JDPL (Jadroplov d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska JDPL (Jadroplov d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Kad pogledam šta sve AUDIO ima u svom portfelju, vidim da jedino vrijede JADROPLOV ….. Zato se s njima i događa ovo što se događa. Novi i lijepi brodovi …. ali ne u rangu ova dva bisera

Cuj za teretni brod nije bitno da je lijep i nov nego da donosi pare,a to znaci da je sto manje placen i da su mu operativni troskovi sto nizi. Nisu ti brodovi napravljeni da konkuriraju na izboru ljepote.
[/quote]

Evo pametnog posta. Kad sam pisao kako je suludo graditi bulkere u Hrvatskoj ispadoh maltene d.bil. Pa naša kvaliteta, pa naša pamet i na kraju lova dioničara čiji gubitak prošlu a ni sadašnju makar jednočlanu upravu ne boli. Kad je to toliko dobro zašto i privatni brodar ATPL nije gradio u Hrvatskoj. Siguran sam da je i tamo bilo pritisaka ali tamo nisu sjedili ljudi koji su čuvali unosne sinekure već su se vodili interesom firme i njenih vlasnika. Da je ATPL svoje novogradnje gradila u Hrvatskoj danas je jednostavno nebi bilo.
Kineska poslovica kaže da nije važno je li mačka crna ili bijela. Važno je da lovi miševe. Ove tri lešine ne da ne love miševe več ako potraje situacija na tržištu kakva je danas miševi će zbog njih oglodat JDPL. I ako se oporavi tržište opet će bit manje profitabilni od onih izgrađenih u Kini usprkos nešto većem OPEX-u Kineza zbog lošije kvalitete.Pola cijene je ipak pola cijene pa ma kako mi šutili o tome. Pozdrav iz Rovinja [emo_zloban]

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"

Tko o cemu, Zimzelen o drukanju…


E, moj korisnice frankie,
postavis se za nekog velikog strucnjaka duge plovidbe, bolje receno naturis se, pa narodu serviras pricu o propadanju jadroplova, i na kraju, kako ne bi zvucao ni kao prevarant, ni kao putnik namejrnik, ni kao pisac zlonamjernik, kazes: to je samo moje misljenje kojeg se ne trebate drzati…o jadroplovu si napisao stotinjak postova, u svakom postu ista prica, pljujes po tom jadroplovu k,o po frajeru koji ti je, ne daj boze, zenu zaveo i odveo.

