HPB (Hrvatska poštanska banka d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HPB (Hrvatska poštanska banka d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

I ja sam na burzi od 2007. kao zaposlenik jedne investicijske institucije, a od 2009. privatno sa svojim novcem stoga poruga da sam pravi početnik baš i ne drži vodu.

Vi imate svoju filozofiju, a ja svoju.

Objasnit cu ukratko na svome primjeru. Nabavna cijena Zabe mi je 8,44eura(kupio jos u kunama u 3.2022. nešto oko 60+). Do sada dobio 3 dividende(računam i ovu zadnju) i kad se odbije porez to je 3,52 eura povrat u nešto više od 2 godine.

Dakle, tek ako cijena padne ispod 4,92 ja ću računovodstveno biti u gubitku. A svakom novom dividendom ovo se smanjuje. Dok kod HPBa ova teorija ne prolazi zbog mizernog udjela dividende i treba ti 3 života da se “pokriješ”.

Neki dan je Zaba bila po 19e, ja bi je prodao, ali falilo mi 10 dana do 2 godine, a porez bi me izašao 24 tisuće kn ( i realno prodao bi za 17,75 kad bi platio porez). Kada sam to vidio odustao sam od prodaje. Jer i brokerske provizije za prodaju i eventualno ponovnu kupnju bi mi digle troškove za 0,15 eura cijene dionice.

Stoga računam, dividenda Zabe mi je najbolja kamata jer ni obveznice, ni trezorci(koje također imam) ne daju toliku kamatu, a ni strani brokeri za drzanje novca na njihovom računu.

Ova teorija da se razumijemo nije uvijek uspješna jer sam mislio prodati i Span po 68-70e, ali žao mi bilo platiti porez državi oko 500 eura..kasnije Span kliznuo debelo dolje. Ali nemam zlatnu kuglu da predvidim. Zašto spominjem Span. Jer kao i Hpb ima mali prinos dividende i kada cijena padne jedino sto preostaje je čekati da naraste.

Stoga kažem, možda nisam uvijek u pravu, ali meni dobra dividenda jamči kakav takav povrat i radije biram takve dionice.

Također, možda nije dobro uvijek čekati 2 godine da budeš oslobođen od poreza i nekada time radiš sebi štetu, ali kako gore rekoh, sad da državi dam 24 000 kn, a ja sam strepio za njih nije moj stil, nego radije čekam bolje dane.

 

 

sve 5 kolega, ali uspoređuješ zabu i hpb temeljem visine divke.  a gdje je sve ostalo? zaba koja redovito isplaćuje divku od stoljeća sedmog i hpb koja je to napravila pod muss jer je vlada tako naredila. i to onoliko koliko je opet vlada odredila.

po meni to nema nikakvog smisla.

Ne uspoređujem ja, nego vi kolega uspoređujete nešto što je neusporedivo i što je 5 puta veće(Zaba).

Ali u odnosu na kontekst naše rasprave, nebitno je to što je banka privatna ili državna. Bitno je zašto ju netko kupuje, a ja sam napisao zbog čega Zaba, a ne HPB i dokazao da je rizik od gubitka novca manji kod Zabe jer dividenda donekle zaštiti ulog i da zbog toga cijena Zabe raste malo više nego što bi trebala po fundamentima. Uostalom, državnu banku država može dati nekome tajkunu kao što je Dalekovod dala Pavlu Vujnovcu i izvlastila male dioničare, a s privatnom bankom to malo teže ide.

Ove usporedbe mi liče kao kada navijači Dinama uspoređuju svoj klub s Hajdukom, a veliki Hajduk u 2 mjeseca i 5 dana skupi 101.000 članova, dok Dinamo u godinu dana jedva 13.200.

https://www.jutarnji.hr/promo/oglas-o-prodaji-nekretnina-u-vlasnistvu-hrvatske-postanske-banke-dionicko-drustvo-15434062?utm_source=upscore_box

Ide polako na dražbu imovina Sbera. Samo ovo bi moglo vrlo lako  donijeti pa skoro milijun eura.

Po kojoj to logici i argumentima je usporedba dionica HPB-a i poslovanje HPB-a neusporedivo s dionicom ZABE i Zagrebačke banke  ? Zato jer je ZABA veca ? . Ocekivalo bi se od iskusnog investitora naka opravdanija teza.

Usporedba je potpuno opravdana i argumentirana.

Poslovanje , dobit,cijena , fundamenti su javno objavljeni i s njihovim usporedbama HPB ima potpuno opravdan prostor za rast. To ne znaci da je ZABA “skupa”.

