Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


99,99% malih ulagaca na nasem trzistu , i dosta fond managera manjih OIF-ova nemaju pojma sto je to diskontiranje buducih novcanih tokova, osnova svega.

p/e je relativan multiple za samo usporedive kompanije.

Dakle imas venezuelu sa inflacijom od recomo 20% na p/e od 5 u valuti venezuele i RH na 20 sa inflacijom od 5% u kunama.

To je vama usporedivo.

Jad i bijeda hrvatskog investiranja.

Neznanje, njeznanje i neznanje.

Postoje i sada precijenjene dionice, to je sigurno…
Ali postoje i debelo debelo potcijenjene


Tocno,
Svako ko nesto imalo zna ne bi se povodio za ovakvim glupostima.
Istina je da postoje precijenjene dionice, no istodobno postoje dionice cija je fer vrijednost 2x danasnja. Ono sto znam da se dogadja da je zadnjih 3 mjeseca doslo dosta investitora izvan naseg balkanskog bazena koji kupuju dionice ili se raspituju se o mogucnostima preuzimanja kompanija. Naravno da nece kupovati i gledati sve, vec ce kupovati ono sto vrijedi, a mi cemo u ostati u zabokrecini s dionicama firmi koje nece prezivjeti poslovanje u EU.

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

tpetrov:

Prema mjesečnom izvještaju Stockcube-a, Venecuela ima P/E samo 4,5 Egipat 5,63 Latvia 7,58 Turska 8,5 Irska 9,27 Nizozemska 9,3 Estonia 9,39. Je li Crobex na P/E oko 25 podcijenjen? Pozivam Forumaše na raspravu je li bolje ulagati u Estoniju i Latviju ili pak u Hrvatsku?

Siguran sam da strani kapital “jedva ceka” da udje na ovo nase prenapuhano trziste. [lol] [lol] Ovo sto se do sada dogadjalo vrlo jednostavno se moze objasniti efektom tornada. Prvi nalet je prosao. Sada smo u “oku” oluje. Drugi nalet tek slijedi. A kada se male ruke sloze (nafta, poskupljenja struje, vode, plina, namirnica iza ljeta) sve se moze!

Mislim da treba jako dobro procitati sto je Rohatinski napisao u ovoj recenici jer je po meni on jedini realan i obziljan u sagledavanju situacije:

“Hrvatska narodna banka nema realnu alternativu i zato će nastaviti s vođenjem dosadašnjeg tipa monetarne politike dokle god to bude potrebno i moguće.” Ima one shot only ali da li je to dovoljno????

Osnovno pitanje je zbog cega gomila devizne rezerve i sto on to vidi sto vecina “investitora” ne vidi??? [wink]

Biti ce zanimljivo vidjeti rezultate izbora u Srbiji iako ja osobno mislim da je pobjeda Nikolica long term nama samo plus.


odgovor na pitanje zasto tolko rezervi stize uskoro

uz inflaciju,
postoji jos nesto sto se zove country risk premium.
Tako da pokazatelj p/e je svakako nesto sto treba imati na umu kod investiranja, no donosenje osluke samo na temelju toga je stvarno nesto sto granici s debilanom. definitivno treba malo vise od jedne tablice P/E za usporedbu da li je trziste precijenjeno ili potcijenjeno
http://pages.stern.nyu.edu/~adamodar/New_Home_Page/datafile/ctryprem.html

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


Prema mjesečnom izvještaju Stockcube-a, Venecuela ima P/E samo 4,5 Egipat 5,63 Latvia 7,58 Turska 8,5 Irska 9,27 Nizozemska 9,3 Estonia 9,39. Je li Crobex na P/E oko 25 podcijenjen? Pozivam Forumaše na raspravu je li bolje ulagati u Estoniju i Latviju ili pak u Hrvatsku?

Naravno da smo preskupi u odnosu na druge s kojima se možemo uspoređivati po veličini i stupnju razvoja. Ima povoljnih dionica, ali kao tržište u cijelini smo preskupi.