E moj doktore.100njak postova kazes? Ajde prebroji mi postove od pocetka teme pa ako ih ima vise od 30 ja cu ga osic skupa s jajima. Je li moze? Za primjer na dalekovodu smo imali strucnjaka od promaje koji me isto pljucao poput tebe pa su eto ljudi ispusili cca 40% u zadnjih mjesec dana.Nema veze glavno da on zna sve o krivulji vjetra i odakle puse jugo,a odakle bura,a sad poceo sijavat i pise o netrasnparentoj upravi sto ja govorim od pocetka.Da nisu ulagali od 125 kad sam imao odredjena pitanja glede firme ne bi bili u gubitku.No nema veze. Hoces o Jadroplovu.Hoces malo dublje u povijest. Moj pokojni nono je radio preko 30 godina u Jadroplovu i otisao u penziju(doduse rjesenje o penziji nije ni docekao i partija je na posljednju plovidbu prije nego ga je dobio.Danas HZMO place za penzionerima poput moga pokojnog nona) sa mjesta predstavnika u Australiji.Od samog osnutka.Dobio je i stan od Jadroplova koji je i danas u vlasnistvu obitelji.Stan na najlipsoj poziciji sa najlipsim pogledom u gradu.Tada je firma imala predstvavnistva(bili su izmedju ostaloga i linijski brodar,a sad drze jedino mozda liniju od upravne zgrade do splitskog skvera.Takva putovanja ti mi u Splitu popularno zovemo od pizzde do guzzice) po cilom svijetu i koliko brodova???A danas???
Postavio sam se za velikog strucnjaka(ovo je super kad se nekom ne mozes suprostavit argumentima onda ga proglasis buddalom,pedderom,chetnikom i slicno i na taj nacin ga diskreditiras)? Medjutim mene to uopce ne hebe. Nemam se ja sto postavljat ili ne i stvari necu spustat na osobnu razinu u nekakvim diskusijama s tobom. Nomen est omen,a moja placica koja je cca kvarat milje zelenih na godinu za 6 mjeseci rada pametnom govori sve(sto ovdje nije ni bitno,ali samo da shvatis da iza mene postoje nekakvi rezultati i reference jer ja se nisam uhljebio u Jadroplovu temeljem stranacke “sposobnosti”).Moje kompetencije u ovom poslu ne daje ni ADZ ni SDP ni HNS kao svim “sposobnim” upravama u Jadroplovu od doba mraka naovamo.Mada firme poput Jadroplova nisu moja liga ipak drzim da o brodarstvu znam malo vise od prosjecnog forumskog drukercine.
Nego ajmo dalje. Ne treba ovde velika pamet za shvatit.Od 90tih na ovamo firma sa preko 25 brodova dosla na 7.Ali bitno da FI pokazuju da je nominala uvijek tu negdi ili priblizno oko 360 kuna.Pa ispada da nista nije upropasteno mada i slijepac vidi da izmedju 7 i 27 brodova postoji mala razlika i to onaj broj 2 na poziciji desetice. Ali na papiru sve stima. Ako firma sada kako kaze topalov vridi 500 milja(kad su brodovi odnedavno uvedeni u knjige po nabavnnoj umjesto po trzisnoj i sto se ne provodi uvijek isti standard prilikom izdavanja FI-a) papirnatih krznenih zivotinjica podijelis sa 1,5 milja dionica i taman si na nominali. I nigdje ni dolara zamraceno ni izgubljeno. Nigdje kuna ne fali je li tako. I sve stima niko nije odgovoran,a flota pala na kvarat flote od kad smo upalili svicu.
Kao sto sam rekao o ulaganjima nemam pojma,ali o brodarstvu nesto ipak znam.Ajde ti kao veliki ulagac(75 kn za Jadnoplov vrhunska cijena) reci mozes li pogledat ove sto si ih navukao u oci kad sada mogu kupovat ovo po 60 koliko ti dusa hoce.A bice i jeftinije.Ja mogu. Mojim pisanjem do sada nitko nije izgubio novac osim mozda tebe,ali zato si kriv sam sebi jer donosis pogresne zakljucke temeljene na krivim precjenama ,a i trziste te na kraju demantiralo.

@topalov5

Dat cu nekome od svojih da mi pogleda realno za koliko bi se JDPL flota dala utopit

Uistinu, bez svoje samostalnosti, narod ne može biti narodom, osobom, nego je samo puk - množina čeljadi! Dokle budemo imali domaćih izdajica, dotle ćemo imati tuđinca gospodara!


@topalov
11 milijuna kuna ili dolara??????????????

Istina, greška. Premalo je 11 milijuna kuna, ali 11 milijuna dolara je previše. Znači da sa računom g. Frenkia nešto ne štima.


I ako se oporavi tržište opet će bit manje profitabilni od onih izgrađenih u Kini usprkos nešto većem OPEX-u Kineza zbog lošije kvalitete.Pola cijene je ipak pola cijene pa ma kako mi šutili o tome. Pozdrav iz Rovinja [emo_zloban]

Kolega, nije pola cijene, država će platiti 130 mil. kuna Jadroplovu za ta 3 broda. Nitko to ne uzima u obzir, ali država plaća svoje dugove, od nedavno je zakon o 60 dana na snazi.



I ako se oporavi tržište opet će bit manje profitabilni od onih izgrađenih u Kini usprkos nešto većem OPEX-u Kineza zbog lošije kvalitete.Pola cijene je ipak pola cijene pa ma kako mi šutili o tome. Pozdrav iz Rovinja [emo_zloban]

Kolega, nije pola cijene, država će platiti 130 mil. kuna Jadroplovu za ta 3 broda. Nitko to ne uzima u obzir, ali država plaća svoje dugove, od nedavno je zakon o 60 dana na snazi.
[/quote]
A bi li ti stavio šta novaca u okladi na vladu? Upravo sam pročitao da im fale 3 miljarde kuna u proračunu za 2013.

