Vaše mišljenje za monperin.

I meni valamar nije privlačan kao ni arena.

Poštovani,

MONP, kao jedna naša small cap turistička dionica ima puno jači potencijal rasta od ovih većih, a i troškovi održavanja kampova su daleko manji od glavobolja koje uzrokuju najluksuznije nekretnine. Nisam čitao izvješća MONP, ali brzim pregledom fundamenata se vidi da im je povrat na angažirani kapital više nego duplo veći od jednog ADRS, RIVP, ARNT, a koji se svi vrte na nekih bijednih 3,nešto %.. Povećali su dosta od par ranijih godina, koje zbog Covida ni ne možemo realno promatrati, ali sve je to dosta neefikasan kapital kod tih većih. MONP je po tom ROCE omjeru u rangu PLAG i ILRA, a to i ima smisla jer su po razini duga tu negdje, za razliku od ovih ostalih koje su dosta zadužene.

MONP je prepolovio količinu gotovine u godinu dana, a ako se to spaljivanje nastavi, tako “mudro” kako to radi ARNT, ulazi se sklizak teren dodatnih, a nepovoljnih zaduženja, razvodnjavanja kroz dokapitalizacije, itd. Ne znam dovoljno u što i kako ulažu.. Za to treba dobro prožvakati izvješća, pogotovo godišnja.. Na plaćama ne štede… Nisam računao koliko je točno na tako malen broj zaposlenih, ali povećalo se značajno.

Da ulažem u turiste, MONP bih uključio sa samo manjim, špekulativnim dijelom (turističkog dijela) portfelja, a težište bi mi bilo na PLAG i ILRA. RIVP, ARNT ne bih dirao… ADRS mi je kralj neefikasnog kapitala i 💩💩rskog odnosa prema malim dioničarima.

Dakle, od hrvatskih turista, u grubo 70% PLAG, 20-25% ILRA, 5-10% MONP.

Monperin najavljuje isplatu dividende i nova ulaganja. Istra je blizu a Plinio će znati oploditi svoj kapital jer vidio je kako se u adrisu uništava kapital.

Ja tom Pliniju ne vjerujem previše. Neki manji ulog u njegov MONP je po meni oke, najviše zbog spomenutog (potencijala) rasta. No, ne bih ulazio preduboko.

https://www.turizmoteka.hr/vijesti/svijet/njemacka-merian/

Prihodi od turizma u trećem kvartalu viši za 7,7 posto


Autor: Karlo Vajdić


29. prosinac 2023.


https://hr.bloombergadria.com/ekonomija/hrvatska/48970/prihodi-od-turizma-u-trecem-kvartalu-visi-za-77-posto/news

Koja čudna stvorenja… Buncaju svakodnevno na poslovnom..

Možda je ai?

Pun ih je internet..

 


’Hrvatska je u prošloj godini dodatno učvrstila svoju poziciju kao jedna od najpoželjnijih europskih destinacija, a to osim rezultata turističkog prometa dokazuju i drugi pokazatelji, poput prihoda od turizma koji također rastu i za koje se predviđa da će biti rekordni’, izjavio je direktor HTZ-a Kristjan Staničić.


’Zadovoljni smo turističkim prometom i financijskim rezultatima u 2023. godini, kao i činjenicom da smo u prošloj godini realizirali niz iznimno važnih aktivnosti, koje će doprinijeti daljnjem upravljanju razvojem turizma. Imali smo najbolju predsezonu u povijesti te iznimno uspješnu i posezonu, što je pokazatelj kako smo na dobrom putu ostvarenja cjelogodišnjeg turizma što je jedan od naših glavnih strateških ciljeva’, rekla je ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac.






I prosinac bolji nego 2022. 


Prema podacima sustava eVisitor, tijekom prosinca prošle godine u Hrvatskoj je ukupno ostvareno preko 394 tisuće dolazaka i 938 tisuća noćenja,što u odnosu na 2022. predstavlja rast od 17 posto u dolascima i deset posto u noćenjima.


Najviše noćenja ostvarili su gosti iz Hrvatske, Slovenije, Austrije, Bosne i Hercegovine, Njemačke i Italije. Najpopularnije destinacije po kriteriju ostvarenih noćenja u prosincu su Zagreb, Opatija, Split, Dubrovnik, Poreč, Rovinj i Zadar.


Novu godinu u Hrvatskoj je dočekalo gotovo 90 tisuća gostiju, što je za oko 12 posto više od broja gostiju koji su u Hrvatskoj dočekali 2023. godinu.


https://www.tportal.hr/biznis/clanak/u-hrvatskoj-lani-ostvareno-20-6-milijuna-dolazaka-i-108-milijuna-turistickih-nocenja-foto-20240103

 

Zagrebacka zracna luka 2023. godine imala 599 045 putnika vise nego 2022. godine .

Mislim da su to dobre vijesti za gospodarstvo.

Samo nek se takve brojke nastave i ove 2024. godine.

New Report

Close