HPB (Hrvatska poštanska banka d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HPB (Hrvatska poštanska banka d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


a što će reći da ne znamo?

-raspon od 600-900, zavisno od interesa
-država zadržava većinski udio, dakle izdavanje do najviše milion novih dionica
-vjerojatno, kao i zadnji puta limit najniže uplate tako da mali ne mogu sudjelovati

također, nastavno na prethodni post…možda navažnije od svega , ovaj puta će morati dati mjesta u UO i NO manjinskim dionićarima, dakle osim kapitaliziranosti banke, veća profesionalizacija i transparentnost poslovanja

eto…XLV. GLAVNU SKUPŠTINU

OD L U K A o povećanju temeljnog kapitala

2. temeljni kapital Banke povećava se za iznos od najviše 600.000.000,00 (šest stotina milijuna) izdavanjem najviše 1.000.000(jedan milijun) novih redovnih dionica na ime, pojedinačnog nominalnog iznosa od 600,00 (šesto)kuna

3. postojećim dioničarima isključuje se u potpunosti pravo prvenstva na upis i uplatu Novih dionica koje će se izdati postupku povećanja temeljnog kapitala.

5. Nove dionice izdaju se za iznos koji je jednak ili veći od njihovog nominalnog iznosa od 600,00
(šesto) kuna. Konačna cijena bit će određena sukladno točci 11. ove Odluke

10. Minimalni iznos koji ulagatelj može uplatiti za upisane Nove dionice iznosi 780.000,00 (sedamsto osamdeset tisuća) kuna dok pritom ulagatelj ne može upisati manje od 1.300 (tisuću tristo)dionica (dalje u tekstu: „Najniži iznos“)

11. Po okončanju prikupljanja ponuda za upis i uplatu Novih dionica u prvom krugu u postupku ponude Novih dionica, uprava Banke će, uz suglasnost nadzornog odbora Banke, utvrditi konačnu cijenu Novih dionica. Prilikom određivanja konačne cijene po kojoj će se Nove dionice izdati ključni kriterij bit će maksimalizacija kapitala Društva.

O D L U K A o davanju odobrenja za stjecanje dionica bez obveze objavljivanja ponude za preuzimanje

Na temelju članka 14. st. 1. toč. 3. Zakona o preuzimanju dioničkih društava , ulagateljima (stjecateljima) koji steknu dionice u postupku povećanja temeljnog kapitala na temelju Odluke o povećanju temeljnog kapitala, donesenoj na (ovoj) Glavnoj skupštini od 8. prosinca 2017. godine, odobrava se stjecanje tih dionica bez obveze objavljivanja ponude za preuzimanje ako bi takvim stjecanjem za ulagatelje nastala obveza objavljivanja ponude za preuzimanje.

KADA NEPRAVDA POSTAJE ZAKON - OTPOR POSTAJE POTREBA

Dokapitalizacija min.600kn a po 570 neće nitko.Zanimljivo


Dokapitalizacija min.600kn a po 570 neće nitko.Zanimljivo

Za hrv burzu ništa neobično. Na njoj ne vrijede nikakva pravila.

mi smo ipak zemlja slučaj


Dokapitalizacija min.600kn a po 570 neće nitko.Zanimljivo

A očito netko sumnja u uspjeh dokapitalizacije. Imali smo prije dvije godine jednu, pa nije baš polučila neke rezultate. Pored toga, jedan od ulagača je kupio žeton i pokupio jack-pot i sad bi preostali igrači trebali ponovno staviti novce u pot?

Nekak mi to nije baš tak vjerojatno.



Dokapitalizacija min.600kn a po 570 neće nitko.Zanimljivo

A očito netko sumnja u uspjeh dokapitalizacije. Imali smo prije dvije godine jednu, pa nije baš polučila neke rezultate. Pored toga, jedan od ulagača je kupio žeton i pokupio jack-pot i sad bi preostali igrači trebali ponovno staviti novce u pot?

Nekak mi to nije baš tak vjerojatno.
[/quote]

Drugacija je perspektiva sad i onda

Naravno.
Dokap ispod book value je prevara.
Eventualno neki sitan diskont za dobru volju, po meni 10% i to je to.
Ovdje je bitno da se rasčisti sve što prije i da krenu s novim kreditiranjem.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

https://m.vecernji.hr/biznis/hpb-prvi-u-hrvatskoj-uveo-uslugu-e-gotovina-1206230

Izgleda da grabe znacajnim koracima naprijed, iako je banka u drzavnom vlasnistvu (sto je za banku prednost u smislu sigurnosti). U clanku cak spominju mogucnost transfera novca po principu barkoda i slicnosti kriptovalute (sto je zanimljivo, a i kod nas definitivno novitet), a shvatili su ozbiljno i orjentiranost na web trziste (sto je kod nas jos u povojima u odnosu na npr. UK, SW, DE, gdje je moguce kompletno poslovanje prebaciti na Internet bez dolaska u poslovnicu). Mozda jednog dana od HPBa bude ozbiljna banka, vidjet cemo kakav ce interes biti za dokapitalizaciju. Uglavnom vrlo pozitivan korak i orjentiranost na trziste bez velike filozofije i tromosti drzavnog aparata (za primjer ostalima).

