Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Eno ih sad, na HPB-eu se nabidavaju, a kad sam im govorio da obrate pažnju, nisu ni post pošteno pročitali, hi,hi,hi[smiley1]

Benjamin Graham: "Odlično društvo nije i odlična investicija, ako ste dionicu previše platili." MPT: "Prodali su naše snove Judini sinovi........."


Interesantno kako neko nudi 1550 kuna za redovnu dionicu KOTR-a, a istovremeno ne da 1400 kuna za povlastenu… hm, hm… jos interesantnije kada se citava situacija usporedi sa KOSN-om

dobro zapažanje, i ja sam primjetio ovu disproporciju prije nekoliko dana..ne mogu si to objasniti osim možda činjenicom da je već dugo na 2000kn izloženo čak 751 kom na prodaji (više nije u prvih 5), dok je na redovnoj izloženo samo 50 kom po 2200kn..hmm očito je (isti) autor nešto htio postići[smiley9]

04.03.2007 17:50

EKSPANZIJA FONDOVA Sve više spremnih na ulaganja u kapital tvrtki
Škegro osniva novi fond sa 100 mil. €
Autor Snježana Mlinarević

Ove i sljedećih godina, prema istraživanjima konzultantske tvrtke Deloitte, sve više investitora tražit će prostor za novu vrstu ulaganja kod nas – kupnju malih i srednjih tvrtki koje se još nisu dokazale na tržištu ili su u problemima, njihovo podizanje, prodaju i dobru zaradu.

Pionir u ovom segmentu ulaganja kod nas je Quaestus Private Eguity prvi je hrvatski private equity fond koji upravlja s 35 milijuna eura koje su mu povjerile Privredna banka Zagreb, Nexe, Croatia osiguranje, Jamnica, M San, Fima Holding, Institut građevinarstva Hrvatske, Dalekovod i Konstruktor Inženjering).

Quaestus je dosad uložio novac u tri tvrtke – u Metronet i Hospitaliju u kojima ima većinski udio, te u trećeg mobilnog operatera Tele2 u kojemu drži 49 posto vlasničkog udjela, a preostalih 51 posto u vlasništvu je švedskog operatora Tele2 AG. Posljednji Quaestusov projekt je izgradnja Ortopedske kirurgije u Krapinskim Toplicama.

– U Hrvatskoj ima prostora napretek za nove private equity fondove. Treba nam bar još deset ovakvih i većih fondova od Quaestusa. I mi to ne doživljavamo kao konkurenciju, već kao dolazak naših saveznika u razvoju tržišta rizičnog kapitala – kaže Borislav Škegro, direktor u Quaestusu. Kako Škegro najavljuje, prirodan je slijed da nakon završetka investicijskog ciklusa ovog fonda zaživi Quaestus II.

Naime, investicijski ciklus private equity fonda od kupnje do izlaza iz vlasništva u nekoj kompaniji traje od tri do pet godina. Nakon tog roka moguće je nekoliko izlaznih strategija, poput prodaje udjela strateškim investitorima, uvrštenja dionica tvrtke na lokalnim ili regionalnim burzama, prodaja drugim investicijskim fondovima ili prodaja mena-džmentu tvrtke. U trenutku kada Quaestus ostvari svoje izlazne strategije, logično je pokrenuti novi fond. Prema planu Škegre i njegovih partnera, Quaestus II trebao bi imati oko 100 milijuna eura na raspolaganju za nova ulaganja.

Naime, investicijski ciklus private equity fonda od kupnje do izlaza iz vlasništva u nekoj kompaniji traje od tri do pet godina. Nakon tog roka moguće je nekoliko izlaznih strategija, poput prodaje udjela strateškim investitorima, uvrštenja dionica tvrtke na lokalnim ili regionalnim burzama, prodaja drugim investicijskim fondovima ili prodaja menadžmentu tvrtke. Iako o tome zasad ne želi govoriti, Quaestus je blizu izlazne strategije, barem što se tiče proteka vremena u nekim investicijama.

[color=blue][b]Razmišljamo o prošlosti, muči nas budućnost, a sadašnjost nam izmiče .[/b]..[/color]

Dragi moj sandy.
Kakve veze ima Skegro i Quaestus sa dionicama, ajde ti nama lijepo reci???

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

Najgori tjedan na burzama u zadnjih par godina

business.hr
web@business.hr

Bijeg ulagača od rizika protekloga je tjedna na globalnim tržištima dionica oštro korigirao vrijednosti blue-chip dionica te izbrisao sve dobitke ostvarene od početka godine.

