Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Super je to sto ima puno turista, ali meni se ne svidja sto nasih ima manje.

Ima i naših samo što se to sve jako teško može evidentirati jer dosta ljudi ide na jednodnevne izlete. Npr. za 120 kn bus organizirano vozi sa krajnjeg sjevera recimo na Krk i isti dan nazad. Nema noćenja ali za državu je to možda i veći efekt jer se više potroši na benzin i cestarine gdje su porezne škare puno preciznije.

who dares, wins

najvažnije da je našoj državi dobro. [thumbsup]


najvažnije da je našoj državi dobro. [thumbsup]

I odlično je da mirovine za lažne branitelje i 34. godišnje penzionere neće kasniti [thumbsup]

Svaka dionica je precijenjena dok je ja ne kupim

Hoće li hrvatski purani dobiti krila sljedeći tjedan? Mislim da bi mogli, već su se dovoljno udebljali [smiley]

When speculation has done its worst, two and two still make four.


Hoće li hrvatski purani dobiti krila sljedeći tjedan? Mislim da bi mogli, već su se dovoljno udebljali [smiley]

jako teško, jedino ako bude rastao cijeli svijet, ali analitičari najavljuju hlađenje za sljedeći tjedan tj. crvenilo tako da je iluzorno vjerovati da će jedini crobex prkositi cijelom svijetu [yawn]

moji postovi nisu investicijski savjeti niti poziv na kupnju ili prodaju dionica!!

ZSE: Dugotrajna gospodarska kriza odvraća ulagače od dionica

Nema poticajnih vijesti koje bi oživjele domaće tržište

Na Zagrebačkoj burzi idućega tjedna trgovanje bi moglo proteći vrlo mirno, baš kao i protekloga tjedna, jer nema poticajnih vijesti koje bi oživjele zanimanje ulagača, dok će na svjetskim burzama pokretač zbivanja biti odluke Feda.

Protekloga, zbog praznika skraćenog radnog tjedna, Crobex indeks porastao je 0,97 posto, na 1.874 boda. Crobex10 ojačao je 1,22 posto, na 1.001 bod, po prvi puta premašivši 1.000 bodova od kraja lipnja ove godine. Redovni promet dionicama iznosio je 31 milijun kuna, a zbog svega tri trgovinska dana bio je i više nego upola manji u odnosu na tjedan ranije. "Prošli tjedan na domaćem tržištu, skraćenom zbog praznika, trgovanje je proteklo vrlo mirno i bez većih oscilacija cijena dionica, a tako bi se moglo nastaviti i idućega tjedna, jer nema poticajnih vijesti koje bi oživjele zanimanje ulagača. I inače je u kolovozu burzovni promet znatno slabiji nego u ostatku godine, no sada i dugotrajna gospodarska kriza odvraća ulagače od dionica", kaže Matko Bošković, broker i investicijski savjetnik u Centar banci.

"U posvemašnjoj letargiji protekloga tjedna izdvaja se tek nešto veći rast cijena dionica u građevinskom sektoru, no na vrlo niskoj likvidnosti. Ipak, vijest iz Viadukta da zbog nelikvidnosti odgađa isplatu dividende za prošlu godinu pokazuje nam da se loša situacija u građevinskom sektoru i dalje nastavlja te da je vjerojatno riječ tek o kratkotrajnom rastu cijena građevinskih dionica", napominje Bošković. U brodarskom sektoru cjenovna kretanja su zasad stabilna, ocjenjuje Bošković, te poduprta nastavljenim rastom vozarina na globalnom tržištu brodskog prijevoza. Tako je indeks vozarina sipkog tereta BDI protekloga tjedna ojačao 3,2 posto, na 2.030 bodova.

Na svjetskim burzama nastavljen je rast cijena dionica peti tjedan uzastopno, unatoč lošim američkim gospodarskim pokazateljima. "Nakon snažnog rasta cijena dionica na svjetskim burzama početkom tjedna, uslijedio je niz loših vijesti iz SAD-a vezanih uz slabije od očekivanja podatke o osobnoj potrošnji i primanjima Amerikanaca te zaposlenosti u srpnju. No, kako nije bilo oštrije korekcija cijena naniže, smatram to pozitivnim znakom na trend na svjetskim burzama", navodi Bošković.