Slobodan kapital što kola svjetskim financijskim tržištima krpa rupe od 1 trilijun gubitaka izazvanih pucanjem balončeka nekretnina i bježi u zemlje koje imaju jak suficit, proizvodnju i neto su izvoznici sirovina. Zemlje koje se nagomilale enormne rezerve u dolarima te dolare sada koriste da zaštite svoje stanovništvo od udara skupe hrane i nafte. Zbog tih recikliranih dolara potražnja za ključnim sirovinama na globalnoj razini ne pada i dodatno osiromašuje one koji su nesposobni konkurirati na globalnom tržištu.

Ameri su namjerno deprecirali dolar u nadi da će se dio tih sredstava vratiti kod njih i da će im uspjeti poboljšati izvoz (pogotovo tehnologije). Ali nikad ni jedna zemlja nije uspjela postići blagostanje uništavajući svoju valutu. Američka tehnologija nikad nije bila jeftinija i one zemlje u razvoju koje imaju s čime koriste tu priliku, kupuju po bagateli i osuvremenjuju svoju privredu. Oni koji nemaju svoju štednju mogu samo gledati trenutnu preraspodjelu moći.

U jednom trenutku, zbog političkih pritiska i nestabilnost u matičnim državama, multinacionalne kompanije će morati vratiti doma proizvodnja ali to neće ići tako brzo.

Kad se vidi ova globalna situacija, jedini je zaključak da će naša država i privrednici koji ne žele propasti i koji misle da mogu konkurirati na globalnom tržištu morati pasti na koljena pred tržištem kapitala (što stranim, što našim) i ponuditi equity jako jeftino. Medvjedi će ih čekati. [smiley]

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju


vidim jos jedno organizirano pisanje u svrhu plasenja ljudi, uz dosta informacija, poluinformacija i lazi redovnih down, down drukera.
samo pisite, ja odustajem, nema smisla se boriti s vjetrenjacama.

samo nazlost vi niste altristi, vec obicni drukeri koji pokusavaju loviti ove koji su zadivljeni monolozima .

Umjesto sto si napisao ovo sto si pisao daj stavi barem NEKI argument. I meni je dosta sjedenja u cashu da me jede pomalo inflacija i zelim vise nego ista vratiti sredstva na burzu. Na zalost NE VIDIM niti jedan razlog za to! Pa daj probaj ponoviti post i napisati sto sam ja ili RB krivo napisali. Evo chatamo na skype nas nekolicina i molim ljude da mi kazu da sam u krivu i da mi to argumentiraju. Jedini problem je sto se SLAZU s onim sto sam napisao a to me stvarno NE veseli!!!!

skype - ivek1234

Koliko je kod Venezuele country risk premium?? sami vi ulozite tamo…., bude vam Chavez to preusmjerio socijali

kolika je inflacija kod estonije??? 11% ako niste znali, naravno jaci je i rast GDP-a ali inflacija je ipak veci problem.

koliko je rast dobiti firmi u Irskoj, Nizozemskoj u 2007 u usporedbi sa Hrvatskom.?? puno manji.

Egipat, samo izvolite…..

Evo vam argumenata pa napadajte…

jadno..

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep


Provjerit cu iduci tjedan koliki je P/E za Dominikansku Republiku, pa ću javit našim medvjedićima [lol]

Evo, ovo vam je sigurno bolje od RH

http://www.visitsierraleone.org/news/news_item.asp?NewsID=666

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

Evo imam bolju

http://www.bse.com.lb/

Cujem da ce tamo gradjevina poludit

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

Hmm, dosta pametno zvuci, ali prilicno je suplje:


Naravno da smo preskupi u odnosu na druge s kojima se možemo uspoređivati po veličini i stupnju razvoja. Ima povoljnih dionica, ali kao tržište u cijelini smo preskupi. Slobodan kapital što kola svjetskim financijskim tržištima krpa rupe od 1 trilijun gubitaka izazvanih pucanjem balončeka nekretnina i bježi u zemlje koje imaju jak suficit, proizvodnju i neto su izvoznici sirovina.

