HPB (Hrvatska poštanska banka d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HPB (Hrvatska poštanska banka d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

forumas., 23.02.2022. u 18:59

Na bankama (Zaba, Hpb..) krenuo veliki promet zadnjih dana.

Da li su to pripreme za dividende koje trebaju uslijediti?

Na Zabi da, a ovdje samo nebo zna hoće li uopće biti divke.

Ignore: KressoM, delux

Čim je ZABA najavila, HPBu odmah skočila cijena na 800+ kuna. I jedna i druga su dosta isplative dugoročne igre, pogotovo s tom aktualnom inflacijom i nadolazećim povećanjima kamatnih stopa. Ovo su tržišni uvjeti u kojima bi bankarski sektor na duži rok mogao nadmašiti i S&P 500 indeks.

yieldchaser, 23.02.2022. u 21:51

Čim je ZABA najavila, HPBu odmah skočila cijena na 800+ kuna. I jedna i druga su dosta isplative dugoročne igre, pogotovo s tom aktualnom inflacijom i nadolazećim povećanjima kamatnih stopa. Ovo su tržišni uvjeti u kojima bi bankarski sektor na duži rok mogao nadmašiti i S&P 500 indeks.

Definitivo, u nadolazece vrijeme rasta kamatnih stopa bankarski sektor bi mogao jako dobro poslovati.

Vidili smo kako su banke uvele naknade da nadomijeste dobitka iz kamata, te u sljedecim godinama ocekujem i dalje prihod iz naknada te povecanje prihoda iz kamata. Naravno dugorocna igra, minimum 3 godine.

Sad država eto izgleda želi uvaliti propali Sberbank Hpb-u.

A što bi se time dobilo osim prazne ljušture jer će svi u roku par dana već prijeći u druge banke, a još će dobiti i lošu reklamu!

Poslovnice im ionako ne trebaju i morali bi ih se uglavnom rješavat, a klijenata gotovo neće ni imati.

Taman kad je sve bilo krenulo sad država želi ovaj problem svaliti na leđa ovdje.

Vidimo da nikome drugome ne pada na pamet otimati se za Sber u ovakvim okolnostima jer će biti samo veliki teret.

Nadam se da neće biti ništa od toga inače ne znam koliko će ih to koštati.

https://www.hnb.hr/-/sanacija-sberbank-d-d-novi-vlasnik-hrvatska-postanska-banka-d-d

 

Odlučeno je da se sanacija provede prodajom; novi vlasnik Sberbank d.d. postaje Hrvatska poštanska banka d.d. Hrvatska narodna banka po nalogu Jedinstvenog sanacijskog odbora prenosi 615.623 dionica koje predstavljaju 100% temeljnog kapitala Sberbank d.d. Hrvatskoj poštanskoj banci d.d.

 

Pozdrav

svi smo mi Crobex

Nisam sretan ovom “akvizicijom” Sberbanka koja mi izgleda više politička nego ekonomska, tj. država je vrući krumpir prebacila na rizik dioničara HPB-a! Dividendu mislim da možemo zaboraviti na duže vrijeme.

Ignore: KressoM, delux

Nije Sber u problemu zbog poslovanja nego zbog blokade swifta i navale klijenata na racune . Tako da je to nadam se zdrava banka koju smo kupili moguce za 1 kunu !.

Temeljni kapital Sbera od cca 615 mil kuna sad se prenosi na HPB sto bi znacilo cca 300 kn po dionici i moglo bi to bit korisnije i dionicarima i društvu nego isplata dividende !

 

Pozdrav

svi smo mi Crobex

Lucijan, 02.03.2022. u 08:02

Nije Sber u problemu zbog poslovanja nego zbog blokade swifta i navale klijenata na racune . Tako da je to nadam se zdrava banka koju smo kupili moguce za 1 kunu !.

ma kakvu 1 kunu…bit će to poveća cifra, nadam se da se nećemo hvatati za glavu…

 

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

To HPB-u ne treba jer ionako ima previše poslovnica, a klijenti će do tada već prenijeti sva sredstva i prijeći u druge banke jer neće vjerovati ničijim obećanjima kako je sve u redu.

Tako da neće dobiti tako puno klijenata, a vjerojatno hoće dosta loših stvari, čak i donekle lošu reklamu.

Njemu su to uvalili da smire situaciju samo zato jer je u vlasništvu države i jer nemaju kome drugome, a ne zato jer je to nešto dobro.

forumas., 02.03.2022. u 08:39

To HPB-u ne treba jer ionako ima previše poslovnica, a klijenti će do tada već prenijeti sva sredstva i prijeći u druge banke jer neće vjerovati ničijim obećanjima kako je sve u redu.