Tehnička slika ukazuje da se uz S&P 500 indeks na 1.121,49 bodova cijene još uvijek nalaze iznad 50-tjednog i 20-tjednog pomičnog prosjeka, te što je još važnije iznad 50-postotnog retracementa, uzimajući u obzir rekordnu razinu na S&P-u te najnižu razinu od prošle godine, ističe Marko Eredeljac, voditelj retail deska u investicijskom društvu Erste vrijednosni papiri.

Kako dodaje, gospodarski pokazatelji u petak uvelike su utjecali na kretanje S&P-ja zadnjeg trgovinskog dana protekloga tjedna. "S&P je u prvom dijelu trgovinskog dana pao osjetno do značajne potpore na 1.107 bodova, gdje se nalazi linija potpore uzlaznog trenda uzimajući u obzir kretanja od početka mjeseca srpnja do ovog petka, da bi u drugom dijelu trgovinskog dana, nakon testiranja te linije potpore, promijenio smjer kretanja i uspio završiti iznad 50-postotnog retracementa te iznad vrha koje je napravio 27. srpnja, odnosno reversal point nakon kojega je uslijedio pad indeksa u nekoliko dana iza toga za otprilike 3 posto", navodi Erdeljac.

Idućega tjedna, u slučaju nastavka bikovskog trenda koji traje već više od mjesec dana, granica od 1.131 bod koja se postavlja kao otpor te 50-postotni retracement postat će potpora S&P indeksu, ocjenjuje Erdeljac. No, napominje i da se prva razina otpora poslije toga, i to prilično snažna, nalazi između 1.139 i 1.140 bodova, a mogla bi se pokazati kao teška prepreka, uzimajući u obzir kretanja cijena od kraja mjeseca travnja…. PD

moje pisanje je moje osobno mišljenje, nije savjet ili poziv za kupnju ili prodaju dionica!

Plaće do kraja 2010. u padu i do 10 posto

Treba li u Hrvatskoj – da bi već u idućih desetak godina izašla iz krize i stvorila novu, izvozno uspješnu ekonomiju – gotovo prepoloviti plaće i u državnom, i u javnom, i u privatnom sektoru, ili to činiti umjerenije i postupno, na dulji (manje uspješan) rok, ili za početak bar zamrznuti plaće u državnom i javnom sektoru? O tim se ključnim izazovima već najavljenog rujanskoga rebalansa državnog proračuna u Hrvatskoj mora otvoriti široka rasprava, da bi se na temelju Vladina priznanja da su sve vladajuće ekipe unazad više od 15 godina vodile upropaštavajuću privatizacijsku i makroekonomsku politiku, došlo do socijalnog konsenzusa, nužnog za bolne rezove u državnoj potrošnji (ne samo u politici plaća), te za radikalan zaokret prema reindustrijalizaciji i razvoju snažne izvozne ekonomije.

Osobni su dohoci unazad devet godina u Hrvatskoj povećani za više od 40 posto, ali pretežno na račun uvoza i kreditnog napuhavanja domaće potrošnje, a ne zbog tigrastog povećanja domaće proizvodnje, inovativnosti i izvoza. Zato i najnovija usporedna slika visine plaća u Hrvatskoj i u svim joj susjednim zemljama prikazuje ovdašnju ekonomiju kao znatno uspješniju od svih balkanskih zemalja, pa čak i od europske Mađarske ili gotovo uz bok Sloveniji, donedavno najstabilnijoj i najuspješnijoj ekonomskoj priči iz »druge« Europe.