– Zar nije Venezulea izvoznik nafte, pa joj je P/E najnizi, tj. taj kapital koji kola pas i nije uletio tamo…

Zemlje koje se nagomilale enormne rezerve u dolarima te dolare sada koriste da zaštite svoje stanovništvo od udara skupe hrane i nafte.

– Zemlje koje su nagomilale rezerve dolara su popusile, jer je dolar slab, a hrana i nafta su otisle…

Zbog tih recikliranih dolara potražnja za ključnim sirovinama na globalnoj razini ne pada i dodatno osiromašuje one koji su nesposobni konkurirati na globalnom tržištu. Ameri su namjerno deprecirali dolar u nadi da će se dio tih sredstava vratiti kod njih i da će im uspjeti poboljšati izvoz (pogotovo tehnologije). Ali nikad ni jedna zemlja nije uspjela postići blagostanje uništavajući svoju valutu.

– Valutne igre velikih zemalja su puno kompleksnija tema. Kinezi drze svoju valutu sto nize i rastu ko ludi…

Američka tehnologija nikad nije bila jeftinija i one zemlje u razvoju koje imaju s čime koriste tu priliku, kupuju po bagateli i osuvremenjuju svoju privredu.

– Oni koji imaju dolare, a zemlje u razvoju koje imaju nesto love, uglavnom zaradjuju u dolarima (uz naravno izuzetke), ne mogu koristiti povoljnu priliku jer njih kosta isto kao i prije.

Oni koji nemaju svoju štednju mogu samo gledati trenutnu preraspodjelu moći. U jednom trenutku, zbog političkih pritiska i nestabilnost u matičnim državama, multinacionalne kompanije će morati vratiti doma proizvodnja ali to neće ići tako brzo.

– Ovo prorocanstvo bez argumenata uopce nije vrijedno komentara.

Kad se vidi ova globalna situacija, jedini je zaključak da će naša država i privrednici koji ne žele propasti i koji misle da mogu konkurirati na globalnom tržištu morati pasti na koljena pred tržištem kapitala (što stranim, što našim) i ponuditi equity jako jeftino.

– Ovo jos manje…

Medvjedi će ih čekati. [smiley]

… i cekati, i cekati, i cekati…

Pozdrav i NHF


vipy: ” vidim jos jedno organizirano pisanje u svrhu plasenja ljudi, uz dosta informacija, poluinformacija i lazi redovnih down, down drukera. samo pisite, ja odustajem, nema smisla se boriti s vjetrenjacama. samo nazlost vi niste altristi, vec obicni drukeri koji pokusavaju loviti ove koji su zadivljeni monolozima . ” Umjesto sto si napisao ovo sto si pisao daj stavi barem NEKI argument. I meni je dosta sjedenja u cashu da me jede pomalo inflacija i zelim vise nego ista vratiti sredstva na burzu. Na zalost NE VIDIM niti jedan razlog za to! Pa daj probaj ponoviti post i napisati sto sam ja ili RB krivo napisali. Evo chatamo na skype nas nekolicina i molim ljude da mi kazu da sam u krivu i da mi to argumentiraju. Jedini problem je sto se SLAZU s onim sto sam napisao a to me stvarno NE veseli!!!!

Ma sve ste vi to lijepo sročili i napisali, problem je samo što od “apokalipse” neće biti ništa. Čak je svejedno i tko posloži vladu u Srbiji. Neznam samo koliki crobex bi trebao biti da ti počmeš kupovati, ali ni on čak nije bitan jer uvijek imaš dionica koje će rasti (preuzimanja, dokapi, spajanja) samo trebaš imati “muda” ih kupiti.

Ljudi lakše prebole ako im oduzmete novac nego iluzije.

