Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Novac | Tržište kapitala

Gdje je hrvatski Ben Bernanke?
Piše: NT

——————————————————————————–

Ulagači ne čekaju Godota nego dobru vilu s čarobnim štapićem koja će prekinuti negativan niz Zagrebačke burze, kojem niti jedno dobro izvješće o poslovanju ne može doći glave.

Na kraju današnjeg trgovanja na Zagrebačkoj burzi vrijednost dioničkog indeksa Crobex iznosila je 4.740,2 boda, što je za 2,99% niže u odnosu na jučer, a Crobis je pao za 0,11%, na 97,3645 bodova. Ukupan promet iznosio je 163,6 milijuna kuna, od čega 106,7 milijuna redovnog i 56,7 milijuna institucionalnog.

Dionicom HT-a se na burzi trguje tek mjesec i pol dana, a već je uspjela pasti desetak posto u odnosu na prvi dan trgovanja. Danas je pad iznosio 1,87%, pa se dionica na kraju dana spustila na najnižu vrijednost od svog uvrštenja, 343,55 kuna, što ipak bolje od 335 kuna po koliko se danas trgovala u pojedinim trenucima.

Od dionica kojima je trgovano u iznosu većem od 1. mil. kuna, svojim je vlasnicima dan zasladio jedino IPK Kandit, rastom od, za danas impresivnih, 1,18%

Druga dionica po likvidnosti je ponovno bila Atlantska plovidba, koje je nastavila crveni niz zadnjih nekoliko dana, srušivši se iz čistog mira za 6,06%, na zadnju cijenu od 3.100 kuna uz 8,6 milijuna kuna prometa. Ingra je s 6,6 milijuna prometa pala za 0,38%, na 52.898 kuna. Nakon dužeg vremena među likvidnije dionice vratila se redovna dionica Zagrebačke banke, no 5,3 milijuna kuna donijelo je pad od 1,44%, na 10.250 kuna.

INA je nakon jučerašnjeg oporavka ponovo posrnula za 1,89% i ponovno se vratila na 2.550 kuna uz pristojan promet od 4,6 milijuna kuna. Adris grupa također nije imala velike šanse, pad je iznosio 4%, na 480 kuna, uz jednak promet kao i INA. Nešto manji promet, 4,1 milijun kuna nije pomogao dionici IGH da ne padne još više, tako da je dan završila s padom vrijednosti od 5,87%, na 11.950 kuna.

I ostale dionice koje su imale milijunski promet završile su dan niže nego što su počele, a najveći pad imala je Hidroelektra niskogradnja s minusom od 5,335, Končari EI s 4,59%, Uljanik plovidba s 4,62% i Ericsson NT s 3,33%.

Dolazi ponovno u utorak.


Koji moćan dan danas, da budem iskren očekivao sam barem pokušaj ‘dead cat bounce’ od strane fondova ali očito da i manageri imaju tanku stolicu ovih dana (priča se da je pampersica nestalo u DM-u). Nije valjda da im ulagači ozbiljno kucaju na vrata. Ipak mislim da bi i u njihovom interesu bilo da skupe svu snagu za jedan, makar i lažni, pokušaj rasta. Znam da je fond managerima teško isplaćivati raznorazne probisvijete, međede i drhtave ručica, ali težak je to posao koji ne smije uključivati emocije i mislim da će ipak morati odriješti kesu za dobro i nas i njih.

Evo kako je ljepotica Ingra danas opet prekrasno odigrala. Stvarno mi je simpatična ova dionica. Iako sam uvjeren u potpuni krah građevinaca u epskom bear marketu koji nam predstoji za ovu dionicu sam siguran da će najmanje pasti. Čak šta više, kad drugi budu na rubu stečaja, dečki iz Ingre će to lijepo iskoristiti i kupitu njihovu pamet i lopate za sitne pare. Ok, sad me malo ponijelo ali ipak više preferiram ovaj ‘razbojnički’ tip firme (ATPL je slična) u vremenima koja slijede jer sam siguran da će se izvući.

Intelektualne stupove društva tipa IGH, ERNT po meni treba izbjegavati kao kugu u medvjeđim vremenima, najveća kvaliteta su im kao stručnjaci i inžinjeri a oni će vam dragi moji forumaši pobjeći u inozemstvo na prvi znak teških vremena. Naravno prije će istovariti dionice koje su dobili po debelom popustu.

Da me ne optuže kako samo širim jad i čemer na ovom forumu probati ću ubuduće biti konstruktivniji sa savjetima kako se ponašati u bear market-u. Eto odmah preporučujem malo hrabrijim da se pomalo počnu hvatati trejdanja dionicama koje brane mirovinski fondovi. Lako je prokužiti koji su to, čitajte kolegu deimosa npr.

Ali opet velim, ne treba paničariti, nagli slomovi ne dolaze baš tako često. Ja osobno mislim da će CROBEX pasti na jedno 3000 ali ne odmah nego u slijedećih godinu-dvije. Ali neće život stati, bit će tu puno prilika i načina da se zaradi bilo trejdanjem bilo pametnim investiranjem u firme koje će poslije rasti najviše.