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"

Quote

@topalov5

Dat cu nekome od svojih da mi pogleda realno za koliko bi se JDPL flota dala utopit
Unquote

Možeš i sam. Pođi na Plateau monthly i pogledaj zadnja 2-3 miseca reported sale. Vjerovatno će biti brodovs istih ili sličnih kao JDPL flota. Malo sam zraknuo zadnji Plateau i vidim da su prodani Panamaxi izgrađeni u Kini 2012 za 24.000.000,00 USD

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"


A bi li ti stavio šta novaca u okladi na vladu? Upravo sam pročitao da im fale 3 miljarde kuna u proračunu za 2013.

Obično država plaća svoje dugove. Makar to za Jadroplov možda i nije toliko bitno jer su ta potraživanja vezana uz obveze koje Jadroplov ima prema brodogradilištu. Kad država plati Jadroplovu, oni samo proslijede novce u brodogradilište. Rad se o nekih 105 mil. kuna potraživanja i vezanih obveza.

Evo ga ovako iz dva izvora pa cu dat prosjek.Jasno cijena ovisi i o odrzavanju, inspekciji, class recordu….i naravno brokeru.Pored toga kad prodajes moras imat pismo od banke da nema nikakva potrazivanja odnosno da ce banka biti namirena.Ali uzmimo da su cisti od kredita i vrijednost je slijedeca.
sol – 21
sv duj i peristil – 19
trog – 10
dfb, mos, split – 8

Znaci ukupno oko 93 milje dolara sto je nekih 550 milja kuna. Sad dodat na to 16 milja casha i vrijednost zgrade sam uzeo 45 milja kuna mada mislim da toliko ne vrijedi. Sto jos ima za dodat i oduzest(kratkorocne i dugorocne obveze su 189+227 milja kuna) pojma nemam. Ali cinjenica je da gubitak konstantno raste sada je 38 milja kvartalni ako ja to dobro citam. Koliko mesa ce povrh ove trenutne cijene dionice ostat za oglodjat pri trenutnim vozarinama i koliko dugo ne znam. To ostavljam ulagacima neka procjene sami.

Uistinu, bez svoje samostalnosti, narod ne može biti narodom, osobom, nego je samo puk - množina čeljadi! Dokle budemo imali domaćih izdajica, dotle ćemo imati tuđinca gospodara!

Brodarske kompanije, kaže Moković, platile su danak krizi, neke su već potonule, a druge su prema njegovom mišljenju tek korak iza Lošinjske plovidbe.

http://www.seebiz.eu/losinjska-plovidba-na-rubu-170-radnika-bit-ce-otpusteno/ar-49985/

tko je slijedeći, nameće se logično pitanje?
osobno mislim da JDPL ima još zaliha, ali ovo postaje utrka s vremenom.
Ako JDPL ode u nepovrat krivac je isključivo država jer ih je natjerala na onu kupovinu u brodosplitu.

neki ovdje zazivaju privatizaciju…
a što bi ta privatizacija donijela?
daljnja ulaganja, know-how?što?

daljnja ulaganja su sasvim nepotrebna dok je market ovakav, da ih je bar bilo manje, know-how, također, kad je market dobar i posluje se dobro.
Ono što oni žele je likvidacija, pa misle da je to jednako privatizaciji, ali nije. Država ovo neće likvidrati dok samo ne propadne, a o privatizaciji je smiješno slušat. Zašto bi neka brodarska kuća čekala privatizaciju jadroplova?
kupiš na slobodnom tržištu iste takve brodove i voziš..ako to želiš.

Ozren, đe' kombo?

Solmyr, zašto misliš da je Jadroplov u lošijoj situaciji od npr. Atlantske plovidbe? Možeš li to malo argumentirati?

A nema druge nego da Jadroplov naruci jos par brodova po diskontu ka i prosli put.

http://slobodnadalmacija.hr/Split/tabid/72/articleType/ArticleView/articleId/193518/Default.aspx

Uistinu, bez svoje samostalnosti, narod ne može biti narodom, osobom, nego je samo puk - množina čeljadi! Dokle budemo imali domaćih izdajica, dotle ćemo imati tuđinca gospodara!

New Report

Close