KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Nema promjena u top 10


Zašto se npr. u FI Tablici za KODT(distributivni i specijalni) u tablici F pod "opis proizvoda iusluga" navodi i komponenta "energetski transformatori" uz ove distributivne uljne? Jeste sigurni da u samom KODT-u ne postoji podjela po još nekim linijama? Nemam pojma… pitam samo. Kao što rekoh ispitat ću to. Pozdrav

Evo ovdje prospekt [thumbsup],
Vaš link

Inače najveći su novci u igri kod energetskih transformatora.

Zahvaljujem kolegi Alamu na linku

http://www.koncar-dst.hr/dokumenti/2007-Koncar%20D&ST-God.Izvj.pdf

Proučio sam izvješće i shvatio neke stvari oko često spominjane stavke AOP044 – Vrijednosno usklađenje i rezerviranja (vidi sliku AOP 044.gif). Kumulativno je ona prošle godine iznosila 45 mln kn, od čega je u dugoročna rezerviranja za rizike i troškove prebačeno 30 mln, a 15 mln otpada na vrijednosno usklađenje imovine (vidi sliku Vrijednosno uskladjenje i rezerviranja – struktura.gif).

Vrlo je zanimljiva analitika svođenja računovodstvene dobiti na oporezivu dobit (vidi sliku Porez na dobit.gif).

Iz ovog je vidljivo da od 45 mln kn iz stavke AOP044 na porezno nepriznate rashode otpada 41 mln kn. To je uzeto u obzir prilikom kalkulacije obveze plaćanja poreza na dobit. Dakle, radi se o benignom prikrivanju dobiti (pretpostavljam da u ovom trenutku žele imati manji efektivni odljev sredstava u dividende kako bi se organski financirale tekuće investicije). Nema nikakva muljanja prema državi, na iznos prikrivene dobiti uredno je plaćen porez.

Dobro je što su konačno raščišćene nedoumice oko prave profitabilnosti jer to znači da EBIT 2007 iznosi 29+41=70 mln kn, a ne 29 mln kn. Sukladno tome potrebno je korigirati i valorizacijske modele.

Moji postovi ne predstavljaju nagovor na kupnju, prodaju ili držanje dionica koje spominjem u tekstu.

kerempuh,
u potpunosti se slazem s tobom. Ovo sto se tice poreza i olaksicu na poticanje ulaganja nisam znao… jer mi je porez bio premali pa sam mislio da muljaju…

naravno svatko tko nema pojma o racunovodstvu i dalje ce tupiti o P/E , pozdrav drugarici u ILirici…
kod procjene vrijednosti postoji nesto sto se zove rule of thumb, da je vrijednost firme 8 EV/EBITDA, zavisno o obrzini rasta (ako je brzi rast, multipla je iznad 8). KODT EV/EBITDA je trenutno na 2.2-2.6… Ako se hoce dobiti fair vrijednost, pomnozite npr 100 (103) mio kuna EBITDA u zadnja 4 kvartala s 8, oduzmite samo financijski dug i uvecajte za novac na racunu i financijsku imovinu pa cete dobiti trenutu vrijednost kodt…

Modele koje sam ranije davao za procjenu vrijednosti i stavio na ovaj forun bazirali su se na cash flow i na njih nije utjecalo kreativno racunovodstvo i moje procjene su bili oko 10 000 kodt r.

To sto je fair procjena kodt 8 000-10 000 ne znaci da ce on automatski ici na tu razinu i ovo nije nagovor na kupnju. Napravite sami svoju analizu, uzmite u obzir koliko jos ILIRIKA ima i da li ce prodavati, uzmite u obzir povecanje prihoda abog povecanja kapaciteta od 1.9. ove godine pa donesite odluku, hocete li zaobici ovu dionicu ili vam je zanimljiva.

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

Moram priznati da se doista hladim od ulaganja u KODT, jednostavno se ne mogu pomiriti da ulažem u nešto što je čini se namjerno ostavljeno kao siva zona.

Može li se dogoditi da redovne dionice dobiju dividendu, a povlaštene ne? Nekako sumljam, ali zapravo ne znam. Ali, barem shvaćam da dividenda ne treba biti isplaćena čak i ako ostane slobodne dobiti za raspodjelu. Ovisi od volje dioničara redovne, dakle velikog Končara koji ima 2/3 redovnih i čiji interesi nisu direktno vezani za P-A. U redu, u zadnje vrijeme isplaćuju – mene brine hoće li isto tako biti sljedeće godine?
Što se tiče redovne, još slabiji položaj – dividende može ne biti, a diio dobiti može izići kroz dividendu povlaštene. Kupi obje, reći će neki – opet ista nesigurnost – ovisim od nesigurne volje velikog Končara.