Bolni rezovi i HR-javnost

Ali, dok su i plaće – a ne samo enormne tajkunske, menadžerske i mafijaške zarade – crpile svoju poletnost uglavnom na uvozu, trgovini, zaduživanju i rasprodaji državne imovine, Hrvatska je potonula u gospodarsku depresiju i visoku vanjsku zaduženost, iz kojih kao da više nitko ne vidi izlaz na rok kraći od idućih 15 godina (koliko je i trajalo donedavno razdoblje ovdašnjeg kapitalističkog preporoda i stvaranja nove mešetarske elite). U hrvatskoj javnosti zato već postoji načelna suglasnost da su za izlazak iz depresije nužne bolne reforme, a za početak i duboki rezovi u državnu i javnu potrošnju, ali – kao što sve češće spominje i premijerka Jadranka Kosor – ni jedna od značajnijih adresa nije voljna prihvatiti svoj dio tereta, niti u odricanju, niti u osposobljavanju za konkurentsku utakmicu na domaćem i svjetskom tržištu.

Zasad se ključna rješenja uredne otplate sve većih obroka inozemnih i domaćih zajmova svode na otkaze (u srpnju je oko 50.000 zaposlenih manje nego što ih je bilo u istom mjesecu lani) i na nova zaduživanja u zemlji i inozemstvu, ali je BDP i dalje u slobodnom padu, te će u prvom polugodištu ove (kad se saberu podaci) biti najvjerojatnije čak osam posto manji nego u istom razdoblju prije dvije godine. Depresija i dalje najsnažnije trese promet u maloprodaji, koji nosi glavninu poreznih prihoda, zbog čega je već u prvih sedam mjeseci ostvaren proračunski manjak planiran za cijelu godinu.

Plaće u državnom i javnom sektoru su ključne stavke u državnom proračunu i u državnoj potrošnji: značajniji rebalans državnog proračuna teško je zamisliti i u najraskošnijoj mašti, bez značajnijeg (jednokratnog ili u više manjih »obroka«) smanjivanja plaća…. Novi list

moje pisanje je moje osobno mišljenje, nije savjet ili poziv za kupnju ili prodaju dionica!


Hoće li hrvatski purani dobiti krila sljedeći tjedan? Mislim da bi mogli, već su se dovoljno udebljali [smiley]

Ovih dana bi se moglo i po 3% dnevno ići gore, po svemu sudeći akumulacija dionica je pri kraju.

novi tjedni komentar kretanja na zse…
http://investa.hr/komentar-dionice-burza/newsletter-dionice-zagrebacka-burza.html

10 RADNIH DANA……….

Punih 10 prokletih radnih dana, treba SKDD-u da obriše brisovno očitovanje – TERETA SA
DIONICA , kako bi se one mogle registrirati sa brokerom…!!!!!!!!!!!!!!!!

Kako kaže djelatnica, zatrpani su sa papirima..traju godišnji odmori…i ovo je lijep
primjer da ukažu na činjenicu- da se uvijek svatko može iživljavati na svakom , ovisno na kojoj se stepenici nalaze…

Kad im zahtjev za novim zapošljavanjem frknu u smeće..SKDD se ima na kome iskaliti…
a nastradamo mi….. koji trebamo njihove usluge…. Fuj!

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!

Letargija se nastavila danas na otvaranju. Promet je mizeran kao i rast od 0,14%. Nadajmo se da će doći neka velika pozitivna vijest jer inače nema ovdje kruha ni zarade, čak ni za burek trejdere [embarass]

moje poruke nisu poziv na kupnju ili prodaju dionica niti savjet za ulaganje


Ovih dana bi se moglo i po 3% dnevno ići gore, po svemu sudeći akumulacija dionica je pri kraju.

a moglo bi i po 0,03%.



Ovih dana bi se moglo i po 3% dnevno ići gore, po svemu sudeći akumulacija dionica je pri kraju.

a moglo bi i po 0,03%.
[/quote]
A moglo bi ali ja sam natovaren pa bih volio po 3%.

Meni extra sporo radi poslovni.hr – puno sporije nego index (pri nejgoroj varijanti)
Jel ima netko sličan problem?
Reklamni NY times mi se ne da ugasit normalno ..

Hvala

znam da nije tema pogođena , al ovdje će svi vidit , pa ako netko zna …

smanjuje se minus.......

15 minuta bez ijedne transakcije osim nešto sitno hatejom. di ja živim? jesmo li se pripojili Zimbabveu?

"ne vrijedi se raspravljati sa budalom, jer te spusti na svoj nivo, i onda te pobjedi na iskustvo" Mreich

New Report

Close