Tako da neće dobiti tako puno klijenata, a vjerojatno hoće dosta loših stvari, čak i donekle lošu reklamu.

Njemu su to uvalili da smire situaciju samo zato jer je u vlasništvu države i jer nemaju kome drugome, a ne zato jer je to nešto dobro.

 

Ma dajte, pa SBER se još lani pripremao za prodaju i bilancu mu je poprilično izglancana. Klijenti neće nikamo pobjeći jer klijenti imaju kredite i ne mogu nikamo pobjeći. Može biti odljeva deponenata, al to će se uglavnom smiriti. Zapravo je HPB trenutno najjača banka jer iza nje stoji država, pa ako ona propadne može se reći da je propao i HPB.

 

SBER će biti saniran i pod kontrolom HNB-a. A to znači da se ne može talmbasati imovinom i obvezama, osim onim koje su bezuvjetne odnosno depozitima avista.

Politička odluka koja će nažalost štetiti poslovanju HPB-a. Pod hitno se HPB mora maknuti iz državnog vlasništva upravo da bi se izbjegla ovakva situacija. Jako loše kako država upravlja bankom.

A kako onda tumačiš da je NLB koji nije državna banka preuzeo Sber u Sloveniji?

I to je politička odluka?

Trebalo je pustiti da banka propadne i da 10-20 milijardi kuna ode iz sustava i svi da izgube?

Ja vjerujem da bi i najveće banke imale neki interes da preuzmu SBER, al zbog visoke koncentracije u sustavu gdje par najvećih drži 90% i više aktive to nije baš lako izvedivo. Banke srednje veličine koje su dobro kapitalizirane su bile najbolji kandidati i to se i dogodilo.

Preuzeo je HPB i Jadransku i nisam vidio niakkve probleme u sanaciji i poslovanju. Štoviše, po završetku sanacije HPB je poslovao bolje i ubrzao rast. Ionako na RH tržištu ne možeš rasti osim akvizicijama jer je konkurencija među vodećim bankama jaka. Ove male ionako nisu sistemski važne i premale su da bi se netko njima bavio u smislu okrupnjvanja i poboljšanja poslovanja.

NLB je peuzeo Sber u Slo..ASA banka u Bih…HPB u Hr..za sada nama info o Madjarima i Srbima..to je ista banka za koju je Kostic prije koji mjesec bio spreman platit 500 mil eura.

Ne pratim im poslovanje i nisam upoznat s FI za 2021 ali vjerujem da solidno posluju. Tako da ne vidim tu neku stetu za HPB .

Da kojim slucajem ( teoretski naravno ) netko zabrani poslovanje Uni Creditu mislite da bi bio los potez kupit ZABU ?

 

Pozdrav

svi smo mi Crobex

forumas., 01.03.2022. u 21:47

Sad država eto izgleda želi uvaliti propali Sberbank Hpb-u.

A što bi se time dobilo osim prazne ljušture jer će svi u roku par dana već prijeći u druge banke, a još će dobiti i lošu reklamu!

Poslovnice im ionako ne trebaju i morali bi ih se uglavnom rješavat, a klijenata gotovo neće ni imati.

Taman kad je sve bilo krenulo sad država želi ovaj problem svaliti na leđa ovdje.

Vidimo da nikome drugome ne pada na pamet otimati se za Sber u ovakvim okolnostima jer će biti samo veliki teret.

Nadam se da neće biti ništa od toga inače ne znam koliko će ih to koštati.

Zašto mislite da je prazna ljuštura – što je imovina banke ? pa obveze koje imaju klijenti po kreditima? Kredite nisu sigurno prebacivali u druge banke već su se molili da banka propadne pa da ne moraju vraćati rate kredita 🙂

Depoziti koji se držao u banci s obzirom na gužve pred poslovnicama i max iznos podizanja u ajmo reći ova 4 dana koliko je bilo moguće ne vjerujem da je puno depozita izneseno.

Za banku su bitni klijenti koji posuđuju novac a ne oni koji deponiraju, mislim bitni su jedni i drugi ali kužite što želim reći.

Što se tiče poslovnica  sigurno će se racionalizirati i dio zatvoriti. Ono što me kao dioničara zanima je cijena po kojoj je ovo “kupljeno”

https://www.index.hr/vijesti/clanak/video-presica-o-sberbanci-prodana-za-71-milijun-kuna-mijenja-ime-i-logo/2343883.aspx?index_ref=naslovnica_vijesti_ostalo_d

 

Ništa od naše dividende.

New Report

Close