Njujorški Dow Jones izgubio je 4,2 posto na vrijednosti, spustivši se na 12.114 bodova i zabilježivši najveći postotni gubitak na tjednoj razini u zadnjih više od četiri godine. Tehnološki Nasdaq potonuo je gotovo šest posto, najviše u zadnje dvije i pol godine, zaključivši trgovanje na 2.368 bodova U mjesecu veljači Dow je izgubio 2,8 posto na vrijednosti, a Nasdaq 1,9 posto.

Vrijednost dionica na burzi u New Yorku u utorak je zabilježila najveći pad u jednom danu od terorističkih napada 11. rujna 2001., uz pad Dow Jones indeksa za rekordnih 416 bodova. Veliki pad cijena kineskih dionica, slabosti u nekim ključnim pokazateljima američkog gospodarstva i vijest da je potpredsjednik SAD-a Dick Cheney bio očita meta talibanskog samoubilačkog napada u Afganistanu potaknuli su rasprodaju na Wall Streetu.

Rušenje glavnog indeksa vrijednosti dionica u Kini u utorak za čak devet posto prestrašilo je investitore i potaknulo bijeg u sigurnije vrijednosnice. Široka i agresivna prodaja američkih dionica trajala je cijelo poslijepodne nakon porasta zabrinutosti za gospodarstvo SAD, tržište hipotekarnih zajmova i realnu vrijednost dionica.

Tijekom utorka Dow indeks pao je za čak 546,20 bodova ili 4,3 posto, ali se krajem trgovanja nešto oporavio i zaustavio se na minusu od 416,02 bodova ili 3,29 posto, na konačnih 12.216 bodova. To je bio najgori pad Dow Jonesa od 17. rujna 2001. prvog dana trgovanja nakon terorističkih napada na SAD, kada je pao 684,81 bod ili 7,13 posto.

Pad je zahvatio sve sektore tržišta i u utorak je u vrijednosti američkih dionica ukupno izgubljeno 632 milijarde dolara, prema izračunu Standard & Poor’s Corp. Indeks šireg tržišnog zahvata, S&P 500 zabilježio je pad od 50,33 boda ili 3,5 posto na 1.399, što je njegov najveći dnevni gubitak od ožujka 2003. Indeks tehnoloških dionica Nasdaq potonuo je za 96,66 bodova ili 3,9 posto na 2.407.86 što je najveći pad od prosinca 2002.

Posljedice oštrog pada vrijednosti dionica u Kini i SAD u srijedu su se proširile i u trgovanju u Aziji te u Europi. Dionice u Tokiju, Hong Kongu, Australiji, Novom Zelandu, Filipinima i Indoneziji pale su za više od tri posto. Na najvećoj burzi u regiji, Tokijskoj, indeks Nikkei pao je za 206,9 bodova ili 3,56 posto, na 17.475 bodova. Londonski Ftse indeks u srijedu je bio je na gubitku 0,8 posto, zaključivši trgovanje na 6.171,5 bodova – izbrisavši tako dobitke od početka godine. Frankfurtski DAX oslabio je 1,5 posto, na 6.715 bodova.

Strmoglavi pad tržišta i njegova globalna rasprostranjenost signaliziraju moguću korekciju nakon dugog razdoblja stabilnog rasta tržišta dionica koje nije bilo uzdrmano takvim hirovitim trgovanjem već nekoliko godina. “Korekcije cijena obično ne traju samo jedan dan. Ulagači bi mogli nastaviti povlačiti kapital s tržišta. Po meni, još ima mjesta za korekcije cijena između 4 i 6 posto prije nego zaključim da su cijene dionica ponovno atraktivne”, rekao je Christopher Zook, predsjednik uprave CAZ Investmenta.

Zrcaleći bijeg ulagača u kvalitetnije i relativno sigurnije investicije, 10-godišnje obveznice američke vlade poskupjele su, dok je njihov prinos pao s 4,57 na 4,56 posto. Također, ulagači su skloni kupovati dionice sektora za koje vjeruju da su bolje pozicionirani u uvjetima umjerenog gospodarskog rasta.

Londonski Ftse indeks u proteklih je tjedan dana bio na gubitku od 4,5 posto, na 6.116 bodova. Frankfurtski DAX indeks potonuo je 5,6 posto…

Those who do not remember the past are condemned to repeat it.

Burze sa strepnjom čekaju novi tjedan

business.hr
web@business.hr

(objavljeno 4.3.07 18:15)

Nakon korekcije koja je početkom proteklog tjedna šokirala najjače svjetske burze, tržišta dionicama očekuju nesiguran tjedan. Sa zatvaranjem burzi u petak indeksi širom svijeta su zabilježili znatan pad – Dow Jones pao je 4.2 posto, a FTSE 100 je pao 5 posto.