Kakom vidite vjerojatnost isplate iz dijela dobiti nagrade Upravi i zaposlenicima – kao što se nedavno dogodilo u Tankerskoj? Čini mi se da su takve zgode urasle u mentalitet ovog našeg prostora.

Rezerviranje za izgledne buduće troškove nije benigno prikrivanje dobiti. Kao prvo, ako je izračun proveden korektno, tada rezerviranje uopće ne prikriva – već razotkriva trošak za koji novčanog odljeva još nema, ali će ga sasvim izgledno biti. 30 milijuna kuna za garancije može biti realan iznos budućih troškova – oko 6% iznosa prodaje. Ja ne znam na koliki dio prodane robe su izdane garancije, razdoblje garancije, koja je vjerojatnost kvara na transformatorima i niti druge detalje ugovora (eventualno penali?). Ništa od toga nije podastrto uz iznos. Kao drugo, rezervacije za izgledne buduće troškove propisane su međunarodnim računovodstvenim standardima – a predloženo je da se podastre i više od samog iznosa rezervacije. Naravno da prezentacija iznosa samog ostavlja prostor za manipulacije i meni ne pruža sigurnost u korektno prezentirane financijske rezultate. Bilo je riječi da su ranije rezervirani iznosi bili manji – naravno da je to sumljivo. Možda se ranije MRS nije primjenjivao, možda se sada rezervacije precjenjuju, a možda je samo porastao broj izdanih garancija.
Iznos rezervacija za jubilarne nagrade teško da je precijenjen. Da li je premalen? Ne znam detalje iznosa i vrijeme isplate jubilarnih i fluktuaciju kadra.

To su vrlo delikatne stvari i svaka sumlja u istinitost kojom financijski izvještaji oslikavaju realno stanje povlači sumlju u korporativnu etičnost Uprave. Ovdje je Uprava zavisna od većinskog dioničara, a glavni grijesi neetičnog većinskog dioničara i Uprava najčešće je tuneliranje dobiti. Ne želim reći da je tome ovdje slučaj, već samo poentirati da je odnos interesa delikatan i zahtjeva od Društva krajnju prozirnost i javnu dostupnost svih investitorima relevantnih informacija.
Teško mi je vjerovati da bi gospodin Bago koji zastupa Končar dobio isti odgovor na isto pitanje koje sam ja postavio: lamentaciju o ravnopravnom položaju svih dioničara. Osjećam da sam u KODT investitor druge klase i to me, dakako, odbija od ulaganja.

Većina onih koji pišu ovdje, čast iznimkama, pišu ne da informiraju ili potraže informaciju – već pišu kao da navijaju. Od onih kojima je interes u ovoj dionici ne može se pročitati mogućnost slabljenja i recesije globalnog gospodarstva, moguća odugovlačenja sa ulaganjima u infrastrukturu javnog sektora koji, kako stvari stoje možda ponese glavni teret financijske krize. Razumno je uzeti u obzir barem slabu mogućnost smanjenja prihoda i/ili dobiti KODT u idućem razdoblju. Očekivanje najboljih ishoda nije osobina opreznog ulagatelja već – vatrenog navijača.

Ne primam virtualna prijateljstva osoba pod nadimkom

Ajmo lagano analiizirat ovaj burek od posta

– KODT je firma koja će vjerojatno najmanje od svih osjetiti recesiju, jer su već unaprijed rasprodali svu proizvodnju iz 2009
– Čim se dogodilo da je bila smanjena potražnja u Hrvatskoj, odma su Arapi sve otkupili, što se vidi kroz povećanje izvoza – taj dio nisi uočio u izvješću
– Usporedba s Tankerskom – radnici već imaju dionice, a molim kolegu odakle bi nabavili te dionice koje bi navodno dijelili
– Nisi naveo niti jedan primjer da su do sada bili nefer prema dioničarima

Sve skupa siva zona je tvoj post

nemoj odma napast … dobar je post

All shipping lanes lead to China.


Većina onih koji pišu ovdje, čast iznimkama, pišu ne da informiraju ili potraže informaciju – već pišu kao da navijaju. Od onih kojima je interes u ovoj dionici ne može se pročitati mogućnost slabljenja i recesije globalnog gospodarstva, moguća odugovlačenja sa ulaganjima u infrastrukturu javnog sektora koji, kako stvari stoje možda ponese glavni teret financijske krize. Razumno je uzeti u obzir barem slabu mogućnost smanjenja prihoda i/ili dobiti KODT u idućem razdoblju. Očekivanje najboljih ishoda nije osobina opreznog ulagatelja već – vatrenog navijača.