Usporedjujuci cijenu HPB-a i ZABE , HPB je barem dva puta jeftiniji. Ako fundamenti / dividenda , etc opravdavaju cijenu ZABE od 18 eura , onda HPB ima potpuno opravdanje za cijenu izmedju 450-500 eura .

Ne skacite na zadnje noge ako su fundamenti na ovim cijenama na strani HPB-a. Dividenda HPB-a za ovu godinu još nije definirana. Moze bit i ne mora.

Dionica HPB-a se nikad nije kupovala zbog dividende i ako samo po tome vrednujete dionicu onda zaista ne morate usporedjivat ove dvije .

Sjecam se nekad usporedbi nekih drugih dionica . Islo je u smislu zasto kupit jednu kad mogu kupit 5 drugih.

Mozda da taj argument uzmemo i tu . Zasto kupit HPB po 250 kad mogu kupit 14 ZABI-nih. To je nekad bila logika “mase”..nisam siguran da nema jos takvih 🙂

I da se razumjemo…Nitko tu nije ljubomoran ni zavidan. Ja imam i jednu i drugu dionicu tako da to ostavite za neke druge teme

 

Pozdrav

 

 

svi smo mi Crobex

Ja kao investitor ( iskusan ili neiskusan) sam objasnio u komentarima prije nekoliko dana zašto biram Zabu, a ne HPB i na vlastitom primjeru objasnio zasto mi Zaba daje koliku toliku sigurnost očuvanja uloženog,  što mi HPB ne može dati.  Samo treba pročitati.

A vi kao iskusni investitor bi trebali znati da je HPB državna banka i da u državi poput RH fundamenti ne vrijede puno ako neki mecena povezan s politikom baci kandže na nju. Iskusni investitor treba znati na kakvom tržišu posluje i s kim ima posla.

Dakle, objasnio sam gore da sam s 3 dividende Zabe već osigurao oko 2/3 početnog uloga. To kod HPBa nije moguće. Ako cijena padne, imam kakvu takvu satisfakciju. Naravno, kupujemo dionice s mišljenjem da će rasti i da ćemo zaraditi, ali nije uvijek tako. Kad tad dodje kriza.

Ako to nije dobar argument ne znam sto je.

Pitanje za sve, koliko biste zeljeli biti kompenzirani godisnje za drzanje dionicu HPB i usporedno isto i dionicu ZABA (planirano drzanje je 5 godina)?

Godisnje npr 8% ili 10% ili 12% ?

Moj odgovor, ZABA, 8.5% , a HPB 12%

 

Materijal za citanje (vidi chart10):

https://www.ecb.europa.eu/pub/pdf/scpops/ecb.op254~664ed99e11.en.pdf

pocetnikzg, 06.03.2024. u 14:40

Ne uspoređujem ja, nego vi kolega uspoređujete nešto što je neusporedivo i što je 5 puta veće(Zaba).

Ali u odnosu na kontekst naše rasprave, nebitno je to što je banka privatna ili državna. Bitno je zašto ju netko kupuje, a ja sam napisao zbog čega Zaba, a ne HPB i dokazao da je rizik od gubitka novca manji kod Zabe jer dividenda donekle zaštiti ulog i da zbog toga cijena Zabe raste malo više nego što bi trebala po fundamentima. Uostalom, državnu banku država može dati nekome tajkunu kao što je Dalekovod dala Pavlu Vujnovcu i izvlastila male dioničare, a s privatnom bankom to malo teže ide.

Ove usporedbe mi liče kao kada navijači Dinama uspoređuju svoj klub s Hajdukom, a veliki Hajduk u 2 mjeseca i 5 dana skupi 101.000 članova, dok Dinamo u godinu dana jedva 13.200.

 

kolega lucijan vam dao odgovor…

a propos ovog zadnjeg pasusa… to bi onda trebalo značiti da hajduk sa sigurnošću osvaja naslov? ili da je ono kaj je najveće ujedno i najbolje?

a kaj se početnika dotikavle… sami ste se tako okrstili

Nije kolega pročitao moje komentare gdje sam argumentirano obrazložio zašto je Zaba sigurnija za investitora od državne HPB, ako se o sigurnosti na tržištu kapitala uopće može govoriti.

 

Ako malo pogledate, Waren Buffet kupuje isključivo dionice koje daju dividende.