Investitori su za globalnu korekciju „okrivili“ cijeli niz faktora – od novog poreza u Kini pa do američkog tržišta hipotekama.

Analitičari očekuju kako će tržište biti nestabilno i sljedećeg tjedna, pri čemu će najviše prodavati najrizičnije dionice.

„Kratkotrajni scenarij kaže da će tržišta nastavljati s pokazivanjem slabosti.“ – kazao je BBC-u James Chua iz Phillip Capital Managmenta.

Opseg prošlotjedne prodaje dionica uhvatio je dobar dio investitora „na spavanju“, ali oni pažljiviji upozoravaju da je korekcija tržišta bila neminovna. Velik broj indeksa i dionica pao je na razinu iz 2000. godine kad je pukao dotcom balon, što je potaklo strahove da su bili precijenjeni.

Šangajsko tržište, koje je pokrenulo korekciju padom od gotovo 9 posto u utorak, što je bio najveći pad u posljednjoj dekadi, je od 2005. više nego udvostručilo svoju vrijednost.

U isto vrijeme, pojavili su se jasni znakovi da američka ekonomija usporava i više nego što se predviđalo.

Analitičari sada pokušavaju predvidjeti kada i gdje će tržište dosegnuti dno. Pravo je pitanje radi li se o početku dugoročnog trenda ili samo kratkoročnoj korekciji. Prošle je godine sličan pad indeksa i dionica trajao nešto manje od mjesec dana, pri čemu su neke burze pale gotovo 10 posto prije oporavka.

“Kad imate takve turbulencije kakve smo imali prošlog tjedna, investitorima je gotovo nemoguće činiti bilo što drugo osim smanjivanja rizika.” – rezimirao je Andrew Busch iz BMO Capital Marketsa.

Those who do not remember the past are condemned to repeat it.

Quaestus niti nije pravi private equity fond.
Tek toliko.

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

čitala sam negdje da je pad dionica na HR burzi uzrokovan zbog panike neprofesionalaca i zbog širenje panike, amatera itd… pih , ne mogu sada naći taj članak, mislim da je bio u večernjem…


čitala sam negdje da je pad dionica na HR burzi uzrokovan zbog panike neprofesionalaca i zbog širenje panike, amatera itd… pih , ne mogu sada naći taj članak, mislim da je bio u večernjem…

Drugarice, možeš svašta pročitati u novinama. Sve same gluposti. Puno smo čekova bez pokrića izdali prošla dva mjeseca i sada će ti čekovi doći na naplatu ili kako kaže moj vrač slijedi diferencijacija.

[color=blue]Come to Quark's, Quark's is fun, come right now, don't walk, run![/color] Quark je trejder, špekulant i investitor. U svojim komentarima prenosi informacije iz medija ili iznosi svoje osobno mišljnje. [u]Quarkovi komentari nisu savjeti za kupnju ili prodaju dionica[/u]. U večini slučajeva Quark posjeduje ili je posjedovao dionice o kojima piše.

hmm.. vidim da su pojedinci copy pastali pola novina u ovu temu :)))

[b]kupuj od pesimista i prodaj optimistu, al budi realist[/b][color=black][/color]

Ja mislim da bi bilo pametnije postavljati linkove na odredjene web stranice, nego kopirati preduge tekstove.[smiley9]

Stara kineska: Pas koji laje, nije dovoljno kuhan!

na istoku je krenulo strasno lose… nadam se da nas ne ceka njihova sudbina…

Those who do not remember the past are condemned to repeat it.


na istoku je krenulo strasno lose… nadam se da nas ne ceka njihova sudbina…

Jesi li siguran da nisi greškom napisao ovo boldano? [smiley1]

Ma pusti ga Ivane, tip nakon višemjesečnog navlačenja po forumu, sada druka za dolje, a najmanje mu je bilo jasno tko kupuje INU na 2.500 kuna, i sam se čudio, kao što se čudi kako sada i dalje rastu neke naše dionice. Moš si misliti, kuži on, samo bi sad novi krug, eto zato propagira na sve strane.


na istoku je krenulo strasno lose… nadam se da nas ne ceka njihova sudbina…

Na istoku “strašno loše”, loše je bilo prošli tjedan i na zapadu, vjerojatno nastavak slijedi ovaj tjedan. Kod nas je bilo nešto bolje nego vani, a ovaj tjedan…Hm, ne izgleda mi baš optimistično. Osjeća se crveno u zraku. [smiley10]

Ignore: KressoM, delux

New Report

Close