Huhhh, malo si sada ipak zabrijao.

skype - ivek1234

Nego pitanje ako moze? Gledam malo sve ovo i ima li netko da ga je pukao margin call? Mislim da vec polako ulazimo u zonu gdje bi mogli poceti “pucati” margin callovi….

skype - ivek1234

8. studenoga – Oko 475.000 umirovljenika koji imaju pravo na odštetu dobit će svoju ratu duga u tjednu prije parlamentarnih izbora, od 19. do 23. studenoga, umjesto u prosincu, potvrdio je član Upravnog odbora Umirovljeničkog fonda i saborski zastupnik HSU-a Silvano Hrelja. “Upravni odbor na sjednici prošlog petka donio je terminski plan isplate po kojemu isplata duga ovoga puta ide između 19. i 23. studenoga”, dodao je. Više od 300 tisuća umirovljenika s najnižim mirovinama ni ovaj put neće dobiti ništa. Mirovine su im toliko niske da im država već plaća nadoknadu kako bi imali pravo na najnižu mirovine.

Gdje još nabirikat glasove? Sjetite se Polančeca poslje ipoa hta: “Tržište više nikad neće biti isto, ovo je povijesni dan”

Surround all arround when it hits the ground

Cijene nafte neće probiti 100 dolara
Piše: NT/Hina

——————————————————————————–

Alžirski ministar energetike ustvrdio je u petak da će cijene nafte ostati na trenutnoj razini do kraja prvog tromjesečja iduće godine te da neće probiti cijenu od 100 dolara po barelu.

“Sumnjam da će cijene prijeći 100 dolara jer postoji dovoljno zaliha i straha od recesije u svijetu”, kazao je Chakib Khelil novinarima. Dodao je da će cijene ostati na trenutnoj razini “najmanje do kraja prvog tromjesečja” osim ako neuobičajeno hladna zima na u sjevernoj hemisferi ne poveća potražnju za naftom.

Barel nafte u petak je u Aziji u jutarnjoj trgovini stajao 93,43 dolara , a u Londonu 90,14 dolara.

Khelil je također kazao da je potražnja za sirovom naftom počela slabiti u Kini i Sjedinjenim Državama zbog visokih cijena, a njezine visoke cijene potaknule su i kontrolu potrošnje nafte i prelazak na alternativne izvore energije. “Uočavamo popuštanje potražnje u Sjedinjenim Državama i Kini”, rekao je Khelil.

Također, istaknuo je da bi u drugom tromjesečju trebali biti svjedocima uravnoteženja ili pada cijena nafte.

Alžir je tradicionalno za zadržavanje visokih cijena nafte, zajedno sa Iranom i Venezuelom, članicama OPEC-a. Rijetko se javno zalaže za povećanje proizvodnje nafte radi umirivanja tržišta.

OPEC je pod pritiskom da reagira na zabrinutost u potrošačkim zemljama, čiji se građani suočavaju sa serijom gospodarskih nevolja povezanih s visokim cijenama, od sporijeg gospodarskog rasta do viših cijena benzina.

Američki ministar za energetiku Samuel Bodman rekao je u četvrtak kako želi da kartel poveća proizvodnju, te da je “nedostatak volje da se opskrbi tržište” bio jedan od faktora koji je pogurao cijene na rekordnu razinu. No, Khelil je istaknuo da ne vidi potrebu za povećanjem proizvodnje. “Mislim da tržište neće trebati više nafte. Postoji ravnoteža između ponude i potražnje”, ustvrdio je dodavši da ne vjeruje da će cijene dalje rasti.


Che: ” (…) ja gledam sinoć i skoro da ne mogu naći firmu kojoj je P/E ispod 100 (…)…” ATPL (progn. do kraja god. na aktual. cijenama) oko 20 Dukat (Lura) oko 15 Ima još nekih, ali istina je, rijetki su. Pozdrav!

??? Mozda grijesim, ali stvarno ne razumijem o cemu se radi? Valjda ste mislili na P/E ispod 10 a ne 100?
Pa ispod 100 je preko 80% likvidnih firmi.[smiley9][smiley9][smiley9]

Stara kineska: Pas koji laje, nije dovoljno kuhan!

Ja sam nov ovdje(pratim tek od 7mj) ali bez obzira na to ne shvaćam ćemu tolika panika,bar medju kolegama sa više iskustva.I meni sve dionice otišle u crveno(osim Lure) ali smatram to normalnom reakcijom na povlačenje novaca iz fondova,predizbornom godinom i svakako kriznim situacijama na ostalim tržištima.Pa svi znamo da ne mogu uvijek ići prema gore no isto tako neće zauvijek niti ići prema gore.Pomirio sam se još u 10mj da do nove godine neće biti bajkovito jedino što preostaje je skupljati što više casha za kupnju kako bi što bolje iskoristio ovu situaciju.Gledam na ovo kao da mi je netko dao da se vratim kroz vrijeme u prolječe kako bi kupio po sličnim cijenam jedini problem u svemu je gdje nabavit cash.Eto došli i do poante ove priče,jer može netko posudit nešto love[smiley1]

jedan članak iz jutarnjeg vezan za korekciju.

http://www.jutarnji.hr/novac/vijesti/clanak/art-2007,11,17,analiza_fondovi,98361.jl

drastično smanjti doprinose na plaće i drastično smanjiti poreze. samo tako možemo dalje !