Kažem vam, sve ispod booka ili barem 800 je nezamisliva prevara.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Imam osjećaj da je i ovdje Crni čelik na dokapu. Možda Antracit čelik jer je cijena dionica ispod cijene dokapa, kod Đure je bar bila iznad


Imam osjećaj da je i ovdje Crni čelik na dokapu. Možda Antracit čelik jer je cijena dionica ispod cijene dokapa, kod Đure je bar bila iznad

Osjećaj… Neprocjenjivo.
A za sve ostalo tu je Mastercard.

Nego, da li bi ti radije kupovao Đuru 100% iznad cijene dokapa ili HPB 15% ispod najniže moguće?
Ponavljam, ispod booka je prevara, ali ajde, neki diskont i mislim da sve ispod 800 naprosto treba odbiti.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Kao dionicaru mi situacija u kojoj se ceka izglasavanje dokapitalizacije na skupstini po nominalnoj vrijednosti dionice 600kn, cini se u najmanju ruku cudna, jer se sve transakcije (koliko vidim znacajna kolicina je u manjim transakcijama na prodaji koliko sam pratio) odvijaju ispod cijene nominalne vrijednosti.
Nije mi bas najasnije koja bi svrha bila kupnja dionica po nominalnoj vrijednosti, kad koliko vidimo po svim transakcijama u zadnje vrijeme, se znacajna kolicina moze kupiti na trzistu po 10-15% nizoj cijeni. Da li to znaci da nema interesa investitora u dokapitalizaciji ili je ovo realna cijena (ako je zasto) ili nesto trece? Koliko sam uspio izracunati (iako sam amater, pa izracunajte sami) prema zadnjim sluzbenim podacima revizije, koju je prihvatio nadzorni odbor, nakon svih izlozenosti Agrokoru (uz moju pretpostavku za rezervacije u sljedecoj/sljedecim godinama jos 219 M kn) i uz ulaganja u udjele drugih tvrtki (dobre ili lose, ne znam, uzeo sam prosjek, +ptkm) BV bi bio 635 kn. Znaci moje pitanje je kako to da za banku (banka u pravilu u vecini situacija uspije drzati glavu iznad vode i jos je u drzavnom vlasnistvu, i relativno dobro posluje koliko vidim po izvjestajima), kako to da za takvu tvrtku nema interesa investitora? Potpuno nelogicno… mislim nije da zelim prodati, nemam gubitaka (trenutno mi mozda to nije prioritet), nego me cisto interesira koji bi bio razlog…

I jos jedna stvar, cudno mi je bilo kako uprava na prezentaciji tako benevolentno prikazuje pad cijene dionica ispod nominale kao nesto normalno?
Mislim WTF, u cemu je stvar?

Ne znam. Izasao je revidirani izvjestaj, ispravljeni, kako god, i tu se ne vide te rezervacije o kojima pisete. Kazu jos 9 mil za q4. Da li ce jos nesto iskrsnuti, to ne znamo. Ali bas toliko, ne vjerujem.
Kad se ovo ocisti dobit je regularno 200 mil + na ovoj razini aktive.
Nakon dokapa vise jer idu novi plasmani.
Uskoro ce 08.12. pa cemo vidjeti.
Cijena dionice? Meni izgleda prihvatljiva, a upravu to nije briga.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Prema nekonsolidiranom 3Q pokrivenost izloženosti prema Agrokor grupi i povezanim osobama je 45,1% što bi značilo da je ukupna izloženost 429 mil. Ako otpisi potraživanja budu očekivanih 70%, (a banke bi mogle imati i bolji položaj ako su bolje osigurana potraživanja) to bi značilo dodatnih 107 mil rezervacija tj otpisa. A s obzirom da Banka u zadnje ima dobit u razini preko 60mil i te rezervacije se riješe u jednom do dva kvartala a onda čista dobit. A ako se rezultati nastave ovim tempom dobit bi mogla biti oko 250 mil godišnje. A onda će i cijena sigurno biti drugačija.

Znaci max moguci dodatni otpis je oko 50 kn po dionici. I dalje book iznad 900.
Strategija dokupa na 5xx nema alternative.
Zapravo ima: i dalje pricati kako je preskupo:-).

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

New Report

Close