Svaka ti čast na ovom što si napisao.
Ja sam prije par tjedana postavio par logičnih pitanja pa sam za odgovor dobio samo jedinice, drukove na gore i hvalospjeve o firmi.
Sa hvalospjevima se slažem jer je firma daleko bolja od većine drugih čije dionice kotiraju na našoj burzi.
No ostaje pitanje zašto tako dobru firmu ne prati dobra cijena dionice?
Sve te kalkulacije koliko firma "stvarno vrijedi" ne znače ništa ako netko nije spreman to platiti i ako ima prodavača koji prodaju na nižim cijenama.
Brine me i kako to da se nitko novi od fondova nije pojavio u top 10 ove godine. A stvarno nije trebalo puno love za to, cca 1.500.000kn.

Možda se situacija promijeni nabolje kad Ilirika izađe, no nema garancije za to. Možda je HPB ovdje prvenstveno radi dividende i ne žele trošiti lovu za dizanje cijene dionice.
U interesu bi moglo biti i KOEI da drže cijenu niskom ukoliko planiraju preuzeti još dionica.

Post dijelom postavlja dobro pitanje, ali pretpostavlja nepoštenje uprave, bez prave osnove.
HPB nije HPB fond koliko znam, nego malo jača ekipa. I ti ne moraju van radi ulagača.

Mislim da recesija neće pogoditi energetiku u tolikoj mjeri, ja bi bježao od svih firmi koje su povezane s kupovnom moći naroda.

dobar post samo za jednu svrhu..
uostalom ovaj nick je i napravljen samo za KODT,

dividenda- koja firma u HR ima definiranu dividendu za slijedecu godinu? Covjek ili ne zna ili obmanjuje s definranom dividendom kod povlastene. Kad bi dividenda bila definirana kod povlastene, odnosno kad bi bila definirana kao kod CEBE onda bi samo trebalo primjeniti stopu kapitalizacije od 7%-10% i mogli bi definirati vrijednost povlastene od 600 do 900 kn. Ovako povlastena dionica je "equity-like" i veze se na vrijednost poslovanja, a ne (iskljucivo) na dividendu

rezervacije za buduca kapitalna ulaganja i ovakvo povecanje rezervacije za buduce dogadjaje? Nije ni cudo da je porezno nepriznati rashod i da su na to platili porez… Na taj nacin je sve legalno, a omogucili su si smanjenje dobiti, a da bude iznad plana, da imaju za svaki slucaj rezervu za buduce godine… Medjutim jedna stvar ne laze, a to je CASH FLOW, gdje se vidi koliko je neto dobit umanjivana kroz racun. politike.

Usporavanje globalnog gospodarstva ima utjecaja na poslovanje svih firmi. Energetika je takodjer pod tim utjecaje, no usporavanje nije recesija i energetika je nesto sto se zove utility i opcenito je defanzivna industrija i pogledajte utililities kako se trze u svijetu u odnosu na ciklicne dionice…

No ono sto treba izdvojiti jest kod KODT jest da oni imaju popunjene kapacitete vec sada za 2009 i djelomicno za 2010. Stovise, kupci cu su veci dio toga vec kaparili. Dovoljno je procitati revizorsko izvjesce i pogledati finino izvjesce AOP 26 i moze shvatiti koliko su vec predumova primili za buducu proizvodnju… Zasto se placaju predujmovi? Zato sto je ovo demand driven business iliti previse kupaca – premalo prodavatelja (kapaciteta).

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

Sprema li se ovdje novčani odljev vecih razmjera [shocked] cemu rezervacije???
Kao osiguranje [shocked]

kolega, telefon u ruke i nazvat u firmu!

pa nam prenesite što su vam odgovorili za vaša pitanja!


kolega, telefon u ruke i nazvat u firmu!

pa nam prenesite što su vam odgovorili za vaša pitanja!

Zašto zvati firmu?

Znaš li ti za što se koriste rezervacije? Kolega bensedin je dobro namirisao stvari, buduci novcani odljevi su izgledni kada se rade rezervacije, a ti izgleda ne poznaješ osnove računovodstva?!

pa moram priznat da nit čitam nit me zanimaju komentari nickova napravljenih prije par dana! [cool]

a kamoli da ću se s njima nadmudrivat jerbo sam samo štel pomoći savjetom da se može obratit telefonski i u firmu…

članovi uprave, kao i biloko drugi u firmi su stvarne osobe s kojima se može razgovarati i saznati što god vas zanima, barem iz mog iskustva! [smiley]

Zašto onda reagiraš??
Rezervacija kazuju na novcane odljeve, što jasno ukazuje zašto cijena pada, svidjalo se to nekima ili ne!

New Report

Close