 

A naravno da bi i Hajduk već jednom nogom osvojio naslov, da jataci Brune Marića nisu u Osijeku jesenas poklonili Dinamu 2 gola u sudačkoj nadoknadi, kao i kolo iza toga filijala Lokomotiva također poklonjenim golovima u sudačkoj nadoknadi. Još kad se uzmu dva ukradena boda Hajduku u Varaždinu prije 2 tjedna, to je već 8 bodova razlike.  Tako da…

i opet se gleda jednostrano i subjektivno. nema smisla niti svrhe dalje raspravljati.

Lucijan, 07.03.2024. u 11:07

Po kojoj to logici i argumentima je usporedba dionica HPB-a i poslovanje HPB-a neusporedivo s dionicom ZABE i Zagrebačke banke  ? Zato jer je ZABA veca ? . Ocekivalo bi se od iskusnog investitora naka opravdanija teza.

Usporedba je potpuno opravdana i argumentirana.

Poslovanje , dobit,cijena , fundamenti su javno objavljeni i s njihovim usporedbama HPB ima potpuno opravdan prostor za rast. To ne znaci da je ZABA “skupa”.

Usporedjujuci cijenu HPB-a i ZABE , HPB je barem dva puta jeftiniji. Ako fundamenti / dividenda , etc opravdavaju cijenu ZABE od 18 eura , onda HPB ima potpuno opravdanje za cijenu izmedju 450-500 eura .

Ne skacite na zadnje noge ako su fundamenti na ovim cijenama na strani HPB-a. Dividenda HPB-a za ovu godinu još nije definirana. Moze bit i ne mora.

Dionica HPB-a se nikad nije kupovala zbog dividende i ako samo po tome vrednujete dionicu onda zaista ne morate usporedjivat ove dvije .

Sjecam se nekad usporedbi nekih drugih dionica . Islo je u smislu zasto kupit jednu kad mogu kupit 5 drugih.

Mozda da taj argument uzmemo i tu . Zasto kupit HPB po 250 kad mogu kupit 14 ZABI-nih. To je nekad bila logika “mase”..nisam siguran da nema jos takvih 🙂

I da se razumjemo…Nitko tu nije ljubomoran ni zavidan. Ja imam i jednu i drugu dionicu tako da to ostavite za neke druge teme

 

Pozdrav

 

 

Lucijan, sve ste dobro napisali.

Jedino za dividendu napominjem da je HPB 2023. godine po prvi puta ušla na listu kompanija u većinskom državnom vlasništvu koje su zakonski obvezne isplatiti dio dobiti u dividendu. Odluka o provedbi tog zakona za 2023. godinu nalazi se tu:

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2023_11_131_1802.html

S obzirom da je HPB prošle godine po prvi puta ušla na tu listu i da su postojale osnovane potrebe za povećanje kapitala, određeno je za HPB da se “samo” 30% dobiti iz dobiti za 2022. godinu isplati u dividendu.

Uslijed snažnog rasta aktive u proteklom razdoblju, iz dobiti ostvarene u 2023. godini već je 22,4 milijuna eura temeljem odobrenja HNB-a prebačeno u kapital za potrebe adekvatnosti kapitala. Ostatak dobiti iz 2023. godine, odnosno nešto više od 60 milijuna eura, biti će raspoloživo za isplatu i više nema nikakve zapreke da HPB, kako je to i definirano zakonskim propisima za sve kompanije u većinskom državnom vlasništvu, ne isplati dividendu u visini od 60% dobiti za 2023. godninu.

60% dobiti ostvarene u 2023. godini predstavlja otprilike 50 milijuna eura odnosno 24,7 eura po dionici odnosno nešto malo više od 10% na zadnju cijenu na burzi. To je divdendni prinos veći nego šta trenutno nudi ZABA.

Prema gore napisanome, najlogičnija je raspodjela dobiti ostvarene u 2023. godini u ukupnom iznosu od 83,2 miljuna eura da 22,4+10,8 odnosno 33,2 milijuna ide u zadržanu dobit za pojačanje kapitala, a 50 milijuna eura se isplati u dividendu.

 

 

Naravno da nema smisla raspravljati s nekim tko ne kuži zašto je prinos od 9% atraktivniji od prinosa od 1%

naravno da nema smisla raspravljati sa onim kome je to jedini kriterij. ili nam početnici ne znaju za druge?

Naravno da je rasprava gubljenje vremena s nekim tko ne uzima u obzir da dionica može i padati pa samim time da je dividenda kakav takav osigurač uloga poput dionica Zabe, što nije slučaj sa HPBom.

New Report

Close