Strawinsky:

Che: ” (…) ja gledam sinoć i skoro da ne mogu naći firmu kojoj je P/E ispod 100 (…)…” ATPL (progn. do kraja god. na aktual. cijenama) oko 20 Dukat (Lura) oko 15 Ima još nekih, ali istina je, rijetki su. Pozdrav!

??? Mozda grijesim, ali stvarno ne razumijem o cemu se radi? Valjda ste mislili na P/E ispod 10 a ne 100?
Pa ispod 100 je preko 80% likvidnih firmi.[smiley9][smiley9][smiley9]


Da malo drukam ULPL je niže od 10

Naziv P/E P/BV
ULPL-R-A 8,04 2,96
ELKL-R-A 12,60 1,19
TNSA-R-A 13,21 1,72
IPKK-R-A 14,85 3,79
ADRS-P-A 14,36 1,68
HT-R-A 10,54 1,60
JDGT-R-A 11,30 1,02
FRNK-R-A 15,75 1,26

you think your special you do, i can see it in your eyes

Neznam kako su oni to računali ali P/E za ULPL je samo 3.28! sa ovom cijenom 3100kn.
Sorry na krivi copy/paste malo prije. Nemogu više ispraviti.

you think your special you do, i can see it in your eyes

Od ponedjeljka više nema korekcije. Samo erekcija. Dogovor je sinoć pao. Četiri skupine po jedanaest članova. Crvena, zelena, plava i žuta. Svaka je dobila zadatak počistiti sve naloge na prodaji jedne dogovorene kompanije. [smiley1].


Od ponedjeljka više nema korekcije. Samo erekcija. Dogovor je sinoć pao. Četiri skupine po jedanaest članova. Crvena, zelena, plava i žuta. Svaka je dobila zadatak počistiti sve naloge na prodaji jedne dogovorene kompanije. [smiley1].

HT, prosim lepo…[smiley13]

https://www.youtube.com/watch?v=qp5hxHPlTq8


Od ponedjeljka više nema korekcije. Samo erekcija. Dogovor je sinoć pao. Četiri skupine po jedanaest članova. Crvena, zelena, plava i žuta. Svaka je dobila zadatak počistiti sve naloge na prodaji jedne dogovorene kompanije. [smiley1].


Bojim se da ono što sam pročitao u Večernjaku nije na tragu tvog razmišljanja, već bi tržište moglo još 10-20% dolje jer po tom SDP laganini dobija izbore. Čista psihologija! [smiley5]

pozdrav svima iz Beograda. ovdje također gadna korekcija a kako čujem od tamošnjih brokera ista situacija i u Bosni, CG, Makedoniji. predviđanja ex-yu invest.zajednice da će korekcija na regionalnoj razini potrajati još neko vrijeme. nema nam druge nego u dokup ko ima love, ako ništa drugo da minimiziramo eventualne gubitke.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Zašto fondovi ne brane vrijednosti?
Piše: Silvana Milić, PBZ Invest
Foto: Corbis
——————————————————————————–

Crvenilom su i dalje zavijena tržišta kako u zemlji i regiji, tako i u svijetu.

Dok svijet prati neizvjesnost vezana uz gospodarski rast, Hrvatska je više pod utjecajem predizbornog razdoblja.

Politički rizik je dobio na značaju, na žalost u negativnom smislu, pa umjesto da predizborni skupovi imaju afirmativan, isti postaju destruktivni za tržište kapitala.

Također, umjesto isticanja prednosti tržišta kapitala za lišavanje ovisnosti gospodarstva o bankocentričnom sustavu, društvo se povodi za “dječjim bolestima” koje tržište kapitala u Hrvatskoj još nije preraslo.

Kompanije koje su uvrštene te se trguju na Burzi prema objavljenim rezultatima opravdavaju procjene i očekivanja, no onda slijedi pitanje kako to da je korekcija u tijeku?

Naime, razvidna je još jedna činjenica, a ta je da tržište pada na malim volumenima, na temelju kojeg možemo zaključiti da mali investitori koji su najpodložniji spekulacijama izlaze s tržišta obzirom da mu se navješta “neprijateljsko” okružje.

Iskusni, profesionalni investitori, prate sve čimbenike koje utječu na gospodarstvo, pa tako i politiku, ali reagiraju na pokazatelje kompanija! Tek nakon njihova usporavanja rade prilagodbe.

Gdje su fondovi, zašto se ne brane vrijednosti? Vjerojatno zato što vjeruju da je pojačani politički rizik kratkog daha, izaći će oni koji su spekulativno na tržištu.

Oni koji su tu doista zbog investiranja i očekivanja budućih viših vrijednosti stvorenih rastom kompanija sjede mirno.

Gdje je onda problem? Problem je u značajnom broju malih investitora koji na žalost nemaju nužnu naobrazbu vezano uz tržište kapitala

New Report

Close