Opet se javljau isti ljudi instruirano da plaše manje upućene ulagače i to čine kad god nanjuše mogući pad. U ponedjeljak je krivac Srbija, sutra će biti nešto drugo i opet će se isti javiti.

Reći ću samo jednu stvar. Nedavno je i objavljeno da su strane banke u Hrvatskoj spašavale svoje matice u Austriji i Italiji jer su ostvarile ogromnu dobit a matice milijunske gubitke. To je samo jedan od primjera koliko smo u stvari emerging market i koliko nas kači svjetska kriza.

Ne vjerujte u dobronamjernost ljudi koji pišu o propasti!


tpetrov: ” Prema mjesečnom izvještaju Stockcube-a, Venecuela ima P/E samo 4,5 Egipat 5,63 Latvia 7,58 Turska 8,5 Irska 9,27 Nizozemska 9,3 Estonia 9,39. Je li Crobex na P/E oko 25 podcijenjen? Pozivam Forumaše na raspravu je li bolje ulagati u Estoniju i Latviju ili pak u Hrvatsku? ” Siguran sam da strani kapital “jedva ceka” da udje na ovo nase prenapuhano trziste. [lol] [lol] Ovo sto se do sada dogadjalo vrlo jednostavno se moze objasniti efektom tornada. Prvi nalet je prosao. Sada smo u “oku” oluje. Drugi nalet tek slijedi. A kada se male ruke sloze (nafta, poskupljenja struje, vode, plina, namirnica iza ljeta) sve se moze! Mislim da treba jako dobro procitati sto je Rohatinski napisao u ovoj recenici jer je po meni on jedini realan i obziljan u sagledavanju situacije: “Hrvatska narodna banka nema realnu alternativu i zato će nastaviti s vođenjem dosadašnjeg tipa monetarne politike dokle god to bude potrebno i moguće.” Ima one shot only ali da li je to dovoljno???? Osnovno pitanje je zbog cega gomila devizne rezerve i sto on to vidi sto vecina “investitora” ne vidi??? [wink] Biti ce zanimljivo vidjeti rezultate izbora u Srbiji iako ja osobno mislim da je pobjeda Nikolica long term nama samo plus.

svi zaboravljaju činjenicu da uskoro kreće kresanje brodogradnje koja je ovih godina pojela fantastične iznose novaca, a to će u budućnosti znatno olakšati servisiranje ino duga.

živjeli.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.


tpetrov: ” Prema mjesečnom izvještaju Stockcube-a, Venecuela ima P/E samo 4,5 Egipat 5,63 Latvia 7,58 Turska 8,5 Irska 9,27 Nizozemska 9,3 Estonia 9,39. Je li Crobex na P/E oko 25 podcijenjen? Pozivam Forumaše na raspravu je li bolje ulagati u Estoniju i Latviju ili pak u Hrvatsku? ” Siguran sam da strani kapital “jedva ceka” da udje na ovo nase prenapuhano trziste. [lol] [lol] Ovo sto se do sada dogadjalo vrlo jednostavno se moze objasniti efektom tornada. Prvi nalet je prosao. Sada smo u “oku” oluje. Drugi nalet tek slijedi. A kada se male ruke sloze (nafta, poskupljenja struje, vode, plina, namirnica iza ljeta) sve se moze! Mislim da treba jako dobro procitati sto je Rohatinski napisao u ovoj recenici jer je po meni on jedini realan i obziljan u sagledavanju situacije: “Hrvatska narodna banka nema realnu alternativu i zato će nastaviti s vođenjem dosadašnjeg tipa monetarne politike dokle god to bude potrebno i moguće.” Ima one shot only ali da li je to dovoljno???? Osnovno pitanje je zbog cega gomila devizne rezerve i sto on to vidi sto vecina “investitora” ne vidi??? [wink] Biti ce zanimljivo vidjeti rezultate izbora u Srbiji iako ja osobno mislim da je pobjeda Nikolica long term nama samo plus.

“oko” oluje postoji kod uragana, ne kod tornada….Ivek, tornado izgleda kao i ono sto mi zovemo pijavica….

Pitas u sto uloziti – evo ti dva prijloga – Ledo i HT
Ledo obicno ode u nebo prije i prek ljeta.
HT – znamo sve o HTu….podcjenjenost, blablabla
[thumbsup]


Koliko je kod Venezuele country risk premium?? sami vi ulozite tamo…., bude vam Chavez to preusmjerio socijali

kolika je inflacija kod estonije??? 11% ako niste znali, naravno jaci je i rast GDP-a ali inflacija je ipak veci problem.

koliko je rast dobiti firmi u Irskoj, Nizozemskoj u 2007 u usporedbi sa Hrvatskom.?? puno manji.

Egipat, samo izvolite…..

Evo vam argumenata pa napadajte…

jadno..

Evo blueman je lijepo nabrojao razloge zašto to nije usporedivo. Moglo bi se naći još puno razloga. Inače dobro je znati te podatke. Zato treba gledati svaku specifičnu situaciju posebno. Kod nas ima dosta precijenjenih, premda znam da se ne bi mogli složiti koje su to, koje dižu P/e cjelog tržišta. Za neke je ista dionica debelo precjenjena dok je za druge ta ista debelo potcjenjena.
U svakom slučaju treba gledati svaku dionicu posebno mogućnosti rasta i rasta zarada. Ako se s velikom vjerojatnošću može predvidjeti novčani tok, i ako imamo zadovoljavajuću maržu sigurnosti treba investirati bez obzira na P/E prosjek. Nebitno je koliki je P/E tržišta i da li je to u Nizozemskoj ili Litvi ili Hrvatskoj. Dakako da je važna opća nestabilnost zemlje. Jer kod investiranja je ipak prije svega riječ o upravljanju rizicima. Sigurno neću uložiti niti kune u državi gdje predsjednik provodi opću nacionalizaciju imovine.

To ne znači da smatram da smo mi rizična skupina. Ulazak u Nato i Eu je pred vratima, a moje investicije ionako ne radim na kratki rok jer ulažem na povjerenje uprave i njihovog poslovnog modela te čekam da se planovi ostvare, što se ne može napraviti na brzinu.

Znači, ulaganje uvijek, premda me trenutno zabrinjava rast cijena energije, hrane, sirovina, poskupljenje kreditiranja i rast inflacije što će sigurno smanjiti rast i dionice koju smatramo potencijalnom kupnjom.

Da odgovorim dinu u stilu kolegice ivane

* Kolega Petrov je malo pogriješio kad je spomenuo Venecuelu, vidim da ste se uglavnom toga uhvatili. Brazil je primjer zemlje u koju strani kapital teče.
* Zemlje koje su nagomile rezerve (Arapi, Kina, Rusija, Norveška, Singapur) su trenutno gospodari svjetskih
financija. Banke ih mole da ih dokapitaliziraju (time rasturajući equity postojećih dioničara), Ameri ih mole da im kupe obveznice.
* Kinezi, Indijci, Brazil već nekoliko godina apreciraju prema dolaru, zbog zaštite od inflacije tempo će se još više ubrzati. Američi potrošać i svi oni koji su u deficitu će brzo shvatiti o čemu je tu riječ.
* Ovi koji drže peg na dolar, pumpaju cijenu nafte, 1% dolar dole, 4% nafta gore.
* Kad dolar postane dovoljno jeftim a radna snaga u zemljama u razvoju skupa te kad tome još pridodamo rastući protekcionizam i politički pritisak eto ti multinacionalki doma. BTW, 40% dobiti S&P 500 je ostvareno izvan US.

NHF, kolega ali mislim da niste baš najbolje upućeni. Ali ako želite kupovati ask je samo vaš [thumbsup]

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

New Report

Close